Czego nie wolno robić przy rwie kulszowej, aby nie pogłębiać objawów?
Rwa kulszowa to bolesne schorzenie, które może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Objawia się silnym bólem promieniującym od dolnej części pleców, przez pośladki, aż do nóg. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na nerw kulszowy spowodowany przepukliną kręgosłupa. W przypadku rwy kulszowej ważne jest, aby unikać czynności, które mogą pogłębiać objawy i prowadzić do nawrotu dolegliwości bólowych.
Zastanawiasz się, czego nie wolno robić przy rwie kulszowej? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jakie czynności mogą nasilać ból i pogarszać stan zdrowia. Dowiesz się, jak unikać długotrwałego siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz nagłych ruchów. Pamiętaj, że odpowiednie zachowanie i świadomość mogą znacznie poprawić jakość Twojego życia, nawet przy tak uciążliwym schorzeniu, jakim jest rwa kulszowa.
Co to jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa to dysfunkcja związana z uszkodzeniem lub podrażnieniem nerwu kulszowego. Dolegliwości bólowe dotyczą zazwyczaj dolnej części pleców, ale obejmują także boczną część uda i podudzia. Czasem występuje ból promieniujący aż do stopy. Część osób doświadcza choroby jednocześnie w obu kończynach dolnych.
Objawy rwy kulszowej
Rwa kulszowa jest bardzo uciążliwym schorzeniem. Jej objawy są nieprzyjemne i powodują bardzo silny ból. Narasta on przede wszystkim przy pochylaniu się oraz podnoszeniu nogi do góry. Mogą mu towarzyszyć zaburzenia czucia i parestezje kończyn dolnych. Przy dysfunkcji najgrubszego nerwu w naszym organizmie bardzo często występują też drętwienia i osłabienie siły mięśniowej. W zaawansowanych przypadkach pojawiają się z kolei problemy z czynnością zwieraczy, opadanie stopy i zaniki mięśniowe.
Przyczyny rwy kulszowej
Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest przepuklina kręgosłupa występująca w dolnej części pleców. Rwę kulszową mogą spowodować także choroby zakaźne, stany zapalne, zmiany nowotworowe, oraz cukrzyca. Duży wpływ na wystąpienie ataku rwy kulszowej mają także słabe mięśnie kręgosłupa, pleców i obręczy biodrowej. Niekorzystnie na stan naszego zdrowia oddziałuje nieprzystosowane miejsce pracy oraz nieumiejętne podnoszenie ciężkich przedmiotów.
Do ataku rwy kulszowej wielokrotnie przyczynia się też nadmierna aktywność fizyczna albo odwrotnie zbyt długie siedzenie. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić też w przypadku długiego stania i owianiu spoconych pleców. Niekorzystnie na rwę kulszową wpływa także długie przebywanie w jednej pozycji oraz nadwaga.
Unikaj długotrwałego siedzenia
Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej jest szczególnie szkodliwe dla mięśni nóg. Silnie napięte mięśnie uciskają bowiem na nerw kulszowy i powodują szereg nieprzyjemnych objawów. Unikajcie więc długotrwałego siedzenia i regularnie co godzinę przystępujcie do ćwiczeń rozciągających dolnej części kręgosłupa. Zredukujcie ćwiczeniami napięcie mięśniowe wokół bioder i wykonajcie masaż łydek rozluźniający spięte mięśnie. Warto także zastosować ćwiczenia poprawiające ruchomość stóp.
Jak spać, żeby nie bolało?
Spokojny i trwający przynajmniej 8 godzin sen jest źródłem regeneracji naszego organizmu. Warto więc zadbać o jego komfort. Nie powinniśmy spać na miękkim materacu ani na tapczanie ze słabymi sprężynami. Zbyt twardy materac również nie spełni naszych oczekiwań. W obu przypadkach nasz kręgosłup i stawy nie będą ułożone naturalnie więc może dojść do ataku rwy kulszowej. Nie należy spać na brzuchu, gdyż powoduje to większy nacisk na kręgosłup lędźwiowy. Zaleca się natomiast spanie na boku w pozycji embrionalnej. Zdrową pozycją będzie także wypoczynek na plecach z poduszką lub kocem zwiniętym w rulon pod kolanami.
Jak zorganizować miejsce pracy?
Miejsce pracy powinno być dla nas bezpieczne i komfortowe. Niestety niekorzystnie na nasze zdrowie może wpłynąć np. skrzyżowanie nóg podczas siedzenia. Długotrwały ucisk na nerw kulszowy często przyczynia się bowiem do nawrotu rwy kulszowej. Dlatego, jeżeli pracujemy na siedząco, należy zadbać o odpowiednio dostosowany fotel. Siedzisko powinno być ustawione tak, aby kolana znajdowały się wyżej niż obręcz biodrowa.
Jeżeli natomiast pracujecie fizycznie i doznaliście już ataku rwy kulszowej, pamiętajcie o właściwej postawie ciała i regularnych przerwach na ćwiczenia. Nie wykonujcie również żadnych nagłych ruchów. Atak rwy kulszowej rozpoczyna się zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie. Może wywołać nagły ból i szereg innych uciążliwych dolegliwości w dolnej części pleców.
Nie podnoś ciężkich przedmiotów
Podnoszenie ciężkich przedmiotów wymaga niebezpiecznych skrętów tułowia, które mogą wyzwolić atak rwy kulszowej. Nagłe podniesienie ciężkich przedmiotów może spowodować wysunięcie się krążka międzykręgowego kręgosłupa i ucisk nerwu kulszowego. Efektem tego będzie bardzo silny ból promieniujący do stopy. Jeżeli chcecie podnieść ciężkie przedmioty, pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa.
Przedmiot należy podnosić, prostując jednocześnie kolana, biodra i kręgosłup. Bezpieczniej jest bowiem podnosić, gdy ramię dźwigni jest krótsze. Podobną technikę należy zastosować przy opuszczaniu przedmiotu.
Nie wykonuj gwałtownych ruchów
Dla zachowania zdrowia, przy rwie kulszowej należy unikać nagłych ruchów i skrętów tułowia. Dynamiczne ruchy- szczególnie te z rotacją- mogą spowodować zwiększone napięcie mięśni i doprowadzić do ataku rwy kulszowej. Nie należy też pochylać się do przodu i wykonywać głębokich skłonów. Czynności te mogą spowodować ucisk na nerw kulszowy i nasilić ból w dolnej części pleców. Poza tym doprowadzić do zaburzeń czucia. W zaawansowanym stadium choroby podczas zgięcia mogą wystąpić problemy ze zwieraczami.
Zadbaj o odpowiednie obuwie
Źle dobrane obuwie, bardzo często doprowadza do poważnych problemów zdrowotnych. Może przyczynić się do zniekształcenia stopy, co w konsekwencji doprowadza do dysfunkcji stawów kolanowych, bioder i kręgosłupa.
Dlatego warto zadbać o zdrowe i wygodne obuwie. Przykładem mogą być buty na podeszwach kolebkowych. Charakteryzują się one zaokrągloną piętą, podniesioną częścią palcową i bardzo miękką wkładką. Buty tego typu rewelacyjnie odciążają kręgosłup i redukują napięcie mięśniowe. Skutecznie pomagają w wykonywaniu ruchów niezbędnych do stawiania stopy i zapobiegają uciskowi nerwu kulszowego.
Możesz także nosić buty na niewysokim obcasie- 2 do 3 cm. Sprawdzą się też te na grubszej, elastycznej podeszwie, która będzie amortyzować wstrząsy powstałe podczas chodzenia.
Korzystaj z pomocy ortopedycznych
Pacjentom mającym objawy rwy kulszowej zaleca się także specjalistyczne wkładki ortopedyczne do butów. Ich zadaniem jest przede wszystkim ustawienie stopy w prawidłowej pozycji, tak aby nie powstał ucisk na nerw kulszowy. Dobrym rozwiązaniem bywa także pas lędźwiowy, który jest stabilizatorem kręgosłupa i zapobiega rwie kulszowej. Nie należy go jednak stosować długo, gdyż może jeszcze bardziej osłabić mięśnie przykręgosłupowe.
Unikaj nadmiernej aktywności fizycznej
Zbyt duża, intensywna i źle dobrana aktywność fizyczna bardzo często jest przyczyną nawrotu rwy kulszowej. Wycieńczony organizm, osłabione i przemęczone mięśnie kręgosłupa oraz okolicy bioder nie działają prawidłowo. W takich sytuacjach zazwyczaj następuje przemieszczenie się krążka międzykręgowego, silny i nagły ból. Może być on również spowodowany podrażnieniem korzeni nerwów w przebiegu cukrzycy bądź stanu zapalnego, chorób zakaźnych i zespołu mięśnia gruszkowatego.
Unikaj ekstremalnych temperatur
Rwa kulszowa nie lubi gwałtownych zmian temperatury. Zimno powoduje wzmożone napięcie mięśni, które i tak są już bardzo napięte u osób z rwą kulszową. Niektórzy pacjenci twierdzą, że wyziębienie ciała przyniosło nasilenie dolegliwości bólowych. Następowało to m.in. po owianiu spoconych pleców. Z kolei u innych chorych do zaostrzenia dolegliwości dochodzi pod wpływem ciepła. Dzieje się tak, ponieważ wysoka temperatura dodatkowo doprowadza do podrażnienia nerwu kulszowego. Dlatego przy rwie kulszowej należy unikać ekstremalnych temperatur. Trudno jest bowiem przewidzieć, która z nich zadziała na nas korzystnie.
Nie ignoruj objawów rwy kulszowej
Choroba potrafi drastycznie utrudnić nasze życie i doprowadzić do poważnych powikłań. Zaleca się więc w przypadku nagłego bólu w dolnej części pleców oraz zaburzeń czucia niezwłoczną wizytę u specjalisty. Nieleczona rwa kulszowa sprawia, że jej skutki się utrwalają. Przewlekły ucisk nerwu kulszowego i nieustanne doświadczanie bólu doprowadza do zmian w układzie nerwowym. U osób z rwą kulszową mogą pojawić się problemy z wypróżnianiem. Ponadto zaburzenia seksualne i obniżenie popędu płciowego. Szczególnie niebezpieczne może okazać się opadanie stopy i nawracające skurcze mięśni. Bardzo niekomfortowe oraz zagrażające naszemu zdrowiu są zaburzenia zwieraczy.
Diagnostyka i leczenie rwy kulszowej
Osoby doświadczające silnego bólu i podejrzewające u siebie ucisk na nerw kulszowy powinny pilnie skorzystać z porady lekarza. Neurolog, ortopeda, czy neurochirurg zleci szczegółowe badania obrazowe. Przede wszystkim RTG, badanie KT i MR. Czasem specjalista zleca także badanie ENG- sprawdza ono przewodnictwo m.in. w nerwie kulszowym. W pierwszej kolejności lekarz wdroży środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zaleci także unikanie obciążania chorej nogi i kręgosłupa. Ponadto stosowanie tzw. terapii ułożeniowej, zapobiegającej bólowi i powstaniu patologicznych przykurczów. Następnie, po fazie ostrej wprowadzi leczenie fizykoterapeutyczne i ćwiczenia rozciągające. Musicie jednak wiedzieć, że długo trwa leczenie rwy. Czasem niezbędna jest operacja.
Podsumowanie
Rwa kulszowa to uciążliwe schorzenie, które może znacząco obniżyć jakość życia. Ważne jest, aby unikać działań, które mogą nasilać ból i pogarszać stan nerwu kulszowego. Pamiętaj, aby unikać długotrwałego siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz szybkich ruchów. Te proste zmiany w codziennych nawykach mogą przynieść ulgę i zapobiec nawrotowi rwy kulszowej.
Zadbaj o swoje zdrowie poprzez świadomość i odpowiednie zachowanie. Zwracaj uwagę na sygnały, jakie wysyła Twoje ciało i nie ignoruj objawów rwy kulszowej. W przypadku nasilających się dolegliwości bólowych koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Dzięki odpowiedniej profilaktyce i przestrzeganiu zaleceń możesz poprawić komfort swojego życia i uniknąć pogorszenia stanu zdrowia.
Pamiętaj, że rwa kulszowa nie musi być wyrokiem. Świadome unikanie czynności, które mogą nasilać ból, oraz stosowanie się do zaleceń specjalistów, pozwoli Ci lepiej zarządzać swoim stanem zdrowia. Dbaj o swoje plecy i pamiętaj, że odpowiednie podejście może przynieść znaczną ulgę poprawić jakość Twojego życia.