Warzywo, które rujnuje stawy. Czego unikać, jeśli bolą stawy
Ból stawów i kręgosłupa potrafi być bardzo dokuczliwy. Wiem to z własnego doświadczenia. Od wielu lat zmagam się z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz kręgosłupa. Obie dysfunkcje utrudniają mi w dużym stopniu codzienne funkcjonowanie.
Odpowiednia dieta na stawy i rehabilitacja jednak skutecznie zmniejszają aktywność choroby — chociaż na pewien czas. Dlatego myślę, że warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi m.in. warzywa, które rujnuje stawy oraz które może okazać się dla nas lekarstwem.
Najczęściej występujące choroby stawów
Wśród najczęściej występujących chorób znajdują się:
- rzs — reumatoidalne zapalenie stawów,
- zzs, czyli zesztywniające zapalenie stawów,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- dna moczanowa.
Jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?
Przede wszystkim witaminy K, która powoduje nadmierną aktywność osteoklastów oczyszczających kości ze starych tkanek. Niedobór chondroityny oraz glukozaminy może powodować sztywność i ból stawów.
Warzywo, które rujnuje stawy
Podstawowymi warzywami rujnującymi stawy są warzywa psiankowate. Spożywanie ich powoduje często stan zapalny, ból i doprowadza do uszkodzenia stawów. Kondycja stawów zależy też od innych owoców i warzyw. Lepiej wyeliminować:
- bakłażan,
- pomidory,
- ziemniaki,
- cytrusy,
- szparagi,
- bób,
- szpinak,
- groch,
- ciecierzyca,
- zielony groszek,
- suszone owoce.
Czego unikać przy zzsk?
Jeżeli chorujecie na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, pamiętajcie, aby ograniczyć spożycie kwasów omega. Ponadto zrezygnujcie z alkoholu, kawy i papierosów. Odrzućcie także rośliny psiankowate, ponieważ w niektórych przypadkach nasilają stan zapalny stawów.
Banany a reumatoidalne zapalenie stawów
Banany są bogatym źródłem składników i minerałów takich jak m.in. potas oraz magnez. Przyspieszają wydalanie płynów, korzystnie wpływają na układ immunologiczny, redukują ból i poprawiają ruchomość stawów. Z tychże właśnie powodów spożywanie bananów zalecane jest szczególnie osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Wrotycz na bóle stawów
W medycynie ludowej na chore stawy stosowano wrotycz pospolity — czyli ziele z rodziny astrowatych. Ma on silne działanie przeciwzapalne i łagodzące stany zapalne, dlatego doskonale sprawdza się w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz wielu innych chorobach stawów.
Czy pomidory szkodzą stawom?
Pomidory mimo tego, że są smaczne i posiadają wiele cennych składników, mogą przyczynić się do rozwoju zapalenia stawów i bólu stawów. Zawarta w nich solanina — czyli alkaloid — powoduje odkładanie się wapnia w tkankach miękkich.
Spożycie pomidorów powinni ograniczyć wszyscy, których dotyczy choroba stawów. Szczególnie jednak z pomidorów powinny zrezygnować osoby, u których zdiagnozowana została dna moczanowa, a także w przypadku zapalenia stawów.
Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów powinni również ograniczyć albo nawet wyeliminować z jadłospisu pomidory.
Czego nie pić przy chorych stawach? Alkohol i kawa a stawy
Naukowcy uważają, że spożywanie kawy może wzmacniać w niektórych przypadkach objawy bólowe stawów. Szczególnie narażeni na ból stawów są osoby wypijające powyżej 4 filiżanek kawy dziennie, ale także chorzy z dną moczanową. Ponadto osoby mające stan zapalny stawów oraz chorzy z rzs.
Zdania w tej sprawie są podzielone — część naukowców uważa, że alkohol skutecznie zmniejsza ryzyko występowania schorzeń stawów takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów i łuszczycowe zapalenie stawów. Jeżeli będziemy natomiast spożywali alkohol w nadmiernych ilościach, może dojść do rozwoju dny moczanowej objawiającej się m.in. silnym bólem stawów i ich zniekształceniem.
Nabiał a stawy
Produkty żywnościowe, które na co dzień znajdują się na naszym stole, mają ogromny wpływ na kondycję stawów. Tylko dobrze zbilansowana dieta może przyczynić się do prawidłowej budowy stawów i silnych zdrowych kości.
W tym celu powinniśmy wyeliminować z diety czerwone mięso i nabiał, gdyż zawarta w nich kazeina i związki azotowe mogą nasilać ból stawów i przyczynić się do rozwoju zapalenia stawów.
Leki na sztywne stawy
Skutecznym lekiem na sztywność i ból stawów jest witamina C. Przyspiesza ona wytwarzanie kolagenu — czyli białka, które buduje chrząstkę.
Poza tym witamina D, która pozyskiwana jest w procesie syntezy w skórze. Pobieramy ją ze słońca w okresie letnim, a jej niedobór występujący jesienią i zimą należy uzupełniać, stosując dietę i suplementy. Dobrym źródłem witaminy D są ryby, grzyby, nabiał i jaja.
Wśród cennych składników odżywczych znajduje się także glukozamina i chondroityna. Obie substancje wpływają korzystnie na stan tkanki łącznej, zapobiegają degradacji chrząstki stawowej, a w efekcie łagodzą stany zapalne i objawy bólowe.
Do dziś jednak nie ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających ich faktyczne działanie.
Żelatyna na stawy biodrowe
Żelatyna — jej działanie przeciwzapalne jest bardzo skuteczne — wiem to z własnego doświadczenia. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w niej aminokwasy wspomagają schorzenia stawów poprzez odbudowę tkanki łącznej. Żelatyna łagodzi ból stawów i redukuje stan zapalny. Jej dodatkowym atutem jest poprawa kondycji mięśni i kości.
Zwyrodnienie stawów dieta
Dieta poprawiająca kondycję stawów powinna być w pełni zbilansowana i składać się przede wszystkim z ryb morskich takich jak halibut, śledź, tuńczyk czy flądra. Poza tym z produktów pełnoziarnistych oraz roślin strączkowych.
Zalecane są także orzechy włoskie i owoce takie jak cytrusy, żurawina i truskawki. Skuteczne okażą się także kurkuma i imbir — wszystkie korzystnie wpływają na odbudowę chrząstki stawowej i pobudzają wytwarzanie mazi stawowej.
Aktywność fizyczna
Choroby stawów należy leczyć także poprzez aktywność ruchową. Mogą to być spacery z kijkami, jazda na rowerze, pływanie oraz ćwiczenia w wodzie. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko zachorowania i co za tym idzie, dłużej zachowamy zdrowe stawy.
Przy chorych stawach bardzo ważne jest, aby ćwiczenia były odpowiednio dobrane do stanu zdrowia i indywidualnych możliwości.
Dieta wegetariańska
Wpływ diety wegetariańskiej na stawy nadal pozostaje nie do końca wyjaśniony. Część specjalistów zaleca zbilansowaną dietę, która jest konieczna do zasilenia organizmu mikroelementami niezbędnymi do wyeliminowania stanów zapalnych.
Inni naukowcy z kolei zwracają uwagę na wysoką zawartość histaminy w mięsach — szczególnie wołowych i wieprzowych. Może ona nasilać dolegliwości bólowe stawów i przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych. Jeżeli więc jesteś wegetarianinem i odczuwasz dolegliwości bólowe narządu ruchu albo chcesz im zapobiec, dobrym rozwiązaniem może okazać się porada dietetyka.
Dieta śródziemnomorska
Podstawę diety śródziemnomorskiej stanowią warzywa, rośliny strączkowe, owoce, orzechy i zioła. Ponadto produkty pełnoziarniste i niektóre oleje roślinne.
Białko znajdujące się w tejże diecie pochodzi zazwyczaj z ryb i owoców morza. Polecane są także produkty mleczne jak np. kefir.
W menu nie powinno występować zbyt często czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce i inne produkty pochodzenia zwierzęcego oraz słodycze.
Specjaliści odkryli, że dieta śródziemnomorska stosowana regularnie sprawdza się jako terapia na chore stawy. Skutecznie łagodzi bóle stawów, wspiera układ immunologiczny i redukuje stan zapalny.
Szczególnie zalecana jest w reumatoidalnym zapaleniu stawów i profilaktyce dny moczanowej oraz chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Sposoby babuni na stawy
Dolegliwości bólowe stawów najczęściej i zazwyczaj najszybciej dotykają stawów kolanowych. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do stopniowego uszkodzenia chrząstki stawowej i rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Przyczyną bywa także uraz, przewlekła choroba stawów albo infekcja stawu kolanowego.
Dolegliwości bólowe, obrzęk, wysięki ze stawu, a także stan zapalny nasze babcie leczyły, wykorzystując dobrodziejstwa gospodarstwa i natury.
Jednym ze sposobów łagodzących ból stawów były okłady z gęsiego tłuszczu na ból kolan. Lekko podgrzany tłuszcz wklepywano w kolana i okrywano ręcznikiem na ok. 15 minut. Ciepło sprawiało, że mięśnie się rozluźniły, dzięki czemu przemieszczone elementy stawu „wróciły na swoje miejsce”.
Innym sposobem radzenia sobie z bólem była ziołowa kąpiel. Do tego celu wykorzystywano mieszankę składającą się z kwiatu czarnego bzu, wiązówki, czarnego bzu oraz rumianku, kory wierzby i owsa. Tak sporządzona mikstura działała przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Następną terapią łagodzącą dolegliwości bólowe stawów były okłady z liści laurowych. Wrzucano je do wody i przez chwilę gotowano — tak, aby były ciepłe i miały odpowiednią konsystencję. W następnej kolejności umieszczano je na chorych stawach na kilkanaście minut.
Powtarzane regularnie leczenie łagodziło dolegliwości bólowe, ale także działało przeciwzapalnie.
Podsumowanie
Warzywa często zalecane są przez specjalistów, jako codzienny element diety, ale nie zawsze korzystnie wpływają na nasze zdrowie — szczególnie w chorobach stawów. Jeżeli więc chorujecie przewlekle na stawy, warto skrupulatnie obserwować, jak zareagują one po spożyciu konkretnych warzyw — np. ziemniaków, batatów, czy pomidorów — a następnie wyeliminować je z codziennego menu.
W sytuacji, gdy nie potraficie sami wskazać warzyw, które powoduje stan zapalny i ból stawów dobrym pomysłem będzie wizyta u dietetyka. Ja tak zrobiłam i do dziś z dobrymi efektami stosuję dietę zaleconą przez specjalistę.
Co jeść na wzmocnienie kości i stawów?
Na wzmocnienie stawów i kości zalecane jest pieczywo, ryż, makarony, świeże warzywa i owoce.
Co jeść, aby odbudować chrząstkę stawową?
Aby odbudować chrząstkę, powinniśmy jeść nabiał, oleje roślinne, zboża i rośliny strączkowe, warzywa i owoce. Ruchomość stawów zależy także od tego, ile spożywamy ryb, oliwy i czosnku.
Jaka dieta na stawy kolanowe?
Jadłospis ułożony ze względu na chore stawy powinien zawierać fosfor, wapń i białko. Dostępne są one w chudych mięsach oraz rybach. Zawierają je także owoce morza. Dzięki nim zlikwidujecie stan zapalny stawów i znikną problemy związane z dolegliwościami stawów.