domowe sposoby na migotanie przedsionków

Domowe sposoby na migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków jest powszechną arytmią serca, która może powodować poważne powikłania i znacząco wpłynąć na jakość życia. To zaburzenie rytmu serca charakteryzuje się nieregularnym i chaotycznym aktywnością elektryczną w przedsionkach, prowadząc do nieregularnych odstępów między skurczami serca. Objawy migotania przedsionków mogą być różnorodne, a niektórzy pacjenci mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z występowania tej choroby.

Jednak nie wszystko jest stracone, a pacjenci mogą znaleźć nadzieję w prostych, domowych metodach radzenia sobie z migotaniem przedsionków. W niniejszym artykule domowe sposoby na migotanie przedsionków, które pomogą poprawić kontrolę nad sercem i podnieść jakość życia.

Migotanie przedsionków — co to takiego?

Migotanie przedsionków to najczęściej występujące, przewlekłe zaburzenie prawidłowego rytmu serca. Ryzyko pojawienia się migotania przedsionków wzrasta wraz z wiekiem.

Schorzenie charakteryzuje się szybkimi, bezładnymi skurczami przedsionków serca. Gdy następuje migotanie przedsionków, tętno sięga od 100 do 350 uderzeń na minutę.

Badania publikowane m.in. w internecie wskazują, że utrwalone migotanie przedsionków dotyczy aż 600 000-700 000 osób w Polsce. W populacji całościowej 85% stanowią osoby w podeszłym wieku powyżej 65 roku życia.

Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje schorzenia:

 • napadowe migotanie przedsionków,
 • przetrwałe migotanie przedsionków,
 • utrwalone migotanie przedsionków.

Najczęstsze objawy migotania przedsionków

Migotanie przedsionków u części osób nie daje żadnych objawów, ale zazwyczaj pacjenci odczuwają kołatania serca, nierównomierny rytm serca, duszności oraz ból w klatce piersiowej.

Szybciej pojawia się także zmęczenie, szczególnie po wysiłku fizycznym, które wymaga coraz dłuższej regeneracji organizmu. Wiele chorych skarży się także na zawroty głowy, mroczki przed oczami i nadmierną potliwość. Dość często występuje również, niepokój, lęk i omdlenia.

Przyczyny migotania przedsionków

Wśród przyczyn migotania przedsionków specjaliści najczęściej wymieniają choroby układu krążenia, ale także wybrane i zdiagnozowane już wcześniej choroby; np. arytmię serca.

Dodatkowo jako przyczynę występowania schorzenia uznaje się obciążający organizm styl życia. Ponadto na występowanie migotania przedsionków szczególnie narażone są osoby nadużywające, kawy, alkoholu, tytoniu oraz inne substancje i cierpiące na:

 • zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia,
 • niewydolność serca,
 • wady serca,
 • chorobę niedokrwienną serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • nadczynność tarczycy,
 • nadwagę i otyłość,
 • przewlekłą chorobę nerek,
 • bezdech senny,
 • choroby płuc.

Dlaczego migotanie przedsionków może być niebezpieczne?

Migotanie przedsionków jest schorzeniem bardzo niebezpiecznym zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia. Ataki choroby, niezależnie jak długo będą trwały, przyczyniają się do powstania skrzeplin, które często prowadzą do poważnych powikłań.

U osób z migotaniem przedsionków częściej występuje udar mózgu i zator płucny. Zakrzepy mogą bowiem spowodować niedrożność tętnic, co powoduje odcięcie dopływu krwi do określonych obszarów organizmu, stwarzając tym samym zagrożenie dla życia.

Zatory powstające w lewym przedsionku są powodem udaru mózgu albo zatorem tętnicy obwodowej, np. udowej. Migotanie odpowiada za 10-15% wszystkich niedokrwiennych udarów mózgu.

W efekcie powstania zakrzepu w prawym przedsionku może natomiast dojść do zatoru tętnicy płucnej, co bardzo często kończy się zgonem.

W konsekwencji migotania przedsionków następuje również znaczne pogłębienie się niewydolności serca nawet o 15%, co u osób po przebytym zawale mięśnia sercowego stanowi zagrożenie życia.

Diagnostyka migotania przedsionków

Lekarz przeprowadza przede wszystkim wnikliwy wywiad i zaleca badania morfologiczne; w tym poziom cholesterolu, trójglicerydów oraz glukozy we krwi. Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest jednak badanie EKG. To dzięki niemu specjalista może rozpoznać migotanie przedsionków.

Inną stosowaną metodą, która pozwala wykryć migotanie przedsionków, jest test metodą holterowską, czyli badanie EKG trwające 24 godziny.

W sytuacji, gdy nadal nie udaje się zróżnicować arytmii, stosuje się kolejne badania specjalistyczne. Chodzi tu o próbę wysiłkową, badania laboratoryjne, np. pod kątem zaburzeń elektrolitowych, czy badanie echokardiograficzne.

Kiedy zastosować domowe metody i kiedy zgłosić się do lekarza?

Domowe sposoby na migotanie przedsionków mogą być stosowane, gdy już jesteśmy zdiagnozowani i mamy wdrożone leczenie. Jest to tzw. terapia wspomagająca i uzupełniająca.

Do izby przyjęć należy zgłosić się bezwzględnie i w trybie pilnym, gdy pojawią się nagłe zawroty głowy, kołatania serca, ból w klatce i omdlenia. W takich sytuacjach domowy sposób na migotanie przedsionków nie będzie skuteczny a może wręcz zaszkodzić.

Nowoczesne leczenie migotania przedsionków

Postęp w medycynie i technologii sprawił, że pojawiły się nowe, skuteczniejsze metody i sposoby leczenia migotania przedsionków. Wśród nich znajduje się:

 • leczenie farmakologiczne,
 • terapia resetująca rytm serca — kardiowersja,
 • wykonanie operacji serca — w tym cewnikowanie.
Domowe sposoby na migotanie przedsionków
Znając domowe sposoby na migotanie przedsionków możesz uchronić się przed wielkim niebezpieczeństwem.

Dieta i suplementacja w walce z migotaniem przedsionków-Co warto wiedzieć?

Dieta w migotaniu przedsionków stanowi jedno z podstawowych narzędzi profilaktycznych. Powinna zawierać przede wszystkim elementy stabilizujące i regulujące pracę serca. Bardzo ważnymi składnikami będzie tutaj m.in. potas oraz kwasy Omega-3.

Osoby chore, jeżeli nie chcą dopuścić do wystąpienia migotania przedsionków, niezbędna jest zmiana stylu życia.

Optymalną dietą będzie również dieta, która minimalizuje ryzyko bądź łagodzi objawy schorzeń stanowiących pośrednią lub bezpośrednią przyczynę migotania.

Jeżeli zatem przyczyną jest miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa to wdrożona powinna zostać dieta przeciwmiażdżycowa. Jeżeli natomiast występuje cukrzyca wówczas dieta przeciwcukrzycowa.

Ponadto warto ograniczyć picie kawy, porzucić palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu.

Jakie produkty warto wyeliminować z diety, aby wyeliminować migotanie?

W migotaniu przedsionków należy ograniczyć w codziennym menu tłuszcze zwierzęce, cholesterol, sole oraz cukier. Nie należy zatem spożywać m.in.:

 • tłustych mięs, tłustych ryb oraz wędlin — w szczególności wieprzowiny, wołowiny i baraniny,
 • produktów, smażonych i pieczonych — w tym mięsa, ale również ziemniaków,
 • wszelkich produktów marynowanych i konserwowych,
 • fast foodów,
 • czekolady, ciast i ciastek,
 • topionych i żółtych serów,
 • papierosów, alkoholu i kawy,
 • soli, pieprzu i cukru.

Produkty poprawiające kondycję serca

Mimo tego, że trudno jest wyleczyć migotanie przedsionków, ponieważ ma tendencję do nawrotów, możemy zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia poprzez właściwą dietę. Korzystne dla osób z niewydolnością serca będą:

 • świeże owoce takie jak: kiwi, truskawki, brzoskwinie i jagody oraz warzywa — pomidory, sałata, rzodkiewka, kalafior, szparagi, kapusta i pietruszka,
 • ryby — szczupak, pstrąg oraz dorsz,
 • chude mięso i wędliny — np. indyk, cielęcina, polędwica,
 • chude sery i mleko,
 • tłuszcze roślinne; olej rzepakowy i słonecznikowy oraz oliwę z oliwek,
 • pieczywo pełnoziarniste, razowe, żytnie, kasza jaglana, gryczana, pęczak oraz płatki owsiane,
 • woda mineralna.

Wpływ stresu na serce — jak zminimalizować ryzyko migotania przedsionków?

Stres stanowi jeden z czynników negatywnie wpływających na układ krążenia. Podobnie zresztą jak palenie papierosów, po które częściej sięgamy w trakcie sytuacji stresowych.

Stres powoduje m.in. podwyższenie się ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca takie jak kołatanie serca oraz ból w klatce piersiowej. Jak podają naukowcy stres zarówno krótkotrwały, jak i długotrwały może przyczynić się do nasilenia arytmii i stworzyć ryzyko migotania przedsionków.

Konsekwencją migotania przedsionków — jak już wam wiadomo — może być udar mózgu, zator tętnicy np. udowej albo zator tętnicy płucnej. Sytuacje te stanowią bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, ale także życia.

Żyjąc z tą chorobą, warto więc zadbać o zdrowy sposób życia i nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem, wyciszenia się i panowania nad emocjami.

Ćwiczenia fizyczne na serce — Jak poprawić kontrolę migotania przedsionków

Migotanie przedsionków i towarzyszące mu objawy takie jak np. ból w klatce piersiowej, kołatania serca, uczucie duszności czy lęk mogą skutecznie zniechęcić do ćwiczeń.

Niestety brak odpowiednio dobranej do stanu zdrowia aktywności fizycznej może pogłębić i przyspieszyć postęp choroby. Może również przyczynić się do zaburzenia prawidłowego rytmu serca, warto więc stosować się do zaleceń lekarskich.

Wiele osób chorych zastanawia się, czy w takich sytuacjach mogą ćwiczyć. Odpowiedź brzmi: Tak. Specjaliści zalecają jednak bardzo umiarkowany wysiłek — np. spacery następnie, marsz, nordic walking, czy jazdę na rowerze. Osoby chore mogą spróbować także aerobiku i ćwiczeń w domu.

Relaksacja i medytacja jako narzędzia w opanowaniu migotania przedsionków

Jednym ze skutecznych sposobów stabilizujących pracę serca jest joga i medytacja. Dzięki nim wyciszycie umysł, zredukujecie napięcie i wyrównacie oddech, który jest bardzo ważny u osób mających arytmię. Badania wskazują, że joga może zmniejszyć ryzyko migotania przedsionków nawet o 45%.

Hortiterapia w migotaniu przedsionków

Hortiterapia — czyli leczenie przyrodą — to doskonały domowy sposób na migotanie przedsionków. Terapia ta wykorzystuje kontakt z przyrodą do celów leczniczych. Skutecznie redukuje stres, wycisza umysł, dotlenia organizm i poprawia nastrój — dzięki czemu możecie ograniczyć występowanie migotania przedsionków. Wyróżniamy hortiterapię bierną i czynną.

Pierwsza z nich to wąchanie, oglądanie roślin i dotykanie roślin w specjalnie do tego przygotowanych ogrodach terapeutycznych lub własnych. Drugi rodzaj to nic innego jak czynny udział w pracach ogrodniczych takich jak podlewanie, obcinanie, sadzenie, czy rozmnażanie roślin.

Jeżeli więc posiadacie ogród, działkę rekreacyjną albo mieszkacie na wsi, możecie korzystać z tej metody na co dzień. W trudniejszej sytuacji są osoby zamieszkujące w mieście, do swojej dyspozycji mają jedynie parki lub wyjazd poza miasto.

Dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób posiadających własne ogródki, jak i tych zamieszkujących w mieście może okazać się terapia przyrodą w naszym sanatorium.

Ośrodek otaczają przepiękne jeziora i lasy Puszczy Augustowskiej. W niedalekim sąsiedztwie znajduje się także Dolina Rospudy — zwana “Zielonymi Płucami Polski”.

Ziołowe preparaty w leczeniu migotania przedsionków — co stosować w domu?

Domowy sposób na migotanie przedsionków to m.in. terapia ziołami. Skuteczne okażą się tutaj herbatki i napary z:

 • krwawnika,
 • miłorzębu,
 • serdecznika lekarskiego,
 • głogu,
 • mocznicy chińskiej,
 • melisy.

Wszelką terapię ziołami redukującą migotanie przedsionków należy skonsultować ze specjalistą; najlepiej lekarzem.

Dzięki temu będziecie spokojniejsi o swoje serce, unikniecie niepotrzebnego stresu, który może wywołać napad migotania przedsionków.

Podsumowanie

Migotanie przedsionków może być trudnym wyzwaniem dla wielu pacjentów, jednak poszukiwanie rozwiązań w domowym zaciszu może przynieść ulgę i korzyści dla zdrowia. Wprowadzenie zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, technik relaksacyjnych i naturalnych preparatów może pomóc w łagodzeniu objawów migotania przedsionków oraz wspierać pracę serca.

Należy jednak pamiętać, że migotanie przedsionków jest poważnym schorzeniem, a samodzielne metody nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Konsultacja z lekarzem jest niezwykle ważna, aby otrzymać odpowiednie zalecenia i zaplanować odpowiednie leczenie.

Dzięki połączeniu wiedzy medycznej i domowych metod, osoby zmagające się z migotaniem przedsionków mogą znacznie poprawić stan życia i kontrolę nad swoim zdrowiem. Dbanie o serce, zdrowy styl życia i świadome zarządzanie tym schorzeniem są kluczowymi elementami w walce z migotaniem przedsionków i dążeniu do zdrowszego i pełniejszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *