Wody lecznicze do picia — jakie pierwiastki, kiedy stosować?
Wody lecznicze stanowią szczególną grupę wód. W odróżnieniu od zwykłej wody płynącej z kranu wody lecznicze do picia charakteryzują się czystością mikrobiologiczną oraz chemiczną. Ich stopień zmineralizowania nigdy nie jest mniejszy niż 1000 mg/dm3.
Znajdziemy w nich nawet do 70 różnych minerałów — z czego 10 ma nieoceniony wpływ na ludzki organizm. Chodzi tu o jodki, dwutlenek węgla, chlorki, sód, siarczan, magnez, wapń, węglowodany i fluorki.
Wody mineralne lecznicze dostępne są w uzdrowiskach i posiadają liczne właściwości terapeutyczne. Nie są jednak tzw. złotym środkiem uzdrawiającym.
Mogą jednak w dużym zakresie wspomóc kurację wielu dolegliwości i schorzeń. Niestety stosowane niewłaściwie mogą wywołać niekorzystne skutki uboczne. Z tego właśnie powodu przed rozpoczęciem kuracji należy pamiętać o skonsultowaniu się z lekarzem.
Jakie wartości określają wodę leczniczą?
W pierwszej kolejności, zanim woda mineralna zostanie uznana za wodę leczniczą, musi zostać poddana wysoce specjalistycznym badaniom. Określają one m.in. zawartość:
- składników gazowych np. radonu, siarkowodoru i dwutlenku węgla,
- składników niezdysocjowanych np. związki krzemu oraz boru,
- zdysocjowanych składników mineralnych takich jak kationy np. manganu, wapnia, magnezu, potasu, amonu i sodu, a także aniony np. wodorowęglanowy, siarczanowy, siarczkowy, chlorkowy, bromkowy,
- szkodliwych albo niebezpiecznych dla zdrowia pestycydów, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych czy fenoli.
Woda mineralna a źródlana. Różnice i podobieństwa
Według podstawowego podziału woda mineralna to woda posiadająca powyżej 500 mg/l. Wody źródlane natomiast zawierają do 500 mg. składników mineralnych.
Woda mineralna jest zdecydowanie twardsza i ma bardziej wyrazisty smak. Spowodowane jest to wysoką zawartością minerałów.
Obie wody wydobywa się z podziemnych źródeł. Wody są pierwotnie czyste, wolne od zanieczyszczeń pod względem chemicznym i mikrobiologicznym.
Ich naturalny skład mineralny zdeterminowany jest jedynie lokalnymi czynnikami geologicznymi — musi być on zachowany także po rozlaniu do butelek. Zaraz po wydobyciu wody są butelkowane.
Wody mineralne, jak i źródlane uważane są za zdrowe i całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu.
Rodzaje wód leczniczych
Wartości terapeutyczne wód leczniczych określane są na podstawie zawartych w nich związków chemicznych oraz ich proporcji. Niemniej jednak wyodrębniono zasadnicze rodzaje wód podziemnych, które przyczynią się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są to:
- wody żelaziste,
- wody radioaktywne (radonowe),
- szczawy,
- wody fluorkowe,
- wody siarczkowe,
- wody krzemowe.
Najpopularniejsze wody lecznicze do picia
Wśród najpopularniejszych wód leczniczych znajdują się:
- szczawa wodorowowęglanowo — wapniowa np. woda lecznicza Jan,
- szczawa lecznicza o dużej mineralizacji — woda Zuber,
- woda lecznicza Szczawa I,
- woda lecznicza Szczawa II,
- woda Hanna,
- woda lecznicza Józef.
Picie wód leczniczych jako forma profilaktyki zdrowotnej. Jakie korzyści dla zdrowia przynosi regularne spożywanie wód mineralnych?
Regularne picie wód leczniczych niezaprzeczalnie poprawi przemianę materii, ponieważ są one bogate w magnez. potas i lit.
Poza tym wody lecznicze zawierające jod efektywnie pobudzą pracę hormonów, które wpływają na zamianę pożywienia w energię. Jeżeli miewacie problemy ze zgagą, szczawy skutecznie zapobiegną rozwojowi tej przykrej dolegliwości.
Mineralne wody lecznicze spożywane regularnie zniwelują również efekt niedoboru minerałów powstały w wyniku zbyt dużego wysiłku fizycznego, gdzie tracimy kosztowne elektrolity.
Dzięki systematycznemu wypijaniu wód leczniczych mineralnych zachowamy równowagę kwasowo zasadową organizmu.
Spożywanie żelaza zawartego w wodzie leczniczej wyrówna natomiast niedobory tego pierwiastka w organizmie.
Stosowanie wód mineralnych w lecznictwie. Jakie choroby i dolegliwości mogą być leczone?
Wody lecznicze mają przeogromne właściwości lecznicze. Pomogą na wiele schorzeń oraz dysfunkcji dotykających nasz organizm. I tak:
- woda typu Jan, ze względu na właściwości moczopędne, zalecana jest szczególnie w chorobach nerek, dróg moczowych i kamicy nerkowej. Wspomaga ona przemianę materii — stąd zalecana jest w przypadku osób z miażdżycą i cukrzycą;
- Zuber posiada dużą mineralizację, więc przyniesie dobre efekty w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Działa żółciopędnie, dlatego sprawdzi się w zaburzeniach trawienia, chorobie wrzodowej żołądka i nadkwasocie. Ponadto ze względu na fakt, iż poprawia przemianę materii, stosowana jest u osób z nadwagą;
- woda Szczawa I posiada dużą zawartość składników mineralnych niezbędnych dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Z tego powodu zalecana jest w schorzeniach neurologicznych, nadpobudliwości i w depresji;
- Szczawa II — bogata w jod — skutecznie zaradzi problemom dotyczącym dolnych i górnych dróg oddechowych. Poprawi stan zatok i złagodzi objawy alergii;
- Hanna — to woda lecząca choroby tarczycy. Szczególnie korzystnie wpłynie na zdrowie w terapii niedoczynności tarczycy. Zregeneruje wątrobę, zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych i rozwojowi dny moczanowej;
- woda Józef bardzo dobrze oddziałuje na ludzki organizm, zwłaszcza w schorzeniach dróg moczowych i chorobach nerek.
Przeciwwskazania do terapii wodą leczniczą
Każdy z nas przed rozpoczęciem działań profilaktycznych albo terapeutycznych z użyciem wód leczniczych powinien skonsultować się z lekarzem.
Poszczególne rodzaje wód zalecane są bowiem przy różnych schorzeniach i stosowanie ich bez odpowiedniego nadzoru może spowodować poważne problemy zdrowotne.
Po wypiciu nieodpowiedniej dla nas wody może pojawić się szereg dolegliwości — zgaga, ból brzucha, zaparcia oraz podwyższona temperatura.
I tak np. osoby mające rozpoznane choroby tarczycy powinny szczególnie uważać na wody zawierające jodki i stosować je ściśle według zaleceń lekarza.
Podsumowanie
Wody lecznicze są darem natury, która oferuje nam swoje walory lecznicze. Nie zawsze potrafiliśmy je docenić i odpowiednio wykorzystać.
Przez pewien czas wody lecznicze do picia nie cieszyły się popularnością. Na szczęście te czasy minęły i dzisiaj mineralne wody lecznicze powróciły do łask. Są one popularne w sanatoriach i mogą być stosowane w domu.
Mają one pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także urodę. Pijąc regularnie wody mineralne, odczujemy poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Skóra stanie się bardziej jędrna, odżywiona i nabierze blasku. Spowolnione zostaną także procesy starzenia się skóry.