Rezonans całego ciała — czy warto wykonać badanie?
Czy warto skorzystać z rezonansu całego ciała? To pytanie staje się coraz częściej zadawane w kontekście nowoczesnych technologii diagnostycznych. Rezonans magnetyczny całego ciała, zwany również badaniem MR całego ciała lub RCC (z ang. Whole Body MRI), to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia przesiewową ocenę układu naczyniowego, diagnostykę chorób układowych oraz wykrywanie zmian miąższowych w różnych narządach. W artykule przedstawimy, czym jest rezonans całego ciała, czy warto robić to badanie, a także opiszemy przeciwwskazania.
Rezonans całego ciała: Wszystko, co musisz wiedzieć o tej nowoczesnej technologii
Rezonans magnetyczny całego ciała jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, w której wykorzystywane jest bezpieczne dla pacjenta pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer do tworzenia obrazów. Pozwala ono szybko i dokładnie bez konieczności napromieniowania bądź naświetlania odwzorować tkanki całego ciała: głowę, szyję, klatkę piersiową, miednicę, jamę brzuszną, kręgosłup, a także układ mięśniowo-szkieletowy.
Rezonans całego ciała a tradycyjne badania obrazowe. Gdzie leży różnica?
Zasadniczą różnicą pomiędzy obydwoma badaniami jest zastosowana metoda obrazowania.
RTG korzysta z promieni rentgenowskich, które emitują promienie rentgenowskie szkodliwe dla zdrowia. Tkanki ciał dokonują ich absorpcji, co umożliwia uzyskanie obrazu na specjalnej kliszy. Promienie rentgenowskie stanowią szczególne ryzyko dla kobiet w ciąży, mogą bowiem niekorzystnie oddziaływać na płód.
Rezonans magnetyczny całego ciała albo tylko określonego narządu jest z kolei nieszkodliwą dla pacjenta techniką obrazowania wykorzystującą wysokie pole magnetyczne.
Pod wpływem działania fal radiowych o określonej częstotliwości, protony naszego ciała zmieniają swój stan. Oddają energię i wysyłają fale o takiej samej częstotliwości. Rezonans odbierany jest przez czujniki tomografu i następnie przetwarzany cyfrowo na obraz medyczny. Podczas jednego badania całego ciała whole body MR skanuje ciało pacjenta, wykonując ponad 2000 obrazów.
Badanie MR stosowane jest w diagnostyce tzw. tkanek miękkich, obejmujących jamę brzuszną, piersi, naczynia krwionośne, mózg, serce czy więzadła krzyżowe w kolanie. Rezonans całego ciała pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia i jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż badanie RTG.
Wykrywanie chorób w jednym badaniu
Badanie MR całego ciała jest tzw. badaniem przesiewowym i na pewno ułatwi wykrywanie wielu schorzeń oraz dysfunkcji. Nie w każdym przypadku jednak jest ono niezbędne.
Jeżeli obawiamy się o swoje zdrowie, gdyż w rodzinie np. występowała choroba nowotworowa dobrym rozwiązaniem będzie badanie profilaktyczne MR.
Badanie przesiewowe dla zdrowia: Jakie schorzenia można wykryć dzięki RCC?
Wykonanie rezonansu magnetycznego całego ciała whole body doskonale sprawdzi się w wykrywaniu zmian miąższowych, zmian rozwijających się w szpiku kostnym, układzie nerwowym, układzie kostnym, układzie pokarmowym, czy w endometriozie. Pozwoli na dokładną ocenę i wykrycie zmian o charakterze nowotworowym we wczesnej fazie.
Bezpieczeństwo i skuteczność rezonansu całego ciała: Co mówią badania naukowe?
Wykonanie rezonansu magnetycznego całego ciała nie stanowi zagrożenia dla pacjenta a jego skuteczność jest nieoceniona. Jak podają badania naukowe publikowane m.in. w internecie, dzięki badaniom przesiewowym udaje się wykryć nawet niewielkie zmiany chorobowe. Wprowadzone we wczesnej fazie leczenie przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne, zmniejsza ryzyko rozwoju choroby, niepełnosprawności i ogranicza śmiertelność.
Czy rezonans magnetyczny całego ciała jest dla ciebie? Kiedy warto zdecydować się na to badanie?
Rezonans magnetyczny całego ciała zalecany jest w diagnostyce chorób układowych, pozwala także na wstępną ocenę układu naczyniowego. Badanie warto wykonać także u osób mających schorzenia neurochirurgiczne, ortopedyczne, czy neurologiczne. Wskazaniem są również choroby onkologiczne.
Gdy trudno postawić diagnozę, bada się całe ciało pacjenta. Whole body scan pozwoli na ogólną ocenę stanu zdrowia.
Rezonans całego ciała a nowotwory: Jak wcześnie można wykryć zagrożenie?
Rezonans magnetyczny całego ciała dedykowany jest przede wszystkim osobom z chorobą nowotworową albo znajdującym się w grupie wysokiego ryzyka.
Badanie MR nie jest tu badaniem szczegółowym wszystkich okolic anatomicznych a jedynie badaniem przesiewowym, wykrywającym zmiany nowotworowe.
Rezonans całego ciała a choroby genetyczne. Czy to badanie może uratować życie?
Badanie rezonansem magnetycznym stanowi doskonałe uzupełnienie diagnostyki chorób genetycznych. Pozwala na wykrycie zmian w przebiegu np. zespołu Arnolda-Chariego, Ataksji Móżdżkowo-Rdzeniowej, choroby Hutingtona, choroby Leśniowskiego-Crohna, nowotworu BRCA 1 oraz BRCA 2.
Wykonanie rezonansu magnetycznego nie tylko umożliwi, ale również przyspieszy rozpoznanie choroby, co jest bardzo istotne dla naszego zdrowia i życia.
Wdrożona terapia oraz rehabilitacja sprawią, że wiele schorzeń będzie można skutecznie wyleczyć. W pozostałych przypadkach z kolei spowolnić jej rozwój i przygotować pacjenta do życia w zmienionych przez chorobę warunkach.
Rezonans magnetyczny a choroby neurologiczne
Rezonans ułatwi zdiagnozowanie m.in. choroby Alzheimera, Parkinsona, stwardnienia rozsianego, boreliozy oraz chorób naczyniowych w mózgu.
Dzięki szybkiej i dokładnej diagnozie możliwe będzie natychmiastowe wdrożenie terapii. Jej efekt to spowolnienie rozwoju choroby, poprawa zdrowia oraz dłuższe życie.
Wiele chorób jest trudnych do wykrycia. Poznaj rzadkie schorzenia, aby móc wcześnie zacząć leczenie.
Przeczytaj czym jest Miastenia
Jak przygotować się do badania MR?
Przychodząc na badanie, należy dostarczyć wcześniejszą dokumentację medyczną, historię choroby, a także wypełnić szczegółową ankietę dotyczącą naszego stanu zdrowia.
Na jej podstawie specjalista ocenia jak postępować z pacjentem, gdy ma np. klaustrofobię. W takich sytuacjach badanie wykonywane jest zazwyczaj w sedacji, czyli uśpieniu.
Poza wyjątkowymi sytuacjami badanie MR całego ciała nie wymaga specjalistycznego przygotowania.
Jeżeli w trakcie badania ma być podany kontrast, wówczas niezbędne jest przedstawienie aktualnego wyniku poziomu kreatyniny w surowicy krwi. Wynik nie może być starszy niż 14 dni. Pacjent powinien być na czczo, przynajmniej 6 godzin poprzedzających badanie.
Do rezonansu należy wejść bez elementów metalowych — spinek, paska, kolczyków itp.
Jak przebiega badanie MR całego ciała i jak długo trwa?
Rezonans magnetyczny całego ciała odbywa się na stole, który wprowadzany jest do specjalnego tunelu. Podczas badania słyszalne są hałasy — trzaski, pukanie oraz piski, które można wyciszyć, zakładając na uszy specjalne słuchawki albo zatyczki.
Rezonans magnetyczny całego ciała trwa od ok. 1 do 1,5 godziny. W tym czasie pacjent leży w bezruchu. Chory zostaje poinformowany o zakończeniu badania.
Rezonans magnetyczny całego ciała a pacjenci z metalowymi implantami
Nowoczesne endoprotezy, implanty stomatologiczne, oraz stałe aparaty ortodontyczne zazwyczaj nie są przeciwwskazaniem do wykonania MR. Należy, jednak zaznaczyć w ankiecie ich posiadanie.
Niestety nie wszyscy pacjenci mogą poddać się temu specjalistycznemu badaniu. Przeciwwskazaniem jest:
- implant ślimakowy starszych generacji,
- kardiostymulator, bądź defibrylator,
- posiadanie metalowych elementów,
- pompa insulinowa,
- wkładki domaciczne,
- klipsy naczyniowe,
- sztuczne zastawki serca.
Rezonans magnetyczny całego ciała a rozrusznik serca
Osoby posiadające rozrusznik serca niestety w większości przypadków nie mogą poddać się badaniu rezonansem magnetycznym. Jeżeli jednak pacjent posiada nowoczesnej generacji rozrusznik, istnieje możliwość wykonania tegoż badania.
Rezonans magnetyczny a ciąża
Rezonans magnetyczny nie jest zalecany kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. Ostateczną decyzję, w zależności od zaistniałej sytuacji, podejmuje lekarz.
Wyższa cena, lepsza diagnoza? Koszty i korzyści rezonansu całego ciała
Badanie całego ciała rezonansem magnetycznym nie jest refundowane przez NFZ. Koszt badania waha się, w zależności od typu rezonansu od 1000 do 3000 zł.
Podsumowanie
Czy warto wykonać rezonans całego ciała? To pytanie pozostaje zależne od wielu czynników, takich jak indywidualne potrzeby pacjenta, jego stan zdrowia oraz zalecenia lekarza. Badanie rezonansem magnetycznym całego ciała, dzięki swojej wszechstronności i precyzji, może stanowić cenną metodę diagnostyczną, szczególnie dla pacjentów onkologicznych czy osób wymagających dokładnej oceny stanu zdrowia. Rezonans całego ciała pozwala na wczesne wykrywanie zmian nowotworowych i problemów zdrowotnych, co może przyspieszyć rozpoczęcie leczenia oraz zwiększyć szanse na powodzenie terapii. Należy jednak pamiętać, że to badanie jest bardziej zaawansowane i droższe od tradycyjnych metod diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa czy badanie ogólne, dlatego decyzję o jego przeprowadzeniu należy podjąć w porozumieniu z lekarzem specjalistą.
Badanie rezonansem całego ciała stanowi potencjalnie wartościowe narzędzie diagnostyczne, które może wykryć zmiany nawet na wczesnym etapie, co może mieć kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia i poprawy jakości życia pacjenta. Jednakże, jak w przypadku każdej metody diagnostycznej, istnieją pewne ograniczenia i sytuacje, w których to badanie może nie być odpowiednie lub konieczna może być dodatkowa diagnostyka. Dlatego przed podjęciem decyzji o badaniu rezonansem całego ciała, warto skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać pełne zrozumienie potencjalnych korzyści i ryzyka oraz indywidualnych wskazań do tego badania.