Rośliny oczyszczające powietrze. 5 roślin filtrujących powietrze w domu
Rośliny w domu są nie tylko elementem dekoracyjnym i cieszącym nasze oczy. To przede wszystkim naturalny filtr powietrza. Rośliny oczyszczające powietrze w domu potrafią zdziałać cuda — zamienić dwutlenek węgla w tlen i skutecznie usunąć z atmosfery szkodliwe toksyny.
Planując ich zakup, warto jednak wcześniej dowiedzieć się, które rośliny mają najlepsze właściwości oczyszczające, a które się do tego celu nie nadają. W poniższym artykule przybliżę wam informacje na temat tychże roślin.
Dlaczego warto hodować rośliny oczyszczające powietrze w domu?
Życie na ziemi bez roślin byłoby wręcz niemożliwe. Ich działanie bardzo pozytywnie wpływa m.in. na nasze zdrowie, nastrój, a także otoczenie, w którym żyjemy i pracujemy. Rośliny bardzo skutecznie eliminują szkodliwe związki wydzielane przez np. meble, urządzenia elektroniczne, czy biurowe. Doskonale oczyszczają powietrze ze spalin, dymów przemysłowych i smogu obniżając poziom tlenku węgla.
Jakie toksyny są usuwane przez kwiaty?
Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze sprawiają, iż usuwane są substancje takie jak m.in. formaldehyd, aceton, benzen, toluen i dwutlenek węgla. Odpowiednio dobrane kwiaty pochłaniają także nieprzyjemne zapachy pojawiające się podczas gotowania, smażenia, sprzątania oraz palenia papierosów.
Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze w domu
Decydując się na zakup roślin, które będą naturalnym filtrem w waszych domach, sprawdźcie, jakie nadają się do tej roli. Według licznych informacji publikowanych. m.in. w internecie najskuteczniejsze oczyszczanie powietrza zapewniają:
Sansewieria
Doskonale usuwa lotne związki organiczne i dwutlenek węgla. Jest niezastąpiona w oczyszczaniu powietrza z acetonu i innych szkodliwych substancji. Nie wymaga obfitego podlewania, gdyż długo potrafi zachować wilgotną ziemię i dobrze radzi sobie z dłuższymi okresami posuchy.
Rapis
Rapis jest doskonałym antidotum na amoniak, który znajdziemy w tekstyliach oraz barwnikach. Ta roślina może osiągnąć imponujące rozmiary, więc musicie liczyć się z koniecznością zapewnienia mu odpowiedniej ilości miejsca.
Aloes
Aloes z kolei jest rośliną bardzo znaną zarówno ze względu na swoje właściwości lecznicze, jak i oczyszczające powietrze. Skutecznie usunie benzen, formaldehyd. Może stanowić także istotny i ciekawy element ozdoby domu.
Dracena obrzeżona
Mając w swoim domu dracenę, możecie być spokojni o zdrowy skład powietrza. Ta roślina doniczkowa bowiem bardzo skutecznie filtruje aceton, usuwa tlenek węgla i formaldehyd. Dracena obrzeżona potrzebuje jasnego pomieszczenia z rozproszonym światłem. Szybko rośnie i lubi wilgotne powietrze. Niezbędne jest więc częste zraszanie — tak, aby miała optymalne warunki rozwoju.
Begonia
Begonia nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale także usuwa szkodliwe substancje. Zmniejszy zawartość toluenu wydzielającego się z farb i rozpuszczalników. Skutecznie też niweluje niekorzystne działanie benzenu i likwiduje inne lotne związki organiczne. Roślina jednak wymaga częstego podlewania i nawożenia. Musi mieć także zapewnione jasne, ale nienasłonecznione miejsce w domu.
Mając taki zestaw kwiatów doniczkowych, możecie być pewni, że poprawi się jakość powietrza, a w efekcie zdrowie i samopoczucie domowników.
W jakich pomieszczeniach warto uprawiać rośliny oczyszczające powietrze w domu?
Kupując kwiaty do domu, należy zastanowić się, gdzie chcemy je ustawić. Bardzo często zdarza się bowiem, że nie mają zapewnionych optymalnych warunków rozwoju — stoją w nieodpowiednim miejscu.
Rośliny różnych gatunków mają indywidualne potrzeby — jedne ze względu na system korzeniowy wymagają umieszczenia w dużych donicach — a więc mogą nie zmieścić się w małej sypialni.
Salon z kolei jest najbardziej suchym i ciepłym pomieszczeniem w domu, dlatego nie będzie ono dobre dla roślin lubiących chłód i wilgotność. Niewiele osób też stawia rośliny domowe na parapecie okna kuchennego, tymczasem okazuje się, że jest to idealne miejsce dla wielu roślin lubiących wilgotność i chłód.
Wybierając pomieszczenie dla kwiatów, koniecznie musimy również uwzględnić ich wymagania związane z dostępem do światła. Bardzo ważne, abyście zapamiętali, iż roślina kwitnąca potrzebuje więcej światła niż roślina ozdobna z liści. Kolejną istotną rzeczą jest zmieniające się w ciągu roku nasłonecznienie.
I tak kwiat, który został postawiony w odległości ok. 1 metra od okna w pokoju z ustawieniem północnym, doskonale wzrasta latem, gdy dni są długie, a słońce świeci mocniej. W okresie zimowym natomiast będzie mu za ciemno, więc powinniśmy umieścić go bliżej okna.
Stawiając na parapecie kwiaty doniczkowe, które oczyszczają powietrze, należy wziąć pod uwagę również fakt, że będziemy musieli otwierać okno. Zimą mroźne i wietrzne powietrze a latem silne promienie słoneczne mogą niestety zaszkodzić roślinom.
Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy
Umieszczenie kwiatów w sypialni — zdaniem części osób — bywa złym pomysłem, ponieważ ich działanie może źle wpływać na sen i powodować dyskomfort. Są jednak i tacy, którzy uważają, że kwiaty w sypialni są niezbędne i mogą przynieść wiele korzyści. Muszą być jednak odpowiednio dobrane.
Rośliny do sypialni w nocy produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla — jest to tzw. zjawisko odwrotnej fotosyntezy. Dotleniają w ten sposób pomieszczenie i poprawiają jakość naszego snu. Wśród roślin, które warto postawić w sypialni, znajduje się: Sansewieria Gwinejska, chamaedorea elegans, Wawrzyn, Aloes, Fikus benjamina, Mirt oraz paprotka.
Jakie kwiaty nie powinny znajdować się w sypialni?
Niestety mimo tego, że wiele kwiatów doniczkowych bardzo ładnie się prezentuje i upiększa nasze mieszkanie, nie wszystkie możemy umieścić w sypialni. Do nocnego pokoju nie należy wstawiać Begonii, Oleandra, Hortensji, Lilii doniczkowej i Hiacynta.
Kwiaty te ze względu na silny i dławiący zapach mogą powodować bóle i zawroty głowy, a także zaburzać sen.
Kwiaty oczyszczające powietrze w biurze
Długie godziny spędzane w zamkniętych pomieszczeniach, pomiędzy urządzeniami biurowymi naraża nas na liczne dolegliwości. Mogą to być m.in. problemy z wątrobą wywołane przez trichloroetan zawarty w farbach, klejach, tuszach i lakierach albo benzen i formaldehyd przyczyniający się do rozwoju nowotworów.
Skutecznym antidotum na te problemy mogą okazać się kwiaty oczyszczające powietrze. Można tu wymienić Fiskusa, Dracenę, Sansewierie, Skrzydłokwiat czy wreszcie Epipremnum Złociste. Topowymi kwiatami na nasze biurko będą przede wszystkim jednak Chlorophytum ocean — czyli kwiat zielistka i kaktusy kolumnowe. Te ostatnie mają zdolność do ujemnej jonizacji powietrza — jony dodatnie niekorzystnie wpływają na odporność i samopoczucie.
Jakie rośliny nie nadają się do biura?
W biurze nie sprawdzą się przede wszystkim rośliny oczyszczające powietrze, które są mało odporne na zmianę warunków klimatycznych. Częste otwieranie okna i drzwi — czasem także przeciągi — gdy przyjdzie interesant, może spowodować, że kwiaty zmarzną albo zbyt szybko utracą niezbędną do życia wodę.
Nie utrzymają się również kwiaty oczyszczające powietrze, dla których niezbędne jest częste i systematyczne podlewanie. Ponadto kwiaty wymagające specjalistycznej uprawy i trudnej pielęgnacji.
W pomieszczeniu, gdzie pracujemy, nie powinny znajdować się także kwiaty wytwarzające silną woń, ponieważ mogą spowodować ból głowy i duszności.
Niekorzystny efekt przyniosą również rośliny o jaskrawych kolorach — będą nas rozpraszały i wprowadzały nerwowy nastrój.
Rośliny oczyszczające powietrze w ogrodzie
Jeżeli posiadacie chociaż niewielki ogródek — szczególnie gdy mieszkacie w mieście — warto zadbać o odpowiednie rośliny oczyszczające powietrze w ogrodzie. Dzięki nim bowiem zapomnicie o spalinach samochodowych i smogu.
Doskonale sprawdzi się tutaj bluszcz pospolity, dracena wonna, palmy, dąb, klomb i czeremcha. Każda z tych roślin skutecznie oczyszcza powietrze, reguluje wilgotność, absorbuje benzen i ogranicza dostęp innych toksyn.
Rośliny antysmogowe
Polska — według badań publikowanych m.in. w internecie — jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych smogiem krajów w Europie. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się hodowla roślin oczyszczających powietrze ze smogu.
Wśród najbardziej skutecznych roślin hodowanych w warunkach domowych znajduje się przede wszystkim sansewieria gwinejska, dracena smog, bluszcz pospolity, figowiec Benjamina i paprocie.
Kwiaty dla palaczy
Wszyscy wiemy jaki wpływ na zdrowie ma nikotyna, jednak nie zawsze udaje się nam jej uniknąć. Bywa, że w rodzinie mamy osoby palące i jesteśmy wówczas bardziej narażeni na negatywne skutki dymu papierosowego. Jest jednak na to rozwiązanie — przynajmniej częściowe — uprawa roślin oczyszczających powietrze.
Naukowcy w tej kwestii zalecają hodowlę sansewierii, złośliwie nazywanej językiem teściowej; skrzydłokwiatu, pelargonii i radiofory złotej. Wszystkie wymienione kwiaty doniczkowe skutecznie zredukują dwutlenek węgla i poradzą sobie z obecnością formaldehydu, który zawiera dym papierosowy. Poza tym rośliny doniczkowe przyczynią się do utrzymania odpowiedniej wilgotności i świeżości powietrza.
Kwiaty uspokajające
Codzienne życie w pędzie i ciągle rosnące wymagania — zawodowe, towarzyskie, czy rodzinne — wprowadzają w nasze życie stan napięcia a czasem przewlekły stres. W takich sytuacjach warto zadbać, aby w naszym domu i biurze znalazły się rośliny doniczkowe poprawiające nastrój.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się w takich sytuacjach jaśmin lekarski, ginura pomarańczowa, pelargonia, drzewka cytrusowe oraz Gardenia. Wszystkie te rośliny relaksują, działają przeciwdepresyjnie i pobudzają do działania.
Kwiaty zdrowotne
Obecność kwiatów zdrowotnych w domu daje nam możliwość zachowania zdrowia albo łagodniejszy przebieg choroby. Liderem tutaj jest Palma Bambusowa a w następnej kolejności palma areka, chamedora wytworna, zielistka, skrzydłokwiat, chryzantema oraz aloes. Każdy z tych kwiatów doniczkowych skutecznie oczyszcza powietrze i tym samym zapobiega rozwojowi wielu chorób.
Kwiaty przy telewizorze
Kwiaty oczyszczające powietrze umieszczone przy telewizorze będą miały za zadanie przede wszystkim ograniczenie dostawy m.in. formaldehydu w najbliższym otoczeniu. Dodatkowo ich funkcja będzie miała ogromne znaczenie przy wzroście — sprawdzą się tu małe i wolno rosnące rośliny jak kaktusy, sukulenty i paprocie.
Lista roślin trujących
Nie da się ukryć, że kwiaty doniczkowe pięknie wyglądają w naszych mieszkaniach i biurach. Cieszą oczy, dodają estetyki pomieszczeniom i w znacznym stopniu wpływają na jakość powietrza.
Niestety część z tych roślin doniczkowych mimo tego, że pięknie prezentuje się w pomieszczeniach, jest niebezpieczna dla zdrowia i życia. Ma to ogromne znaczenie, jeżeli w domu mieszkają dzieci i zwierzęta. Pamiętajcie więc, aby roślina trująca znajdowała się poza ich zasięgiem, a najlepiej zrezygnujcie z uprawy. Do najbardziej trujących roślin, które znajdują się w naszych domach, należą:
- Oleander
- Dracena wonna
- Filodendron
- Fikus benjamina
- Skrzydłokwiat
- Bluszcz doniczkowy
- Difenbacha
Podsumowanie
Rośliny są od zarania dziejów elementem naszego codziennego życia, a ich rola jest nieoceniona. Od dawna wiemy, że potrafią skutecznie oczyszczać powietrze, dzięki czemu korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie — pod warunkiem jednak, że będą odpowiednio dobrane.
Z własnego doświadczenia wiem, że nie warto w minimalistycznych wnętrzach hodować dużych ilości kwiatów. Lepiej jest mieć ich mniej a wtedy wpływ roślin oczyszczających powietrze, poprawiających nasz nastrój i estetykę wnętrza będzie znormalizowany i przyniesie wymierne korzyści.
Jakość powietrza ulegnie zdecydowanej poprawie. Zmniejszy się zawartość szkodliwych substancji — tlenku węgla i stężenie w powietrzu formaldehydu.