kąpiel kwasowęglowa

Kąpiel kwasowęglowa. Sucha czy mokra? Jakie mają działanie

Kąpiel kwasowęglowa jest zabiegiem balneologicznym przeprowadzanym jedynie w wybranych uzdrowiskach i sanatoriach. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu wody nasyconej dwutlenkiem węgla. Walory lecznicze kąpieli kwasowęglowej odkryto już w 1778 roku. Pomagała w leczeniu m.in. dny moczanowej i łagodziła dolegliwości bólowe stawów kończyn.

Obecnie kąpiele kwasowęglowe cieszą się coraz większą popularnością wśród kuracjuszy. Są skuteczne w leczeniu zaburzenia krążenia obwodowego i chorobie Raynauda. Korzystnie wpłyną na reumatoidalne zapalenie stawów, mózgowe porażenie dziecięce i na ukrwienie kończyn dolnych. Złagodnieje także nadciśnienie tętnicze i niewydolność oddechowa.

Czym jest kąpiel kwasowęglowa?

Kąpiel kwasowęglowa to nic innego jak terapia mineralną wodą leczniczą. Jej lecznicze działanie opiera się na wykorzystaniu wody zawierającej dwutlenek węgla – CO2.

Gdzie można skorzystać z kąpieli kwasowęglowych?

Kąpiele kwasowęglowe wodne nie są zabiegami ogólnodostępnymi. Można z nich skorzystać jedynie w wybranych ośrodkach uzdrowiskowych.

Wśród nich znajduje się Ciechocinek, Polanica, Duszniki czy Nałęczów.

Rodzaje kąpieli kwasowęglowych

Na rynku medycznym dostępne są dwa rodzaje kąpieli kwasowęglowych — mokra naturalna i sztuczna oraz sucha.

Kąpiel kwasowęglowa mokra

Kąpiel kwasowęglowa mokra wykonywana jest w wodzie mineralnej leczniczej pochodzącej z naturalnych zasobów. Można z niej skorzystać jedynie w specjalistycznych placówkach, gdyż woda musi charakteryzować się odpowiednią zawartością dwutlenku węgla — nie może ona spaść poniżej 750 mh/l. Kąpiel mokra może być również nasycana CO2 sztucznie z saturatora.

Temperatura wody w trakcie kąpieli wynosi zazwyczaj 33-35 stopni. Zabieg trwa maksymalnie 15 minut i jest wykonywany 2 do 4 razy w tygodniu.

Jak przygotować się do kąpieli mokrej?

Przed rozpoczęciem kąpieli kwasowęglowej należy zdjąć zegarek i wszelką biżuterię. Następnie dokładnie umyć ciało i je osuszyć tak, aby nie pozostały na nim ślady kosmetyków. Do wody wchodzi się w stroju kąpielowym bądź w kąpielówkach w przypadku panów.

Po zakończeniu seansu, aby nie utracić efektu terapeutycznego, najlepiej poczekać na naturalne wyschnięcie ciała.

kąpiel kwasowęglowa
Kąpiel kwasowęglowa przynosi ulgę i odprężenie.

Kąpiel kwasowęglowa sucha

Kąpiel kwasowęglowa sucha jest zabiegiem alternatywnym dla kąpieli wodnych. Suche kąpiele to terapia polegająca na oddziaływaniu bezwodnika kwasu węglowego na kończyny dolne, tułów i ręce. Pobieranie suchych kąpieli odbywa się w specjalnie do tego przygotowanej komorze lub kapsule z wyłączeniem głowy. Zabieg trwa do 20 minut i zalecany jest w serii po 10 – 15 terapii.

Kąpiel kwasowęglowa sucha — zalety

Suche kąpiele kwasowęglowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które ze względu na tzw. choroby współistniejące nie mogą korzystać z kąpieli mokrych. To również dobra alternatywa dla chorych z dysfunkcjami narządu ruchu, którym czynności wchodzenia i wychodzenia z wanny przysparzają trudności.

Kolejnym atutem kąpieli kwasowęglowych suchych jest temperatura, jaka panuje w trakcie zabiegu. Osoby mające bardziej wrażliwe receptory ciepła nie zmarzną, jak to może się zdarzyć podczas kąpieli w wodzie. Zabieg wykonywany jest bowiem poprzez okrycie wierzchnie.

Sucha kąpiel kwasowęglowa — jak się do niej przygotować?

Jedną z różnic między kąpielą mokrą a suchą jest fakt, że kąpiel kwasowęglowa sucha nie wymaga zdejmowania odzieży wierzchniej. Należy jednak pamiętać — podobnie jak w przypadku kąpieli mokrej — aby zdjąć zegarek i biżuterię. Warto założyć też wygodny, niekrępujący ruchów strój.

Działanie kąpieli kwasowęglowej

Kąpiel kwasowęglowa — mokra i sucha — skutecznie rozszerza naczynia krwionośne. Dzięki temu ułatwiona zostaje konwersja (czyli wymiana) między płynem zewnątrzkomórkowym a krwią. Podczas kąpieli z bezwodnikiem kwasu węglowego, który wnika poprzez skórę do organizmu, następuje wiele korzystnych zmian.

W efekcie poprawia się elastyczność naczyń, a układ krążenia funkcjonuje zdecydowanie sprawniej. Kąpiele kwasowęglowe zwiększają ukrwienie kończyn dolnych, redukują skurcze mięśni gładkich, poprawiają przepływ wieńcowy krwi i pobudzają krążenie.

Zabiegi kwasowęglowe przyspieszają także przemianę materii, redukując stężenie cholesterolu i glukozy w osoczu. Tym samym skutecznie zapobiegają powstawaniu stopy cukrzycowej, a miażdżyca naczyń wieńcowych serca rozwija się o wiele wolniej.

Ponadto kąpiel kwasowęglowa — zarówno mokra, jak i sucha — wspomaga układ oddechowy i powoduje lepszą wentylację płuc.

Kąpiel w kapsule obniża ciśnienie tętnicze i spowalnia pracę serca, natomiast kąpiel wodna podnosi ciśnienie. Kąpiel kwasowęglowa mokra jednak jest nieco bardziej efektywna, ponieważ w jej trakcie dwutlenek węgla wchłaniany jest zdecydowanie lepiej.

Nie można oczywiście zapomnieć o wpływie kąpieli kwasowęglowej na relaks i zdrowy sen. Regularnie stosowana kąpiel kwasowęglowa poprawia nastrój i wycisza umysł.

Niepożądane efekty kąpieli kwasowęglowych

Większość kuracjuszy dobrze znosi terapię kwasowęglową. Zdarzają się jednak osoby, które źle się czują przez pewien czas po zabiegu. Wśród najczęściej zaobserwowanych objawów niepożądanych znajdują się bóle i zawroty głowy. Bardzo rzadko — ale jednak — dochodzi do omdleń.

dolegliwości po kąpieli
Po kąpieli kwasowęglowej warto zwracać uwagę na takie dolegliwości jak bóle głowy.

Kąpiel kwasowęglowa wskazania

Wśród najczęstszych wskazań do wykonania kąpieli kwasowęglowych znajdują się:

  • choroby reumatyczne,
  • choroba Raynauda,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • schorzenia układu oddechowego,
  • nerwica,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • problemy z krążeniem obwodowym,

Przeciwwskazania do kąpieli kwasowęglowych

Niestety mimo tego, że kąpiele kwasowęglowe pozytywnie wpływają na wiele chorób i redukują napięcie, nie mogą być stosowane u wszystkich. Bezwzględnie nie mogą z nich korzystać osoby z:

  • padaczką,
  • nowotworami płuc i nerek,
  • niewydolnością oddechową i krążeniową,
  • niską krzepliwością krwi,
  • po świeżym zawale mięśnia sercowego,
  • kobiety w ciąży,
  • kobiety z menstruacją,
  • po transplantacjach i w trakcie dializy nerek.

Kąpiel kwasowęglowa sucha i mokra – cena

Mokra kąpiel kwasowęglowa dostępna jest jedynie w sanatoriach. Niestety nie można jej wykonać w warunkach domowych. Woda musi bowiem posiadać dwutlenek węgla w odpowiednich terapeutycznych proporcjach — a tego zwykła woda nie zawiera.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku suchej kąpieli kwasowęglowej. Można, co prawda dwutlenek węgla wytworzyć sztucznie, ale niezbędne są do tego drogie urządzenia i wiedza, w jaki sposób je obsługiwać.

Dlatego, jeżeli zamierzacie skorzystać z kąpieli kwasowęglowej, jedynym rozwiązaniem będzie pobyt w uzdrowisku lub sanatorium. Cena tychże kąpieli bywa różna i w zależności od uzdrowiska waha się od 18 do 35 zł za zabieg. Cena oczywiście uzależniona jest też od czasu, jaki trwa kąpiel kwasowęglowa.

Podsumowanie

Kąpiele kwasowęglowe bardzo korzystnie wpływają na zdrowie, wygląd naszej skóry i skutecznie relaksują. Jeżeli wybieracie się do sanatorium albo uzdrowiska, w którym dostępne będą kąpiele kwasowęglowe warto zdecydować się na terapię.

Do waszej dyspozycji zazwyczaj bywają dwa rodzaje kąpieli — mokra i sucha — i chociaż ich działanie jest podobne, każda z nich ma swoje indywidualne walory lecznicze.

Przed rozpoczęciem zabiegów należy jednak koniecznie skonsultować się z lekarzem — poinformować o schorzeniach i dolegliwościach, z jakimi się zmagacie. Jeżeli wasz stan zdrowia nie pozwoli na skorzystanie z leczenia w wodzie z dwutlenkiem węgla dobrym rozwiązaniem może okazać się sucha kąpiel kwasowęglowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *