Masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską — kiedy stosować, jak działa?

Bańki chińskie to narzędzie, które od wieków jest wykorzystywane w medycynie chińskiej. Jednak w ostatnim czasie zyskały one na popularności również wśród miłośników kosmetyki i wellness na całym świecie. Masaż bańką chińską jest skutecznym sposobem na poprawę kondycji skóry, redukcję cellulitu oraz modelowanie sylwetki. Dzięki wykorzystaniu podciśnienia pomaga w pobudzeniu krążenia krwi oraz drenażu limfatycznym, co przyczynia się do usunięcia toksyn z organizmu. W artykule przedstawimy efekty masażu bańką chińską, jak również przeciwwskazania do jego stosowania oraz sposoby wykonania domowego masażu bańką chińską. Dowiesz się również, jakie są pożądane efekty zabiegu oraz jak osiągnąć zadowalające rezultaty w krótkim czasie.

Bańki chińskie — czym są i jak działają?

Leczenie bańką chińską jest sposobem łagodzenia bólu kręgosłupa, barków, głowy i szyi znanym już w starożytności. Poprawia też wygląd i kondycję skóry, redukuje np. zmarszczki i rozstępy.

Działanie bańki chińskiej polega na wytworzeniu siły ssącej, która ma za zadanie wciągnięcie płynów wewnątrzkomórkowych do leczonej strefy. Siła ssania rozszerza i otwiera drobne naczynia krwionośne umiejscowione pod skórą. Nasze ciało odbiera to działanie jako “uraz” i tym samym pobudza krążenie krwi, której zadaniem jest przyspieszenie procesu gojenia.

Opinie fachowców potwierdzają, że stawianie baniek może doprowadzić do zrównoważenia procesów zachodzących w organizmie — tzw. yin i yang.

Według powyższej teorii następuje przywrócenie równowagi pomiędzy tymi dwoma siłami. Efektem masażu bańką chińską jest m.in. wzmocnienie odporności organizmu, redukcja bólu, lepsze krążenie oraz zmniejszenie rozstępów i cellulitu.

Gdzie kupić bańki chińskie? Jakie wybrać?

Bańkę chińską powinniśmy zakupić w sklepie medycznym, ale dostępna jest w każdej aptece albo specjalistycznym sklepie internetowym. Kupując zestaw baniek chińskich (zwykle są 4 sztuki) warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Nie bez znaczenia powinna być też cena i opinie, również internetowe.

W skład zestawu terapeutycznego np. na cellulit wchodzą 4 bańki chińskie i jedna szczotka do masażu na sucho. Cena baniek waha się od kilkunastu do nawet 280 zł.

Najtańsze wykonane są z gumy albo silikonu medycznego i służą do masażu twarzy. Te droższe z kolei należą do profesjonalnej grupy baniek próżniowych dedykowanych szczególnie fizjoterapeutom.

Masaż bańką chińską — efekty

Masaż bańką chińską skutecznie przyspiesza przepływ krwi na obszarze poddawanym leczeniu. Terapia może również zmniejszyć napięcie mięśni, poprawiając ogólne ukrwienie tkanek oraz zregenerować osłabione komórki.

W trakcie masażu następuje ponadto usunięcie z organizmu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii — np. nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Zauważalnym rezultatem jest również redukcja cellulitu na udach i brzuchu. Po regularnym masażu wcześniej zwiotczałe pośladki stają jędrniejsze i bardziej kształtne. Masaż poprawia także kondycję skóry i przyspiesza wymodelowanie sylwetki.

Spektakularne efekty masażu bańką chińską zaobserwowano też w formowaniu się tkanki łącznej i znajdujących się w niej naczyń krwionośnych. Dzięki leczeniu skóra staje się lekko zaróżowiona, dotleniona i znacznie poprawia się jej elastyczność.

Wskazania do terapii bańką

Wśród wskazań do przeprowadzenia leczenia bańką chińską znajdują się:

  • niektóre zespoły bólowe kręgosłupa,
  • zaburzenia ukrwienia,
  • profilaktyka odżywienia skóry,
  • dolegliwości związane ze zbyt wysokim napięciem mięśniowym,
  • terapia kosmetologiczna.

Jak wykonać masaż bańką chińską?

Masaż bańką chińską powinniśmy rozpocząć od natłuszczenia skóry. W następnej kolejności należy przygotować 4 bańki — dobrze, aby były różnej wielkości — i przyłożyć je do miejsc przeznaczonych do terapii.

Ciało pacjenta należy natłuścić olejkiem. Stworzy to zassanej bańce odpowiednie warunki do przemieszczania się po obszarze wybranym do masażu bańką chińską.

Przed ułożeniem bańki na skórze należy również pamiętać, aby wycisnąć z niej powietrze. W środku bowiem wytwarzane jest podciśnienie zasysające fałdy skóry i leżące głębiej tkanki do wnętrza bańki. Dzięki wypuszczeniu powietrza z bańki możemy uzyskać mocniejszy nacisk.

W następnej kolejności masażysta w trakcie zabiegu pociąga za bańkę i wykonuje ruchy koliste w kierunku węzłów chłonnych i serca. W ten sposób dochodzi do usunięcia wody z tkanki podskórnej i następuje drenaż limfatyczny.

Poprzez terapię poprawie ulega krążenie krwi oraz następuje rozluźnienie mięśni. Masaż bańkami chińskimi ujędrnia skórę i zapobiega pojawianiu się pomarańczowej skórki.

Masaż bańką chińską – efekty osiągane na twarzy

Działania terapeutyczne wspomagające kondycję skóry twarzy i dekoltu można wykonać, stosując masaż bańką chińską. Chodzi tutaj o specjalistyczny masaż odmładzający, intensywny albo ujędrniający.

Jest to jedna z najlepszych metod redukujących obrzęki. Doskonale pobudza procesy metaboliczne wspomagające usuwanie toksyn z naszego ciała.

Masaż z użyciem baniek chińskich rozluźnia mięśnie – co sprawia, że duże zmarszczki są łagodniejsze a mniejsze znikają. Ponadto skóra staje się bardziej jędrna, policzki pełniejsze a owal twarzy wymodelowany.

Relaksacyjne działanie baniek sprawi natomiast, że poczujemy się odprężeni a napięciowe bóle głowy staną się mniej dokuczliwe.

Bańki chińskie a ciąża i laktacja

Niestety tej skutecznej metody terapeutycznej nie wolno stosować u kobiet w ciąży. Wykonanie masażu wiązane jest z intensyfikacją krążenia i tym samym wystąpieniem ryzyka krwawienia.

Jeżeli jednak już jesteśmy po porodzie i karmimy piersią, leczenie bańką możemy podjąć bez obaw. Masaże wykonywane na brzuchu, pośladkach i udach poprawią przede wszystkim ukrwienie, przywrócą jędrność, skutecznie zredukują cellulit oraz rozstępy.

Masaż bańką chińską
Masaż bańką chińską może powodować ślady na skórze. Najczęściej są one jednak bezpieczne.

Bańki chińskie a rozstępy — jakie są wyniki

Z moich doświadczeń terapeutycznych wiem, że bańka chińska stosowana w celu redukcji rozstępów nie przynosi niestety pożądanych efektów. Oczywiście u każdej z pań sytuacja i kondycja skóry jest inna.

Nie możemy jednak spodziewać się, że 20-letnie rozstępy powstałe po ciąży znikną po kilku zabiegach. Po dłuższym i regularnym stosowaniu stają się oczywiście mniej widoczne, jednak nie są to zazwyczaj oczekiwane efekty satysfakcjonujące panie. Nie należy oczekiwać cudu.

Gdy tworzy się rozstęp, delikatna skóra w miejscu jej “pęknięcia” ma krwawe podbiegnięcie — co świadczy, że rozstęp jest świeży i ma zdolności regeneracyjne. Jeżeli jednak rozstęp zwłóknieje i stanie się blady, możliwości odnowienia drastycznie maleją. Dlatego, jeżeli zauważycie u siebie rozstępy, nie zwlekajcie z podjęciem odpowiedniej terapii — najlepiej wykonywanej przez specjalistę — a jeżeli nie macie możliwości to w warunkach domowych.

Masaż bańką chińską na brzuch – skuteczny sposób na spalenie tłuszczu

Masaż z użyciem bańki chińskiej działa na zasadzie podciśnienia. Powodując zassanie skóry, wzmaga przepływ limfy, zwiększa ukrwienie, skutecznie redukuje tkankę tłuszczową i tym samym likwiduje pomarańczową skórkę. Należy jednak pamiętać, że sam masaż bańką nie wystarczy — niezbędna jest odpowiednia dieta poparta aktywnością fizyczną. Bez odpowiedniego trybu życia pozbycie się tłuszczu nie będzie możliwe.

Masaż bańką chińską na nogi – czy warto ich używać?

Masaż bańką chińską potrafi złagodzić i ograniczyć wiele dolegliwości:

  • zmniejsza ból mięśni,
  • poprawia ukrwienie,
  • redukuje obrzęki i cellulit.

Należy go jednak wykonywać wyłącznie na siedząco lub leżąco. Jeżeli stoimy, nie ma możliwości skutecznego przesuwania limfy do góry po linii prostej w stronę serca i węzłów chłonnych. Wytwarzana grawitacja sprowadza bowiem płyny na dół.

Ból pleców – czy masaż bańką chińską złagodzi dolegliwości?

Chińskie bańki stosowane są m.in. do masażu leczniczo — relaksacyjnego. Bańki bowiem skutecznie zmniejszają napięcie mięśniowe, które powoduje np. bóle kręgosłupa i uciski na sploty nerwowe. Pamiętajcie, że terapię bańką należy wykonywać wzdłuż kręgosłupa, a nie bezpośrednio na nim. Napięte mięśnie kręgosłupa oraz stawów ulegną wówczas rozluźnieniu i tym samym zmniejszy się ból i poprawi ruchomość stawów.

Dzięki zastosowaniu leczenia bańkami uzyskamy więc lepsze ukrwienie oraz dotlenienie tkanek, złagodzenie dolegliwości bólowych i większą elastyczność mięśni.

Jak wykonać masaż bańką chińską w domu?

Domowy masaż bańką chińską jest doskonałym uzupełnieniem terapii prowadzonej w gabinetach kosmetycznych i fizjoterapeutycznych. Jeżeli zatem zdecydujemy się np. na antycellulitowy masaż bańką chińską, musimy się do niego odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w bańki odpowiedniej wielkości, dostosowane do masowanej części ciała. Niezbędny będzie również preparat, który umożliwi poślizg na skórze w trakcie zabiegu. Do tego celu warto wykorzystać olej roślinny przeznaczony do pielęgnacji skóry albo oliwkę. Jeżeli jednak zależy nam na zintensyfikowaniu efektu zabiegu, do olejku podstawowego warto dodać eteryczny.

W następnej kolejności należy:

  • wziąć prysznic,
  • nałożyć olejek na ciele w miejscu, które ma być masowane,
  • rozgrzać bańkę w ciepłej wodzie a następnie osuszyć,
  • przycisnąć palcami wierzchołek bańki i przyłożyć do skóry a następnie rozluźnić palce, pamiętając by cały czas w trakcie masażu dociskać zassaną bańkę,
  • przesuwać przyrząd po wybranej do masażu okolicy — najpierw od dołu do góry, później natomiast masaż wykonywany powinien być kolistymi ruchami do zewnątrz,
  • odessać bańkę od skóry, poprzez podważenie palcami,
  • delikatnie rozmasować dłonią obszar poddawany masażowi bańką chińską,

Masaż bańką chińską wykonywany w domu nie jest skomplikowanym zabiegiem. Może w niektórych przypadkach okazać się nieprzyjemny. Jest to jednak uzależnione od naszych indywidualnych predyspozycji oraz stopnia rozwoju cellulitu. Prawidłowo przeprowadzony masaż powinien trwać od 15 do 30 minut. W sytuacji, gdy dotyczy większego obszaru ciała, jego czas może się przedłużyć nawet do godziny.

Na co zwrócić uwagę?

Czasem pod wpływem masażu bańką chińską pojawiają się krwawe podbiegnięcia i zasinienia skóry. Jeżeli takie wystąpią zazwyczaj u osób zdrowych, mijają po pewnym czasie. Jeżeli jednak wybroczyny będą duże a ich wchłanianie się długie warto skorzystać z porady lekarza — być może jest to objaw np. choroby naczyń.

Zadowalających efektów terapeutycznych po zabiegach bańką chińską możemy spodziewać się po ok. 10 zabiegach. Warto jednak — o ile mamy możliwość — uzupełnić leczenie w warunkach domowych. Masaż bańką warto wykonywać więc samodzielnie w domu co 2-3 dni.

Po masażu możemy odczuwać lekkie dolegliwości bólowe, które wywołał mocniejszy nacisk i zassanie. Zdarza się również, że — z jednej strony po zabiegach pojawia się obrzęk — ale z drugiej strony masaż daje efekt wygładzenia i ujędrnienia skóry.

Masaż bańką chińską – przeciwwskazania i ograniczenia

Mimo tego, iż bańki chińskie bardzo korzystnie wpływają na łagodzenie różnych dysfunkcji i dolegliwości nie mogą być stosowane u każdego. Chodzi tutaj o przeciwwskazania takie jak:

  • nowotwory,
  • menstruacja,
  • ciąża,
  • żylaki,
  • nadciśnienie,
  • choroby zakaźne,
  • stan zapalny,
  • hemofilia,
  • niektóre choroby skórne,
  • schorzenia autoagresywne,
  • wiek – zabieg u dorosłych może trwać 15-30 min. u osób starszych powyżej 80 lat nie wykonuje się masażu bańką, z kolei u dzieci od 7-14 lat zabieg powinien trwać do 10 min., natomiast u dzieci poniżej 7 lat maksymalnie 5 min.

Podsumowanie

Podsumowując, bańki chińskie są skutecznym sposobem na pobudzenie krążenia krwi, redukcję cellulitu, ujędrnienie skóry oraz usunięcie toksyn z organizmu. Moi pacjenci, którym wykonywałam tego typu masaż, efekty lecznicze zauważali już po kilku seansach. Potwierdzają to również inne opinie fachowców na co dzień wykonujących masaże bańką chińską. Należy jednak stosować go ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *