okłady borowinowe

Okłady borowinowe, w domu czy sanatorium?

Już w starożytności znane były lecznicze właściwości borowiny. Zawiera ona bowiem wiele cennych składników. Stosowano ją w stanach zapalnych, w artretyzmie oraz gdy dokuczały bóle kręgosłupa. Borowina jest także naturalnym kosmetykiem — stosowała go m.in. Kleopatra i greccy lekarze zajmujący się leczeniem urody. Pierwszy raz w Polsce wprowadzono ją do terapii w 1858 roku w uzdrowisku w Krynicy. Mimo tego, iż zabiegi z wykorzystaniem borowiny nie zawsze cieszyły się popularnością, dzisiaj wróciła ona do łask.

Okłady borowinowe stosuje się w ośrodkach i gabinetach fizjoterapeutycznych oraz gabinetach kosmetologicznych — można także w domu. Ja od wielu lat korzystam z nich zarówno w szpitalach rehabilitacyjnych, jak i w domu.

Co to jest borowina?

Borowina jest rodzajem torfu przetworzonego w wyniku naturalnego rozkładu roślin bagiennych. W jej składzie znajdują się kwasy humusowe, krzemionka, białka, żywice, bituminy oraz dużo soli mineralnych.

Zawiera także substancje czynne biologicznie — antybiotyki, niewielkie ilości materiału hormonalnego i enzymy. W jej skład wchodzą też żywice, związki żelaza, mikro i makroelementy. Jej liczne złoża znajdują się w Polsce oraz Europie Środkowo Wschodniej.

Okłady borowinowe – właściwości lecznicze

Składniki borowiny — pojedynczo albo wszystkie jednocześnie — działają silnie przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Ponadto mają właściwości ściągające i bakteriostatyczne.

Dlatego w wielu przypadkach zabiegi borowinowe bywają naprawdę efektywne. Poprawie ulega praca receptorów skóry, transport tlenu a naczynia krwionośne stają się bardziej wytrzymałe. Lepsza staje się także przemiana materii oraz cykl wchłaniania składników bioaktywnych.

Jakie są zabiegi borowinowe?

Zabiegi borowinowe dostępne w sanatoriach, uzdrowiskach i gabinetach fizjoterapeutycznych stosowane są jako:

  • plastry borowinowe
  • kąpiel borowinowa
  • pasta borowinowa na włosy
  • doustnie

Leczenie borowinowe wskazania

Terapię z użyciem borowiny zalecaną mają najczęściej osoby cierpiące na choroby reumatyczne. Ponadto na schorzenia stawów oraz schorzenia kręgosłupa. Zabiegi borowinowe z powodzeniem stosuje się także na stany zapalne pochwy i inne choroby kobiece.

Jej walory lecznicze pomogą również w terapii wrzodów i problemów gastrycznych, zapaleniach jelit oraz przeroście hemoroidów. Leczenie borowiną sprawdza się także w stomatologii — w stanach zapalnych dziąseł, chorobach błony śluzowej jamy ustnej i stanach zapalnych przyzębia tzw. paradontozie.

Wskazaniem do stosowania borowiny są doznane urazy stawów i bolące mięśnie. Dużą ulgę zabiegi borowinowe przyniosą w przebiegu rwy kulszowej, niedowładach i porażeniach. Właściwości borowiny są nieocenione również w kosmetologii. Kąpiel w borowinie korzystnie wpływa na łagodzenie stanów zapalnych skóry, oczyszczenie organizmu i przyspieszenie metabolizmu.

Poprawia wygląd włosów i ukrwienie skóry. Poza tym redukuje cellulit, rozstępy i sprawia, że skóra nabiera blasku. Niezaprzeczalnym atutem leczniczym jest także podniesienie odporności organizmu — jeżeli terapia jest stosowana regularnie.

Zastosowanie okładów borowinowych w leczeniu chorób reumatycznych

Okłady borowinowe poprawiają w znacznym stopniu ukrwienie tkanki i odpowiednio ją odżywiają. Terapia zmniejsza również obrzęki i przyspiesza przepływ limfy. Plastry borowinowe zalecane są, szczególnie gdy cierpimy na choroby przebiegające ze stanem zapalnym toczącym się w stawie — w reumatoidalnym zapaleniu stawu albo zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.

Systematycznie przeprowadzane zabiegi borowinowe sprawiają, że następuje przede wszystkim redukcja bólu stawów. Ponadto rozluźnienie mięśni i zmniejszenie stanu zapalnego. Dzięki temu możemy dłużej cieszyć się prawidłową ruchomością stawów i lepszym zdrowiem.

okłady borowinowe
Okłady borowinowe są zbawieniem dla Twoich stawów.

Okłady borowinowe w kosmetyce — jak poprawić wygląd swojej skóry

Plastry borowinowe bardzo dobrze oddziałują na skórę, dlatego wykorzystywane są również w kosmetologii. Dobroczynne właściwości lecznicze skutecznie ujędrniają ciało i nadają mu młodzieńczy wygląd. Ponadto poprawiają ukrwienie skóry, znacznie zmniejszają cellulit i rozstępy.

Okłady borowinowe — a właściwie maseczki z borowiny — można także stosować do poprawy kondycji twarzy i dekoltu. Dzięki nim skóra zostanie zregenerowana i głęboko oczyszczona. Dodatkowo właściwości lecznicze borowiny sprawiają, iż jest ona szczególnie polecana osobom mającym cerę tłustą lub trądzikową. Skutecznie pomaga bowiem złagodzić podrażnienia skórne i wykwity.

Stosowanie borowiny zaleca się także w terapii cery dojrzałej, gdyż posiada ona właściwości silnie antyoksydacyjne. Dlatego skutecznie wygładzi zmarszczki i zlikwiduje powstałe przebarwienia. Ponadto wzmocni naczynka i dotleni skórę.

Kąpiele i okłady borowinowe w SPA — relaks dla ciała i umysłu

Życie w biegu, ciągłym stresie i napięciu sprawia, że bywamy przemęczeni i brakuje nam energii. Często odczuwamy dolegliwości bólowe głowy, stawów, czy kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem może okazać się w tej sytuacji pobyt w SPA i borowinoterapia.

Dzięki jej zastosowaniu obniżone zostanie napięcie mięśniowe i co za tym idzie, nastąpi redukcja bólu. Poprawie ulegnie także krążenie. Nasz umysł zostanie wyciszony, a my poczujemy się odprężeni i zrelaksowani.

Jak wykonać okłady borowinowe w domu?

Zabiegi borowinowe możecie przeprowadzić również w warunkach domowych. Wystarczy zakupić w sklepie borowinę i odpowiednio ją przygotować. Plaster borowiny znajdujący się w woreczku powinniśmy podgrzewać w wodzie przez ok. 15 minut do czasu osiągnięcia temperatury ok. 40 stopni. Następnie należy rozciąć woreczek i położyć plaster na chore miejsce — tak, aby podgrzana borowina lecznicza przylegała do ciała. Dla wzmocnienia i przedłużenia efektu terapeutycznego warto owinąć leczone miejsce ręcznikiem albo kocem.

Okłady borowinowe powinny być wykonywane regularnie przez miesiąc po 3-5 razy w tygodniu. Czas trwania jednego seansu to 30 minut. Wszystko jednak jest uzależnione od zaleceń specjalisty. W moim przypadku lekarz balneolog zalecał w warunkach uzdrowiskowych 15 zabiegów z użyciem borowiny po 30 -50 minut. W domu natomiast 10 zabiegów trwających 30 minut, co 2 miesiące.

Przeciwwskazania do leczenia borowiną

Mimo swoich wspaniałych właściwości borowina nie zawsze może być stosowana. Takiej terapii nie powinny poddawać się osoby, u których występują:

  • stany osłabienia organizmu
  • ostre i podostre stany zapalne
  • czynne choroby reumatyczne
  • czynne choroby nowotworowe
  • niewydolność oddechowa
  • zaburzenia ciśnienia
  • wady serca
  • żylaki
  • nadczynność tarczycy

Podsumowanie

Okłady borowinowe mają rewelacyjne właściwości lecznicze i kosmetologiczne. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą. Wiele osób nadal podchodzi z dystansem do leczenia torfem. Oczywiście nie wszystkie choroby i stany, w jakich się znajdujemy są wskazaniem do borowinoterapii. Warto jednak przyjrzeć się tej metodzie leczenia, gdyż może ona stanowić skuteczne uzupełnienie farmakoterapii. Ja się już o tym przekonałam.

Dzięki regularnemu stosowaniu borowiny nastąpiło u mnie złagodzenie dolegliwości bólowych stawów i mięśni. Maseczka z borowiny złagodziła także zmiany na skórze — tzw. trądzik posterydowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *