Na zdjęciu widzimy terapeutę pomagającego starszej kobiecie podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych. Kobieta leży na macie do ćwiczeń w pomieszczeniu przypominającym salę gimnastyczną lub centrum rehabilitacyjne. Kobieta ma na sobie niebieską bluzkę w białe paski oraz szare spodnie sportowe, a terapeuta nosi ciemnoszarą koszulkę z długimi rękawami. Terapeuta wspiera kobietę, trzymając jej nogę i klatkę piersiową, pomagając jej w wykonywaniu ćwiczenia. Pomieszczenie jest jasne, z dużymi oknami po jednej stronie, przez które wpada naturalne światło. W tle widać kilka kolorowych piłek do ćwiczeń oraz elementy wyposażenia sali, takie jak lustra i poręcze.

Jakie zabiegi na zwyrodnienie stawu biodrowego wspierają rehabilitację?

Zwyrodnienie stawu biodrowego to schorzenie, które dotyka wielu osób. Przynosi ból i zmienia nasze życie, ograniczając codzienne funkcjonowanie. Czy wiesz, jakie zabiegi mogą pomóc w jego leczeniu? W naszym artykule skupimy się na metodach nieoperacyjnych, które wspierają proces rehabilitacji i poprawiają jakość życia pacjentów. Poznasz techniki i ćwiczenia, które mogą złagodzić objawy zwyrodnienia i pomóc Ci wrócić do normalnej aktywności.

Wybór odpowiednich zabiegów oraz regularne stosowanie, zalecanych przez specjalistów ćwiczeń to klucz do sukcesu. Pomogą one m.in. w walce z bólem stawu biodrowego. W artykule opisujemy sprawdzone metody, które pomagają zmniejszyć ból i zwiększyć mobilność. Wpływa to bezpośrednio na poprawę Twojego samopoczucia. Zapraszamy do lektury, która może stać się pierwszym krokiem do lepszego zdrowia i pełnej sprawności.

Anatomia stawu biodrowego w skrócie

Staw biodrowy to jeden z największych stawów w naszym ciele. Łączy kość udową z miednicą. Staw biodrowy składa się z dwóch głównych części: kulistej głowy w górnej części kości udowej, która umiejscowiona jest w zaokrąglonej panewce. Więzadła natomiast zespalają staw, zapewniają jego ruchomość i stabilność.

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawów biodrowych to stan rozwijający się w wyniku urazu bądź zużycia się chrząstki stawowej. Dysfunkcja powoduje silny ból biodra oraz wpływa na ograniczenie ruchomości stawu biodrowego.

Zdrowy staw biodrowy ma gładkie powierzchnie. Głowa kości udowej może więc bez ograniczenia ruchomości poruszać się w panewce. W chorobie zwyrodnieniowej natomiast pojawiają się uszkodzenia. Warstwa ochronna staje się chropowata i stawy nie mogą już płynnie się ślizgać. Zmiany zwyrodnieniowe sprawiają, że artretyczny staw zaczyna się ścierać. Chore chrząstki stawów biodra tracą elastyczność, a ból uderzenia przenoszony jest na kość poniżej.

Przyczyny zwyrodnienia w stawie biodrowym

Zwyrodnienie stawu biodrowego spowodowane bywa m.in. przez czynniki genetyczne. Chodzi tu o wrodzoną dysplazję biodra i hemochromatozę. Dysfunkcja może rozwinąć się również w wyniku czynników nabytych o charakterze miejscowym. Przykładem jest gruźlicze zapalenie stawu biodrowego oraz ponadto urazy. Kolejnym czynnikiem powodującym zwyrodnienie stawu biodrowego są choroby o charakterze układowym- reumatoidalne zapalenie stawów i dna moczanowa. Schorzenie bardzo często rozwija się u osób otyłych oraz mających osteoporozę. Poza tym sportowcy, pracownicy wykonujący prace fizyczne oraz pracownicy biurowi.

Kto jest narażony na zwyrodnienie stawu biodrowego?

Zmiany zwyrodnieniowe zazwyczaj dotykają osób po 65 roku życia, ale granica ta drastycznie się obniża. Statystyki pokazują, że zwyrodnienie stawu biodrowego dotyczy już 15% ludzi młodych po 30 roku życia i 20-30% osób w wieku 45-65 lat. 60% chorych, to natomiast pacjenci mający więcej niż 65 lat. Osoby powyżej 75 lat stanowią aż 80%. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego u dzieci występuje natomiast z częstotliwością 1:1200-9000 przypadków. Przeważnie jest to choroba Perthesa, czyli jałowa martwica głowy kości udowej.

Rola rehabilitacji w leczeniu zwyrodnienia stawu biodrowego

Bardzo istotną rolę w procesie leczenia odgrywa rehabilitacja biodra. Jej głównym celem jest redukcja bólu, poprawa ruchomości w stawie oraz wzmocnienie siły mięśniowej. Dzięki niej możemy spowolnić postęp choroby chrząstki stawowej. Poza tym zredukować powstałe ograniczenia ruchomości i przedłużyć normalne funkcjonowanie stawu. Dlatego, jeżeli towarzyszy wam ból biodra i zauważacie ograniczenia ruchomości stawu, nie zwlekajcie z wizytą u specjalisty.

Nieoperacyjne metody leczenia zwyrodnienia biodra

Zachowawcze leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego obejmuje m.in. fizykoterapię, rehabilitację ruchową i odpowiednią dietę. Kompleksowe i regularne leczenie pozwala oddalić w czasie konieczność zaimplantowania endoprotezy stawu biodrowego.

Fizykoterapia

Wśród zabiegów fizykoterapeutycznych stosowanych na zwyrodnienie stawu znajduje się m.in.:

  • pole magnetyczne- redukuje dolegliwości, działa przeciwzapalnie i wspomaga proces osteogenezy,

  • laser- przyspiesza gojenie, redukuje ból oraz uszkodzenia nerwów,

  • ultradźwięki- zwiększają rozciągliwość tkanki łącznej, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie

  • krioterapia- zmniejsza obrzęki, działa przeciwbólowo oraz rozluźniająco na mięśnie w obrębie stawu.

Skuteczna jest także terapia manualna- szczególnie masaż głęboki i masaż poprzeczny. Pomaga również technika aktywnego rozluźniania oraz taping. Efektem tychże terapii jest rozluźnienie mięśni w obrębie stawu, redukcja bólu i poprawa zakresu ruchu.

Rehabilitacja biodra

Podczas rehabilitacji biodra w pierwszej kolejności specjaliści zwracają uwagę na prawidłowy chód i ruch ciała. Starają się w ten sposób utrwalić właściwą postawę. Celem jest niedopuszczenie do kompensacji- czyli dysfunkcyjnego ułożenia ciała wymuszającego nieprawidłowe działanie mięśni i stawu. Patologiczne ustawienia powodują ból oraz przykurcze ograniczające ruchomość. Fizjoterapeuta już przed operacją wyucza pacjenta właściwego chodu i ruchów, do których powróci po operacji. Gotowość ta pozwala zdecydowanie wcześniej wrócić do pełnej sprawności.

Specjalista zleca także bardzo często wykonywanie ćwiczeń w odciążeniu- na tzw. podwieszkach. Ponadto ćwiczenia izometryczne, rozciągające i wzmacniające mięśnie nóg. Szczególnie ważne jest wzmacnianie mięśni pośladkowych, kulszowo- goleniowych oraz mięśnia czworogłowego uda.

Aktywność w basenie- skuteczny sposób na poprawę kondycji stawów

Regularna aktywność fizyczna w wodzie rewelacyjnie złagodzi objawy zwyrodnienia stawu biodrowego. Każda osoba mająca rozpoznane zwyrodnienie stawu biodrowego albo reumatoidalne zapalenie stawów wymaga konsultacji z rehabilitantem. Dobiorą on indywidualne ćwiczenia poprawiające ruchomość stawu biodrowego i jednocześnie wzmacniające mięśnie. Zajęcia w wodzie- szczególnie pływanie- wzmocni także mięśnie grzbietu i kręgosłupa. Ponadto pomogą w zrzuceniu zbędnych kilogramów i poprawią ogólną kondycję organizmu.

Ćwiczenia wspierające rehabilitację stawu biodrowego- przykłady

Ćwiczenia na staw biodrowy, które możemy wykonywać w domu to m.in.:

  • mobilizacja stawu biodrowego. Ćwiczenie wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. Ręce kładziemy swobodnie, a nogi prostujemy. Następnie kręcimy stopami do wewnątrz i na zewnątrz. Ćwiczenie wykonujemy przez 40-60 sekund.

  • rozciąganie bioder. Leżąc na plecach, uginamy kolana, stopy opieramy na podłożu a ręce wzdłuż ciała. Należy unieść prawą nogę i oprzeć ją o lewą. Kostka prawej nogi powinna dotykać lewego kolana. Delikatnie odchylamy prawe kolano, aby rozciągnąć mięśnie. Wytrzymujemy tak 10 sekund, a ćwiczenie powtarzamy po 5 razy na każdą stronę.

  • naprzemienne przyciąganie kolan do klatki piersiowej. Leżąc na plecach, wyprostujcie obie nogi, a następnie zegnijcie lewą i przyciągnijcie kolano do klatki piersiowej. Pozostańcie w tej pozycji 10 sekund, a następnie wyprostujcie nogę. Czynność powtórzcie 5 razy na każdą z nóg.

  • obroty bioder w trakcie leżenia. Pozycja na plecach, nogi zegnij w kolanach a stopy połóż tak, aby przylegały do podłoża. Ręce należy ułożyć wzdłuż ciała. Ćwiczenie wykonuj poprzez skręt bioder w prawo, próbując dosięgnąć podłoża, nie odrywając jednak łopatek. Postarajcie się wytrzymać w tej pozycji 5-10 sekund, a potem powróćcie do pozycji wyjściowej. Podobną aktywność wykonaj na lewą stronę i powtórz 5 razy na każdą ze stron.

Jakie leki wspierają rehabilitację biodra?

Pacjenci, którym dokucza ból biodra, zazwyczaj otrzymują od specjalisty leki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przyjmowane są one doustnie, domięśniowo bądź w postaci iniekcji dostawowej. Niezbędne dla stawu biodrowego składniki można uzupełnić, stosując suplementy diety. Najczęściej stosowane są: MSM, chondroityna, kolagen, kwas hialuronowy i glukozamina. Warto także wprowadzić do leczenia polifenole, witaminę C. Ma to ogromne znaczenie szczególnie dla osób starszych, u których wraz z upływem czasu panewki stawu biodrowego się zużywają.

Dieta na zwyrodnienie stawu biodrowego

Dieta w przypadku zwyrodnienia biodra powinna być bogata w produkty przeciwzapalne. W tejże grupie znajdują się więc owoce i warzywa, będące źródłem witamin, polifenoli i składników mineralnych. Dzięki spożyciu warzyw i owoców do organizmu dostarczane są znaczne dawki substancji zwalczających stan zapalny. Poza tym w codziennej diecie należy uwzględnić produkty bogate w “zdrowe tłuszcze”. Przede wszystkim ryby morskie, nasiona, pestki, oleje oraz orzechy. Bardzo ważne jest także spożywanie chudego mięsa, produktów pełnoziarnistych, nasiona roślin strączkowych oraz nabiału. Jeżeli odczuwasz dolegliwości bólowe biodra, w przebiegu choroby zwyrodnieniowej warto także pomyśleć o diecie redukcyjnej. Jest ona niezbędna przy nadwadze.

Operacyjne wstawienie endoprotezy stawu biodrowego

Zaimplantowanie endoprotezy stawu biodrowego jest niezbędne, gdy dotychczasowe metody leczenia nie przynoszą korzystnych efektów. Ortopeda zaleca operację, gdy dolegliwości u pacjenta utrzymują się stale albo staw pozostaje nieruchomy. Wskazaniem do endoprotezoplastyki jest także ograniczenie ruchomości w stawie, w wyniku której pacjent nie ma możliwości swobodnego chodzenia. Operacja bywa niezbędna także w przypadku urazu panewki stawu biodrowego oraz wczesnej fazy martwicy jałowej kości.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym bądź zewnątrzoponowym- znieczulającym od pasa w dół. Chirurg ortopeda zazwyczaj potrzebuje ok. 2 godzin na przeprowadzenie całego zabiegu. Pacjent pozostaje w szpitalu ok. 5- 7 dni. W tym czasie ma podawane leki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. W drugiej dobie od zabiegu rozpoczyna się rehabilitacja.

Czego unikać w zwyrodnieniu stawu biodrowego?

Osoby mające schorzenia biodra powinny przede wszystkim pamiętać, aby nie zakładać nogi na nogę. Powoduje to niekorzystne przywiedzenie w stawach biodrowych. Chore biodra nie lubią także nagłych ruchów, które mogą wywołać jeszcze większy ból. Osoby starsze natomiast powinny szczególnie uważać, aby nie upaść na śliskiej powierzchni. W ich przypadku bowiem istnieje wysokie ryzyko upadku i urazu panewki stawu biodrowego. Warto korzystać w tych okolicznościach z laski lub kuli ortopedycznej.

Kolejną istotną sprawą jest właściwe przenoszenie ciężarów i podnoszenie przedmiotów z podłogi. Pamiętajcie więc, aby mieć nogi ugięte przy tych czynnościach. Podnosząc ciężar, natomiast stopniowo prostujcie kolana, biodra i kręgosłup. Łatwiejsze i bezpieczniejsze dla stawów jest także trzymanie ciężaru blisko ciała. Tylko w ten sposób unikniemy dolegliwości dotykających stawy i kręgosłup.

Podsumowanie

Podsumowując, zarządzanie objawami zwyrodnienia stawu biodrowego wymaga kompleksowego podejścia. Łączy ono w sobie różne metody leczenia zachowawczego. Regularna rehabilitacja oraz stosowanie zalecanych terapii nieoperacyjnych mogą znacząco poprawić ruchomość w stawie i zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Pamiętaj, że każdy przypadek zwyrodnienia stawu biodrowego jest inny. Dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby dostosować program leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb. Nie ignoruj bólu i nie odkładaj wizyty u specjalisty. Skuteczne leczenie zaczyna się od właściwej diagnozy i poznania dostępnych opcji terapeutycznych. Zdrowie Twojego stawu biodrowego jest ważne, więc zadbaj o nie z należytą uwagą i troską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *