powieki

Drganie powiek – objawy, leczenie, zapobieganie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że Twoje oczy zaczęły tańczyć własnym rytmem? Drżenie powiek to zjawisko, którego większość z nas mogła już doświadczyć. To jedno z tych niezwykle irytujących uczuć, które może pojawić się nagle i zaskoczyć nas w najmniej odpowiednich momentach. Skacząca powieka czy drżenie towarzyszy nam w różnych sytuacjach, jednak warto zrozumieć, że czasami może to być znakiem, że coś dzieje się w organizmie. W tym artykule zgłębimy tajemnice drgania powiek, poznamy przyczyny tego zjawiska oraz dowiemy się, jak można je skutecznie zarządzać i leczyć.

Złapane w drganiu: Co powoduje uporczywe drganie powieki?

Drżenie powieki – czyli zaburzenie pracy mięśnia okrężnego oka – bywa bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Może pojawić się drganie powieki górnej oraz drganie powieki dolnej. W niektórych sytuacjach towarzyszy temu również niedomykanie powiek, skurcze powiek albo opadanie powieki. Powodem zazwyczaj jest stres i zmęczenie.

Najlepszym rozwiązaniem, aby skutecznie leczyć drganie powieki jest regularny sen i relaks. Warto, także rozważyć zmianę stylu życia – ograniczyć spożycie napojów energetycznych oraz intensywny wysiłek fizyczny. Przyczyną drgania bywa też nadmierne spożycie kofeiny i co za tym idzie niedobór magnezu.

Drganie powiek bywa jednak też objawem poważnych schorzeń neurologicznych takich jak stwardnienie rozsiane, zespół Tourette’a miastenia, samoistne porażenie nerwu twarzowego albo wskazywać na guza mózgu. Za najczęstsze przyczyny drgania powieki w chorobach neurologicznych uznaje się porażenie nerwu twarzowego.

Zdarza się, że drganie powieki wywołane jest przez zapalenie powiek i choroby oczu takie jak: podrażnienie rogówki, erozja rogówki, jaskra albo podrażnienie spojówek w przebiegu alergii. Na drganie powieki dość często skarżą się także kobiety w ciąży.

drganie powiek

Widzenie wibracji: Objawy i skutki uboczne drgania powieki

Dysfunkcja mięśnia okrężnego oka powodująca drżenia powiek jest powodem nie tylko irytacji ale także występowania licznych symptomów. Najważniejsze z nich to skaczący, migoczący i wibrujący obraz pojawiający się w wyniku szybkiego i nie regularnego ruchu powiek.

Powstałe zaburzenia widzenia bardzo często powodują bóle głowy i zawroty głowy. Ponadto zaczerwienienie oka, pieczenie oka i niekiedy samoistne zamykanie powieki górnej oraz powieki dolnej.

Objawom drgającej powieki towarzyszą czasem zaburzenia czucia części twarzy oraz połowiczny kurcz twarzy. U niektórych chorych dochodzi także do opadania powieki albo odwrotnie braku możliwości zamknięcia oka a drganie powieki powtarza się cyklicznie z różną częstotliwością.

Oczy pod presją: Jak stres i zmęczenie wpływają na drganie powieki

Drgająca powieka zazwyczaj bywa efektem przemęczenia powstałego w wyniku np. zbyt długiego siedzenia przed monitorem. W takich sytuacjach przemęczenie sprawia, że nam drga powieka, czego skutkiem są m.in. zaburzenia widzenia. Drganie powieki może być spowodowane także stresem i długotrwałym napięciem.

Gdy dokucza nam skacząca powieka, bardzo często pocieramy skórę powiek narażając się tym samym na różne choroby oczu. Najczęściej jest to zapalenie powiek, podrażnienie spojówek albo jęczmień – tzw. choroba brudnych rąk. Tak więc, aby zredukować- a najlepiej zlikwidować drganie powieki- należy przestrzegać zasad higieny, zadbać o właściwą ilość snu, odpowiednie oświetleni i relaks.

Kofeina, alkohol i drżące powieki: Jak nawyki żywieniowe mogą wpływać na Twój wzrok

Drganie powieki bywa także skutkiem przedawkowania używek – kofeiny, alkoholu oraz napojów energetycznych. Istotną przyczyną drgania powieki bywa także kofeina. Może ona powodować opadanie powieki i odruchowe zaciskanie powiek. Często jej nadmiar w organizmie wywołuje niepokój, kołatanie serca, nadpobudliwość ruchową oraz wzrost ciśnienia krwi.

Używki przyczyniają się do stopniowego odwodnienia organizmu, niekontrolowanego drżenia mięśni – także mięśni twarzy. W efekcie tego rozwija się drganie powieki, któremu u niektórych osób towarzyszy samoistne porażenie nerwu i połowiczy kurcz twarzy.

Jak złagodzić zmęczenie, ból i drganie powieki?

Doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli “uspokoić” drgającą powiekę mogą okazać się okłady na oczy np. z rumianku, szałwii albo świetlika. Skuteczne będzie także zimne mleko i niearomatyzowana czarna herbata.

Aby skutecznie leczyć drganie powieki, możecie stosować również krople do oczu, które są dostępne w aptekach bez recepty. Są to m.in. krople nawilżające, dzięki którym zredukujemy ból, suchość, podrażnienie rogówki i pieczenie oka. Ponadto odruchowe zaciskanie powiek oraz drganie powieki.

Gdy oczy mówią “starczy”: Kiedy skonsultować się ze specjalistą?

Wszystkie wymienione powyżej dolegliwości i objawy mogą być spowodowane przemęczeniem, niedoborem mikroelementów i stresem. W takiej sytuacji wystarczy zregenerować organizm wzmocnić go odpowiednimi preparatami.

Występowanie objawu drgającej powieki może wskazywać także na bardzo poważne i niebezpieczne schorzenia neurologiczne, okulistyczne i endokrynologiczne.

Jeżeli zaobserwowaliście u siebie podobne przypadłości, które utrzymują się przez dłuższy czas – do 2 tygodni – bezzwłocznie udajcie się do lekarza. Jeżeli zaistnieje koniczność zaleci on dodatkowe badania – np. EEG, rezonans magnetyczny albo zbada hormony.

Tylko dzięki szybkiej interwencji i wdrożeniu odpowiedniego leczenia możecie uchronić się przed poważnymi i negatywnymi skutkami niebezpiecznych chorób.

Siła woli dla Twoich oczu: Ćwiczenia i techniki relaksacyjne na drgające powieki

Drganie dolnej powieki dolnej, jak i górnej można skutecznie złagodzić wykonując proste ćwiczenia. Jednym z nich jest ćwiczenie mięśnia okrężnego oka. Polega ono na mrużeniu, kilkusekundowym zaciskaniu i otwieraniu oczu.

Specjaliści zalecają wykonywać po 5 serii składających się z 10 powtórzeń – zawsze, kiedy tylko mamy możliwość. Dobre rezultaty na połowiczy kurcz twarzy i drganie powieki przyniosą ćwiczenia mięśni twarzy.

Innymi sposobami korzystnie wpływającymi na wszelkie możliwe przyczyny drgania powieki jest masaż relaksacyjny, joga albo kąpiel w basenie.

Dieta na sprawne powieki

Bardzo ważną rolę, gdy chcemy zminimalizować drżenie powieki odgrywa właściwa dieta. Powinna ona zawierać wapń, magnez, witaminę B1 oraz potas. Wapń można znaleźć w warzywach strączkowych, nabiale i orzechach. Magnez w kaszach, zbożach, orzechach i kakao.

Witaminę B1 natomiast w mięsie i zbożach a potas w suszonych owocach i warzywach strączkowych. Niedobór powyższych składników może być przyczyną drżenia powieki a także innych uciążliwych zaburzeń wzroku i układu nerwowego.

Jeżeli zatem brakuje wam powyższych mikroelementów i składników odżywczych możecie uzupełnić je odpowiednimi preparatami dostępnymi w aptekach.

Gdy drganie przybiera skrajne formy: Toksyna botulinowa jako ostatnia deska ratunku

Jeżeli drganie powieki utrzymuje się długo a wykonane badania wykluczyły poważne choroby neurologiczne, endokrynologiczne, okulistyczne oraz ciążę można zastosować leczenie toksyną botulinową.

Działa ona wyciszająco na drżenia mięśni i pozwala zredukować skurcze powieki. Jest to jednak metoda stosowana rzadko jedynie w trudnych do wyleczenia przypadkach. Jej efekty widoczne i odczuwalne są przez kilka tygodni dlatego zabieg należy powtarzać.

Przed Tobą i Twoimi oczami: Profilaktyka drgania powiek i zdrowy styl życia

Profilaktyka drgania powieki, to przede wszystkim zdrowy styl życia. Na początek odpowiednio dobrana dieta uzupełniona w razie potrzeby suplementami. To także porzucenie palenia, ograniczenie kofeiny i spożycia alkoholu.

Bardzo ważna jest dbałość o komfort i bezpieczeństwo pracy – szczególnie, gdy pracujemy przy komputerze. Ogromną rolę w profilaktyce drgania powieki odgrywa także odpowiednia ilość i jakość naszego snu. Zadbajcie więc, aby się dobrze wysypiać.

Warto wprowadzić również w codzienne życie metody i sposoby relaksacyjne – zarówno dla naszych oczu jak i całego organizmu. Nie zapominajcie też o regularnej aktywności fizycznej – pomoże ona w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Podsumowanie

Drganie, które często jest po prostu irytujące, może również być sygnałem, że coś jest nie w porządku. Niezależnie od przyczyn, które mogą kryć się za drżeniem, ważne jest, abyśmy nie bagatelizowali tego objawu. Zbyt częste lub długotrwałe drżenie powiek może być sygnałem ostrzegawczym, szczególnie jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Pamiętajmy, że nasze oczy są cennym skarbem, a ich zdrowie powinno być priorytetem. Jeśli zauważysz, że drżenie powiek staje się uporczywe, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny. Odpowiednia opieka medyczna i dbanie o zdrowy tryb życia mogą pomóc nam cieszyć się klarownym, spokojnym wzrokiem, wolnym od uciążliwego drżenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *