Wyjaśniamy, czy możliwa jest rezygnacja z sanatorium i na jakich zasadach
Rezygnacja z pobytu w sanatorium to temat, który często budzi wątpliwości wśród pacjentów. Czy można zrezygnować z leczenia uzdrowiskowego? Jakie są zasady i konsekwencje takiej decyzji? W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o rezygnacji z pobytu w sanatorium.
Leczenie uzdrowiskowe to ważna forma terapii dla wielu osób. Jednak czasem okoliczności zmuszają nas do zmiany planów. Niezależnie od tego, czy masz potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, czy jesteś już w uzdrowisku, powinieneś znać swoje prawa i obowiązki. Dowiesz się, jak postępować w przypadku rezygnacji i jakie kroki należy podjąć.
Pamiętaj, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma określone procedury dotyczące rezygnacji z leczenia. Poznasz je w tym artykule. Wyjaśnimy też, czy możesz liczyć na nowy termin leczenia i jak to wpłynie na twoją sytuację jako pacjenta. Niezależnie od tego, czy chodzi o pobyt w szpitalu uzdrowiskowym, sanatorium uzdrowiskowym czy leczenie ambulatoryjne, znajdziesz tu potrzebne informacje.
Czym jest rezygnacja z pobytu w sanatorium?
Rezygnacja z leczenia w sanatorium jest jednym z praw pacjenta. Może on zrezygnować zarówno przed podjęciem leczenia uzdrowiskowego, jak i w trakcie terapii. Przyczyną rezygnacji może być wypadek losowy lub gorszy stan zdrowia pacjenta. Powodem będzie również pogorszenie stanu zdrowia lub śmierć bliskiego członka rodziny. Innym czynnikiem będzie niezadowolenie z pobytu. W tym przypadku jednak przed podjęciem decyzji należy dokładnie rozważyć rezygnację ze względu na konsekwencje.
Wszyscy wiemy, jak ważne jest leczenie w szpitalu uzdrowiskowym i sanatorium uzdrowiskowym. Niestety przepisy wg. których Narodowy Fundusz Zdrowia przydziela turnus rehabilitacyjny, pozwalają korzystać z uzdrowiska zaledwie raz na 18 miesięcy. Nowego skierowania na leczenie uzdrowiskowe nie można złożyć prędzej niż 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego. Może się jednak zdarzyć, że skrócenie pobytu nastąpi z przyczyn leżących po stronie sanatorium. W tym przypadku ośrodek zaproponuje nowy termin leczenia uzdrowiskowego.
Kiedy można zrezygnować z sanatorium?
Uzasadnionym powodem do rezygnacji z leczenia uzdrowiskowego będzie na pewno pogorszenie się naszego stanu zdrowia. Pobyt w sanatorium może zostać przerwany bez konsekwencji finansowych także w przypadku choroby lub zgonu najbliższego członka rodziny. Ponadto w sytuacji, gdy zachoruje lub ulegnie wypadkowi podopieczny kuracjusza. Przyczyną rezygnacji może być nagły wypadek losowy np. w zakładzie pracy lub firmie, którą prowadzicie.
Formalna procedura rezygnacji z sanatorium
Rezygnując ze skierowania na leczenie uzdrowiskowe należy odesłać oryginał potwierdzonego skierowania do oddziału NFZ, któremu podlegacie. Niezbędne jest także podanie uzasadnionej przyczyny zwrotu skierowania. Przyjmowaniem rezygnacji zajmuje się dział lecznictwa uzdrowiskowego. W przypadku rezygnacji w trakcie pobytu w uzdrowisku należy przede wszystkim 2 dni wcześniej zgłosić wyjazd pielęgniarce dyżurnej celem załatwienia niezbędnych formalności i dokonania opłaty.
W dalszej kolejności kuracjusz składa lekarzowi pisemne oświadczenie. Sanatorium ma obowiązek w trybie natychmiastowym pisemnie powiadomić oddział funduszu, któremu podlegacie. Za niewykorzystane bez uzasadnionej przyczyny oraz niezwrócenie potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowisko może wnieść roszczenia prawne.
Konsekwencje rezygnacji z leczenia uzdrowiskowego
Pacjent, który zrezygnuje z pobytu w sanatorium uzdrowiskowym z własnej woli, ponosi pełną odpłatność za niewykorzystane dni. Informacja ta jest zawarta w regulaminie uzdrowiska. W przypadku uzasadnionej rezygnacji na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej kuracjusz zostaje zwolniony z opłat. Podobnie jest traktowany przez NFZ przypadek losowy, nagła choroba, czy śmierć bliskiej osoby z rodziny. Sytuacje te zwalniają z dokonywania opłat. Ponadto NFZ w przypadku uzasadnionej rezygnacji wyznacza nowy termin leczenia.
Kolejną konsekwencją przerwania terapii z własnej woli jest brak możliwości dokończenia terapii w innym dogodnym terminie. W tej sytuacji pacjent musi czekać 12 miesięcy, aby móc na nowo złożyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Rezygnacja z leczenia uzdrowiskowego nie pozbawia jednak pacjenta terapii. Chory może korzystać z leczenia ambulatoryjnego, które jest równie skuteczne.
Specjalne przypadki rezygnacji z sanatorium
W sytuacji, gdy chcemy zrezygnować z pobytu, otrzymane e skierowanie na leczenie uzdrowiskowe należy odesłać do NFZ. Podobnie jak w przypadku innych rezygnacji niezbędne jest uzasadnienie. Należy także z dołączyć dokument potwierdzający opisane przyczyny rezygnacji. Decyzję o zasadności rezygnacji podejmuje NFZ. Kuracjusze przebywający na turnusach prywatnych znajdują się w nieco innej sytuacji. Po dokonaniu rezerwacji i dokonaniu częściowej wpłaty w przypadku rezygnacji należy poinformować o tym fakcie jedynie sanatorium. Zaliczka zapewne Wam przepadnie, ale uzdrowisko być może na wasze miejsce znajdzie innych kuracjuszy.
W przypadku, gdy chcecie skrócić leczenie uzdrowiskowe, należy również wcześniej poinformować pracowników o wyjeździe. To, czy będziecie musieli opłacić niewykorzystane dni, określone jest regulaminem ośrodka. Poszczególne sanatoria mają bowiem różne rozwiązania na tego typu sytuacje. Niektóre uzdrowiska pobierają pełną odpłatność, a inne proponują zmianę terminu leczenia. Dlatego warto dopytać o ewentualne konsekwencje w przypadku rezygnacji. Dyscyplinarne wydalenie kuracjusza- komercyjnego, jak i na NFZ- skutkuje obciążeniem kosztami. W tej sytuacji pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni za niewykorzystane dni terapii.
Jak uniknąć konieczności rezygnacji
Przyszły kuracjusz, planując wyjazd do uzdrowiska, powinien się odpowiednio przygotować i zabezpieczyć. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, a wypadek losowy może spotkać każdego z nas. Warto jednak gdy mamy już zaplanowany wyjazd do sanatorium zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne dokumenty medyczne oraz leki. Ponadto należy przełożyć zaplanowane na ten czas konsultacje lekarskie oraz badania. Jeżeli pracujecie, powinniście również wcześniej powiadomić nie tylko pracodawcę, ale także kolegów z pracy. Dzięki temu możliwe będzie odpowiednie zaplanowanie urlopów i ważnych spraw firmowych.
Podsumowanie
Rezygnacja z leczenia w sanatorium to ważna decyzja, którą czasem musimy podjąć. Pamiętaj, że masz do tego prawo, ale wiąże się to z pewnymi obowiązkami. Zawsze informuj odpowiedni oddział NFZ o swojej decyzji. Zrób to szybko i na piśmie. Pamiętaj o odesłaniu oryginału potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe.
Twój stan zdrowia jest najważniejszy. Jeśli musisz zrezygnować z powodów medycznych, poinformuj o tym lekarza wystawiającego skierowanie. Może to pomóc w uzyskaniu nowego terminu leczenia. Nie bój się pytać o swoje prawa i możliwości w przypadku rezygnacji z leczenia uzdrowiskowego.
Pamiętaj, że leczenie uzdrowiskowe to cenna forma terapii. Jeśli to możliwe, staraj się z niego skorzystać. Jeśli jednak musisz zrezygnować, zrób to zgodnie z zasadami. Dzięki temu unikniesz problemów i być może zachowasz szansę na leczenie w przyszłości. Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego zawsze podejmuj świadome decyzje dotyczące leczenia w sanatorium.