Uzdrowiska w Polsce, które warto odwiedzić. Przewodnik po miejscach pełnych zdrowia.
W poszukiwaniu regeneracji zarówno dla ciała, jak i ducha, coraz więcej osób decyduje się na odwiedziny w polskich uzdrowiskach. Te wyjątkowe miejsca, rozsiane są od wybrzeży Morza Bałtyckiego po malownicze zakątki górskie. Oferują nie tylko wypoczynek wśród pięknych krajobrazów, ale i profesjonalne zabiegi na poziomie europejskim.
Uzdrowiska kierują swoją ofertę leczniczą zarówno do osób starszych, dorosłych, młodzieży ale także dzieci. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto jednak skorzystać z poradnika lub przewodnika po Polskich uzdrowiskach. Dzięki temu będziecie mogli poznać m.in. walory klimatyczne, warunki pobytu oraz dostęp do zabiegów leczniczych w wybranym uzdrowisku.
Sanatorium a uzdrowisko. Czym się różnią?
Sanatorium to zakład leczniczy, który może znajdować się w miejscowości uzdrowiskowej. Uzdrowisko natomiast- nazywane też kurortem- to miejsce znajdujące się na terenie posiadającym naturalne surowce lecznicze. W jednym uzdrowisku może działać kilka sanatoriów, które świadczą usługi w ramach NFZ lub komercyjnie.
Miejscowości uzdrowiskowe, aby mogły otrzymać status uzdrowiska, muszą spełniać szereg warunków. Chodzi tutaj o złoża naturalnych surowców leczniczych oraz klimat z potwierdzonymi właściwościami terapeutycznymi. Ponadto muszą posiadać odpowiednie zaplecze- sanatoria, infrastrukturę techniczną oraz urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego.
W sytuacji, gdy dane miasto staje się uzdrowiskiem do jego nazwy zazwyczaj dodaje się człon “Zdrój”. Dzięki temu wiemy, że jest to uzdrowisko i łatwiej możemy dostrzec je na mapie.
Najpopularniejsze uzdrowiska w Polsce
W Polsce znajduje się obecnie 45 uzdrowisk, położonych zarówno na terenach nizinnych, nadmorskich, podgórskich, czy wreszcie w górach.
Przepiękne uzdrowiska z wieloletnimi tradycjami leczniczymi sprawiają, że kuracjusze chętnie korzystają z ich zasobów naturalnych. Każde z uzdrowisk ma specyficzny klimat, zasoby naturalne oraz indywidualny profil leczniczy. Poniżej przedstawiamy najbardziej wyjątkowe uzdrowiska w Polsce.
Muszyna
Muszyna położona jest w przepięknej Dolinie Popradu. Cechami charakterystycznymi miasta są m.in. duża liczba godzin słonecznych i wysoka wilgotność powietrza. Występują tu również wody lecznicze- szczawy- z dużą zawartością litu i selenu.
Wśród dysfunkcji leczonych w uzdrowisku znajdują się:
- dysfunkcje układu oddechowego,
- schorzenia reumatyczne,
- schorzenia narządów ruchu,
- choroby układu nerwowego,
- choroby ginekologiczne,
- schorzenia laryngologiczne.
Iwonicz Zdrój
Iwonicz Zdrój natomiast jest przepiękną miejscowością w województwie podkarpackim. Powietrze w tych okolicach jest silnie nasycone jodem i bromem. Dzięki temu uzdrowisko posiada wysoką wartość bioklimatyczną.
Szczególnym atutem tegoż miejsca są iwonickie wody mineralne, które służą do kąpieli leczniczych bądź do picia. Iwonicz Zdrój kieruje swoją ofertę leczniczą do kuracjuszy z dolegliwościami:
- narządu ruchu,
- układu nerwowego,
- układu pokarmowego,
- reumatologicznymi,
- układu oddechowego.
Polanica Zdrój
Polanica Zdrój jest natomiast uzdrowiskiem podgórskim znajdującym się w województwie dolnośląskim. Ośrodek posiada wody szczawy wodorowęglanowo- wapniowe nisko zmineralizowane.
W Polanicy Zdroju znajduje się źródło wody mineralnej “Wielka Pieniawa”. Stosuje się ją do terapii uzdrowiskowej jako kurację pitną. Zawiera bowiem liczne mikroelementy- wapń magnez, potas, cynk, sód, lit i potas. Ich obecność jest niezbędna do właściwego funkcjonowania naszego organizmu.
Uzdrowisko prowadzi leczenie chorób:
- kardiologicznych,
- gastrologicznych,
- nefrologicznych,
- układu ruchu.
Sopot
Kolejnym słynnym uzdrowiskiem na mapie Polski jest Sopot w województwie Pomorskim. Naturalnymi zasobami stanowiącymi o uzdrowiskowym charakterze miejscowości jest klimat oraz solanki- czyli wody chlorkowo sodowe.
W uzdrowisku leczy się:
- schorzenia ortopedyczne,
- dysfunkcje naczyniowe,
- choroby kardiologiczne,
- schorzenia reumatologiczne,
- nadwagę,
- osteoporozę.
Ciechocinek
Ciechocinek położony jest w województwie Kujawsko Pomorskim 20 kilometrów na południe od Torunia. Wśród naturalnych surowców leczniczych oferowanych przez uzdrowisko Ciechocinek znajdują się złoża solanek ciepliczych bogate w chlorek sodu, związki wapnia, magnezu i żelaza.
Posiadają one również wolny siarkowodór, brom i inne mikroelementy. W uzdrowisku dostępne są tężnie i pijalnia wód mineralnych. Rozsławiają one miasto zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Uzdrowisko Ciechocinek leczy schorzenia:
- układu oddechowego,
- choroby układu krążenia,
- choroby kobiece,
- choroby ortopedyczno urazowe.
Lądek Zdrój
Uzdrowisko Lądek Zdrój zlokalizowane jest w województwie dolnośląskim. Posiada łagodny podgórski klimat, który ma ogromne znaczenie dla procesu terapeutycznego.
Kuracjuszy przyciąga tu nie tylko piękny krajobraz i otaczające lasy ale także dobroczynne działanie wód leczniczych. Lądek Zdrój posiada radoczynne cieplice siarczkowe i fluorkowe.
Skuteczne leczenie uzdrowiskowe otrzymają osoby:
- ciepiące na schorzenia reumatyczne,
- choroby neurologiczne,
- schorzenia ortopedyczno urazowe.
Kołobrzeg
Miasto leży w środkowej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego u ujścia rzeki Parsęty. Na jego terenach występują solanki bogate w jod, brom i sód a także jony żelaza, wapnia i magnezu.
Solanki rewelacyjnie wpływają na stan zdrowia i są idealne do produkcji wody mineralnej “Perła Bałtyku”. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób:
- endokrynologicznych,
- otyłości,
- chorób ortopedycznych,
- reumatologicznych,
- kardiologicznych.
Świeradów Zdrój
Uzdrowisko w Świeradowie Zdroju, dzięki bogactwom naturalnym proponuje liczne kuracje lecznicze i rewelacyjny wypoczynek. Dostępne są tu wody lecznicze mineralne z dodatkiem radonu- czyli wody o nieco wyższej temperaturze i specyficznych właściwościach leczniczych.
Ośrodek specjalizuje się w leczeniu schorzeń;
- narządu ruchu,
- miażdżycy tętnic obwodowych,
- osteoporozy,
- nadciśnienia tętniczego.
Duszniki Zdrój
Miejscowość otoczona jest z jednej strony Górami Bystrzyckimi a z drugiej Górami Orlickimi. Skarbem uzdrowiska są lecznicze źródła mineralne należące do typu źródeł szczelinowych.
Dusznickie wody, to szczawy alkaiczne o dużym zmineralizowaniu. Dlatego w uzdrowisku leczenie otrzymają osoby, u których rozpoznano:
- choroby kardiologiczne,
- choroby górnych dróg oddechowych,
- choroby układu trawienia,
- schorzenia układu ruchu.
Polanica Zdrój
Polanica Zdrój to uzdrowisko położone u podnóża gór. Ośrodek posiada wody szczawy wodorowęglanowo- wapniowe nisko zmineralizowane.
W uzdrowisku znajduje się źródło wody mineralnej “Wielka Pieniawa”. Stosuje się ją do terapii uzdrowiskowej jako kurację pitną. Zawiera bowiem liczne mikroelementy- wapń magnez, potas, cynk, sód, lit i potas- których obecność jest niezbędna dla naszego zdrowia.
Prowadzone jest tutaj leczenie:
- chorób kardiologicznych,
- gastrologicznych,
- nefrologicznych,
- układu ruchu.
Rabka
Rabka to z kolei przepiękna miejscowość województwa małopolskiego. Jej zasadniczym bogactwem naturalnym są solanki wykorzystywane w trakcie kuracji wziewnych, kąpielowych oraz pitnych.
Znajdziecie tu duży Park Zdrojowy oraz wiele szlaków pieszych i rowerowych. Specyficzny klimat oraz zasoby naturalne sprawiają doskonałe warunki do leczenia:
- dysfunkcji dolnych dróg oddechowych,
- nerwic,
- alergii,
- schorzeń reumatologicznych,
- cukrzycy,
- miażdżycy,
- chorób przemiany materii,
- astmy oskrzelowej.
Cieplice Śląskie
Lecznicze właściwości terapeutyczne termalnych wód Cieplickich znane są od wielu wieków. Ich temperatura wynosi od 37-87 stopni Celsjusza. Wody są słabo zmineralizowane, nasycone krzemionką i fluorem.
Leczenie odbywa się m.in. poprzez kąpiele ale dostępna jest również pijalnia wód mineralnych. Oferta lecznicza skierowana jest do osób ze schorzeniami:
- okulistycznymi,
- dróg moczowych,
- układu ruchu.
Kołobrzeg
Kołobrzeg to największe- i zdaniem części kuracjuszy- najpiękniejsze uzdrowisko w Polsce. Miasto leży w województwie zachodniopomorskim u ujścia Parsęty. Fundamentem kołobrzeskiego lecznictwa jest woda pochodząca ze słonych źródeł i borowina. Uzdrowisko nie wprowadziło do lecznictwa krenoterapii- czyli picia lokalnych wód.
Dodatkową metodą terapeutyczną jest talasoterapia- leczenie morzem. Polega ona na wdychaniu jodu, wapnia, magnezu i bromu zawartego w drobinkach wody unoszącej się w powietrzu.
W uzdrowisku leczone są choroby:
- układu krążenia,
- otyłość,
- dysfunkcje endokrynologiczne,
- choroby neurologiczne,
- osteoporoza,
- schorzenia dróg oddechowych.
Inowrocław
Inowrocław położony jest w województwie Kujawsko Pomorskim. W mieście znajduje się duży i przepiękny Park Zdrojowy. Na jego terenie umieszczone są tężnie solankowe stanowiące naturalne lecznicze inhalatorium.
Teren jet także bogaty w wysokiej jakości borowiny, które są wykorzystywane do zabiegów terapeutycznych. Dzięki wodom leczniczym- mineralnej “Inowrocławianka” oraz leczniczej “Jadwiga” kuracjusze mogą uzyskać poprawę m.in. czynności wątroby i trzustki.
W mieście wydobywana jest również woda “solannowa” używana do kąpieli w Inowrocławskiej Termie. Uzdrowisko zaprasza kuracjuszy ze schorzeniami:
- układu ruchu,
- dysfunkcjami krążenia,
- schorzeniami reumatologicznymi.
Ustka
Podstawowym walorem leczniczym Ustki jest jej położenie bezpośrednio nad otwartym morzem. Dzięki temu panują tutaj idealne warunki do talasoterapii.
Oczywiście nie jest to jedyny atut miejscowości. Ustka posiada złoże borowin oraz trochę głębiej – termalnych wód solankowych. Zawierają one znaczną ilość magnezu. W Ustce leczy się:
- nadciśnienie,
- choroby ortopedyczne,
- zaburzenia neurologiczne,
- kardiologiczne i reumatologiczne.
Połczyn Zdrój
Połczyn Zdrój, podobnie jak inne miejscowości uzdrowiskowe posiada nieocenione walory lecznicze. Ośrodek zlokalizowany jest wśród lasów bukowych na wysokich wzgórzach morenowych w dolinie rzeki Wogry. “
Uzdrowisko posiada solanki, które pozyskiwane są z własnych złóż znajdujących się 1200 metrów pod ziemią. Dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych takich, jak: sód, magnez, wapń jod, siarczany i chlorki, solanki posiadają szczególne właściwości terapeutyczne.
Uzdrowisko Połczyn Zdrój prowadzi rekonwalescencję, dla osób z problemami:
- kardiologicznymi,
- skóry,
- chorobami górnych dróg oddechowych,
- układu ruchu.
Nałęczów
Miejscowość i uzdrowisko zlokalizowane w województwie lubelskim- najcieplejszym regionie kraju. Klimat uzdrowiska jest umiarkowany, słabo bodźcowy z silną jonizacją powietrza.
Ośrodek może pochwalić się również krystalicznie czystymi wodami leczniczymi pochodzącymi z wapienno- żelaznych źródeł, które wykorzystywane są do krenoterapii.
Naturalna woda mineralna sprzedawana jest jako woda ” Nałęczowianka” i “Cisowianka”. Ze względu na specyficzny klimat oferta lecznicza skierowana jest do osób ze schorzeniami:
- kardiologicznymi,
- dysfunkcją układu ruchu,
- cukrzycą.
Horyniec Zdrój
Horyniec Zdrój leży w województwie podkarpackim. Słynie z borowin wydobywanych w sąsiedniej wiosce Podemszczyzna oraz wysokiej klasy wód siarkowych.
Borowina wydobywana w tych okolicach wykorzystywana jest do leczenia zwyrodnień stawów, chorób reumatycznych, nerwobóli i dysfunkcji kręgosłupa. Wody siarkowe z kolei bardzo korzystnie wpływają na skórę. Wspierają leczenie łuszczycy, rogowacenie naskórka oraz wiele innych schorzeń dermatologicznych.
Żegiestów Zdrój
Ośrodek znajduje się w przepięknym i zalesionym miejscu doliny Popradu. Atutem tejże miejscowości jest specyficzny klimat i wody- tzw. szczawy. Są one czerpane z 4 ujęć na terenie Żegiestowa i wykorzystywane do terapii szerokiej gamy schorzeń.
Miejscowość specjalizuje się m.in. w leczeniu;
- chorób nerek,
- dróg moczowych,
- schorzeń reumatologicznych,
- układu trawienia.
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój leży w powiecie wałbrzyskim. Występuje tu klimat lekko bodźcowy, łagodny a za razem orzeźwiający określany mianem klimatu kotlin i dolin śródgórskich.
Miejscowość posiada także 3 źródła wody mineralnej, których używa się do kuracji pitnych. Woda “Mieszko” stosowana jest zarówno do picia jak i inhalacji, natomiast “Dąbrówka” i “Młynarz” wyłącznie do krenoterapii.
Uzdrowisko Szczawno Zdrój leczy:
- osteoporozę,
- choroby reumatologiczne,
- stany pourazowe,
- astmę,
- dysfunkcje laryngologiczne,
- schorzenia układu moczowego,
- choroby sercowo-naczyniowego,
- nerwice,
- objawy psychosomatyczne,
- cukrzycę,
- choroby przemiany materii.
Augustów
Augustów i jego najbliższe tereny są bogate wysokiej jakości torfy ze złoża “Kolnica” zaliczane do kopalin leczniczych podstawowych. Czynnikiem leczniczym są także oleje eteryczne i fitocydy wydzielane przez drzewa iglaste.
Wydobywana jest tutaj także woda mineralna “Augustowianka”. Jej źródło znajduje się w sercu Puszczy Augustowskiej i ma głębokość 483 metrów.
Uzdrowisko leczy m.in.:
- chorobę Raynauda,
- choroby dróg oddechowych,
- nerwice,
- osteoporozę,
- choroby reumatologiczne,
- schorzenia krążenia.
Busko Zdrój
Ośrodek znany jest przede wszystkim z występowania leczniczych wód siarczkowych oraz solanek jodkowo- bromkowych. Buskowa woda siarczkowa zawiera duże ilości jodu, bromu, fluoru, boru oraz innych mikroelementów. Wody siarczkowe używane są do kąpieli, kuracji pitnych i płukania jamy ustnej.
Solanki natomiast zawierają bardzo istotny dla organizmu selen i jod. Woda jodkowa również posiada w swoim składzie sód, potas, jod, selen i inne niezbędne mikroelementy. Wody w Busku Zdroju wydobywane są z 11 aktywnych ujęć.
Wśród leczonych schorzeń znajdują się;
- zaburzenia krążenia,
- dysfunkcje ortopedyczno-urazowe,
- choroby skóry,
- osteoporoza,
- nadciśnienie.
Podsumowanie
Podsumowując, uzdrowiska w Polsce mogą być nie tylko dobrym miejscem odpoczynku, ale także doskonałą inwestycją we własne zdrowie i samopoczucie. Bogactwo naturalnych surowców leczniczych, takich jak wody mineralne i lecznicze, sprawia, że każde z nich ma coś wyjątkowego do zaoferowania. Niezależnie od tego, czy poszukujesz zabiegów terapeutycznych, które pomogą w dysfunkcjach układu nerwowego, czy układu krążenia polskie uzdrowiska są gotowe na złagodzenie tychże dolegliwości.
Zachęcamy więc do odkrywania wielu uroków i możliwości, jakie oferują uzdrowiska w Polsce. Są one nie tylko świadectwem bogatej historii lecznictwa uzdrowiskowego w naszym kraju. To także miejsce, gdzie można skutecznie leczyć wiele schorzeń, wypocząć i nabrać sił do dalszego działania. Wybierając polskie uzdrowiska, inwestujesz w swoje zdrowie, czerpiąc z dobrodziejstw, w które natura hojnie wyposażyła nasz kraj.