Zioła na pocenie się

Zioła na pocenie się — ogranicz nadmierną potliwość

Nadmierne pocenie się może być uciążliwym problemem, wpływającym na nasze codzienne życie i samopoczucie. Szczególnie w gorące dni lub w sytuacjach stresowych, nasze gruczoły potowe intensyfikują wydzielanie potu, co często może prowadzić do niekomfortowych sytuacji społecznych. Nadmierne pocenie może wynikać z różnych czynników, takich jak zaburzenia neurologiczne, nadczynność tarczycy, a nawet choroby nowotworowe.

W tym artykule przyjrzymy się potężnym właściwościom ziół łagodzących pocenie się, które od wieków są wykorzystywane w leczeniu nadmiernej potliwości. Dowiedzmy się, jak działają te naturalne dary matki natury i jak mogą pomóc nam odzyskać pewność siebie w każdej sytuacji. Zioła na pocenie się oferują rozwiązania całkowicie naturalne, bez sztucznych substancji i o wysokiej skuteczności w regulowaniu wydzielania potu na całym ciele.

Dlaczego się pocimy?

Pocenie się jest dla organizmu metodą i sposobem na obniżenie temperatury ciała i zachowanie jej na optymalnym poziomie. Dzięki aktywności gruczołów potowych utrzymywany jest także właściwy poziom pH skóry.

Pot wydzielany z naszego organizmu usuwa szkodliwe substancje, np. amoniak oraz wiele związków mineralnych takich jak: wapń, magnez, żelazo i potas.

Pocenie się jest całkowicie naturalnym procesem. Nasila się pod wpływem stresu albo wysiłku fizycznego. Dysfunkcja może występować pod pachami, na dłoniach, stopach lub dotyczyć innych części ciała.

Jeżeli jednak zauważycie u siebie oznaki wzmożonej potliwości, nie zwlekajcie z wizytą u specjalisty. Nadmierne wydzielanie potu może świadczyć o rozwijaniu się poważnych chorób i dysfunkcji organizmu.

Nadmierna potliwość — przyczyny

Bywa jednak, że u części osób występuje tzw. hiperhydroza, czyli nadmierne pocenie się. Według badań publikowanych m.in. w internecie problem ten dotyczy nawet 3% ludzi na całym świecie. Dodatkowo wskazują one, że ponad 70% pacjentów z hiperhydrozą ma zaniżoną samoocenę, a u 50% chorych zaobserwowano objawy depresji.

Przyczyny nadmiernej potliwości mogą być różne. Pierwszą z nich jest nadpotliwość pierwotna — idiopatyczna — powstała bez uchwytnej przyczyny.

Nadpotliwość wtórna jest z kolei efektem występowania innych chorób. Szczególnie narażone na występowanie tej dysfunkcji są osoby cierpiące na cukrzycę, nadczynność tarczycy, chorobę nowotworową bądź będące w trakcie ostrej gorączki.

Problem ten dotyka kobiety w ciąży i podczas klimakterium, a także osoby z chorobami neurologicznymi, np. chorobą Parkinsona. Nadpotliwość wtórna może pojawiać się również po zażyciu niektórych leków, np. sterydów albo leków obniżających gorączkę.

Odkryj zioła na pocenie się

Zioła od najdawniejszych czasów służą nam w leczeniu wielu schorzeń i łagodzeniu ich objawów. Tak samo jest w przypadku nadpotliwości. Zioła osiągają wysoką skuteczność w walce z tą uciążliwą i nieprzyjemną dla wielu z nas przypadłością.

Sprawdzi się tutaj m.in. szałwia, lawenda, kora dębu oraz pokrzywa. Spektakularne efekty można zaobserwować również po zastosowaniu melisy i rozmarynu. Nadpotliwość zmniejszy także skrzyp polny oraz inne zioła.

Szałwia — skuteczny pogromca potu

Szałwia ze względu na dużą zawartość witaminy B oraz magnezu skutecznie pozwala kontrolować wydzielanie potu.

Wystarczy przygotować odpowiedni napar, najlepiej sprawdzą się liście szałwii z naturalnej hodowli. Należy je zalać 2 lub 3 szklankami wrzącej wody, a następnie przez ok. 15 minut zaparzyć pod przykryciem.

Przygotowany eliksir zaleca się pić w ilości 100-200 ml 2 do 3 razy dziennie. Gruczoły potowe już po 3-4 dniach terapii -według badań- publikowanych m.in. w internecie- funkcjonowały u części osób prawidłowo.

Jak lawenda redukuje nieprzyjemny zapach stóp i ogranicza nadpotliwość?

Lawenda wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Dodatkowo olejek z lawendy skutecznie ogranicza pracę gruczołów potowych i tym samym redukuje nadpotliwość oraz niweluje nieprzyjemny zapach.

Do przygotowania naparu potrzebna jest łyżeczka suszu na 200 ml wody. Zioła zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem około 5 minut.

Można oddzielić kwiaty a napar doprawić według własnych preferencji smakowych. Efekty w postaci zmniejszenia się głównie potliwości stóp, ale także całego ciała, widoczne są już po kilku dniach picia naparu.

Zioła na pocenie się
Zioła na pocenie się działają wewnętrznie i mają piękny zapach. Są też stosowane w perfumach.

Kora dębu — sposób na lepsze funkcjonowanie gruczołów potowych

Korę dębu w przypadku nadpotliwości należy wcierać w powierzchnię skóry pod pachami. Składniki w niej zawarte przyczyniają się do prawidłowej pracy gruczołów potowych.

Napar należy przygotować, zalewając jedną łyżkę kory dębu wrzącą wodą i zaparzyć przez 15 minut. Następnie odcedzić. Taki napar można dodać również do kąpieli.

Pokrzywa oczyszczający eliksir na nadmierną potliwość

Pokrzywa bardzo korzystnie oddziałuje m.in. na gruczoły potowe. Skutecznie reguluje wydzielanie potu pod pachami, ale także na obszarze całego ciała. Pokrzywa posiada wiele cennych składników — na wiosnę zawiera witaminy i sole mineralne, natomiast latem bogate źródło krzemionki.

Jeżeli dokucza wam nadmierne pocenie się, przygotujcie napar z pokrzywy — najlepiej tej wiosennej — albo zakupcie na ekologicznej plantacji.

Ziele pokrzywy należy zalać gorącą wodą- nie wrzątkiem, gdyż wtedy traci cenne składniki. Napój jest bezpieczny dla dzieci i można do niego dodawać np. miód albo soki owocowe.

Melisa uspokoi i zrelaksuje

Nerwowe sytuacje spotykają nas każdego dnia, a jak wiadomo, stres powoduje m.in. nadmierną potliwość. Aby zredukować negatywny wpływ stresu na nasz organizm, dobroczynne efekty lecznicze może przynieść regularne stosowanie naparu z melisy.

Przygotowanie naparu nie jest skomplikowane. Wystarczy wsypać garść liści do szklanki i już po ok. 20 minutach od zalania ich wrzątkiem można spożyć przygotowany napar.

Działanie melisy rozpoczyna się po ok. 30 minutach od wypicia napoju. Specjaliści zalecają, aby w okresie, w którym jesteśmy bardziej narażeni na stres i tym samym większe wydzielanie potu herbatę z melisy wypijać 2-3 razy dziennie.

Poznaj też sposoby na poprawę jakości powietrza w pokoju

Przeczytaj artykuł Rośliny oczyszczające powietrze

Zastosuj rozmaryn a zapomnisz o nieprzyjemnym zapachu potu

Rozmaryn sprawdza się w terapii wielu dolegliwości i dysfunkcji. Także, gdy dokucza nam nadmierna potliwość stóp oraz całego ciała. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Skutecznie odświeży stopy i załagodzi podrażnienia. Wystarczy łyżkę suszonego rozmarynu zalać litrem wody i pozostawić do stężenia. Następnie w przygotowanym preparacie należy zanurzyć stopy i moczyć przez ok. 15 minut.

Nadmierna potliwość — odpowiednia dieta złagodzi jej objawy

Dieta, która złagodzi nadmierne wydzielanie potu, powinna być bogata przede wszystkim w warzywa i owoce. Posiadają one niezbędne witaminy, w większości składają się z wody i zawierają dobroczynny błonnik.

Osoby cierpiące z powodu nadpotliwości powinny unikać w codziennym menu spożywania natomiast fast foodów, czekolady, białego pieczywa i odrzucić pikantne potrawy.

Niekorzystnie na funkcjonowanie gruczołów potowych wpływa także kawa oraz alkohol.

Zioła vs dezodoranty: Dlaczego warto spróbować naturalnej alternatywy?

Najpopularniejszą metodą radzenia sobie z nadpotliwością jest stosowanie antyperspirantów i specjalnych blokerów, które hamują nadmierne wydzielanie potu. Niwelują nieprzyjemny zapach i ograniczają pocenie. Można je zakupić w aptekach.

Mogą niestety niekorzystnie wpływać na organizm. Zażywanie leków czasem doprowadza do interakcji, np. uczulenia, jak to bywało w moim przypadku.

Z tego też powodu zrezygnowałam ze stosowania antyperspirantów i blokerów potu, które zazwyczaj posiadają wiele związków chemicznych na rzecz tych naturalnych sposobów.

Inne metody łagodzenia nadmiernej potliwości

Istnieją oczywiście także inne metody radzenia sobie z nadpotliwością. Warto wspomnieć tutaj o jonoforezie, skuteczna może okazać się także toksyna botulinowa i mikrofale. Systemowym i długotrwałym sposobem terapeutycznym w nadmiernej potliwości są także leki z grupy przeciwcholinergicznych.

Podsumowanie

Nadmierne pocenie się może stanowić utrudnienie w naszym życiu, ale nie musimy pozostawać bezradni. Zioła na pocenie się to doskonała alternatywa dla konwencjonalnych środków antyperspiracyjnych, które często zawierają sztuczne związki mineralne i chemikalia. Wykorzystanie liścia szałwii, korzenia skrzypu polnego, kory dębu i wielu innych roślin w postaci naparów czy okładów może przynieść ulgę w nadmiernej potliwości.

Zachęcamy do eksplorowania różnych ziół i ich właściwości, aby znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy cierpisz z powodu nadmiernej potliwości w dłoniach, stopach czy pachach, zioła stanowią naturalne i skuteczne wsparcie. Wypróbuj te naturalne darów matki natury i odzyskaj pewność siebie w każdej sytuacji, czerpiąc korzyści z potężnej mocy ziół na pocenie się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *