masaż

Masaż pneumatyczny, czyli terapia uciskiem

Postęp technologiczny i udoskonalanie działania znanych już bodźców fizykalnych na stałe zagościło w naszym życiu. Zmiany wdrażane są m.in. poprzez zmodyfikowanie i dostosowanie narzędzi oraz technik zabiegów, do aktualnie obowiązujących trendów.

Wśród nowatorskich zabiegów leczniczych znajduje się PPM – pulsacyjny masaż pneumatyczny. To rodzaj masażu limfatycznego znajdujący zastosowanie w różnych dolegliwościach.

Na czym polega masaż pneumatyczny?

Masaż pneumatyczny jest połączeniem drenażu limfatycznego, leczenia bańką klasyczną i masażu refleksologicznego. Działanie masażu pneumatycznego oparte jest o intensywną stymulację układu krwionośnego, czego efektem jest również lepszy przepływ limfy.

Urządzenie działa na zasadzie przerywanej próżni. Najpierw zasysa, a potem odblokowuje tkanki. To korzystnie wpływa na układ limfatyczny i pobudzenie przepływu krwi. W terapii trzeba kierować się położeniem najbliższych węzłów chłonnych. Masaż pneumatyczny może powodować nieprzyjemne uczucie ucisku. Jednak jest jest całkowicie bezpieczny, bezinwazyjny i bezbolesny. Siłę pulsacji – ucisk i zmniejszanie ucisku – można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zdaniem specjalistów najlepsze efekty lecznicze, przy tego rodzaju masażu można, osiągnąć pobudzając układ limfatyczny w seriach zabiegów. Powinny one trwać od kilku do kilkudziesięciu minut i być wykonywane 1 do 3 razy w tygodniu. W celach profilaktycznych z kolei, albo dla utrzymania efektów, terapeutycznych drenaż limfatyczny można wykonywać rzadziej – np. raz w tygodniu.


Masaż pneumatyczny – sekwencyjny drenaż limfatyczny.

Drenaż limfatyczny – wskazania do masażu Pneumatronem

Leczenie urządzeniem Pneumatron 200 stosowane jest w leczeniu m.in. chorób neurologicznych, ortopedycznych, internistycznych, onkologicznych oraz w medycynie estetycznej.

Zanim jednak zechcecie wykonać u siebie drenaż limfatyczny, warto skonsultować się z lekarzem. Będzie on mógł przeprowadzić dokładny wywiad, dotyczący waszego stanu zdrowia. Dzięki temu łatwiej można dobrać zabiegi do indywidualnych potrzeb, możliwości i stanu zdrowia pacjenta. Choroby w których pomoże masaż uciskowy, to:

  • stanie po usunięciu węzłów chłonnych,

  • zespół cieśni nadgarstka,

  • przeciążeniowe bóle kręgosłupa,

  • fibromialgia,

  • nieprawidłowa aktywność przewodów limfatycznych,

  • blizny,

  • napięciowe bóle głowy,

  • łokieć tenisisty.

Korzyści wynikające ze stosowania PPM

Masaż pneumatyczny skutecznie działa na wiele tkanek ciała. Bywa efektywny w leczeniu stanów po usunięciu węzłów chłonnych w przebiegu choroby nowotworowej piersi i związanej z tym niedrożności naczyń limfatycznych.

Przyspiesza także proces detoksykacji organizmu oczyszczając go ze szkodliwych substancji dostarczanych z pożywieniem, jak i produktów przemiany materii. Korzystne efekty przynosi, także w medycynie estetycznej. Zapobiega, bowiem powstawaniu zmarszczek, redukuje cellulit i rozstępy.

Terapia z zastosowaniem masażu pneumatycznego bardzo dobrze sprawdza się też w rehabilitacji. Szczególnie w przypadku osób, których dotyczy choroba zwyrodnieniowa stawów albo urazy tkanek miękkich.

PPM – pneumatyczny masaż pulsacyjny, złagodzi wiele dolegliwości bólowych w przebiegu chorób neurologicznych – stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona, czy zaniku mięśni. Masaż pneumatyczny może z powodzeniem, podobnie jak masaż relaksacyjny, zmniejszyć napięcie mięśni, zredukować stres i wyciszyć bóle głowy.

Rehabilitacja pneumatronem

Masaż pneumatyczny skutecznie poprawia elastyczność mięśni, które w wyniku choroby neurologicznej – np. stwardnienia rozsianego, stały się spastyczne. Korzystne efekty są też w leczeniu niewydolności żylnej. Zastój chłonki niestety niekorzystnie wpływa na kończyny dolne powodując obrzęki. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się masaż limfatyczny nóg, który usprawni przepływ limfy.

Drenaż limfatyczny przyniesie ulgę kobietom po mastektomii przebiegającej z usunięciem węzłów chłonnych. Naczynia limfatyczne w takiej sytuacji nie funkcjonują prawidłowo i wymagają wsparcia odpowiednią terapią – np. specjalistycznego masażu limfatycznego wykonywanego pneumatronem.

Pneumatron – zastosowanie w medycynie estetycznej

Ujędrnianie skóry za pomocą PPM bazuje na pobudzaniu krążenia krwi i chłonki. Wpływa na udrażnienie naczyń limfatycznych w skórze oraz tkance podskórnej. Dzięki temu mamy możliwość zapobiegania degeneracji tkanek ciała już na początkowym etapie.

W sytuacji, gdy jednak nastąpiło już uszkodzenie, czy rozwinęły się inne defekty skóry masaż pneumatyczny z powodzeniem poprawi jej kondycję. Oczyści z toksyn i produktów przemiany materii, wygładzi i przywróci jędrność. Zmniejszy również przebarwienia, rozstępy i cellulit.

Regeneracja skóry twarzy

Regularne korzystanie z masażu PPM skutecznie zapobiega powstawaniu zmarszczek. Masaż limfatyczny redukuje także te które już się pojawiły. Zabiegi poprawiają przepływ krwi i udrożniają naczynia limfatyczne. Korzystnie wpływają także na elastyczność skóry, niwelują przebarwienia i pozwalają utrzymać właściwy owal twarzy.

Terapia antycellulitowa

Masażowi poddaje się cellulit, inaczej skórkę pomarańczową. Wynika ten defekt skóry z osłabienia krążenia w tkance. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest m.in. zmniejszona podaż składników odżywczych, zaleganie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii w komórkach i przestrzeni międzykomórkowej.

Dzięki zastosowaniu drenażu limfatycznego w połączeniu z np. odpowiednią dietą możemy zredukować cellulit, albo zapobiec jego powstaniu.

Masaż limfatyczny nóg

Zabiegi z wykorzystaniem masażu pneumatycznego poprawiają nie tylko krążenie krwi, ale także udrażniają naczynia limfatyczne. Terapia sprawia, że pacjent nie odczuwa już tzw. “ciężkich nóg”, które wynika z niewydolności żylnej. Zmniejszają się obrzęki, poprawia krążenie – dzięki temu kończyny dolne utrzymują sprawność. Efekt taki uzyskuje się stosując odpowiedni kierunek drenażu. Trzeba pamiętać, że musi przebiegać on zgodnie z ułożeniem naczyń limfatycznych.

masaż pneumatyczny
Masaż pneumatyczny.

Masaż pneumatyczny przeciwwskazania do terapii pneumatronem

Masaż pneumatyczny mimo tego, że jest bezpieczny i bardzo skuteczny w leczeniu wielu chorób, a także w medycynie estetycznej, nie może być stosowany u wszystkich. Przeciwwskazaniem do terapii jest m.in. ostra zakrzepica żylna oraz zaburzenia troficzne skóry. Ponadto ostry obrzęk płuc, zapalenie naczyń chłonnych, czy owrzodzenia żylne.

Zabieg nie powinien być również stosowany u osób mających ostrą niewydolność nerek oraz zrekompensowaną niewydolność serca.

Z racji istniejących przeciwskazań masaż limfatyczny w domu, samodzielnie raczej nie powinien być wykonywany.

Podsumowanie

Terapia pneumatronem skutecznie poprawia stan zdrowia, kondycję organizmu i nasz wygląd. Kompresyjny drenaż limfatyczny jest całkowicie bezpieczny, bezbolesny i bezinwazyjny – wiem o tym z własnego doświadczenia – zarówno, jako terapeuta, jak i pacjent. Myślę, więc, że ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa warto poddać się tejże terapii. A pobyt w sanatorium jest doskonałą okazją do poddania się serii zabiegów z użyciem Pneumatronu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *