Odkryj jakie zabiegi na kręgosłup lędźwiowy pomogą w rehabilitacji
Czy zmagasz się z bólem kręgosłupa lędźwiowego, który utrudnia codzienne funkcjonowanie? Nie jesteś sam. Problemy z kręgosłupem w odcinku lędźwiowym to jedne z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów w każdym wieku. Wiele z tych problemów można jednak skutecznie złagodzić. Wystarczy zastosować odpowiednie metody rehabilitacji.
W tym artykule odkryjemy, jakie zabiegi na odcinek lędźwiowy mogą pomóc Ci odzyskać komfort życia i uniknąć inwazyjnych procedur.
Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego może obejmować różnorodne metody. Począwszy od terapii manualnej po specjalistyczne ćwiczenia. Wszystkie te techniki mają na celu przede wszystkim łagodzenie bólu. Ponadto poprawę funkcjonowania kręgosłupa i zapobieganie dalszym urazom. Zrozumienie, które z nich będą najskuteczniejsze w Twoim przypadku, jest kluczem do skutecznego leczenia.
Anatomia kręgosłupa
Kręgosłup jest jednym z najważniejszych elementów ciała. Stanowi rusztowanie dla naszego organizmu, są na nim zawieszone organy wewnętrzne. Ochrania rdzeń kręgowy, umożliwia swobodne poruszanie się oraz zginanie.
Kręgosłup składa się z:
odcinka szyjnego,
odcinka piersiowego,
odcinka lędźwiowego,
odcinka krzyżowego,
odcinka guzicznego.
W tymże artykule skupimy się tylko na kręgosłupie lędźwiowym. Odcinek ten zbudowany jest 5 masywnych kręgów, stawów międzywyrostkowych oraz elastycznych krążków międzykręgowych.
Każdy z tych elementów stanowi kluczową rolę w funkcjonowaniu kręgosłupa lędźwiowego. Ich uszkodzenia prowadzą do rozwoju poważnych zaburzeń neurologicznych a czasem inwalidztwa.
Najczęstsze dysfunkcje kręgosłupa lędźwiowego
Choroby kręgosłupa lędźwiowego to jedne z najbardziej powszechnych dysfunkcji. Powodują ból kręgosłupa a w bardziej zaawansowanych stadiach problemy neurologiczne.
Wśród najczęściej występujących chorób kręgosłupa lędźwiowego znajdują się:
choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lędźwiowego,
dyskopatia,
stenoza kanału kręgowego,
zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
osteoporoza,
urazy kręgosłupa lędźwiowego,
wady wrodzone,
nowotwory.
Objawy chorób kręgosłupa lędźwiowego
Objawy schorzeń kręgosłupa lędźwiowego mogą być różne. Od łagodnych po ciężkie neurologiczne, które wykluczają nas często z codziennego funkcjonowania.
Wśród najczęściej występujących objawów wymienia się dolegliwości bólowe, zaburzenia czucia i drętwienie. Jeżeli w przebiegu choroby uciśnięte są nerwy korzeniowe L4, L5 lub S1 powstaje tzw. rwa kulszowa. Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniuje wówczas do pośladka, tylnej części łydki lub stopy.
Przyczyną dolegliwości bólowych może być także przepuklina jądra miażdżystego- tzw. dyskopatia. Powoduje ona drażnienie oraz ucisk na struktury nerwowe, wywołuje bardzo nieprzyjemne i bolesne objawy.
Duże znaczenie ma tutaj zaawansowanie choroby. W początkowej fazie choroby dolegliwości bólowe nie są duże i zazwyczaj przemijają po zastosowaniu leczenia zachowawczego.
Niestety zaawansowane choroby w odcinku lędźwiowym mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Chodzi tutaj przede wszystkim o zaburzenia czynności zwieraczy, opadanie stopy, mielopatię, niedowłady, czy parestezje.
Terapia manualna jako skuteczna metoda w rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego
Terapia manualna nazywana też chiropatyką to jedna z metod fizjoterapii, ale też jednocześnie terapia holistyczna. Chiropatyka jest metodą nieinwazyjną i naturalną.
Do diagnostyki schorzenia i jego leczenia fizjoterapeuta wykorzystuje dłonie i różne rodzaje ucisku tkanki. Zadaniem chiropatyki jest m.in. złagodzenie bólu. Ponadto przywrócenie ruchomości stawów, mięśni, więzadeł i kręgosłupa lędźwiowego.
Terapię manualna zaleca się osobom, u których występują zespoły bólowe kręgosłupa. Dobre efekty lecznicze przynosi także w przypadku przepukliny kręgosłupa oraz wad wrodzonych w obrębie kręgosłupa.
Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie, stwarza szansę powrotu do pełnej sprawności.
Fizykoterapia w leczeniu bólu i poprawie mobilności
Wraz z wiekiem pojawiają się coraz częściej dysfunkcje kręgosłupa i nasilenie dolegliwości bólowych. Skutecznym antidotum w tym przypadku mogą okazać się zabiegi rehabilitacyjne z zakresu fizykoterapii.
Do dyspozycji mamy tutaj m.in. krioterapię, ultradźwięki, laser, pole magnetyczne oraz elektroterapię.
Powyższe zabiegi rehabilitacyjne mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwobrzękowe.
Elektryczna stymulacja nerwów- przezskórna- dodatkowo działa mobilizująco na funkcjonowanie nerwu. Terapia ta stosowana jest m.in w rwie kulszowej. Pamiętajcie jednak, że poprawy nie uzyskacie podczas jednego zabiegu- ale co najmniej po 10 seansach.
Bywa, że fizjoterapeuta na dolegliwości bólowe stosuje kinesiotaping. Przynosi on ulgę, gdy powstają zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, stenoza kanału kręgowego, czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Terapia polega na oklejaniu specjalnymi, elastycznymi taśmami ściśle określonych obszarów ciała. Dzięki plastrom tkanki, które doznały przeciążenia, są lekko podniesione. Jednocześnie odblokowany zostaje odpływ nagromadzonych pod skórą substancji zapalnych.
Dobrym rozwiązaniem w leczeniu bólu kręgosłupa powstałego w wyniku zmian zwyrodnieniowych jest odpowiedni masaż. Szczególnie skuteczny bywa masaż leczniczy- klasyczny i segmentarny. Oba masaże rewelacyjnie rozluźniają napięcie mięśni kręgosłupa. Udrażniają naczynia krwionośne i tym samym poprawiają krążenie w tkance zajętej chorobą.
Efektem tychże działań jest znaczna redukcja dolegliwości bólowych. Pacjenci odzyskują sprawność oraz mobilność- i co za tym idzie- poprawia się ich jakość życia.
Ćwiczenia korekcyjne i ich znaczenie w terapii kręgosłupa
Podstawowym i bardzo skutecznym elementem rehabilitacji jest kinezyterapia. Oczywiście musi być prowadzona pod nadzorem fizjoterapeuty. Wśród nich znajduje się m.in. rehabilitacja na rowerku stacjonarnym, na piłce, kinezyterapia w wodzie i przy drabinkach.
Dużą ulgę w bólu kręgosłupa przyniosą ćwiczenia izometryczne. Angażują one do pracy i wysiłku niemal wszystkie mięśnie. Poprzez regularne ich wykonywanie mięśnie nabierają siły, stają się bardziej elastyczne i wytrzymałe.
Rewelacyjne efekty terapii pacjent uzyska także w UGUL-u na podwieszkach. Podczas aktywności zarówno biernych, jak i czynnych z obciążeniem pacjent poprawi ruchomość kręgosłupa lędźwiowego.
Poza tym nastąpi redukcja przykurczu i zmniejszenie bólu kręgosłupa. Systematyczna kinezyterapia wzmocni również mięśnie szkieletowe, które utrzymują kręgosłup lędźwiowy we właściwej pozycji.
Pływanie- bezbolesny sposób na rehabilitację
Podczas pływania nasze ciało jest poddawane równomiernemu obciążeniu. Sprzyja to rozluźnieniu mięśni oraz poprawie krążenia.
Woda działa na nasze ciało jako naturalny masażer. Pomaga zrelaksować napięte mięśnie- także te w odcinku lędźwiowym. Terapia w wodzie skutecznie redukuje również ból kręgosłupa lędźwiowego. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie style pływania są zalecane przy schorzeniach kręgosłupa lędźwiowego.
Szczególnie niebezpieczne dla pacjenta jest pływanie żabką i delfinem. W tych pozycjach odcinek lędźwiowy narażony jest bowiem na duże przeciążenia, które mogą powodować ból. Najbardziej odpowiednie style to: styl grzbietowy i kraul.
Kiedy udać się do lekarza?
Ból pleców jest powszechną dolegliwością. U każdego pacjenta jednak jego przyczyną może być inne schorzenie. Dlatego, jeżeli dolegliwości bólowe utrzymują się i występuje ucisk na nerw- np. kulszowy nie zwlekajcie z wizytą u lekarza. Niezbędne mogą okazać się szczegółowe badania- obrazowe, neurologiczne i neurochirurgiczne.
W zależności od stanu pacjenta- i zaawansowania choroby- lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Zbyt długi odpoczynek bez rehabilitacji może nam zaszkodzić.
Zazwyczaj wystarcza fizykoterapia i kinezyterapia. W niektórych przypadkach jednak niezbędne jest leczenie farmakologiczne NLPZ, a nawet operacyjne.
Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego
Długotrwały ból kręgosłupa lędźwiowego może wymagać u części pacjentów zastosowania metod inwazyjnych. Wśród najbardziej skutecznych w leczeniu bólu znajduje się:
blokada zewnątrzoponowa,
termolezja,
DiscoGel,
kriolezja,
Powyższe zabiegi nie usuwają przyczyny bólu kręgosłupa, a jedynie go redukują. Bardzo często wraz z progresem choroby ból kręgosłupa lędźwiowego powraca.
W takich sytuacjach niezbędna bywa operacja. Czasem jest to tylko odbarczenie uciśniętych nerwów. Niestety u niektórych pacjentów wykonuje się wysokospecjalistyczne i rozległe zabiegi.
Profilaktyka chorób w odcinku lędźwiowym
Kręgosłup lędźwiowy, mimo iż zbudowany jest z masywnych kręgów, narażony jest na poważne uszkodzenia. Dlatego, aby mógł nam długo służyć, należy o niego odpowiedni zadbać. Najważniejsze zalecania to:
utrzymanie odpowiedniej wagi,
regularna aktywność ruchowa,
odpowiednio dostosowane stanowisko pracy,
zdrowa dieta,
systematyczne badania specjalistyczne,
zdrowy tryb życia.
Podsumowanie
Zarządzanie bólem i inne dolegliwości związane z kręgosłupem lędźwiowym wymagają odpowiedniej wiedzy. Ponadto zastosowania sprawdzonych metod rehabilitacyjnych. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest m.in. regularność działań. Bardzo istotne jest również dostosowanie zabiegów do Twoich indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.
Terapia manualna, fizykoterapia, terapia korekcyjna oraz inne zabiegi rehabilitacyjne mogą znacząco złagodzić ból i poprawić jakość życia.
Nie zapominaj jednak, że każdy przypadek jest inny. To, co jest korzystne dla jednej osoby, niekoniecznie musi być skuteczne dla innej. Dlatego zawsze konsultuj się z fizjoterapeutą, który pomoże Ci opracować plan leczenia dostosowany do Twoich potrzeb. Nie pozwól, by ból kręgosłupa stał się barierą w Twoim życiu. Zacznij działać już dziś i odzyskaj pełnię zdrowia oraz dobre samopoczucie.