Hydromasaż w rehabilitacji. Korzyści, wskazania i przeciwwskazania w rehabilitacji hydromasażem
Hydromasaż stał się jednym z najbardziej pożądanych zabiegów w dziedzinie rehabilitacji i fizjoterapii. Dzięki połączeniu siły wody i jej terapeutycznych właściwości, masaż wodny oferuje pacjentom nie tylko głęboką relaksację, ale także skuteczną pomoc w wielu dolegliwościach. Od bólów stawów po zaburzenia krążenia obwodowego, hydromasaż może przynieść ulgę i przyspieszyć proces regeneracji.
Jak dokładnie działa hydromasaż i jakie są jego główne korzyści? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu innowacyjnemu podejściu do rehabilitacji, omawiając jego wskazania, korzyści i potencjalne przeciwwskazania.
Definicja i działanie hydromasażu
Hydromasaż jest wodnym zabiegiem leczniczym polegającym na oddziaływaniu różnych bodźców na skórę pacjenta. Jego wykonanie bazuje na jednoczesnym wykorzystaniu powietrza oraz wody pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Wszystko to oddziałuje na nas na wiele sposobów- termiczny, mechaniczny oraz fizykochemiczny.
Do zabiegów terapeutycznych wykorzystywana jest woda zarówno zimna, jak i gorąca. Wanny ogrodowe przeznaczone do prywatnych potrzeb posiadają możliwość dopasowania temperatury do indywidualnych preferencji.
Woda wydostająca się z dysz pod wysokim ciśnieniem ma ogromne walory lecznicze. Jest również doskonałą formą relaksu, dlatego – o ile posiadacie taką możliwość- warto zakupić taką wannę.
Rodzaje hydromasażu i ich zastosowanie
Specjaliści wyróżniają podstawowe rodzaje hydromasażu:
Masaż wodno-powietrzny, który polega na masażu ciała wodą wydobywającą się z dysz. Miesza się ona z pobieranym z zewnątrz powietrzem. Jest to rozwiązanie, które pozwala wpłynąć na ciało przy pomocy biczy wodnych wypływających z dysz w bocznych ściankach. Ponadto poprzez powietrze wydobywające się z dna wanny.
Masaż wodny- np. jaccuzi- to zabieg podczas którego woda pod wysokim ciśnieniem wypływa z masujących dysz. Znajdują się one na dnie wanny oraz w jej ściankach. Dzięki takiemu rozmieszczeniu bicze wodne masują różne partie ciała. W zamkniętym obiegu woda jest pobierana z wanny i tłoczona przez specjalną pompę.
Masaż powietrzny – to masaż małymi bąbelkami powietrza wydobywającymi się z dna wanny spa. Ich działanie korzystnie wpływa ludzki organizm. Świetnie wpływa na kondycję skóry pomagając zredukować cellulit oraz wyrzeźbić sylwetkę. Masaż jest alternatywą dla wody albo jej dopełnieniem.
Zalety hydromasażu w rehabilitacji
Masaż wodny może być stosowany przez niemalże każdego – oczywiście, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań. Mogą z niego korzystać zarówno osoby starsze, jak i dzieci.
Hydromasaż przede wszystkim obniża zwiększone napięcie mięśni, dzięki czemu następuje redukcja bólów stawowych. Ponadto przyspiesza krążenie krwi, poprawia samopoczucie, obniża silny stres i łagodzi bóle głowy. W wannie z hydromasażem ulgę znajdą również osoby cierpiące na choroby reumatyczne. Kąpiel wodna to także doskonała forma relaksu po ciężkim dniu w pracy lub wysiłku fizycznym.
Wanny z hydromasażem dostępne w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz ośrodkach odnowy biologicznej skutecznie złagodzą dolegliwości po urazach tkanek miękkich. Ponadto masaże wodne poprzez strumień wody wydostający się z dysz sprawią, że nastąpi poprawa cyrkulacji chłonki. Dzięki temu zlikwidowane zostaną obrzęki i zredukowane dolegliwości bólowe z tym związane.
Hydromasaż jest doskonałym sposobem na leczenie oraz rehabilitację dzieci. Bywa doskonałym urozmaiceniem kąpieli i nierzadko ciekawą formą zabawy. Wytworzona piana i wrzucone drobne, gumowe zabawki będą dodatkową formą aktywności – zarówno ruchowej, jak i umysłowej maluszka. Dodając do wody olejki do aromaterapii pobudzimy zmysły dziecka. Sprawimy, że jego skóra stanie się delikatniejsza i nawilżona.
Masaże wodne skutecznie wzmocnią odporność malucha i pomogą w infekcjach górnych dróg oddechowych. Hydromasaż przyczyni się także do szybszego zasypiania i jednocześnie spokojniejszego snu naszej pociechy. Masaże wodne są doskonałym sposobem leczenia wielu dziecięcych chorób. Skutecznie obniżą napięcie mięśni w przebiegu np. Mózgowego Porażenia Dziecięcego spastycznego, gdy niezbędne jest rozluźnienie i relaksacja mięśni.
Terapia pomoże również złagodzić bóle stawów w przebiegu Młodzieńczego Idiopatycznego Zapalenia Stawów. Poza tym złagodzi dolegliwości bólowe w przebiegu chorób nerwowo- mięśniowych takich jak: Dystrofia Mięśniowa Duchenne’a, czy Rdzeniowym Zaniku Mięśni.
Wskazania do hydromasażu
Hydromasaż, jest skutecznym zabiegiem relaksacyjnym i leczniczym. Powinny z niego skorzystać przede wszystkim osoby cierpiące na:
Choroby układu krążenia obwodowego
Cellulit zwany pomarańczową skórką
Zaburzenia przemiany materii
Nadmiar tkanki tłuszczowej
Stany po urazach tkanek miękkich
Bóle stawów
Nerwica wegetatywna
Choroby reumatyczne
Obniżone ciśnienie tętnicze
Migreny, bóle głowy
Rwa kulszowa
Choroby nerwowo-mięśniowe
Przygotowanie do zabiegu hydromasażu i jego przebieg
Przygotowanie do masażu wodnego obejmuje odsłonięcie miejsca poddawanego terapii. Jeżeli zabieg dotyczy kończyn dolnych pacjent przebywa w pozycji siedzącej. Jeżeli jednak hydromasaż obejmuje całe ciało konieczne jest zanurzenie się w wannie.
2 godziny przed zabiegiem – szczególnie całościowym – nie powinniśmy spożywać alkoholu ani zbyt obfitych posiłków. Zaleca się natomiast opłukanie ciała przed zabiegiem w celu zlikwidowania z ciał środków chemicznych i higienicznych.
Podczas zabiegu specjaliści zalecają częstą zmianę pozycji, tak aby całe ciało zostało poddane terapii. Zabiegi z hydromasażem należy stosować 3-5 razy w tygodniu. Bardzo ważną czynnością pielęgnacyjną, gdy zakończymy hydromasaż jest nawilżenie skóry balsamem.
Dobrym rozwiązaniem, może okazać się również kilkunastominutowy wypoczynek w pozycji leżącej. Ponadto unikanie silnych i gwałtownych czynników termicznych.
Kto nie powinien korzystać z masażu wodnego?
Główne przeciwwskazania do masażu wodnego to:
Nadciśnienie tętnicze w zaawansowanym stadium
Zakrzepica żył głębokich i zastój krwi żylnej
Infekcje intymne
Ostre infekcje
Otwarte rany
Kamica nerkowa
Niektóre choroby dermatologiczne
Przerwanie ciągłości powłok skórnych
Padaczka
Ciąża
Nowotwory łagodne i złośliwe
Gdzie można skorzystać z hydromasażu?
Do niedawna hydromasaż dostępny był jedynie w takich miejscach, jak uzdrowiska, ośrodki rehabilitacyjne, sanatoria, czy SPA. Dzisiaj montaż specjalistycznych dysz do kąpieli możliwy jest nawet w domowej wannie.
Aby zaopatrzyć się jaccuzi lub wannę z funkcją hydromasażu wystarczy domowa łazienka. To urządzenie nie wymaga dodatkowego przygotowania pomieszczenia przed montażem.
Na rynku pojawiły się gotowe systemy z wbudowanymi dyszami np. hydromasażem do stóp i kabinami. Oferują one możliwość sterowania i naprowadzania strumienia wody na konkretne części ciała np. kończyny dolne.
Podsumowanie i rekomendacje
Hydromasaż, łącząc w sobie siłę strumienia wody i terapeutyczne właściwości masażu, stał się nieocenionym narzędziem w dziedzinie rehabilitacji. Dzięki niemu wiele osób cierpiących na bóle stawów, zaburzenia przemiany materii czy schorzenia układu oddechowego odzyskało komfort życia i poprawiło swoje samopoczucie. Warto jednak pamiętać, że jak każdy zabieg medyczny, hydromasaż ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Dlatego zanim zdecydujemy się na taką formę terapii, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w zakresie rehabilitacji. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany zabieg hydromasażu, przeprowadzony w ośrodkach rehabilitacyjnych czy centrach odnowy biologicznej, może przynieść nam wiele korzyści, nie tylko fizycznych, ale i psychicznych, pomagając w relaksacji po ciężkim dniu i poprawie ogólnego samopoczucia.