Na zdjęciu widzimy nogi osoby siedzącej na drewnianym taborecie, z miarką krawiecką owiniętą wokół jednej z kostek. Ręce tej osoby dokonują pomiaru obwodu kostki. Po lewej stronie miarki znajduje się urządzenie pomiarowe z pokrętłem regulacyjnym. Tło jest neutralne i nie rozprasza uwagi od czynności pomiaru.

Jak pozbyć się wody z organizmu. Kompletny przewodnik po domowych i medycznych metodach

Nadmiar wody w organizmie to problem, który dotyka wielu z nas. Może być nie tylko źródłem dyskomfortu, ale także sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z naszym zdrowiem. Objawy takie jak wzrost masy ciała, uczucie ciężkości, czy widoczne obrzęki mogą świadczyć o zatrzymywaniu wody. Dlaczego jednak do tego dochodzi? Przyczyny mogą być różnorodne, od nieodpowiedniej diety, przez siedzący tryb życia, po skutki uboczne przyjmowania niektórych leków.

W tym artykule, pod tytułem “Jak pozbyć się wody z organizmu. Kompletny przewodnik po domowych i medycznych metodach”, przedstawimy Tobie kompleksowy przewodnik, jak skutecznie radzić sobie z nadmiarem wody. Dowiesz się, jakie są domowe sposoby na usunięcie nadmiaru wody i kiedy warto udać się do lekarza. Ponadto uzyskasz wiedzę, jakie działania można podjąć, aby zapobiec podobnym problemom w przyszłości. Naszym celem jest, nie tylko pomoc w pozbyciu się nadmiaru wody, ale także poprawa Twojego samopoczucia i jakości życia.

Przeczytaj inne, popularne artykuły:

Rola wody w organizmie

Woda jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania wszystkich układów i narządów. Nasz organizm składa się niemal w 75% z wody. Jej poziom w ciele człowieka związany jest m.in. z płcią oraz wiekiem. Poza tym z proporcją mięśni oraz tkanki tłuszczowej.

Osoby otyłe posiadają w organizmie zdecydowanie mniej wody niż osoby szczupłe. Niezależnie od tego, ilość wody przyjmowanej przez cały dzień równa się jej ilości zużytej podczas całodziennej aktywności. Najważniejsze zadania i funkcje to m.in.:

  • transport składników mineralnych, enzymów i hormonów,

  • regulacja temperatury ciała,

  • rozpuszczenie elektrolitów i związków powstających w procesach metabolicznych,

  • przyspieszenie metabolizmu,

  • usuwanie zbędnych produktów przemiany materii,

  • umożliwienie prawidłowej pracy nerkom,

  • poprawienie koncentracji,

  • regulacja przyrostu masy ciała i wspomaganie odchudzania.

Zdjęcie osadzone w artykule "Jak pozbyć się wody z organizmu" Zdjęcie przedstawia porównanie dwóch obrazów tułowia osoby w bieliźnie - po lewej stronie sylwetka jest szczupła, po prawej wyraźnie pełniejsza. Tło jest neutralne, jasnoszare.

Przyczyny nadmiaru wody w organizmie

Przyczyn nadmiaru wody w organizmie może być kilka. Są one związane zarówno ze stylem życia, jak i specyficznymi dla płci żeńskiej zaburzeniami hormonalnymi.

Zatrzymanie wody w organizmie może wystąpić w związku z zażywanymi lekami, chorobami, czy reakcjami alergicznymi.

Duży wpływ na zatrzymanie wody ma też nieprawidłowa dieta, brak ruchu oraz nadmierne spożycie alkoholu.

Objawy nadmiaru wody w organizmie

Zatrzymanie wody w organizmie ma miejsce w tkankach podskórnych. Objawia się przede wszystkim obrzękami. Pojawiają się one zazwyczaj na kostkach, twarzy, palcach rąk oraz nóg. Najczęstsze objawy zatrzymania wody to:

  • obrzęki,

  • uczucie pragnienia,

  • bóle głowy,

  • sztywność stawów,

  • uczucie zmęczenia,

  • uczucie ciężkich nóg,

  • cellulit wodny.

Wysokie temperatury a zatrzymywanie wody

Latem w wysokiej temperaturze organizm próbuje dostępnymi sobie sposobami obronić się przed odwodnieniem. Pod wpływem temperatury naczynia krwionośne oraz limfatyczne rozszerzają się. Krążenie jest więc bardzo osłabione a woda przedostaje się przez ściany naczyń do tkanek. Efektem tego jest magazynowanie wody i powstanie obrzęków.

Zła dieta a nadmiar wody w organizmie

Objawy zatrzymywania wody bardzo często bywają również spowodowane niewłaściwą dietą. Menu takie bywa ubogie w warzywa i owoce. Zawiera za to wiele produktów, które mają w swoim składzie nadmiar soli-np. słone przekąski, czy produkty wysoko przetworzone.

Występujący w soli sód wiąże wodę w przestrzeniach międzykomórkowych i utrudnia wydalanie wody z organizmu. Powstają wówczas obrzęki i znaczny przyrost masy ciała.

Zaburzenia hormonalne a objawy nadmiaru wody

Nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie u kobiet związane jest z gospodarką hormonalną. Objawy te są dodatkowo nasilone, jeżeli kobieta stosuje hormonalną antykoncepcję.

W drugiej fazie cyklu miesiączkowego podnosi się poziom estrogenów. Przyczynia się to m.in. obrzęku piersi, który jednak mija już w pierwszych dniach miesiączki.

Kobiety przyjmujące antykoncepcję narażone są natomiast na stały i wysoki poziom estrogenów. Bardzo często prowadzi to do zastoju wody w tkankach organizmu.

Nadmiar wody zatrzymujący się w tkankach powodując obrzęki ciała sprawia, iż czujemy się niekomfortowo. Dzieje się tak gdyż hormony zatrzymują jony sodu.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Prawidłowe nawodnienie organizmu odgrywa kluczową rolę. Pozwala bowiem utrzymać równowagę wodno- elektrolitową, która jest niezbędna do właściwego funkcjonowania organizmu.

Jeżeli nie wypijemy dostatecznej ilości wody, organizm chcąc bronić się przed odwodnieniem, zgromadzi płyny w tkance podskórnej.

Istotną rolę w tym procesie odgrywa hormon antydiuretyczny- tzw. wazopresyna. Jej zadaniem jest zwiększenie gęstości moczu oraz poziomu wchłaniania zwrotnego z naczyń krwionośnych.

Schorzenia powodujące zatrzymywanie wody

Lista przyczyn powodujących zatrzymywanie wody w organizmie obejmuje także choroby. Wśród osób szczególnie narażonych na nadmiar wody w organizmie znajdują się pacjenci mający:

  • zakrzepicę,

  • niewydolność nerek,

  • zespół nerczycowy,

  • niewydolność serca,

  • schorzenia wątroby,

  • niedoczynność tarczycy,

  • chorobę Hashimoto.

Zatrzymywanie wody w organizmie a leki

Leki mimo tego, iż skutecznie leczą wiele chorób, mogą pozostawiać efekty uboczne. Część z nich przyczynia się do zatrzymywania wody i powoduje przyrost masy ciała.

Doświadczają tego przede wszystkim kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję. Problem dotyczy również chorych zażywających m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, blokery kanału wapniowego, kortykosteroidy oraz minoksydyl.

Profilaktyka nadmiaru wody w organizmie

Podstawowym elementem profilaktyki zatrzymywania się wody w tkankach podskórnych jest wypijanie jej w odpowiednich ilościach.

Jeżeli dostarczymy organizmowi 2-3 litrów wody dziennie zaspokoi to w zupełności jego potrzeby. Będzie to również komunikat dla naszego ciała, że magazynowanie wody w tkankach jest nie potrzebne.

Organizm bowiem sam ureguluje jej poziom. Pamiętajmy jednak, aby nie wypijać wody na zapas ale robić to częściej i w małych ilościach.

Skutecznym rozwiązaniem jest także prowadzenie zdrowego stylu życia. Chodzi tutaj zarówno o zbilansowaną dietę, aktywność ruchową i ograniczenie spożycia alkoholu.

Regularnie stosowana profilaktyka nie tylko ograniczy zatrzymywanie się wody, ale także zapobiegnie poważnym chorobom.

Co jeść a czego unikać w diecie?

Najskuteczniejszym sposobem na zredukowanie lub usunięcie nadmiaru wody z organizmu jest właściwa dieta. Należy z niej bezwzględnie wyeliminować produkty zawierające znaczne ilości soli takie jak: chipsy, paluszki, krakersy czy gotowe sosy do potraw. Aby jednak nie rezygnować ze słonego smaku możecie zakupić sól o obniżonym poziomie sodu.

Dieta wspomagająca usuwanie wody z organizmu powinna natomiast być bogata w owoce i warzywa. Najbardziej efektywne będą te, zawierające bioflawonaidy – czyli żółte, fioletowe, ciemnozielona oraz pomarańczowe warzywa i owoce.

Warto sięgać także po żurawinę oraz bogate w siarkę i krzem ogórki. Dieta na nadmiar wody powinna zawierać również błonnik. Usuwa on skutecznie nadmiar wody zatrzymujący się w jelitach.

Znajdziemy go przede wszystkim w otrębach, nasionach chia, warzywach, płatkach, czy bakaliach. Błonnik należy wprowadzać do codziennego menu stopniowo, ponieważ może spowodować wzdęcia.

Doskonałym antidotum może okazać się też przyjmowanie odpowiednich mikroelementów i witamin. Szczególnie ważne jest, aby stosowany suplement diety był bogaty w potas, wapń, magnez oraz witaminę B6.

Aktywność fizyczna a nadmiar wody w organizmie

Aktywność ruchowa to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy poprawić krążenie i gospodarkę wodną naszego organizmu. Specjaliści zalecają, aby ćwiczyć przynajmniej 30 minut dziennie.

Warto zdecydować się na zajęcia fittness, jogging, długie spacery lub pływanie. Jeżeli natomiast nasza praca wymaga od nas długiego siedzenia, należy pamiętać o krótkich przerwach na rozprostowanie nóg.

Dobrym pomysłem może okazać się także częściowe zrezygnowanie z samochodu i zastąpienie go rowerem bądź spacerem do pracy.

Usuwanie wody z organizmu- ziołowa terapia

Lecznicze właściwości ziół znane są od starożytności. Skutecznie bowiem pomagają w wielu dysfunkcjach i schorzeniach. Pozytywne efekty przynoszą również, gdy występują objawy zatrzymywania wody. Najbardziej pomocny w tym przypadku będzie:

  • napar z korzenia pietruszki zwyczajnej,

  • napar z liści zielonej herbaty,

  • napar z korzenia mniszka lekarskiego,

  • napar z liści pokrzywy,

  • napar z krwawnika,

  • napar ze skrzypu,

  • napar z nawłoci,

  • napar z owoców opuncji figowej.

Każde z tych ziół, dzięki szerokim właściwościom terapeutycznym, przyczyni się usunięcia wody z organizmu.

Uzyskamy w ten sposób poprawę samopoczucia i zdrowia. Zapomnimy tym samym o przykrych skutkach spowodowanych nadmiarem wody zatrzymanej w organizmie.

Kiedy udać się do lekarza?

Objawy zatrzymywania wody często wskazują, że nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Warto więc przyjrzeć się uważniej tymże zaburzeniom.

Zatrzymanie wody w organizmie może przyczynić się do powstania wysokiego ciśnienia. Ponadto u części osób spowodować ból głowy oraz uczucie ciężkości nóg.

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia i stanowić zagrożenie dla życia. Dlatego, jeżeli objawy są nagłe, silne i powiązane z innymi dolegliwościami nie zwlekajcie z wizytą u lekarza.

Badania niezbędne do diagnostyki

Diagnostyka i poszukiwanie przyczyny zatrzymania wody w organizmie bywa niełatwa. Czasem konieczne jest wykonanie wielu specjalistycznych badań- także w warunkach szpitalnych.

Wśród podstawowych działań diagnostycznych znajduje się badanie ogólne moczu, morfologia oraz poziom elektrolitów- potasu i sodu. Specjaliści zalecają także sprawdzenie białka całkowitego i próby wątrobowe. Bardzo pomocne w poszukiwaniach bywa również badanie TSH, NT-pro, BNP i u kobiet poziomu SFH.

Bardziej zaawansowaną diagnostykę prowadzi się zazwyczaj na oddziale szpitalnym. Ukierunkowana jest ona już na znalezienie konkretnej przyczyny występowania obrzęków- np. choroby serca i układu krążenia.

Medyczne metody leczenia nadmiaru wody

Zatrzymanie wody w organizmie jest często leczone farmakologicznie. W tym celu lekarz wdraża tabletki na nadmiar wody- tzw. diuretyki. Zwiększają one ilość moczu wydalanego przez nerki. Terapia ta może okazać się skuteczna w przypadku obrzęków powstałych efekcie zgromadzenia nadmiaru wody w organizmie.

Diuretyki należy stosować tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza. Nieprawidłowe zażywanie ich może przyczynić się do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Efektem będą poważne powikłania zdrowotne.

Efektywność diuretyków bywa zazwyczaj tylko okresowa. Eliminują one co prawda nadmiar wody, ale nie usuwają przyczyn jej zatrzymania.

Podsumowanie i wnioski o tym, jak pozbyć się wody z organizmu

Nadmiar wody w organizmie to wyzwanie, z którym można jednak skutecznie walczyć. Pamiętaj, że kluczowym aspektem jest rozpoznanie przyczyn zatrzymywania wody. Istotne jest również odpowiednie dostosowanie metod leczenia- zarówno tych domowych, jak i medycznych. Nie zapominaj także o znaczeniu profilaktyki, która opiera się na zdrowym trybie życia, zbilansowanej diecie oraz regularnej aktywności fizycznej.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik dostarczył Ci wiedzy na temat tego, jak pozbyć się wody z organizmu. Jak dbać o swoje zdrowie, aby podobne problemy już nie powracały w przyszłości. Pamiętaj, że w przypadku wątpliwości, gdy domowe metody nie przynoszą spodziewanych efektów, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Twoje zdrowie i samopoczucie są najważniejsze. Dbaj o siebie i nie bagatelizuj sygnałów, które wysyła Ci Twoje ciało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *