Jak spać, gdy boli kręgosłup piersiowy. Doradzamy jak poprawić jakość snu przy bólu kręgosłupa piersiowego
Dobry sen to fundament zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, ból kręgosłupa piersiowego może stać się poważną przeszkodą na drodze do wypoczynku. Jeśli zmagasz się z tym problemem, wiesz, jak trudno znaleźć pozycję, która pozwoli ci przespać noc bez bólu i dyskomfortu.
Rozwiązania istnieją, a kluczem jest zrozumienie jak spać, gdy boli kręgosłup piersiowy. Ten artykuł pomoże ci odkryć najlepsze metody i praktyki, dzięki którym poprawisz jakość snu mimo dolegliwości bólowych. Od właściwego ułożenia ciała, przez wybór odpowiedniego materaca i poduszki, po ćwiczenia rozluźniające przed snem. Każdy z tych elementów ma ogromne znaczenie. Zapraszamy do odkrycia, jak zmniejszyć ból kręgosłupa piersiowego i cieszyć się lepszym snem każdej nocy.
Dlaczego sen jest dla nas ważny?
Sen ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. W trakcie snu następuje bowiem regeneracja psychofizyczna całego organizmu. Wzmacnia on koncentrację, kreatywność a także poprawia jakość zapamiętanych informacji. Sen ponadto reguluje gospodarkę neuronalną, energetyczną i hormonalną.
Dlatego im lepiej śpisz, tym większa jest Twoja odporność. Jeżeli przez dłuższy czas nie będziemy się wysypiali wówczas może nas dotknąć wiele poważnych problemów zdrowotnych. Osoby dorosłe powinny- zdaniem specjalistów – przesypiać przynajmniej 7 godzin na dobę.
Anatomia kręgosłupa piersiowego
Cały kręgosłup składa się z 33-34 kręgów położonych jeden na drugim. Kręgi w dolnym odcinku kręgosłupa są masywne i duże natomiast im wyżej tym są mniejsze i delikatniejsze.
Odcinek piersiowy kręgosłupa zbudowany jest z 12 kręgów powiązanych ze sobą strukturami więzadłowymi oraz stawami międzykręgowymi. Dodatkowo kręgi piersiowe zespalają się z żebrami.
Można w tymże odcinku zaobserwować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Jest on wygięty ku tyłowi- tworzy tzw. kifozę piersiową.
Nerwy odchodzące w odcinku piersiowym od rdzenia kręgowego odpowiedzialne są za właściwe działanie mechaniki oddechowej. Ponadto za prawidłowe funkcjonowanie mięśni tułowia.
Odcinek piersiowy kręgosłupa w pewnym zakresie odpowiada również za funkcjonowanie kończyn dolnych i górnych.
Przyczyny bólu kręgosłupa piersiowego
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa występuje rzadko w odcinku piersiowym. Niemniej jednak ze względu na obecny tryb życia, wiele osób skarży się na ból pleców w tej okolicy.
Ból kręgosłupa piersiowego zazwyczaj bywa związany z dehydradacją lub protruzją krążka międzykręgowego. Ponadto dolegliwości bólowe mogą być spowodowane zmianami wywołanymi osteoporozą.
Kolejną przyczyną powodującą bóle kręgosłupa piersiowego jest boczne skrzywienie kręgosłupa. Dysfunkcji tej doświadczają co raz częściej młodzież a nawet dzieci.
Wśród innych przyczyn wywołujących bóle kręgosłupa piersiowego znajdują się:
nadmierna ruchomość stawów kręgosłupa,
choroby oraz uszkodzenia obręczy barkowej i stawów barkowych,
neuralgia międzyżebrowa,
choroba płuc,
wady postawy,
łuszczycowe zapalenie stawów,
zesztywniające zapalenie stawów.
Objawy towarzyszące dysfunkcjom kręgosłupa piersiowego
Najważniejszym i najbardziej dokuczliwym objawem są bóle kręgosłupa. Pacjenci skarżą się zazwyczaj, że promieniuje on wzdłuż kręgosłupa w kierunku szyi lub do klatki. Dalej kieruje się do ramion i okolic karku.
Ból kręgosłupa piersiowego wiąże się również z innymi bardzo poważnymi objawami. Może bowiem dojść do:
ucisku organów wewnętrznych,
wystąpić refluks żołądkowo przełykowy,
mrowienie kończyn górnych,
mrowienie kończyn dolnych,
duszności i hiperwentylacji,
niedotlenienia,
ból odcinka lędźwiowego,
ból odcinka szyjnego.
Należy zaznaczyć jednak, iż objawy bólowe kręgosłupa w obrębie klatki piersiowej pojawiają się najczęściej w nocy. Silny ból kręgosłupa piersiowego w tym wypadku może wskazywać na zapalne pochodzenie bólu.
Czynniki przyspieszające rozwój schorzeń kręgosłupa piersiowego
Wśród czynników powodujących ból kręgosłupa piersiowego najczęściej wymienia się:
nadwagę i otyłość,
spanie na zbyt miękkim materacu,
ciężką pracę fizyczną,
spanie na zbyt wysokiej poduszce,
brak aktywności fizycznej,
siedzący tryb życia,
duży rozmiar biustu u kobiet,
przyjmowanie niewłaściwej pozycji podczas pracy i nauki.
Jak przygotować się do snu z bólem kręgosłupa piersiowego?
Przed udaniem się na spoczynek należy dobrze się do tego przygotować. Na początek zaleca się zakup materaca ortopedycznego. Dzięki równomiernemu rozłożeniu masy ciała w czasie snu, zmniejszą się dolegliwości bólowe w klatce piersiowej.
Niektórym osobom doświadczającym bólu kręgosłupa wystarczy odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna i wałek między kolana.
Osoby, które nie mają możliwości zaopatrzenia się w niezbędny sprzęt powinny zastosować cienką poduszkę do spania albo zrolowany ręcznik.
Optymalne pozycje do spania
Według specjalistów, gdy boli kręgosłup piersiowy, najlepiej spać w pozycji wyprostowanej z ugiętymi nogami. Pod kolana zaleca się położenie poduszki bądź specjalistycznego wałka.
Taka pozycja pozwala na pozostanie w naturalnym ułożeniu- w tym zachowanie lordozy lędźwiowej. Ponadto skutecznie redukuje ciśnienie międzykręgowe, objawy bólowe i ułatwia oddychanie.
Kolejną zalecaną pozycją, jest spanie na boku z poduszką między kolanami. Korzystnie wpływa ona na ustawienie kręgosłupa, a także pozwala odciążyć kręgosłup piersiowy i lędźwiowy.
Wielu z nas wie, że nie da się spać gdy boli kręgosłup. Dlatego prawidłowe ułożenie ciała ma ogromne znaczenie w trakcie snu.
Oczywiście każda osoba doświadczająca bólu kręgosłupa piersiowego może wymagać innego tzw. pozycjonowania ciała. Wynika to z m.in. różnic osobniczych i rodzaju schorzenia.
Jakie pozycje są szkodliwe dla nas?
Chorzy z bólem kręgosłupa piersiowego nie powinni spać na brzuchu. Niewłaściwe ułożenie kręgosłupa może bowiem doprowadzić do jego nadmiernego wygięcia.
Nie zaleca się także spania na plecach na wysokiej poduszce. Może to dawać pozorne uczucie ulgi- jednak tylko na chwilę. Gdy dojdzie bowiem do nadmiernego obciążenia odcinka szyjnego, ból może rozszerzyć się do innych odcinków kręgosłupa.
Ćwiczenia i techniki relaksacyjne przed snem
Rewelacyjnym sposobem na ból kręgosłupa piersiowego jest relaks i ćwiczenia. Przygotowanie do snu warto rozpocząć od wyciszenia i skupienia się na swoim ciele.
Codzienny stres, długie godziny spędzane w pracy oraz brak ruchu sprawia, iż nasze mięśnie są spięte a a umysł rozkojarzony. To wszystko może powodować trudności w zaśnięciu albo doprowadzić do przerywanego snu.
Aby zatem poprawić komfort snu można wykonać:
mobilizację kręgosłupa w siadzie na krześle,
mobilizację kręgosłupa z użyciem wałka,
rozciąganie klatki piersiowej do otwarcia w oparciu o wałek,
rozciąganie klatki piersiowej z wykorzystaniem piłki,
rozciąganie i mobilizacja klatki z wykorzystaniem dużej piłki,
mobilizacja odcinka piersiowego w przeproście,
rozciąganie klatki piersiowej, mobilizacja przestrzeni międzyżebrowych i powiększenia zakresu ruchu barków.
Wpływ stylu życia na ból kręgosłupa piersiowego i jakość snu
Styl życia, jaki prowadzimy, niestety bardzo niekorzystnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Brak ruchu, siedzący tryb życia, nadwaga i zła dieta- to podstawowe czynniki powodujące schorzenia kręgosłupa.
Uszkadzają one stopniowo naturalną krzywiznę kręgosłupa, powodując silny ból pleców. Sytuacja ta deprawuje bardzo często nasz sen i zmusza do zażywania leków przeciwbólowych.
Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
Do specjalisty warto zgłosić się z bólem pleców, gdy wykorzystaliśmy już domowe sposoby terapeutyczne. Sygnałem do odwiedzenia lekarza jest silny ból, który utrzymuje się przez 2 tygodnie.
Natychmiastowej interwencji lekarskiej wymaga natomiast ból klatki piersiowej od kręgosłupa. Może on bowiem wskazywać na choróy serca. W takich sytuacjach niezbędne jest wykonanie nie tylko badań kręgosłupa, ale także EKG i USG jamy ustnej.
Podsumowanie
Ból kręgosłupa piersiowego nie musi dominować w Twoim życiu, ani zakłócać Twojego snu. Pamiętaj, że kluczowe jest zrozumienie i zastosowanie odpowiednich metod, które pomogą Ci znaleźć ulgę. Pozwolą również cieszyć się lepszym wypoczynkiem nocnym. Stosując się do porad zawartych w tym artykule, możesz znacząco poprawić jakość swojego snu. Skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe i przywrócić swojemu ciału zdrowie oraz energię, której potrzebuje do codziennego funkcjonowania.
Nie zapominaj także o znaczeniu regularnych konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Zwłaszcza, gdy ból pozostaje pomimo stosowania się do zaleceń. Profesjonalna porada medyczna może dostarczyć dodatkowych i indywidualnie dopasowanych rozwiązań. Dzięki nim będziesz skuteczniej radzić sobie z bólem kręgosłupa piersiowego. Pamiętaj, że zdrowy kręgosłup to klucz do dobrego samopoczucia i energii na każdy nowy dzień.