Dna moczanowa inaczej podagra. Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?
Dna moczanowa – podagra. Potocznie kojarzona jest z “chorobą bogaczy i królów”. Jest to choroba postępująca, przewlekła i szczególnie bolesna. Występuje zdecydowanie częściej niż reumatoidalne zapalenie stawów, czy choroba zwyrodnieniowa stawów.
Dna moczanowa występuje częściej mężczyzn. Kobiety zapadają na nią rzadziej i zazwyczaj dopiero po menopauzie. Przyczyną schorzenia jest zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi, a także odkładanie się kryształków moczanu sodu w stawach oraz innych tkankach i narządach. Nieleczona skaza moczanowa doprowadza do m.in. zniekształcenia stawów i powstania kamieni nerkowych. Powoduje nadciśnienie tętnicze. Doprowadza do przewlekłego artretyzmu i nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu.
Jak się leczy dnę moczanową? Przede wszystkim pomaga – dieta, środki farmakologiczne i aktywność ruchowa.
Bóle stawów – nie lekceważcie ich. To mogą być objawy dny moczanowej
Ból stawów – przynajmniej okresowy – spotkał chyba każdego. Czasem bywał rwący, przewlekły, pulsujący albo piekący. Zazwyczaj jednak po kilku dniach mijał i nie pojawiał się ponownie. Dlatego być może często go bagatelizowaliśmy, nie przypuszczając, że w taki sposób może przebiegać progresja dny moczanowej.
Dna moczanowa diagnostyka. Podagra może rozwijać się przez wiele lat nie dając żadnych symptomów. Dlatego warto, co pewien czas – zwłaszcza jeżeli w rodzinie są osoby dotknięte dną moczanową i istnieje ryzyko zachorowania – profilaktycznie poddać się diagnostyce dny moczanowej.
Dna moczanowa – objawy. Jak rozpoznać dnę moczanową?
W pierwszym etapie jedynym sposobem wykrycia podagry jest wykonanie badania surowicy krwi i pomiar stężenia kwasu moczowego. Gdy choroba się nasila, w leczeniu przewlekłym, czasem potrzebne jest badanie płynu stawowego i sprawdzenie złogów kwasu moczowego w stawach.
Rozwój dny moczanowej przebiega w fazach. Pierwsze objawy dny moczanowej to zapalenie podstawy palucha. Może też obejmować staw skokowy. Zdecydowanie rzadziej zaatakowane zostają stawy barkowe, kolanowe, łokciowe i palców. Charakterystycznymi objawami dny moczanowej jest ból pojawiający się w nocy, albo wcześnie rano. Jego nasilenie bywa różne i może narastać. Ból stawów zwykle regularnie nawraca. Obok tej dolegliwości pojawia się, także zmęczenie i wysoka temperatura.
Kto jest szczególnie narażony na występowanie dny? Przede wszystkim mężczyźni, osoby z nadwagą, cukrzycą, kobiety po menopauzie i osoby zespołem metabolicznym. W tej grupie znajdują się także chorujący na łuszczycę, kwasicę mleczanową lub ketonową, mające nadciśnienie tętnicze i choroby nerek.
Dna moczanowa przyczyny. Wykazano całą listę czynników wywołujących dnę moczanową, a tym samym podwyższony poziom kwasu moczowego, we krwi i tkankach stawów. Określono przyczyny dny moczanowej: niewłaściwa dieta, niektóre choroby lub konsekwencje ich leczenia, alkohol, itp. Znaczącą rolę przypisuje się także czynnikom genetycznym.
Przyczyny skazy moczanowej a kwas moczowy
Co to jest dna moczanowa? Dna moczanowa jest schorzeniem metabolicznym. W chorobie występuje zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi. Pochodzi on z martwych tkanek oraz puryn, które dostarczane są z pożywieniem. Kwas moczowy w określonych ilościach u osób zdrowych jest rozkładany w surowicy krwi. W sytuacji z kolei, gdy występuje nadmiar kwasu moczowego dochodzi do zmniejszonego wydalania lub staje się to wręcz niemożliwe. Rozwija się wówczas stan zapalny wywołując ból. Związany on jest z odkładaniem się kryształów moczanu sodu w stawach oraz innych tkankach i narządach wewnętrznych. Jeżeli kryształki kwasu moczowego pojawiają się w dużej ilości mamy do czynienia z nagłym i silnym bólem, a także obrzękiem stawu.
Zauważyliście u siebie podobne objawy? Nie zwlekajcie więc z wizytą u lekarza rodzinnego i reumatologa. Być może konieczne będzie leczenie dny moczanowej i zmiana stylu życia.
Wysokie stężenie kwasu moczowego. Jak przebiega ostry napad dny moczanowej?
W trakcie ostrego ataku dny moczanowej w okolicy zajętego stawu pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Dodatkowo występują bardzo silne i progresyjne bóle stawów. Po 8 do 10 godzin od napadu osiągają największe nasilenie. Przyczyną jest ostre zapalenie stawów. Znacznie wzrasta stężenie poziomu kwasu moczowego znajdującego się w płynie stawowym i jest upośledzone jest jego wydalanie.
Jakie czynniki mogą sprowokować napad? Przede wszystkim zbyt duży wysiłek fizyczny, uraz albo przebyta operacja. Istotnym czynnikiem wyzwalającym może okazać się także spożycie alkoholu, niektóre leki oraz stres. Nieprawidłowa dieta bogata w związki purynowe i wypijanie zbyt małych ilości wody.
Badania niezbędne do diagnostyki dny moczanowej
Dna moczanowa badania. Rozpoznanie dny moczanowej wymaga przede wszystkim zróżnicowania jej z innymi chorobami stawów. Specjaliści zalecają w tym celu wykonanie badania określającego stężenie kwasu moczowego we krwi oraz dobową utratę kwasu moczowego wydalanego z moczem.
Podwyższone stężenie kwasu moczowego przeważnie zwiastuje dnę moczanową. Jednak bywa, że podczas ostrego napadu dny jego stężenie nie będzie odbiegało od normy. Jednoznaczne rozpoznanie może potwierdzić dopiero analiza płynu stawowego pod mikroskopem. Dzięki tej metodzie możemy skutecznie szukać kryształów moczanu sodu w płynie stawowym.
Pomocnym badaniem ułatwiającym postawienie diagnozy jest także usg stawów oraz rtg, które pozwoli wykryć nadżerki i guzki dnawe.
Czy chorobę bogaczy można wyleczyć?
Dna moczanowa jest chorobą nieuleczalną. Jednak nie jesteśmy wobec niej bezradni. Można w dużej mierze zminimalizować skutki tej bardzo niebezpiecznej i bolesnej choroby. W leczeniu dny moczanowej stosuje się terapie objawowe redukujące ból i zapobiegające nawrotom choroby. Kluczową rolę pełni tu zmiana diety oraz stylu życia. Korzystnie na zdrowie wpłynie ograniczenie produktów zawierających puryny, takich jak: podroby, ryby i owoce morza. Ważne jest unikanie picia alkoholu.
W rozwoju dny moczanowej, gdy stosowane leczenie jest niewystarczające, albo pacjent cierpi na inne schorzenia specjalista wprowadza leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj zalecane są leki redukujące kwas moczowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz leki moczopędne. Jeżeli pojawiły się kamienie nerkowe, albo guzki dnawe konieczna może okazać się operacja. Trzeba zwrócić uwagę, by nie doszło do nieodwracalnego uszkodzenia nerek.
Dieta – skuteczny sposób na obniżenie kwasu moczowego we krwi
Skutecznym sposobem na obniżenie kwasu moczowego we krwi jest odpowiednio skonstruowana dieta. Oczywiście nie jest ona lekarstwem – umożliwia jedynie zapobieganie nawrotom choroby. Spowalnia proces degeneracji stawów i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nerek. Zdrowa dieta ułatwia utrzymanie właściwej wagi i przeciwdziała rozwojowi chorób towarzyszących.
Co należy wyeliminować z diety? Produkty bogate w puryny, czyli związki ulegające rozpadowi do kwasu moczowego. Zatem należy unikać produktów, takich jak: tłuste mięsa, owoce morza, kakao, ostre przyprawy, czy sery topione. Zabronione jest nadużywanie alkoholu, napojów słodzonych a także produktów wymagających smażenia. Dzięki temu utrzymamy właściwy poziom stężenia kwasu moczowego we krwi i nie dopuścimy do ostrego zapalenia stawów.
Produkty zalecane przez specjalistów to przede wszystkim warzywa i owoce, które nie podwyższają stężenia kwasu moczowego. Wyjątkiem są warzywa strączkowe. Ponadto kasze, ryż, makaron oraz sery, nabiał i twarogi. Bardzo ważne i za razem zdrowe jest picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie, a także picie słabych herbat i naparów ziołowych.
Dna moczanowa – leczenie cytryną
Naturalny sposób leczenia dny moczanowej polega na wypijaniu codziennie rano przez 12 dni soku wyciśniętego z 1 cytryny wymieszanego z wodą i miodem. Celem takiej kuracji jest sprowokowanie nerek do wytężonej pracy. Tym samym szybsze usunięcie nadmiaru kwasu moczowego znajdującego się w organizmie. Dzięki zastosowaniu tej metody wyrównamy poziom kwasu moczowego i zmniejszymy ryzyko tworzenia guzków dnawych.
Czosnek w dnie moczanowej
Czosnek jest doskonałym środkiem antyseptycznym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. W jego składzie znajdują się wartościowe surowce korzystnie działające na zdrowie, np. witaminy z grupy B, selen, witamina C, potas, magnez oraz prowitamina A. Spożywając czosnek obniżamy możliwość wystąpienia zapalenia stawów, a także częstotliwość napadów dny moczanowej.
Ogórki a dna moczanowa
Ogórki – tak jak inne kiszonki – wyróżnia niska, albo średnia zawartość puryn. Dlatego w przebiegu dny moczanowej nie ma szczególnych przeciwwskazań do ich jedzenia. Bezwzględnie jednak należy zwracać uwagę na łączną zawartość soli w codziennej diecie. Może się ona przyczynić do rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Jakie zabiegi wspomogą leczenie? Dna a rehabilitacja
Fizjoterapia dny moczanowej w fazie ostrej, gdy występuje silny stan zapalny, powinna obejmować jedynie działania zachowawcze. W innym przypadku ból może bardzo się nasilić. W tym okresie zaleca się bezwzględnie wypoczynek, działania mające na celu poprawę ukrwienia stawu oraz zmniejszenie stanu zapalnego. Dużą ulgę przyniesie także ustabilizowanie stawu za pomocą ortezy.
Gdy zakończy się leczenie dny moczanowej w fazie ostrej, fizjoterapeuta wprowadza stopniowo program obejmujący ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Ich zadaniem jest przywrócenie elastyczności i prawidłowego zakresu ruchu w stawie. Jakie terapie są zazwyczaj stosowane?
Terapia manualna – składająca się z masażu tkanek miękkich, rozciągania oraz mobilizacji stawu przez fizjoterapeutę. łagodzi dolegliwości bólowe, zwiększa siłę i elastyczność stawów, a także ich ruchomość.
Kinezyterapia – szczególnie ważne są tu ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Skutecznie poprawiają zakres ruchu, wzmacniają mięśnie stawu dotkniętej chorobą kończyny. Wspierają, stabilizują i zmniejszają obciążenia chrząstki stawowej. W trakcie terapii można również wykonywać ćwiczenia siłowe oraz cardio. Należy je wykonywać pomiędzy zaostrzeniami choroby, a nie w trakcie napadu. Jakie aktywności są zalecane? Głównie ćwiczenia aerobowe, ćwiczenia w wodzie, ponadto taniec, jazda na rowerze i chodzenie np. z kijkami Nordic Walking.
Redukcja nerwowo mięśniowa – jej zadaniem jest m.in. przywrócenie stabilności. Pacjent stopniowo przyswaja właściwe techniki ruchowe, np. kucanie, bieganie, czy klękanie, aby zredukować obciążenie stawów podczas codziennych czynności. Taśmy, pasy i splinty – usztywnienia przede wszystkim chronią stawy i przyspieszają proces regeneracji.
Fizykoterapia obejmuje leczenie, zarówno w trakcie napadu dny moczanowej, jak i w okresie pomiędzy kolejnymi atakami. W stanie ostrym wykonywane są zimne okłady, krioterapia miejscowa oraz laser. Nie należy stosować zabiegów generujących ciepło. Mogą przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego i nasilić już występujące objawy. W okresie wyciszenia choroby stosuje się zabiegi fizykoterapeutyczne usprawniające funkcje stawów.
Jakie zabiegi na stawy w dnie moczanowej?
Istnieje szereg zabiegów, które pomagają pacjentowi w dnie moczanowej i skutecznie uśmierzają ból stawów:
Ultradźwięki – działają przeciwbólowo, zmniejszają napięcie mięśniowe oraz zmiękczają złogi moczanów, które łatwiej się wchłaniają.
Ciepłolecznictwo – czyli okłady parafinowe, borowinoterapia, promieniowanie Ir. Każdy z tych zabiegów należy stosować jedynie miejscowo, aby uniknąć ogólnego przegrzania.
Promieniowanie UV – jego działanie przyspiesza wydzielanie kwasu moczowego przez nerki.
Elektroterapia – prądy interferencyjne, diadynamiczne oraz jonoforeza z zastosowaniem odpowiedniego leku.
Laseroterapia – działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, regenerująco, a przyspiesza gojenie się ran, poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek.
Sekwencyjny masaż uciskowy BOA – zmniejsza obrzęki nóg i uczucie ciężkości. Jest to masaż przy pomocy urządzenia wyposażonego w specjalne rękawy wypełnione powietrzem. W rękawach powstają fale uciskowe pobudzające krążenie limfy.
Kąpiele siarczanowe, siarczkowo–siarkowodorowe – sprzyjają wydalaniu z organizmu puryn. Regenerują tkankę łączną.
Wszystkie wymienione zabiegi działają przeciwbólowo. Zmniejszają napięcie mięśni i prowadzą do wzrostu ukrwienia leczonej okolicy ciała.
Jak aktywność fizyczna wpływa na stan stawów?
Ból stawów w dnie moczanowej bywa silny i dokuczliwy. Może stać się więc powodem do zaniechania aktywności. Usprawiedliwienia sytuacji odczuwaniem ogromnego dyskomfortu. To niewłaściwe podejście. Należy pamiętać, że właśnie brak ruchu sprawia, iż stajemy się mniej sprężyści, osłabiamy swoje stawy i mięśnie. Negatywnym skutkiem takiej postawy bywa m.in. zmniejszenie gęstości kości i wzmocnienie wszelkich objawów dny moczanowej.
Dzięki regularnej aktywności łatwiej jest utrzymać właściwą wagę ciała. Zwiększa się nasza energia. Ruch sprzyja budowie silnych kości i mięśni. Całe stawy utrzymywane są w optymalnej sprawności. Odpowiednio dobrany trening może również odwrócić niektóre negatywne skutki, jakie niesie ze sobą dna moczanowa.
Leczenie. Dna moczanowa a pobyt na turnusie rehabilitacyjnym
Dna – przewlekła choroba – skłania wielu ludzi do bagatelizowania jej, nadużywania leków przeciwbólowych lub leczenia domowymi sposobami . Kiedy dotyka nas dna moczanowa, objawy są wyraźne, trzeba udać się do lekarza. Bezwzględnie trzeba leczyć dnę moczanową pod opieką lekarzy.
Zatem, gdy odczuwacie dolegliwości bólowe, nie leczcie się domowymi sposobami. Zdiagnozowana dna moczanowa może być wskazaniem do kompleksowego leczenia uzdrowiskowego. Rozważcie pobyt w sanatorium, na turnusie rehabilitacyjnym połączonym z wypoczynkiem. Odpowiednim miejscem, w którym otrzymacie odpowiednią terapię oraz wsparcie lekarza, dietetyka i fizjoterapeuty jest Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów.
Oferta lecznicza sanatorium. Jakie schorzenia leczone są w uzdrowisku?
Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów oferuje leczenie wielu chorób. Posiada ofertę pakietów leczniczych, w tym pakiet “Stawy do poprawy”. Dna moczanowa to jedno ze wskazań do leczenia w tym ośrodku. Ciekawostką jest, że sanatorium, we współpracy z naukowcami z UM w Białymstoku, prowadzi diagnostykę oraz leczenie choroby Raynauda. Z terapii mogą skorzystać, także pacjenci z innymi schorzeniami i dysfunkcjami. Osoby z chorobą nowotworową, kobiety po mastektomii. Skuteczną pomoc otrzymają pacjenci z chorobami ortopedyczno–urazowymi, chorobami układu krążenia oraz chorobami układu nerwowego.
Jakie zabiegi i terapie dostępne są w sanatorium?
Do dyspozycji pacjentów jest sala gimnastyczna, basen i siłownia. Można skorzystać ze strefy SPA. W ofercie znajduje się terapia balneologiczna, krioterapia, hydroterapia i masaże. Dostępne są zabiegi fizykoterapeutyczne korzystnie wpływające na leczenie dny moczanowej takie jak: laser wysokoenergetyczny, ultradźwięki, diadynamik, prądy interferencyjne, magnetoterapia, czy diatermia krótkofalowa.
Zgodnie z konsekwencjami, jakie niesie za sobą dna moczanowa w tutejszym Sanatorium, pacjenci mogą spodziewać się odpowiedniej diety.
Więcej informacji na temat zakresu leczenia, w Sanatorium Uzdrowiskowym Augustów, znajdziecie na stronie: https://www.sanatorium.augustow.pl/
Pamiętajcie!
Dna moczanowa mimo tego, że jest nieuleczalna, nie musi być wyrokiem. Nie jesteśmy wobec niej bezradni. Możemy złagodzić jej objawy, spowolnić proces rozwoju i tym samym zapobiec kolejnym napadom. Przyjedźcie do Sanatorium Uzdrowiskowego Augustów – postaramy się Wam pomóc.