atrakcje Augustów

Augustów atrakcje, ciekawe miejsca Augustowa i okolic

Drodzy czytelnicy!

Dzisiaj chciałabym zaprosić was na wirtualną wycieczkę po województwie podlaskim — do przepięknego Augustowa i jego najbliższej okolicy. Miasto położone jest wśród jezior, rzek i lasów Puszczy Augustowskiej.

W niedalekim sąsiedztwie znajduje się także Dolina Rospudy zwana Zielonymi Płucami Polski. Ponadto wiele ciekawych szlaków lądowych i wodnych — Wschodni Szlak Green Velo, Kanał Augustowski i rzeka Czarna Hańcza.

Miłośnicy historii odnajdą w Augustowie i okolicy szereg zabytków z początku XIX wieku — np. kamienice otaczające Rynek Zygmunta Augusta. Nieco oddalona od miasta jest z kolei Kaplica Najświętszej Marii Panny w Studzienicznej z 1847 roku.

Na Podlasiu będziecie mogli żeglować, pływać kajakiem lub katamaranem. Bardziej leniwi z kolei mogą pójść nad jezioro poleżeć z książką na plaży albo znaleźć przyjemny cień.

Oferta jest szeroka i wiem jedno: Niezależnie od pory roku, w jakiej odwiedzicie Augustów, wypoczniecie i nie będziecie się nudzili!

Kanał Augustowski

Kanał augustowski jest technicznym majstersztykiem wybudowanym w pierwszej połowie XIX wieku. W 1968 został wpisany w rejestrze zabytków nieruchomych, a w 2007 decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej stał się Pomnikiem Historii.

Kanał Augustowski składa się z 18 śluz oraz 23 jazów regulujących wodę. Różnice poziomu wód pomiędzy wyodrębnionymi zbiornikami wynoszą od 0,8 do 9,8 metra. Ma 101 kilometrów długości w tym 82 na terenie Polski. Kanał to idealne miejsce dla całej rodziny na spływ kajakiem albo rejsy statkiem Żeglugi Augustowskiej.

Muzeum Ziemi Augustowskiej

Muzeum Ziemi Augustowskiej działa od 1973 roku. Mieści się w dworku Ignacego Prądzyńskiego — projektanta Kanału augustowskiego. W muzeum znajdują się m.in. narzędzia do połowu ryb, narzędzia rolnicze i ogrodnicze. Wśród eksponatów są także pamiątki związane z historią Kanału Augustowskiego.

Rynek Zygmunta Augusta

Rynek Zygmunta Augusta jest jednym z najistotniejszych zabytków miasta i stanowi jego centralny punkt. Dlatego – tak myślę — zwiedzanie Augustowa powinniście rozpocząć właśnie w tym miejscu.

Rynek zaprojektowany został w 1550 roku przez budowniczego twierdz królewskich Joba Praetfuessa. Otaczają go niskie kamienice wybudowane w większości na przełomie XIX i XX wieku. Najstarsza z nich — zbudowana w 1801 roku — gościła Napoleona Bonaparte.

W centrum augustowskiego rynku znajduje się park z 1847 roku. Dawniej odbywały się tutaj koncerty orkiestr dętych i festyny. Obecnie mają miejsce targi staroci.

W parku zobaczycie także pomnik poświęcony “Tym, którzy poświęcili swe życia za wolną sprawiedliwą ojczyznę”. Ponadto fontannę i kolumnę Zygmunta Augusta, którą ufundowano w hołdzie założycielowi miasta w 450 rocznicę nadania praw miejskich.

Kościół św. Antoniego

Kościół św. Antoniego — czyli Bazylika Mniejsza pw. najświętszego Serca Jezusowego — to kolejna atrakcja Augustowa. Kościół został wzniesiony w stylu neoromańskim w latach 1906 – 1911. W kościele znajduje się pięć ołtarzy wykonanych na początku XX wieku.

Podczas II wojny światowej kościół został zniszczony, ale wspólnymi siłami — razem z wiernymi — kościół odbudowano w latach 1945 – 1947. 50-metrowe wieże wysadzone przez Niemców odbudowane zostały później — dopiero 1986 roku. Od 2001 roku kościół posiada rangę Bazyliki Mniejszej.

Bulwary Narodów Unii Europejskiej

Jeżeli jesteście piechurami i lubicie spacery warto pójść Bulwarem wzdłuż rzeki Netty do jeziora Necko. Znajduje się tu plaża miejska, przepiękne molo radiowej trójki, wyciąg narciarski i wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Idąc promenadą, będziecie mogli podziwiać piękny Pałac na Wodzie. Jeżeli się zmęczycie, warto wstąpić do jednej ze znajdujących się przy promenadzie kafejek.

Restauracja Albatros

Zwiedzając miasto, nie można ominąć restauracji Albatros, rozsławionej dzięki piosence Janusza Laskowskiego “Beata”. Do dzisiaj w lokalu utrzymany jest klimat lat 60 a zdrowe, smaczne regionalne jedzenie podawane gościom zachwyca bogactwem smaków i kolorów.

Augustowskie Noce — ławeczka i rzeźba Marii Koterbskiej

Wśród innych, nieocenionych atrakcji Augustowa znajduje się punkt widokowy nad jeziorem Necko, dzięki któremu możemy podziwiać przepiękne augustowskie widoki.

W lipcu 2022 roku odsłonięto ławeczkę Marii Koterbskiej, która jest autorką szlagieru “Augustowskie Noce”. Możecie na niej usiąść, odpocząć i posłuchać o każdej porze dnia i nocy tej przepięknej piosenki.

Rejs statkiem katamaranem

Podczas pobytu w Augustowie dużą atrakcją może okazać się rejs statkiem albo spływ kajakiem po Kanale Augustowskim. Rejsy odbywają się cyklicznie, różnymi trasami, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Ciekawym szlakiem będzie na pewno rejs do Studzienicznej, do Sanktuarium z obrazem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. W czerwcu 1999 roku modlił się w nim Św. Jan Paweł II.

Jeżeli chcecie wyciszyć umysł, wypocząć i zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki to pamiętajcie, że czeka na was Dolina Rospudy. Jest to obszar chronionego krajobrazu niemalże nienaruszony działalnością człowieka.

Imprezy w Augustowie

Augustów nie bez przyczyny nazywany bywa letnią stolicą województwa podlaskiego — czasem także Polski — ponieważ w mieście odbywa się wiele imprez kulturalnych i sportowych. Należy tu wymienić m.in. Granie w Bramie, Szanty nad Neckiem czy Necko Endurance i Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Co ma pływać, nie utonie

Do najbardziej znanych i cyklicznych imprez w Augustowie należą Mistrzostwa Polski w Pływaniu Na Byle Czym “Co ma pływać, nie utonie!”

Zawody zainicjowane zostały przez Radio Białystok i co roku w wakacje z tego powodu miasto odwiedza rzesza turystów. Miejscem parady i rywalizacji pływających “tworów” jest rzeka Netta.

augustów atrakcje
Augustów oferuje atrakcje przyrodnicze — pływanie i spacery po okolicy.

Necko Endurance

W kalendarz augustowskich wydarzeń na stałe już wpisały się Motorowodne Mistrzostwa Świata ORLEN Necko Endurance. Są to długodystansowe wyścigi łodzi motorowych. Start odbywa się w trzech klasach technicznych.

Zwycięża zespół, który w wyznaczonym czasie pokona najdłuższy odcinek. Zawodnicy ścigają się przez 8 godzin, osiągając prędkość do 200 km na godzinę. Impreza co roku przyciąga wielu turystów i miłośników sportów wodnych.

Goła Zośka legenda czy fakt?

Goła Zośka — ta zabawna i przyciągająca nazwa jest przypisana półwyspowi i wzniesieniu nad jeziorem Rospuda Augustowska otoczonego lasem Puszczy Augustowskiej. Mimo tego, że nazwa może wydawać się żartobliwa to opowiastki związane z jej genezą już nie.

Jeden z przekazów podaje, że właśnie w jeziorze utopiła się pewna Zośka, popychając swój wianek w noc świętojańską. Inne źródła podają, że Zośka zakochała się w oficerze rosyjskim i zdradziła Francuzów, dla których pracowała. Za karę Francuzi zamordowali ją na tym półwyspie.

Historii i legend jest oczywiście więcej, dlatego, aby je poznać, warto wybrać się na wycieczkę rowerową na półwysep albo katamaranem.

Spływ Czarną Hańczą

Czarna Hańcza przepływa na terenie Polski i Białorusi. Jest największą rzeką przepływającą przez Wigierski Park Narodowy — ma aż 142 kilometry długości, z czego 107 znajduje się w Polsce.

Spływ tą rzeką uważany jest za istny raj dla osób lubiących przyrodę, a także dla wszystkich, którzy preferują aktywny wypoczynek. Jej nurt jest zazwyczaj spokojny, więc na te odcinki można zabrać dzieci i osoby mniej wprawione w wiosłowaniu.

Są jednak etapy, gdzie rzeka staje się bardziej rwąca i przypomina górski potok. Dlatego organizowany spływ musi być dobrze zaplanowany i dostosowany do możliwości uczestników.

Szlak kajakowy rozpoczyna się na jeziorze Wigry następnie przepływa przez miejscowość Rygol, gdzie łączy się z Kanałem Augustowskim. Możemy jednak sami zdecydować i wybrać wariant spływu, który będzie trwał jeden dzień albo kilka dni.

Decydując się na dłuższy szlak, po drodze istnieje możliwość zatrzymania się na nocleg na polu namiotowym w pobliżu rzeki i okolicznych jezior.

Zima w Augustowie

Zimowa pora w Augustowie podobnie jak pobyt latem dostarczy wam wiele atrakcji — spojrzycie na miasto z innej perspektywy.

Jeżeli jeziora okażą się wystarczająco mocno zamarznięte, warto spróbować swoich sił w ślizgu na bojerach albo w jeździe na łyżwach.

Ciekawą przygodą dla osób lubiących wędkowanie może okazać się łowienie ryb w przeręblu. Oczywiście nie możecie tego zrobić samodzielnie — warto zgłosić się do Polskiego Związku Wędkarskiego oddział Augustów po niezbędne informacje.

Pamiętajcie, że to nie wszystkie atrakcje Augustowa. Przepiękne szlaki piesze i rowerowe w zimie stanowią fantastyczne miejsce do biegania na nartach albo na kuligi.

W mieście działa także klub morsów regularnie kąpiących się w rzece Netta. Możecie ich obserwować albo — jeżeli jesteście na tyle odważni i pozwala wam zdrowie — przyłączyć się do zimowych kąpieli.

Augustów atrakcje dla dzieci

Miasto Augustów przygotowało także wiele atrakcji dla dzieci — niezależnie od pory roku, w jakiej przyjadą z rodzicami. W sezonie letnim wasze pociechy zapewne będą chciały odwiedzić park linowy Lemur oraz zjeżdżalnię wodną Gigant.

W mieście działa także Akademia Sportu i Rekreacji. Tutaj dzieci i dorośli pod okiem wykwalifikowanej kadry nauczą się pływania na wakeboardzie, snowboardzie albo uprawiać żeglarstwo. Na chętnych czekają także narty wodne i zajęcia z podstaw nurkowania.

W razie niepogody na dzieci mają do dyspozycji sale zabaw Fiku Miku i Kids Klub. Ponadto seanse w kinie Iskra, które również organizuje konkursy plastyczne i spotkania tematyczne. Dużo radości i dobrej zabawy całej rodzinie może sprawić gra w kręgle w kręgielni Garaż.

Muzeum okręgowe w Suwałkach

Muzeum w swoich zbiorach posiada eksponaty wywodzące się z najstarszych dziejów potwierdzające życie praprzodków na terenie Suwalszczyzny. Chodzi tu m.in. o plemię Jaćwingów zamieszkujących te ziemie. Lud ten niestety został przez zakon krzyżacki w 1283 roku zgładzony.

W muzeum znajduje się także dział przedstawiający kulturę i sztukę regionu. Będziecie mogli więc obejrzeć meble, narzędzia z wyposażenia tradycyjnego gospodarstwa wiejskiego oraz wytwory rzemiosł ludowych.

Zapewne zainteresują was również dawne i współczesne tkaniny ludowe oraz stroje i buty noszone w XV wieku i kolejnych latach.

Ciekawostką też mogą się okazać liczne zbiory dotyczące malarstwa i sztuki użytkowej XIX i XX wieku.

Wigierski Park Narodowy

Podczas urlopu warto oddalić się od Augustowa i odwiedzić Wigierski Park Narodowy. Jest on jednym z najmłodszych parków narodowych w Polsce — powstał bowiem dopiero w 1989 roku.

Położony jest na wschód od miasta Suwałki i graniczy z Puszczą Augustowską. Na obszarze parku liczącego prawie 16 tys. hektarów zamieszkuje 300 gatunków zwierząt, a jego wizytówką jest żubr umieszczony w herbie.

W parku spotkacie także jelenie, sarny, borsuki dziki i łosie. Wśród ptaków żyjących w puszczy znajdują się m.in. błotniaki stawowe, myszołowy bieliki i orliki krzykliwe.

W parku znajduje się wiele ciekawych, pięknych i atrakcyjnych o każdej porze roku szlaków. Możecie po nich poruszać się pieszo, rowerem albo konno. Wytyczono również ścieżki przyrodniczo edukacyjne.

Noclegi w Augustowie

Miejscowość posiada bogatą bazę noclegową — w hotelach, sanatoriach, kwaterach prywatnych, czy wreszcie na polach namiotowych. Z tego powodu stanowi idealną bazę wypadową na wycieczki rowerowe, spacery, spływa kajakiem albo na żeglowanie.

W centrum miasta — przy Rynku Zygmunta Augusta — znajdziecie Centrum Informacji Turystycznej, gdzie otrzymacie niezbędne informacje. Dostępna jest także witryna internetowa, dzięki której możecie samodzielnie znaleźć fajny nocleg.

Green Velo — czyli rowerem przez Podlasie

Wschodni szlak Green Velo — czyli ekologicznej “autostrady” – rozpoczyna się przy trójstyku granic Polski, Litwy i Rosji. Biegnie przez Suwalszczyznę, Puszczę Augustowską, Biebrzański Park Narodowy, Białystok oraz na terenie Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej. Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w kraju.

Decydując się na rodzinną wycieczkę rowerową, nie zabraknie wam atrakcji — trasy wiodą bowiem pomiędzy malowniczymi wzniesieniami, zieloną mozaiką łąk, lasów i pól. Ponadto w trakcie wyprawy napotkacie liczne jeziora — Sajenek, Studzieniczne, Orle, Hańcza, czy Wigry. Po drodze natraficie na platformy widokowe, z których będziecie mogli podziwiać przepiękne widoki niemalże dziewiczej przyrody.

Litewski skansen

Skansen Litewski w Puńsku nazwany bywa często “Stolicą Litwinów w Polsce”, ponieważ najczęściej usłyszycie w tym miasteczku język litewski. Skansen to niezaprzeczalna atrakcja dla turystów od 1986 roku — czyli od momentu powstania.

Można tutaj zobaczyć Zagrodę Wiejską z czasów, gdy istniało królestwo Polskie. W jej skład wchodzi: dom mieszkalny, obora, spichlerz, stodoła i studnia z żurawiem.

W starej chacie znajdują się codzienne przedmioty użytkowe z XIX i XX wieku. Regularnie organizowany jest pokaz oraz wystawy związane z tradycją, rozrywką i życiem wsi zamieszkałej przez Litwinów. W skansenie odbywają się również — zgodnie z tradycją — festiwale teatrów stodolanych.

Po zakończeniu zwiedzania dobrym pomysłem może okazać się odwiedzenie karczmy znajdującej się w pobliżu. Będziecie mogli wypocząć i spróbować litewskich potraw regionalnych — cepelinów, kibinów, chłodnika litewskiego czy czeburaków.

Dużą niespodzianką dla zainteresowanych może okazać się fakt, że miejscowość można zwiedzać wirtualnie. Opracowana została bowiem witryna internetowa — specjalna aplikacja — ze zdjęciami panoramicznymi zapewniającymi znaczny realizm i doznania jak podczas realnej wycieczki po muzeum.

Podsumowanie

Wybierając się do Augustowa na urlop, rehabilitację, czy krótki weekendowy rodzinny pobyt warto na chwilę oddalić się od miasta i eksplorować okoliczne tereny. Każdy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, znajdzie dla siebie odpowiednią formę odpoczynku, relaksu. Możecie zwiedzać zabytki, podziwiać przyrodę albo uprawiać różne sporty.

Dla dzieci i młodzieży może to być doskonały czas na poznanie lokalnej historii i dobrą zabawę do późnej nocy — dostępne są bowiem podświetlane kąpieliska. Miasto i najbliższa okolica bogata jest w ciekawe zabytki, trasy i szlaki. Przyjeżdżając do Augustowa, wypoczniecie, zregenerujecie siły i miło spędzicie czas z rodziną albo partnerem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *