sanatorium na kręgosłup

Sanatorium na kręgosłup — komu przysługuje i jakie zabiegi są stosowane?

Sanatorium to miejsce, gdzie pacjenci mogą skorzystać z kompleksowej rehabilitacji i leczenia schorzeń związanych z kręgosłupem i stawami. W Polsce znajduje się wiele tego typu obiektów, a jednym z nich jest sanatorium w Augustowie. To nowoczesne centrum zdrowia oferuje turnusy rehabilitacyjne, w których pacjenci mogą zadbać o swoją kondycję po latach siedzącego trybu życia. W sanatorium czeka na nich nie tylko komfortowe zakwaterowanie w zabytkowym hotelu, ale także nowoczesna baza zabiegowa, z której mogą skorzystać podczas pobytu. To doskonałe miejsce dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i kondycję nie tylko w Ustroniu nad morzem, ale także w samym sercu Polski. W artykule wyjaśniam, kto może dostać się do sanatorium na kręgosłup i jakich zabiegów się tam spodziewać.

Turnusy rehabilitacyjne dla pacjentów z problemami kręgosłupa

Leczenie sanatoryjne od wielu lat cieszy się ogromną popularnością i prowadzone jest w różnych miejscach w Polsce. Centrum rehabilitacji znajduje się w województwie świętokrzyskim, w Busku-Zdroju albo nad morzem — Ustronie Morskie. Na Podlasiu z kolei m.in. w Augustowie.

Tak więc mamy szeroką ofertę uzdrowisk — zarówno tych, w których pobyt refundowany jest przez NFZ, jak i prowadzących prywatne turnusy rehabilitacyjne.

Pobyt w sanatorium w przypadku korzystania z refundacji NFZ trwa 21 dni a w przypadku rehabilitacji uzdrowiskowej 28 dni. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli wybierzemy centrum zdrowia, za które ponosimy pełną odpłatność. W tym przypadku długość pobytu w sanatorium określamy samodzielnie — oczywiście po konsultacji ze specjalistą. Turnus może zatem trwać tydzień albo dłużej.

Kto może skorzystać z leczenia uzdrowiskowego?

Do sanatorium na kręgosłup na pobyt refundowany przez NFZ może pojechać każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne i skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Niestety dostęp do sanatorium na kręgosłup refundowany przez NFZ jest w kraju bardzo utrudniony. Na pobyt musimy czekać średnio 17 miesięcy, a w niektórych województwach ponad 2 lata.

Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się wyjazd do uzdrowiska prywatnie. W tym przypadku posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego nie jest konieczne, gdyż opłaty za cały pobyt ponosi pacjent.

Dlaczego kręgosłup choruje?

Kręgosłup stanowi filar naszego szkieletu. Od jego sprawności zależy nasza kondycja fizyczna i możliwość wykonywania codziennych czynności. Niestety siedzący tryb życia sprawia, że nasze mięśnie ulegają skróceniu i są stale utrzymywane w napięciu. Doprowadza to stopniowo do utrwalenia się nieprawidłowej postawy i niewłaściwego ułożenia stawów. Następuje także ucisk na naczynia krwionośne oraz nerwy obwodowe — co powoduje niedokrwienie i obumieranie komórek nerwowych.

Najczęstsze schorzenia kręgosłupa

Wśród najczęściej spotykanych chorób kręgosłupa znajdują się:

 • zwyrodnienie kręgosłupa,
 • dyskopatia,
 • kręgozmyk,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
 • stenoza,
 • osteoporoza.
sanatorium na kręgosłup
Sanatorium na kręgosłup oferuje profesjonalne zabiegi i aktywność na świeżym powietrzu.

Leczenie schorzeń kręgosłupa i stawów

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest długotrwałe, uzależnione od rodzaju choroby oraz stanu jej zaawansowania. Terapia opiera się głównie na leczeniu zachowawczym, czyli stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pomaga także rehabilitacja, fizykoterapia, masaże lecznicze, ćwiczenia rozluźniające czy joga.

W bardziej zaawansowanych stanach wykonywane są zastrzyki nadtwardówkowe potocznie nazywane blokadą. Gdy wymienione wyżej sposoby leczenia nie przyniosą efektów, niezbędna może okazać się operacja.

Jakie terapie są dostępne w sanatorium?

W Sanatorium Uzdrowiskowym Augustów znajduje się nowoczesna baza zabiegowa. Dlatego podczas rekonwalescencji będziecie mogli skorzystać z wielu skutecznych i nowoczesnych zabiegów.

Po przyjeździe do ośrodka zostaniecie dokładnie zbadani przez lekarza, który razem z fizjoterapeutą opracuje dla was indywidualny plan ćwiczeń na kręgosłup i stawy. Do Waszej dyspozycji będzie sala gimnastyczna, basen, siłownia i strefa SPA. Ponadto możecie zostać skierowani na zabiegi takie jak:

 • krioterapia ogólnoustrojowa i miejscowa,
 • hydroterapia,
 • fizykoterapia,
 • masaże,
 • kinezyterapia,
 • balneologia,
 • aktywność na czystym powietrzu.

Kto zajmuje się leczeniem kręgosłupa?

Jeżeli odczuwacie dolegliwości bólowe kręgosłupa, leczenie rozpocznijcie od wizyty u lekarza POZ. Zleci on specjalistyczne badania i skieruje was do lekarza rehabilitacji medycznej, ortopedy albo neurochirurga. Lekarz rodzinny może także wydać skierowanie do poradni leczenia bólu.

Nastawianie kręgosłupa — czy jest skuteczne i bezpieczne?

Wśród części pacjentów panuje nadal przekonanie, że można nastawić kręgosłup w przypadku wypadnięcia dysku, a dokładnie części jądra miażdżystego. Jest to oczywiście nieprawda. Siłowe wciśnięcie jądra może przynieść wręcz odwrotne skutki — uszkodzić sąsiadujące tkanki i spowodować większe dolegliwości. W niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do paraliżu.

Inaczej jest w przypadku manipulacji celowanej w tkankę uszkodzoną. Oczywiście musi być ona poprzedzona dokładnymi badaniami, które pozwolą w bezpieczny i dokładny sposób wykonać zabieg.

Jeżeli będziecie chcieli skorzystać z manipulacji, warto udać się do certyfikowanego fizjoterapeuty, chiropraktyka bądź osteopaty. Specjalista przed zabiegiem wykona diagnostykę.

Siedzący tryb życia a problemy z kręgosłupem

Siedzący tryb życia, brak ruchu, zła dieta i otyłość bardzo niekorzystnie wpływają na stan naszego kręgosłupa. W wyniku długotrwałej pracy np. przy komputerze albo przy maszynie do szycia na rozwój choroby narażony jest cały kręgosłup — szyjny, piersiowy i lędźwiowy.

W odcinku szyjnym zazwyczaj obserwujemy dyskopatię szyjną, czyli chorobę krążka międzykręgowego. Najczęściej występującym defektem jest przepuklina jądra miażdżystego, która obejmuje także segmenty pierścienia włóknistego, elementy chrzęstne, więzadłowe i kostne.

Jej konsekwencje mogą być bardzo poważne, ponieważ prowadzi do ucisku opony, korzeni rdzeniowych i samego rdzenia. U większości osób objawami choroby odcinka szyjnego są bóle głowy i okolicy międzyłopatkowej, bóle karku, bolesne drętwienie ręki czy barku. W kolejnym etapie mogą pojawić się zaburzenia czucia i dużego osłabienia siły mięśniowej.

Odcinek piersiowy narażony jest na wystąpienie skoliozy, choroby zwyrodnieniowej albo kifozy piersiowej, nazywanej wdowim garbem. Charakterystycznymi symptomami są szeroko rozstawione i wystające łopatki oraz zapadnięta klatka piersiowa. Dysfunkcja obejmuje nie tylko kości, ale również więzadła i mięśnie. Schorzenia tej części kręgosłupa manifestują się często dolegliwościami bólowymi wzdłuż kręgosłupa, promieniującymi do szyi, klatki piersiowej, okolic karku i ramion.

W przypadku kręgosłupa lędźwiowego siedzący tryb życia może przyczynić się do rozwoju m.in. kręgozmyku i choroby krążka międzykręgowego, o których wspominałam wyżej. Kręgozmyk to nic innego jak przesunięcie się jednego kręgu względem drugiego — do przodu lub do tyłu — ponieważ mięśnie są osłabione a kręgosłup niestabilny.

sanatorium na kręgosłup
Ćwiczenia to doskonała metoda zapobiegania problemom z kręgosłupem.

Poprawa kondycji fizycznej i redukcja bólu

Kinezyterapia, fizykoterapia, zabiegi balneologiczne, hydroterapia i masaże to skuteczne sposoby na poprawę i utrzymanie dobrej kondycji fizycznej.

 • Kinezyterapia, czyli terapia ruchem — przyniesie korzyści zdrowotne wszystkim osobom, u których występują problemy z kręgosłupem. Ćwiczenia pomogą zregenerować siłę mięśniową, wzmocnią stabilizację kręgosłupa i stawów, a także odciążą przemęczone tkanki.
 • Fizykoterapia — skutecznymi zabiegami w leczeniu schorzeń kręgosłupa są m.in. laser wysokoenergetyczny, magnetoterapia, prądy TENS, Kotza, Traberta, Tonoliza, krioterapia oraz ciepłolecznictwo np. lampa Sollux. Zabiegi korzystnie wpłyną na kręgosłup — redukują ból, obrzęki, stany zapalne i poprawią jego ruchomość.
 • Balneologia to kolejna terapia, do której kuracjusze mają dostęp w uzdrowisku. Warto więc skorzystać z borowinoterapii — zarówno kąpieli, jak i okładów borowinowych. Dzięki zabiegom pozbędziecie się dolegliwości bólowych związanych z rozwojem np. choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Obniżone zostanie również napięcie mięśni, dzięki czemu zrelaksujecie się i odprężycie.
 • Hydroterapia jest leczeniem wykorzystującym dobroczynne walorów wody. Doskonałe efekty lecznicze przyniesie np. masaż wodno-wirowy, kąpiele perełkowe, czy kąpiele elektryczno-wodne. Hydroterapia zmniejsza napięcie mięśni, łagodzi ból w miejscu rozwijającego się stanu zapalnego stawów, poprawia krążenie i ukrwienie tkanek.
 • Masaże — ta terapia również przynosi wiele korzyści osobom mającym problemy z kręgosłupem. Masaż musi być jednak odpowiednio dobrany, szczególnie w przypadku kręgozmyku. Zbyt silny nacisk może spowodować dalsze przesunięcie się jednego kręgu wobec drugiego. Doświadczony masażysta wie, że w chorobach kręgosłupa sprawdzi się masaż klasyczny wykonywany na poszczególnych odcinkach kręgosłupa.Masaż rehabilitacyjny skutecznie odżywia i rozluźnia mięśnie, działa przeciwbólowo i relaksuje. Dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach schorzeń kręgosłupa bywa także masaż wellness — jest on zazwyczaj dostępny w sanatorium za dodatkową opłatą.

Aktywność fizyczna — wypoczynek w pięknej okolicy

Turnusy rehabilitacyjne organizowane przez uzdrowiska to nie tylko leczenie typowo medyczne, ale również aktywność na łonie natury — tzw. hortiterapia. Pod jej wpływem poprawia się stan pacjentów — zapominają o chorobie, stają się radośni, spełnieni i potrzebni. Następuje redukcja stresu, złagodzenie zmęczenia i wyciszenie emocji.

Dzięki aktywności na czystym powietrzu dotlenicie organizm, wyciszycie umysł, poprawicie krążenie i wydolność serca. Ponadto wzmocnicie i rozciągniecie zaatakowane spastyką mięśnie. Poprawi się także stabilność kręgosłupa i ruchomość stawów.

Rehabilitacja — czy to naprawdę pomaga?

Wielokrotnie spotykam się z osobami, które sceptycznie podchodzą do fizjoterapii. Bardzo często myślą, że wystarczy jeden turnus rehabilitacyjny i znikną albo złagodnieją dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów. Nic bardziej mylnego. Żeby efekty były zauważalne, rehabilitacja musi być ciągła i systematyczna.

Sama jestem na to doskonałym przykładem. Mam problemy z kręgosłupem szyjnym i lędźwiowym — w obu przypadkach zostałam zakwalifikowana do operacji. Zabieg udaje mi się regularnie odkładać (po konsultacjach z neurochirurgiem) dzięki temu, że regularnie uczestniczę w turnusach rehabilitacyjnych, a po powrocie do domu korzystam z rehabilitacji i fizykoterapii w placówce prowadzącej terapię ambulatoryjną. Dodatkowo dbam o aktywność w życiu prywatnym.

Wy też możecie poprawić kondycję kręgosłupa, odwiedzając Uzdrowisko w Augustowie i pamiętając o regularnym zażywaniu ruchu.

Jak wybrać dobre sanatorium na kręgosłup?

Wybór dobrego sanatorium wbrew pozorom nie jest łatwy. Należy bowiem zwrócić uwagę na wiele istotnych elementów, które na pozór wydają się błahe, ale takie nie są.

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy w danym sanatorium prowadzona jest terapia kręgosłupa oraz, czy jest wyposażone w nowoczesną bazę zabiegową. Warto zapytać również, jak długo trwa turnus rehabilitacyjny i jaka jest odpłatność w przypadku turnusu komercyjnego.

Duże znaczenie ma lokalizacja uzdrowiska i dojazd do niego, szczególnie jeżeli chcemy pojechać samodzielnie, a schorzenie kręgosłupa i stawów jest zaawansowane.

Istotnym elementem mającym wpływ na komfort kuracjusza podczas pobytu w sanatorium jest zakwaterowanie oraz warunki bytowe. Chodzi tutaj m.in. o sprawdzenie, czy obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. A więc, czy łazienka i pokój sąsiadują ze sobą, jaką odległość kuracjusz musi pokonać z pokoju, aby dotrzeć na zabiegi i salę gimnastyczną.

Wybierając się do uzdrowiska, należy także zwrócić uwagę na posiłki znajdujące się w ofercie. Wiele osób oprócz problemów z kręgosłupem i stawami choruje bowiem np. na cukrzycę albo dnę moczanową i wymaga specjalistycznej diety. Niestety nie wszystkie ośrodki mogą zapewnić tym osobom odpowiednie wyżywienie.

Jeżeli planujecie pobyt z opiekunem albo zamierzacie zabrać dzieci na rodzinny urlop połączony z rehabilitacją, sprawdźcie, czy uzdrowisko zapewni wam odpowiedni komfort. Zapytajcie, w jakich pokojach otrzymacie zakwaterowanie — czy w ofercie znajduje się pokój dla rodziny i małego dziecka.

Jak wiadomo rehabilitacja to tylko część wyjazdu. Powinniśmy więc sprawdzić jakie dodatkowe atrakcje czekają na nas w sanatorium i najbliższej okolicy.

Podsumowanie

Podsumowując, sanatorium na kręgosłup jest idealnym miejscem dla osób borykających się ze schorzeniami kręgosłupa i stawów, które wynikają z siedzącego trybu życia i braku odpowiedniej aktywności fizycznej. W centrum rehabilitacji pacjenci mogą skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych nowoczesnej bazy zabiegowej, która skutecznie pomaga w leczeniu i poprawie kondycji fizycznej. Zakwaterowanie w komfortowych pokojach, smaczne posiłki oraz opieka wykwalifikowanego personelu zapewniają nie tylko relaks, ale także zdrowie.

Sanatorium na kręgosłup to obiekt, który warto polecić osobom potrzebującym pomocy w walce z chorobami stawów i kręgosłupa. Dostęp do zabiegów i leczenia, a także możliwość korzystania z udogodnień wellness w uzdrowisku sprawiają, że pobyt to nie tylko terapia, ale również przyjemność. Dlatego, jeżeli cierpisz na zwyrodnienie kręgosłupa lub inne schorzenia związane z narządem ruchu warto rozważyć wyjazd do sanatorium na kręgosłup, gdzie znajdziesz profesjonalne leczenie w pięknym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *