Jak obniżyć trójglicerydy. Kompleksowy przewodnik po prostych i skutecznych metodach
Wysoki poziom trójglicerydów we krwi to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Stanowi on nie tylko poważne zagrożenie dla zdrowia, ale także zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca i stłuszczenia wątroby. Może być sygnałem wielu innych niepokojących zmian w organizmie. Warto więc wiedzieć, jak obniżyć trójglicerydy, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie.
W tym artykule znajdziesz kompleksowy przewodnik po prostych i skutecznych metodach obniżenia poziomu trójglicerydów. Od zmian w diecie, przez aktywność fizyczną, aż po suplementację i lekarstwa. Słowem- wszystko, co musisz wiedzieć, aby efektywnie zadbać o swoje zdrowie. Naszym celem jest dostarczenie praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w naturalny sposób obniżyć trójglicerydy oraz poprawić jakość życia.
Przeczytaj również:
Jak obniżyć kortyzol?
Jak obniżyć cukier?
Jak obniżyć cholesterol?
Czym są trójglicerydy?
Trójglicerydy są organicznymi związkami chemicznymi zaliczanymi do lipidów- tłuszczów prostych. Ich cząsteczki to estry glicerolu i przyłączone do nich trzy kwasy tłuszczowe. Powstają z wolnych kwasów tłuszczowych w wątrobie, ale dostarczane do organizmu są także razem z pożywieniem.
Obecność trójglicerydów w organizmie jest niezbędna do jego właściwego funkcjonowania. Może okazać się jednak niekorzystna dla zdrowia- gdy poziom trójglicerydów we krwi jest za wysoki.
Rola trójglicerydów w organizmie
Zadaniem trójglicerydów jest dostarczanie energii do organizmu. Po przedostaniu się z jelita do krwi trójglicerydy przenoszone są do mięśni. Następnie w wyniku szeregu procesów przetwarzane są na energię.
W sytuacji nadmiernej podaży kalorii nadmiar trójglicerydów magazynowany jest w komórkach tłuszczowych. Występują one m.in w postaci tkanki tłuszczowej wokół narządów jako tzw. tłuszcz wisceralny. Zgromadzoną energię organizm może wykorzystać w sytuacji, gdy dostarczymy jej za mało wraz z posiłkiem.
Trójglicerydy znajdują się również pod skórą, gdzie pełnią rolę termoizolacyjną i ochronną. Dzięki nim nasze narządy i układy wewnętrzne mają zapewnioną odpowiednią temperaturę oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami.
Prawidłowy poziom trójglicerydów we krwi
Poziom trójglicerydów można określić wykonując badania laboratoryjne krwi. Prawidłowe stężenie trójglicerydów powinno wynosić do 150 mg./dl. Wynik wyższy stężenia trójglicerydów we krwi uznawany jest za nieprawidłowy. Natomiast w sytuacji, gdy poziom trójglicerydów wynosi więcej niż 200 mg./dl. jest podstawą do rozpoznania hipertrójglicerydemii.
Poziom trójglicerydów należy badać regularnie. Osoby nieobarczone ryzykiem rozwoju chorób sercowo- naczyniowych powinny wykonywać lipidogram co 5 lat.
Osoby obciążone ryzykiem przynajmniej raz na 2 lata. Zdecydowanie częściej natomiast powinny badanie wykonywać kobiety po 55 roku życia i mężczyźni po ukończeniu 45 lat.
Wysokie trójglicerydy mogą być również skutkiem zażywania poszczególnych leków. Z tego też powodu o regularnych badaniach nie mogą zapomnieć m.in. kobiety stosujące antykoncepcję.
Częstego i regularnego badania stężenia trójglicerydów wymagają też osoby przewlekle chore. Szczególnie w sytuacji, gdy zażywają leki z grupy beta- blokerów, leki moczopędne oraz doustne estrogeny.
W powyższych przypadkach lekarze zalecają, aby kontrolować trójglicerydy przynajmniej raz w roku.
Badanie można wykonać w każdym laboratorium- zarówno na NFZ jak i prywatnie. Cena wykonania lipidogramu nie jest wysoka. Średni koszt badania standardowo obejmującego pomiar stężeń cholesterolu całkowitego HDL, LDL oraz trójglicerydów waha się od 40-80 zł.
Przyczyny wysokich TG
Podwyższone lub bardzo wysokie stężenie trójglicerydów bywa spowodowane wieloma przyczynami. Najistotniejszą z nich są jednak zaniedbania żywieniowe. Chodzi tutaj o zbyt duże spożywanie cukrów prostych oraz tłuszczów nasyconych.
Tak więc za bardzo prawdopodobne przyczyny wysokiego stężenia trójglicerydów we krwi, uważa się spożywanie w nadmiarze:
słodyczy,
owoców bogatych w cukry proste,
soków owocowych,
używanie dużej ilości cukru,
tłustego masła,
tłustych serów,
tłustego mleka oraz inne produkty mleczne,
tłustego lub czerwonego mięsa,
żywności wysoko przetworzonej,
żywności zawierającej tłuszcze trans,
nadużywanie alkoholu i palenia papierosów,
Przyczyną wysokiego poziomu trójglicerydów we krwi jest również brak aktywności fizycznej. Znaczącą rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne.
Szczególnie narażone na wysokie trójglicerydy są osoby z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto.
Kolejną grupą osób, która jest narażona na negatywne skutki zbyt wysokich triglicerydów są osoby starsze.
Pacjenci, którzy zażywają określone leki- antykoncepcyjne, glikokortykosteroidy, diuretyki tiazydowe, czy przeciwpsychotyczne- również mogą mieć wysokie TG.
Podwyższony poziom trójglicerydów- objawy
Niestety stan ten zazwyczaj nie wywołuje żadnych objawów. Oznacza to, że chory może mieć wysokie trójglicerydy i jednocześnie nie odczuwać pogorszenia stanu zdrowia. Mimo iż jego organizm nie będzie już w dobrej formie.
Z tego właśnie powodu warto systematycznie badać poziom trójglicerydów we krwi. Tylko w ten sposób możemy uniknąć rozwoju wielu poważnych chorób i ich następstw.
Schorzenia i powikłania wysokich TG
Podwyższony poziom trójglicerydów we krwi przyczynia się do poważnych problemów zdrowotnych. Bywa, że wraz z ich wzrostem rozwijają się choroby współistniejące.
Wysokie trójglicerydy drastycznie zwiększają ryzyko miażdżycy i cukrzycy. Doprowadzają również do rozwoju poważnych chorób sercowo- naczyniowych.
Wiele osób doświadcza choroby niedokrwiennej serca, zawału serca i udaru mózgu. Podwyższone stężenie trójglicerydów odpowiada również za miażdżycę kończyn dolnych.
Niewłaściwy poziom trójglicerydów przyczynia się bardzo często do powstania ostrego zapalenia trzustki. Ponadto wysokie trójglicerydy powodują, że wzrasta ryzyko wystąpienia chorób współistniejących. Efektem bywa zatem stłuszczenie wątroby, nadciśnienie tętnicze oraz choroby nerek.
Co jeść, aby obniżyć pozom trójglicerydów?
Osoby mające wysokie trójglicerydy powinny skupić się na początek na swojej diecie. Aby obniżyć ich poziom należy stosować dietę niskotłuszczową.
Dobrym rozwiązaniem będzie zatem wprowadzenie do codziennego menu warzyw i owoców, które można spożywać kilka razy dziennie. Zaleca się także unikanie cukrów prostych, które zazwyczaj w dużym stężeniu posiadają soki owocowe.
Zdrowa dieta powinna również uwzględniać fasolę, ciecierzycę, groszek i soczewicę. Na stole nie może zabraknąć też produktów pełnoziarnistych takich jak: płatki owsiane, komosa, otręby, makaron oraz pieczywo razowe.
Nieoceniony wpływ na gospodarkę lipidową mają także ryby. Chodzi tutaj głównie o gatunki, które zawierają wielonasycone kwasy tłuszczowe. Warto więc spożywać łososia, makrelę, śledzie, czy dorsza.
Korzystnie na poziom triglicerydów w surowicy krwi zadziałają także regularnie stosowane oleje roślinne. Zdrowym rozwiązaniem będzie więc olej z oliwek, olej słonecznikowy i olej lniany.
Co może nam zaszkodzić w diecie, gdy mamy podwyższone trójglicerydy?
Każdy, kto chce obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami powinien wyeliminować szereg niezdrowych produktów. Wśród najbardziej szkodliwych znajduję się produkty:
zawierające tłuszcze nasycone zwierzęce i roślinne- np. margaryna, olej palmowy, czy masło,
zawierające tłuszcze trans- np. słone przekąski, fast foody, smażone potrawy, czy produkty wysoko przetworzone,
alkohol,
papierosy.
Jakie zioła obniżają poziom trójglicerydów?
Zmniejszenie stężenia trójglicerydów we krwi można uzyskać również wprowadzając do menu preparaty roślinne. Wśród tych najbardziej skutecznych znajduje się:
ostropest plamisty, który wspomaga pracę oraz regenerację wątroby. Ponadto obniża poziom cholesterolu- frakcję LDL- i podwyższa tzw. “dobry cholesterol” HDL. Hamuje w ten sposób rozwój blaszek miażdżycowych.
siemię lniane ma silne właściwości powodujące obniżenie trójglicerydów. Posiada wysoką zawartość kwasu alfa linolenowego ALA. Ponadto błonnik pokarmowy- rozpuszczalny oraz ten nie rozpuszczalny.
czarnuszka siewna może również w znaczący sposób poprawić profil lipidowy. Dzieje tak dzięki zawartym w jej składzie tłuszczom roślinnym oraz fitosterolom. Jeżeli czarnuszka stosowana jest regularnie potrafi znacznie zmniejszyć stężenie triglicerydów.
imbir również skutecznie redukuje zbyt wysoki poziom trójglicerydów w surowicy krwi. Działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, przeciwmiażdżycowo i przeciwcukrzycowo. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania dobrego zdrowia.
Leki na obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi
Stosowanie zbilansowanej diety, aktywność ruchowa i ograniczenie używek zazwyczaj wystarcza, aby zbić podwyższone trójglicerydy. Czasem jednak mimo powyższych działań występują poważne zaburzenia lipidowe.
Niezbędne w takiej sytuacji jest leczenie farmakologiczne. Osobom u których występuje wysokie stężenie trójglicerydów specjaliści wprowadzają do terapii leki- tzw. statyny lub fibraty.
Statyny są lekami hipolipemizującymi, obniżającymi stężenie lipidów we krwi. Zalecane są zarówno w przypadku osób mających podwyższony poziom trójglicerydów we krwi, jak i tzw. “złego cholesterolu” LDL.
Fibraty natomiast są lekami przyspieszającymi rozkład trójglicerydów. Spowalniają jednocześnie ich syntezowanie w wątrobie. Efektem wdrożonej terapii jest zmniejszenie poziomu trójglicerydów we krwi.
Aktywność fizyczna a trójglicerydy
Każdy z nas wie, że regularna aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ruch uznawany jest za jeden z kluczowych elementów obniżających stężenie triglicerydów. Może również skutecznie uregulować występujące już zaburzenia lipidowe oraz znormalizować poziom cholesterolu.
Dzięki aktywności fizycznej u większości osób następuje redukcja masy ciała- zmniejsza ona wysokie trójglicerydy nawet o 20-30%. Poza tym poprawia się funkcjonowanie układu krążenia i wydolność serca. Zwiększa się też dotlenienie oraz pojemność płuc, wzrasta siła mięśniowa i ukrwienie tkanek.
Według światowej Organizacji Zdrowia (WHO) już umiarkowany wysiłek obniża ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych chorób. W przypadku osób mających wysokie trójglicerydy, a także tych o dużej tkance tłuszczowej zaleca się trening trwający min. 2,5 godziny w tygodniu.
Profilaktyka
Każdy z nas zna powiedzenie” lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szczególnie ważne jest to u osób mających wysoki poziom trójglicerydów. Niestety ten problem co raz częściej dotyczy już dzieci i młodzieży.
Podstawowym działaniem profilaktycznym, będzie zatem edukacja najmłodszych. Warto więc zwrócić uwagę młodych na właściwą dietę i aktywność fizyczną. Ponadto ukazać konsekwencje nadmiernego spożywania np. chipsów, fast foodów, soków i napojów z dużą zawartością cukru. Dzięki tej podstawowej wiedzy i wypracowaniu wzorców zdrowego stylu życia przyszli dorośli otrzymają szansę na zdrowsze i dłuższe życie.
Osoby u których wstępują już podwyższone trójglicerydy poprzez wprowadzenie zbilansowanej diety mogą je skutecznie obniżyć. Dopełnieniem tejże profilaktyki jest podjęcie regularnej aktywności fizycznej. Poza tym znaczne ograniczenie spożywania produktów szkodliwych, o których pisałam powyżej.
Dobrze zaplanowana, zorganizowana i systematycznie realizowana profilaktyka może przynieść doskonałe efekty terapeutyczne. Pozwoli zapobiec wielu niebezpiecznym schorzeniom, niepełnosprawności a także przedłuży wasze życie.
Podsumowanie
Obniżenie poziomu trójglicerydów jest kluczowe dla zachowania zdrowia i uniknięcia wielu poważnych chorób. Jak pokazałyśmy, istnieje wiele skutecznych metod, które możesz zastosować, by osiągnąć ten cel. Od odpowiedniej diety, przez regularną aktywność fizyczną, po suplementację. Gdy ono zawiedzie dostępne jest leczenie farmakologiczne.
Pamiętaj, że każda pozytywna zmiana zbliża Cię do lepszego stanu zdrowia. Nie zapominaj o regularnym monitorowaniu poziomu trójglicerydów i konsultacji z lekarzem. Pomoże on dostosować wybrane metody do Twoich indywidualnych potrzeb. Zdrowy styl życia i świadome decyzje to Twoi najlepsi sprzymierzeńcy w walce o prawidłowy poziom trójglicerydów. Zacznij działać już dziś, a efekty z pewnością Cię zaskoczą. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest w Twoich rękach, a ten przewodnik jest po to, aby Ci w tym pomóc.