Na zdjęciu widzimy osobę leżącą na stole zabiegowym, która jest pokrywana borowiną. Borowina, ciemnobrązowa substancja, jest nakładana na nogi pacjenta za pomocą szerokiego pędzla. Osoba wykonująca zabieg trzyma w lewej ręce metalowy pojemnik z borowiną, a prawą ręką nakłada ją na skórę pacjenta. Zabieg odbywa się w jasnym, schludnym pomieszczeniu, które może być częścią spa lub centrum odnowy biologicznej. Stół jest pokryty białym prześcieradłem, a borowina wydaje się być ciepła, co może świadczyć o jej terapeutycznych właściwościach.

Wyjaśniamy, jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania okładów borowinowych

Okłady borowinowe to jedna z najpopularniejszych form leczenia uzdrowiskowego. Są chętnie wybierane przez osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości stawów, mięśni czy niektóre choroby kobiece. Borowina, zwana czarnym złotem, kryje w sobie wiele cennych właściwości, które poprawiają stan zdrowia i samopoczucie.

Jeśli zastanawiasz się, czy zabiegi borowinowe są odpowiednie dla Ciebie, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Wyjaśnimy Ci, jak działają okłady z borowiny i w jakich schorzeniach warto je stosować. Podpowiemy również, kiedy lepiej zrezygnować z tego typu zabiegów ze względu na przeciwwskazania.

Dzięki lekturze dowiesz się, czy warto wykorzystać lecznicze właściwości borowiny w swoim przypadku. Być może okłady z tego naturalnego surowca staną się Twoim sprzymierzeńcem w walce z uciążliwymi dolegliwościami. Zapraszamy do lektury!

Czym są okłady borowinowe?

Borowina- czyli torf- powstał w wyniku rozkładu roślin w wilgotnym i ciepłym środowisku ok. 10 tysięcy lat p.n.e. Zawiera ona liczne związki nieorganiczne i organiczne. Wśród nich znajdują się kwasy huminowe, bituminy, ligniny oraz celuloza. Ponadto aminokwasy i substancje aktywne takie jak związki o charakterze estrogennym oraz enzymy. Znajdziecie w niej również sole pierwiastków- glin, potas, sód i magnez.

Jej bogaty skład uzupełniają związki krzemu i żelaza, a także mangan, fluor, cynk i miedź. Ze względu na tak bogatą zawartość składników leczniczych bywa nazywana czarnym złotem. Największe złoża borowiny znajdują się w Europie Środkowo- Wschodniej. Jest ona jednym z najcenniejszych, naturalnych bogactw Polski.

Jak działają okłady borowinowe?

Okłady borowinowe działają bardzo korzystnie na wiele schorzeń i dolegliwości. Składniki zawarte w czarnym złocie przyspieszają regenerację tkanek miękkich i zwalczają wolne rodniki. Rewelacyjnie poprawiają kondycję skóry- szczególnie tej alergicznej. Skutecznie zwiększają syntezę kolagenu i elastyny przeciwdziałając w ten sposób zmarszczkom. Kwasy huminowe natomiast poszerzają naczynia krwionośne, a także pobudzają do pracy mięśnie gładkie. Część składników zawartych w borowinie pomaga na zwyrodnienie stawów i w leczeniu chorób reumatycznych. Przyczynia się do regeneracji chrząstek stawowych poprzez poprawę ilości i jakości mazi stawowej.

Wdrożenie zabiegów borowinowych działa również przeciwzapalnie na mięśnie i kości. Korzystne efekty przynosi w stanach przewlekłych, jak i po urazach. Terapia borowiną stosowana jest również w leczeniu chorób kobiecych- zawarte w niej estrogeny pobudzają bowiem układ hormonalny. Borowina doskonale sprawdza się w leczeniu chorób przewodu pokarmowego- oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii i odnawia florę bakteryjną. Właściwości borowiny jak widać, są nieocenione. Dlatego znalazła ona szerokie zastosowanie- m.in. jako leczenie uzdrowiskowe chorób kobiecych i w kosmetologii.

Rodzaje terapii borowinowej

Borowina może być wykorzystywana do terapii w jako:

  • okłady borowinowe miejscowe,

  • okłady borowinowe ogólne,

  • tampony borowinowe,

  • plastry borowinowe,

  • kąpiele borowinowe,

  • borowina do picia.

Dostęp do poszczególnych zabiegów borowinowych uzależniony jest od ośrodka, w którym się znajdujemy. W sanatoriach i uzdrowiskach zazwyczaj możemy skorzystać z wszystkich 5 form terapii. W szpitalach rehabilitacyjnych, gabinetach kosmetycznych i fizykoterapeutycznych z kolei tylko z okładów lub kąpieli borowinowych.

Wskazania do stosowania borowiny

Bogactwo składników zawartych w borowinie sprawia, że specjaliści zalecają bardzo często stosowanie zabiegów borowinowych. Są one skuteczne w leczeniu licznych chorób, dysfunkcji i dolegliwości. W części przypadków jest to terapia wspomagająca a w niektórych bywa leczeniem podstawowym.

Choroby reumatyczne

Kąpiele borowinowe bardzo korzystnie działają na stawy. Redukują stan zapalny w przebiegu chorób reumatycznych, dny moczanowej i toczniu rumieniowatym układowym. Pomagają w chorobie zwyrodnieniowej stawów i młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów. Rozluźniają także mięśnie, redukują stres oraz stan zapalny. Działają silnie bakteriobójczo i zmniejszają ból wynikający ze sztywności stawów. Regularnie stosowane kąpiele borowinowe oraz plastry borowinowe przywracają elastyczność i mobilność stawom. Dostarczają do nich cennych składników odżywczych i leczniczych.

Stany pourazowe stawów i tkanek miękkich

Terapia z użyciem borowiny bardzo dobrze sprawdza się także w stanach pourazowych. Zawarte w niej składniki przyczyniają się do lepszej regeneracji uszkodzonych mięśni i stawów. Oczyszczają je, zmniejszają stan zapalny i obrzęk. Pobudzają wydzielanie mazi stawowej i tym samym powodują odbudowę chrząstki stawowej. Torf leczniczy wzmacnia również regenerację tkanki kostnej- co jest szczególnie istotne u osób po złamaniach i w przebiegu osteoporozy.

Choroby kobiece

Właściwości lecznicze borowiny sprawiają, iż jest ona często wykorzystywana w leczeniu schorzeń kobiecych. Działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Przynosi dobre efekty w leczeniu stanów zapalnych jajników, jajowodów i macicy. Najlepsza w tej sytuacji jest kąpiel borowinowa oraz tampony borowinowe. Poprzez swoje ciepło oraz zawarte składniki lecznicze, borowina przyspiesza proces zdrowienia i naprawy uszkodzonych tkanek.

Działanie na niektóre choroby skóry

Stosowanie borowiny sprawdza się także w niektórych poważnych i przewlekłych chorobach skóry. Bardzo dobre efekty lecznicze obserwuje się szczególnie u osób mających zaburzenia troficzne. Poza tym w leczeniu łuszczycy, łupieżu, atopowego zapalenia skóry i trądziku różowatego. Borowina działa antycellulitowo, nawilżająco, regenerująco i ujędrniająco. Skutecznie redukuje stany zapalne tkanek miękkich i obrzęki. Borowinę można stosować w postaci kąpieli oraz plastra na chorą okolicę ciała.

Przeciwwskazania do zabiegów borowinowych

Mimo iż borowina posiada wiele zalet, nie wszyscy mogą korzystać z jej dobrodziejstw. Poddanie się terapii może przyczynić się bowiem do zaostrzenia choroby i niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Ostre stany zapalne

Przeciwwskazaniem do stosowania borowiny są silne stany pourazowe stawów oraz stany zapalne narządów wewnętrznych. Z terapii nie mogą korzystać osoby cierpiące z powodu gorączki, mające podostre stany zapalne w przebiegu choroby nerek. Wszelkie nasilone stany zapalne w chorobach kobiecych są także przeciwwskazaniem do leczenia borowiną.

Choroby nowotworowe

Kolejnym przeciwwskazaniem stosowania zabiegów leczniczych z wykorzystaniem borowiny są choroby nowotworowe. Pacjenci, u których nowotwór jest w fazie intensywnego nasilenia, podobnie jak w stanach zapalnych może zintensyfikować objawy choroby.

Poważne problemy z krążeniem i choroby serca

Zabiegów borowinowych nie należy stosować także u osób mających stany pozawałowe i choroby układu krążenia. Przeciwwskazaniem są również choroby serca oraz naczyń krwionośnych. Borowiny nie należy wprowadzać do leczenia także w przypadku zakrzepowego zapalenia żył.

Inne przeciwwskazania

Wśród innych przeciwwskazań do terapii borowiną znajdują się m.in.:

  • ciąża,

  • gruźlica,

  • zaawansowana miażdżyca,

  • choroby nerek,

  • nadczynność tarczycy,

  • dusznica bolesna.

Borowina w domowym zaciszu

Borowiny możecie stosować samodzielnie w domu- oczywiście po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Borowiny dostępne są w sklepach w postaci kąpieli, plastrów i pasty. Kąpiel borowinowa we własnej wannie może okazać się rewelacyjnym sposobem na odprężenie, rozluźnienie mięśni oraz ból stawów i kręgosłupa. Odpowiednio dobrane i zastosowane borowiny pobudzą też krążenie krwi. Skutecznie dotlenią organizm i dostarczą do niego wiele cennych składników odżywczych.

Czarne złoto korzystnie wpływa również na kondycję skóry. Warto więc, aby poprawić swój wygląd i poczuć się o kilka lat młodziej poddać się odnowie biologicznej.

Podsumowanie

Podsumowując, okłady borowinowe to cenna metoda leczenia wielu przewlekłych schorzeń. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbólowym i regenerującym borowina może przynieść ulgę w chorobach reumatycznych, stanach pourazowych czy niektórych dolegliwościach kobiecych. Warto sięgnąć po zabiegi borowinowe, jeśli cierpisz na tego typu problemy zdrowotne.

Pamiętaj jednak, że nie każdy może korzystać z dobrodziejstw borowiny. Istnieją przeciwwskazania, takie jak ostry stan zapalny, choroby nowotworowe czy poważne problemy kardiologiczne, które wykluczają możliwość stosowania okładów. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem zabiegów, aby upewnić się, że są one bezpieczne w Twoim przypadku.

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci tajniki leczniczego działania borowiny. Jeśli masz doświadczenia z okładami borowinowymi, podziel się nimi w komentarzach poniżej. Być może Twoja historia zainspiruje innych do sięgnięcia po ten naturalny surowiec w walce z dolegliwościami. Jeśli natomiast masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości, śmiało zadaj je w komentarzach. Postaramy się rozwikłać Twoje dylematy. Powodzenia w drodze do zdrowia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *