Obrazek wyróżniający do artykułu - mądre cytaty. Zdjęcie przedstawia osobę stojącą w polu pełnym wysokich traw, z rozłożonymi ramionami, twarzą skierowaną w stronę słońca. Osoba ta ma długie, rozpuszczone włosy, które swobodnie opadają na plecy. Scena jest oświetlona ciepłym, złotym światłem, co sugeruje wschód lub zachód słońca. Ogólny klimat obrazu to uczucie wolności, radości i jedności z naturą, wyrażające moment pełen spokoju i harmonii.

Kiedy życie daje w kość, 33 mądre cytaty, które podniosą Cię z kolan

Czy to nie frustrujące, gdy ledwo zipiesz z powodu choroby, a lekarz mówi, że “wszystko jest w porządku”? Patrzysz w lustro i widzisz zmęczoną twarz, której niemal nie poznajesz? A przecież to dopiero początek dnia, a Ty już czujesz się wykończony.

 • Może masz wrażenie, że Twoje ciało płata Ci figle, odmawiając posłuszeństwa przy najprostszych czynnościach? Albo najzwyczajniej w świecie czujesz się samotny, bo choroba zamknęła Cię w czterech ścianach?
 • Dzwoni telefon, a Ty od razu wiesz, że to ze szpitala. Kolejne badania, kolejne niepewności.
 • Siedzisz sam w domu i zastanawiasz się, czy to wszystko ma jeszcze sens, czy warto walczyć.

Brzmi znajomo? Nie wstydź się, to normalne. Takie myśli przychodzą do głowy każdemu, kto zmaga się z chorobą lub po prostu z wyzwaniami, które niesie starość. Ale wiesz co? Nie daj się im pokonać. Wiemy, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Mamy jednak coś, co może pomóc — garść mądrości od ludzi, którzy przeszli przez podobne problemy i wyszli z nich silniejsi.

Nie będziemy Cię zanudzać wykładami. Podzielimy się z Tobą kilkoma mądrymi cytatami, które dla wielu osób są bardzo pomocne. Może i Tobie przyniosą odrobinę nadziei w trudnych chwilach?

Słowa, które dodają sił, gdy własnych zabraknie

Opisane we wstępie sytuacje znasz z autopsji? Nie jeden raz chciało Ci się wyć z bezsilności, rzucić to wszystko w diabły i zakopać się pod kołdrą. Były dni, gdy ból przesłaniał całą resztę, a nadzieja pakowała walizki. Wtedy poratuj się mądrością tych, którzy przeszli przez piekło i wrócili. Ich słowa dodadzą Ci sił, gdy własnych zabraknie. Pokażą, że to, co wydaje się końcem, często jest po prostu zakrętem na drodze do czegoś lepszego.

A wiesz, co w tym wszystkim najlepsze? Że kiedy sobie to poukładasz w głowie, nagle okazuje się, że wcale nie jest tak źle. Że na końcu tunelu zawsze czeka światło. Tylko czasem trzeba sobie o tym przypomnieć. I właśnie od tego są sentencje mądrych ludzi!

Zdjęcie w artykule - mądre cytaty. Zdjęcie przedstawia dwie sylwetki ludzi wspinających się na górę. Osoba znajdująca się wyżej wyciąga rękę, aby pomóc drugiej osobie wspiąć się na szczyt. Tło obrazu jest w ciepłych, złotych odcieniach, a słońce jest nisko nad horyzontem, co sugeruje wschód lub zachód słońca. Krajobraz jest dramatyczny, z wyraźnymi konturami wzgórz i chmur, co nadaje scenie wrażenie współpracy, wsparcia i wzajemnej pomocy w trudnych chwilach.

33 mądre cytaty dla wzmocnienia duszy

Zebraliśmy 33 mądre aforyzmy, które uważamy za potężne lekarstwo na najgorsze chwile. To talizmany, za którymi stoją autentyczni ludzie — czasami poobijani przez los, ale wciąż pełni wiary i determinacji. Każda z tych myśli to, jak plaster na pokaleczoną duszę albo kop, który postawi Cię z powrotem na nogi. Całkiem niezły deal, co?

 1. “Głupio jest nie mieć nadziei”
  Ernest Hemingway,
 2. “Nawet najdłuższa noc kończy się świtem”
  Victor Hugo,
 3. “Kto nie szaleje w młodości, ten szaleje na starość”
  Federico Moccia,
 4. “Nie ma na świecie takiego leku, który nadałby sens życiu”
  Sarah Kane,
 5. “Człowiek walczy, by przetrwać, a nie po to, by się poddać”
  Paulo Coelho,
 6. “Nie poddawaj się. Zawsze warto walczyć o swoje marzenia”
  Nelson Mandela,
 7. “Chcąc odzyskać młodość, trzeba tylko powtórzyć dawne szaleństwa”
  Oscar Wilde,
 8. “Siła nie pochodzi z fizycznej zdolności. Pochodzi z niezłomnej woli”
  Mahatma Gandhi,
 9. “Człowiek, który nigdy nie popełnił błędu, nigdy nie próbował niczego nowego”
  Albert Einstein,
 10. “Pamiętaj, najtrudniej jest wyjść. Gdy już wyjdziesz, niemal zawsze jest super”
  Julian Obrocki,
 11. “Jeśli nie czujesz się godny by wyrosły Ci skrzydła, nigdy nie oderwiesz się od ziemi”
  Nick Vujicic,
 12. “Bezczynność ze wszystkiego najgorsza, bo zmartwienie człowieka trawi jako choroba”
  Henryk Sienkiewicz,
 13. “Nadzieja jest jak słońce, które gdy idziemy ku niemu, rzuca cień naszych ciężarów za nami”
  Samuel Smiles,
 14. “Nie zamierzam się starzeć. Dusza rodzi się stara, ale młodnieje z wiekiem. I to jest komedia życia”
  Oscar Wilde,
 15. “Nie bój się życia. Uwierz, że życie jest warte przeżycia, a twoja wiara pomoże ci stworzyć ten fakt”
  William James,
 16. “Jest taka chwila, w której zdani sami na siebie, ludzie przestają żyć, a starają się zaledwie przeżyć”
  Stephen King,
 17. “Musisz zrozumieć, którym końcem igły chcesz być. Tym przywiązanym do nici czy tym, który przebija tkaninę”
  Sue Monk Kidd,
 18. “Przeszłości nie da się zmienić, ale przyszłość wygląda całkiem nieźle. Jest pełna nieskończonych możliwości”
  Trudi Canavan,
 19. “Biegłem, biegłem do momentu, aż omdlały mi mięśnie a w żyłach zaczął krążyć kwas. A potem pobiegłem dalej”
  Chuck Palahniuk,
 20. “Najgorszy jest lęk przed czymś, czego nie można nazwać. Na lęk bez imienia nie pomagają nawet strzykawki”
  Janusz Leon Wiśniewski,
 21. “Cierpliwość i wytrwałość mają magiczne działanie, przed którym trudności znikają, a przeszkody się rozpływają”
  John Quincy Adams,
 22. “Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
  Jan Paweł II,
 23. “Wszyscy pragniemy szczęścia i bardzo o nie zabiegamy. Ale kiedy już przyjdzie, zaczynamy rozglądać się trwożnie za rachunkiem, jaki nam przyjdzie za nie zapłacić”
  Jonathan Carroll,
 24. “Ludzie w pewnym wieku czytają już tylko biografie i książki historyczne, bo jak się ma sześćdziesiątkę, to czegóż się można dowiedzieć od 20-letniego Rimbauda”
  Władysław Pasikowski,
 25. “Człowiek jest często przeszkodą dla samego siebie. Swoją największą trudnością. Chciałby poczuć się lepiej, ale nie wie, jak to zrobić. Obwinia więc innych, przeklina świat”
  Ryszard Kapuściński,
 26. “I ja również poniosłem niejedną porażkę w życiu, a mogą przyjść i inne. Ale nie wolno się poddawać, trzeba walczyć. Zmagać się ze sobą i życiem, aż nas ogarną ciemności śmierci”
  Trygve Gulbranssen,
 27. Starość jest wodą na młyn łatwowierności. Kiedy śmierć stuka do drzwi, sceptycyzm wyskakuje przez okno. Wystarczy mały zawalik, a człowiek gotów jest uwierzyć nawet w Czerwonego Kapturka”
  Carlos Ruiz Zafón,
 28. “Samo działanie jest wartością. Twoja wartość znika, gdy rezygnujesz z chęci do zmian i doświadczania życia. Masz jednak wybór, dokonaj go i poświęć mu się. Czyny te dadzą ci nową nadzieję i poczucie celu”
  Christopher Paolini,
 29. “Starzy ludzie i dzieci wiedzą, jak żyć. Ci, którzy stoją na początku i na końcu drogi, bawią się najlepiej. Mają w nosie, co myślą inni. Albo są za młodzi, żeby wiedzieć, że powinni się tym przejmować, albo za starzy, żeby ich to obchodziło”
  Regina Brett,
 30. “Żadna noc nie może być aż tak czarna, żeby nigdzie nie można było odszukać choć jednej gwiazdy. Pustynia też nie może być aż tak beznadziejna, żeby nie można było odkryć oazy. Pogódź się z życiem takim, jakie ono jest. Zawsze gdzieś czeka jakaś mała radość. Istnieją kwiaty, które kwitną nawet w zimie”
  Phil Bosmans,
 31. “Najpiękniejsi ludzie, jakich spotkaliśmy, to ci, którzy poznali porażkę, cierpienie, walkę, stratę i znaleźli wyjście z otchłani. Ci ludzie mają wdzięczność, wrażliwość i zrozumienie życia, które wypełnia ich współczuciem, łagodnością i głęboką, troskliwą miłością. Piękni ludzie nie rodzą się tacy po prostu”
  Elisabeth Kübler-Ross,
 32. “Najmądrzej zatem i najpobożniej czynią ci, którzy liczą na własne siły. A Bóg ze szczególnym upodobaniem spogląda na tych co, zamiast wzywać jego pomocy, radzą sami sobie i zamiast naprzykrzać się Opatrzności Bożej modłami, błagając ją, aby poświęciła swój cenny czas na zajmowanie się naszymi sprawami, sami biorą swój los we własne ręce i zajmują się organizowaniem opatrzności ludzkiej”
  Andrzej Nowicki,
 33. “Co jest najśmieszniejsze w ludziach? Zawsze myślą na odwrót. Spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie, by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze, by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości, ani przyszłości. Żyją, jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli”
  Paulo Coelho.

Staw czoła trudnościom z nową energią

Doskonale wiesz, że czasami życie wali nas w twarz i to tak mocno, że trudno się pozbierać. Ale w takich momentach warto przypomnieć sobie, że nie jesteśmy sami. Są ludzie, którzy przeszli przez najgorsze i znaleźli w sobie siłę, by iść dalej. Ich historie mogą być dla nas inspiracją.

 1. Czy lubiłeś filmy z Rockym? My bardzo. Rocky Balboa może i jest postacią fikcyjną, ale jego słowa z filmu „Rocky Balboa” naprawdę dają do myślenia: „To nie ważne, jak mocno uderzasz, ale jak mocno możesz dostać i nadal iść do przodu”. To przypomnienie, że niezależnie od tego, ile razy upadniemy, najważniejsze jest, żeby wstać i walczyć dalej.
 2. Czy słyszałeś o Elizabeth Gilbert? Jest autorką książki „Jedz, módl się, kochaj”. Po rozwodzie i załamaniu nerwowym postanowiła wyruszyć w podróż, by odnaleźć siebie. Jej historia pokazuje, że czasem musimy stracić wszystko, żeby znaleźć to, co naprawdę ważne. Gilbert powiedziała kiedyś: „Istnieje tylko jedno znaczenie życia — akt tworzenia”. Pomyśl o tym – w kreacji odnajdujemy sens.
 3. Czy znasz historię Viktora Frankla? Był psychiatrą i autorem książki „Człowiek w poszukiwaniu sensu”, która opisuje jego przeżycia z czasów Holocaustu. Frankl przeżył obozy koncentracyjne i odkrył, że nawet w najgorszych warunkach możemy znaleźć sens życia. Jego słowa „Człowiek nie powinien pytać, jakie jest znaczenie jego życia, ale musi uznać, że to on jest tym, który jest pytany” inspirują do refleksji nad własnym życiem i celami.

Każdy z tych przykładów to dowód na to, że niezależnie od tego, jak ciężkie są Twoje przeżycia, możesz znaleźć w sobie siłę, by je pokonać. Mamy nadzieję, że ich historie dodadzą Ci odwagi i inspiracji, by iść naprzód, nawet gdy wydaje się to niemożliwe.

Nigdy nie jest za późno na odnalezienie w sobie odwagi i wiary w lepsze jutro. Sięgnij po mądre cytaty

To już prawie koniec naszego artykułu. Pamiętaj, że każdy z nas ma w sobie ukryte pokłady siły i odporności. Czasem trzeba tylko troszeczkę bardziej ich poszukać, sięgnąć głębiej, by je odkryć. A kiedy już to zrobisz, nic nie będzie w stanie Cię powstrzymać. Bo jak mawiał Hemingway – “Głupio jest nie mieć nadziei”.

Więc nie poddawaj się. Walcz o siebie, o swoje marzenia, o swoje szczęście. Bo zasługujesz na to, by żyć pełnią życia, niezależnie od tego, co rzuca Ci los pod nogi. A te mądre cytaty? Niech będą Twoim drogowskazem, Twoją latarnią w ciemności. Niech koją Twoją duszę niczym pobyt w SPA koi ciało. Niech przypominają Ci w końcu, że nie jesteś sam i że zawsze jest nadzieja na lepsze jutro.

CYTATY KTÓRE POZWOLĄ ODNALEŹĆ CI SIŁĘ | SŁOWO FILOZOFA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *