karta dla seniora

Karta Seniora. Jakie ulgi i przywileje daje legitymacja seniora?

Program Ogólnopolska Karta Seniora i Europejska Karta Seniora powstały, aby wspierać i aktywizować seniorów w życiu. Autorem projektu jest Stowarzyszenie Manko, zajmujące się od 25 lat działaniami na rzecz seniorów.

Stowarzyszenie wydaje także bezpłatny Ogólnopolski Magazyn “Głos seniora”.

Wyrobienie Ogólnopolskiej Karty Seniora oraz Europejskiej Karty Seniora pozwoli Wam – osobom starszym – na uzyskanie wielu przywilejów, m.in. ulg w aptece, w sanatoriach, sklepach, hotelach. Poza tym w restauracjach, muzeach i teatrach. Uzyskacie je także, gdy chodzicie na zajęcia taneczne. Kartę seniora mogą otrzymać osoby po 60 roku życia.

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora jest dokumentem potwierdzającym Wasz status bycia seniorem i tym samym uprawnia Was do otrzymywania zniżek na terenie całej Polski.

Wyrobienie Karty Seniora

Kartę Seniora możecie wyrobić osobiście w siedzibie Stowarzyszenia Manko w Krakowie albo za pośrednictwem poczty. Wniosek znajdziecie na stronie internetowej Stowarzyszenia, w Klubach Seniora albo na Uniwersytetach Trzeciego Wieku na terenie całego kraju.

Wystarczy, że złożycie wniosek i wyślecie pocztą na adres stowarzyszenia Manko. Warto także przesłać zaadresowaną kopertę. Wówczas na pewno dotrze do Was Karta Seniora.

Karta Seniora — komu jest wydawana bezpłatnie?

Karta seniora jest bezpłatna wyłącznie dla mieszkańców gmin zrzeszonych w programie Gmina Przyjazna Seniorom. Pozostałe osoby muszą dokonać opłaty, aby otrzymać Kartę Seniora. Dokument wydawany jest także w siedzibie Stowarzyszenia.

Koszt wyrobienia Ogólnopolskiej Karty Seniora na okres 1 roku wynosi 35 zł. Na 2 lata 50 zł. Czas jej ważności jest widoczny na jej rewersie.

Do czego uprawnia Karta Seniora?

Ogólnopolska Karta Seniora pozwala Wam korzystać z wielu przywilejów i ulg — od 2 do nawet 50%. Dlatego warto ją wyrobić — zwłaszcza jeżeli jesteście aktywnymi seniorami.

Wśród nich znajdują się zniżki na bilety wstępu do placówek kultury, sportu i rekreacji, a także na usługi remontowe, budowlane i weterynaryjne.

Posiadacz karty zapłaci mniej za przejazdy koleją i komunikacją miejską. W tym przypadku ulga odliczana jest od taryfy podstawowej.

Ogólnopolska Karta Seniora uprawnia Was do zniżek na porady lekarskie, zabiegi, pobyty w sanatoriach, gabinetach rehabilitacji u fryzjera, a także u kosmetyczki.

Musicie jednak sprawdzić, czy dana placówka albo gabinet przystąpił do projektu realizowanego przez stowarzyszenie Manko.

Gmina Przyjazna Seniorom — Lokalne Karty Seniora

Gmina Przyjazna Seniorom to program, do którego mogą przystąpić wszystkie Samorządy. Warunkiem przystąpienia do programu Gmina Przyjazna Seniorom jest jednak wydanie lokalnej wersji Ogólnopolskiej Karty Seniora z herbem danej miejscowości. Dzięki temu Ogólnopolską Kartę Seniora będziecie mogli wyrobić na miejscu.

karta seniora
Tak wygląda przykładowa karta seniora.

Karta Seniora — apteki

Jeżeli apteka, w której dokonujecie zakupów, przystąpiła do projektu Ogólnopolskiej Karty Seniora, możecie uzyskać rabat na zakup leków oraz innych niezbędnych wyrobów medycznych.

Karta Seniora — sanatoria

Planując wyjazd do sanatorium, osoby po 60 roku życia posiadające Ogólnopolską Kartę Seniora otrzymają ulgi na wykupienie zabiegów leczniczych, jak i w strefie SPA. Mniej wyniesie Was również opłata za poradę specjalistyczną i pobyt w sanatorium.

Karta Seniora — Biedronka

Osoby starsze posiadające Ogólnopolską Kartę Seniora mogą otrzymać zniżki, do czego uprawnia ich karta “Moja Biedronka”. Można ją otrzymać w sieci sklepów Biedronka.

karta seniora biedronka

Karta Seniora — Lidl

Sieć sklepów Lidl posiada specjalną ofertę dla osób po 60 roku życia. Kupony zakupowe aktywne są tylko w godz. od 10 do 12 z wykorzystaniem aplikacji Lidl Plus.

karta seniora lidl

Carrefour a Karta Seniora

Carrefour dla wygody i bezpieczeństwa seniorów w ramach przygotował specjalną kartę seniora, która upoważnia do rabatów. Wystarczy zrobić zakup w każdy wtorek, na m.in. 50 zł a otrzymacie 10% zniżki.

Karta seniora ulgi w PKP i autobusach

Polskie Koleje Państwowe, jak i Przewozy Regionalne Sp. z o.o., przystąpiły do projektu Stowarzyszenia Manko. Jeżeli więc lubicie podróże, możecie liczyć na duże zniżki.

Korzystając z przejazdu PKP, otrzymacie 30% rabat na bilety jednorazowe. Przewozy Regionalne Sp. z o.o. obniżą cenę biletu o 25%. Rabat potwierdza konduktor na podstawie dowodu tożsamości i Karty Seniora.

W większości miast wprowadzono także ulgowe przewozy komunikacją miejską dla seniorów. Jeżeli osoba starsza ukończyła 70 rok życia przejazdy komunikacją miejską są dla niej darmowe.

karta seniora pkp

Europejska Karta Seniora

Europejska Karta Seniora jest kolejnym dokumentem uprawniającym do korzystania z ulg. Tym razem jednak poza granicami kraju. Mogą ją otrzymać osoby, które ukończyły 60 rok życia.

Jakie korzyści uzyskacie, posiadając Europejską Kartę Seniora?

Dzięki karcie będziecie mogli korzystać z przywilejów we Włoszech, Turcji, na Sardynii, na Słowenii oraz w Bułgarii. Sprawdźcie jednak, które biura podróży honorują Ogólnopolską Kartę Seniora.

Jeżeli będziecie posiadaczami tejże karty, zdecydowanie mniej zapłacicie w biurach podróży, w SPA, w kawiarniach, w sklepach i punktach usługowych. Ponadto, w wyżej wymienionych krajach, zniżką objęte są również placówki medyczne.

Europejska Karta Seniora — gdzie wyrobić?

Jeżeli zamierzacie wyjechać na wakacje poza granice kraju, dobrym rozwiązaniem może okazać się, wyrobienie Europejskiej Karty Seniora. Wniosek możecie pobrać, podobnie jak w przypadku Ogólnopolskiej Karty Seniora, ze strony internetowej. Następnie wysłać pocztą na adres Stowarzyszenia.

Podsumowanie

Ogólnopolska Karta Seniora oraz Europejska Karta Seniora może Wam drodzy seniorzy zdecydowanie ułatwić oszczędzanie i zwiększyć możliwość prowadzenia aktywnego życia.

Jeżeli nie wiecie, gdzie możecie je uzyskać, udajcie się do swoich jednostek samorządowych i zapytajcie, czy przystąpili do programu Gmina Przyjazna Seniorom.

Jeden komentarz

  1. I kolejne wydatki bezsensowne. Każdy emeryt powinien mieć na podstawie legitymacji emeryta zniżki. Po co kolejne karty, kto na tym zarabia?!?!?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *