Sposoby na zatoki — jak ułatwić sobie oddychanie?
Zapalenie zatok może być niezwykle uciążliwe, powodując ból zatkany nos oraz inne nieprzyjemne dolegliwości. Szukając ulgi, wiele osób zwraca się w stronę naturalnych i domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości zatok. Istnieje wiele skutecznych metod, które można wykorzystać w codziennym życiu, aby zminimalizować dolegliwości i poprawić samopoczucie. W tym artykule przedstawimy proste i sprawdzone sposoby na zatoki, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów dysfunkcji zatok — począwszy od inhalacji i masażu twarzy po nawilżanie powietrza i środki ziołowe.
Czym są zatoki i jaka jest ich rola?
Zatoki to komory twarzoczaszki wypełnione powietrzem. Ich nazwa powstała od kształtu, jaki tworzą wklęsłości w kościach. Połączone są z drogami oddechowymi wąskim ujściem na poziomie nosa. Wyróżnia się zatoki nosowe, zatoki czołowe, komórki sitowe, zatoki klinowe oraz zatoki szczękowe.
Główne funkcje zatok polegają na wspieraniu czynności oddychania. Obejmują ogrzewanie i nawilżanie powietrza, a także wyrównywanie różnicy ciśnień w trakcie oddychania.
Przyczyny zapalenia zatok
Zapalenie zatok może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Najważniejsze z nich to:
- alergia — jest bardzo częstą przyczyną zapalenia zatok wywołanego przez czynniki alergiczne takie jak np. pyłki traw albo kwiatów;
- grzybica może się rozwinąć w efekcie niewłaściwego leczenia korzeni zębowych, po przypadkowym wprowadzeniu do zatok materiałów dentystycznych, np. materiału stosowanego do leczenia kanałowego;
- torbiele zatok pojawiają się u osób, które mają długotrwałe infekcje. Powstają w efekcie nieprawidłowego gromadzenia się śluzu w zatokach;
- polipy zatok powstają z kolei w wyniku przerośnięcia błony śluzowej;
- nowotwory zatok występują bardzo rzadko, jednak powodują bardzo duże zmiany i ubytki w szczęce, oczodołach i gałkach ocznych;
- choroba zawodowa zatok, czyli inaczej uraz ciśnieniowy zatok przynosowych to dysfunkcja, która może pojawić się w sytuacji wystąpienia znacznej różnicy ciśnień. Szczególnie narażeni są na nią lotnicy, nurkowie oraz skoczkowie spadochronowi.
Kiedy zgłosić się do specjalisty?
Ból zatok pojawia się nagle i dotyczy niemal całej twarzy. Jego pojawienie się może być spowodowane wieloma czynnikami. Niektóre z nich wynikają ze stanu zdrowia a inne z warunków, w jakich żyjemy. Niezleżenie od przyczyny, do wizyty u laryngologa powinny nas skłonić nawracające infekcje zatok, uczucie ucisku u nasady nosa oraz ból.
Klasyfikacja zapalenia zatok
Stan zapalny zatok zawsze obejmuje zapalenie błony śluzowej nosa oraz zatoki przynosowe. Ze względu na czas trwania choroby wyróżniamy dwa rodzaje stanów zapalnych:
- Ostre zapalenie zatok — a więc takie, które pojawia się incydentalnie np. 2 razy w roku i trwa zazwyczaj 10 dni. Bywa jednak, że przedłuża się do nawet 12 tygodni. Po zastosowanym leczeniu zapalenie zatok nie pozostawia żadnego śladu.
- Przewlekłe zapalenie zatok jest najcięższą postacią schorzenia. Bardzo często ma związek z nieprawidłowo prowadzonym leczeniem stanu ostrego. Powoduje to nawracające zapalenie zatok, które trwa dłużej niż 12 tygodni. Objawy w tym przypadku są stałe, stają się jedynie okresowo słabsze i mniej uciążliwe.
Przewlekłe, nawracające zapalenie zatok jest zazwyczaj oporne na terapię lekową, dlatego chorzy muszą poddać się operacji udrożnienia zatok.
Objawy zapalenia zatok przynosowych, szczękowych, klinowych i czołowych
Zapalenie zatok objawia się przede wszystkim nawracającym katarem oraz bólem podczas poruszania głową. Dodatkowo choremu towarzyszy uczucie rozpierania w okolicy czoła i policzków. Nierzadko występuje również gorączka, problemy z węchem i oddychaniem. Niemniej jednak objawy zapalenia zatok są uzależnione od tego, których zatok dotyczą. I tak:
- ból czoła wskazuje na chorobę zatok czołowych,
- ból górnych zębów i szczęki to dolegliwość dotycząca zatok szczękowych,
- ból nosa może świadczyć o stanie zapalnym zatok przynosowych,
- ból ucha i szczytu głowy to sygnał, że dokuczają nam zatoki sitowe.
Powikłania w chorobach zatok
Długotrwałe procesy zapalne toczące się w zatokach często prowadzą do rozwoju zmian przerostowych w błonie śluzowej i powstania tzw. torbieli. Możliwe są także inne powikłania stanów zapalnych zatok przynosowych, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień nadtwardówkowy, zapalenie tkanek miękkich oczodołów, ropień podokostnowy czy zapalenie mózgu i zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej.
Profilaktyka chorób zatok
Każdy z nas wie, że lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Tak samo jest również w przypadku zatok. Dzięki profilaktyce możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości i problemów zdrowotnych. Na początek musimy jednak wiedzieć, co jest dla naszych zatok dobre, a co im szkodzi.
Sprzyjające warunki dla naszych zatok to:
- pomieszczenia, w których temperatura wynosi ok. 18 stopni Celsjusza, a powietrze jest odpowiednio wilgotne;
- czyste i regularnie sprawdzane filtry w klimatyzacji;
- czapka i szalik;
- olejki eteryczne wprowadzone do inhalacji.
Negatywny wpływ na nasze zatoki ma:
- wychodzenie na dwór tuż po umyciu głowy,
- chodzenie w zimne dni bez czapki,
- suche i przegrzane pomieszczenia.
Napary ziołowe na zatoki
Zioła od najstarszych dziejów stosowane są w leczeniu przeróżnych chorób i dolegliwości. Doceniamy je głównie za posiadanie antyoksydantów, które skutecznie zmniejszają uszkodzenia powstałe przez wolne rodniki. Wykazują one ponadto działania wykrztuśne i oczyszczają zatkane zatoki.
Zwalczają również toksyny i patogeny, które mogą przedostawać się do organizmu podczas oddychania i tym samym wzmacniają cały układ wymiany gazowej.
Zioła zmniejszają również uwalnianie histaminy, czyli hormonu naturalnie występującego w organizmie i neutralizują podrażnienia układu oddechowego. Do najskuteczniejszych należą:
- babka lancetowata,
- lobelia,
- mięta i olejek miętowy,
- miodunka,
- eukaliptus,
- oman,
- aloes,
- lipa.
Sposoby na zatoki — jak udrożnić drogi oddechowe?
Domowe sposoby na zatoki w wielu przypadkach pozwolą skutecznie złagodzić ból zatok, usunąć zalegającą wydzielinę i tym samym udrożnić drogi oddechowe oraz zatkany nos.
Należy jednak pamiętać, że działanie może przynieść ulgę przede wszystkim w początkowych etapach choroby. Skuteczne mogą okazać się w tym przypadku inhalacje, nagrzewanie zatok, płukanie zatok oraz masaż zatok.
Jeżeli jednak symptomy towarzyszące zapaleniu zatok będą nawracały, powodując uciążliwe dolegliwości, jest to stan wskazujący na konieczność wizyty u specjalisty.
Inhalacje to dobry sposób na poprawę kondycji zatok i oddechu
Inhalacje są jednym z najstarszych sposobów przynoszących ulgę, gdy dokucza nam stan zapalny zatok. Skutecznie usuwają zalegającą wydzielinę i tym samym udrażniają drogi oddechowe oraz zatkany nos.
Do wykonywania inhalacji wystarczy przygotować miskę z gorącą wodą i dodać olejki eteryczne, zioła albo zabieg wykonać z roztworem soli fizjologicznej. Następnie należy pochylić się nad naparem i przykryć głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychać opary. Terapia powinna być powtarzana codziennie przez kilka dni.
Nagrzewanie zatok: Naturalne metody ulgi
Nagrzewanie zatok korzystnie wpływa na chore i bolące zatoki. Do ogrzania objętych bólem okolic twarzy można wykorzystać zawiniętą w płótno i uprzednio nagrzaną sól jodowo-bromową, gorczycę lub groch.
Jeżeli dolegliwości zatok występują częściej, warto zakupić lampę Sollux albo Bioptron. Obie lampy skutecznie rozgrzewają chore zatoki czołowe, przynosowe, szczękowe i sitowe.
Ponadto redukują ból, a działanie rozgrzewające zmniejsza zaleganie wydzieliny w zatokach. Udrożniony zostaje także wcześniej zatkany nos i całe drogi oddechowe.
Płukanie zatok Amolem
Amol jest ziołowym lekiem o szerokim spektrum leczniczym. Dzięki zawartemu olejkowi goździkowemu działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwbólowo.
Zawarty w nim mentol działa chłodząco i łagodząco. Kolejnym niezaprzeczalnym atutem Amolu są jego właściwości dezynfekujące i odkażające. Aby oczyścić zatoki, wystarczy dodać kilkanaście kropli preparatu do miski z wodą bez konieczności przykrywania się ręcznikiem. Amol posiada bowiem silne właściwości eteryczne, które skutecznie rozrzedzają wydzielinę.
Płukanie zatok wodą utlenioną
Zatkane zatoki można udrożnić, stosując domowe sposoby takie jak np. płukanie wodą utlenioną. Do tego celu wykorzystuje się 3-procentowe stężenie wody utlenionej. Zabieg skutecznie rozpulchnia, a następnie umożliwia usuwanie wydzieliny z nosa, dzięki czemu oddychanie staje się łatwiejsze.
Dodatkowym atutem płukania zatok wodą utlenioną jest to, iż dezynfekuje i łagodzi ona obrzęk błony śluzowej. Działa także przeciwbakteryjnie, co zmniejsza z kolei ryzyko zakażenia infekcją wirusową. W przypadku zastosowania wody utlenionej do płukania zatok należy pamiętać, aby po wykonanym zabiegu nie połykać spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny, ale w całości ją wypluwać.
Mimo tego, że płukanie skutecznie łagodzi ból i stan zapalny oraz udrażnia górne drogi oddechowe, nie powinno być stosowane przez osoby, u których występują zaburzenia równowagi. W trakcie płukania zatok dochodzi bowiem do zmiany ciśnienia w okolicy jamy nosowej, co z kolei może przyczynić się do różnicy ciśnień w obrębie głowy i spowodować silny ból głowy.
Techniki łagodzenia objawów — masowanie zatok
Domowych sposobów na walkę z chorymi zatokami mamy wiele, a jednym z nich jest masaż twarzy. Wyróżnia się 3 zasadnicze metody.
- Naciskanie łuków brwiowych to technika, która bardzo szybko łagodzi ból spowodowany zapaleniem zatok. Redukuje obrzęk śluzówki i skutecznie udrażnia drogi oddechowe.Masaż należy rozpocząć od uciskania łuków brwiowych z coraz większym nasileniem. Najpierw należy dotknąć palcami obu brwi, pochylić głowę do przodu i oprzeć na dłoniach a łokcie oprzeć natomiast na stole. W takiej pozycji należy pozostać do momentu, gdy odczujemy zmianę ciśnienia. Następnie należy powoli przesuwać palce do końców brwi, jednocześnie masując ruchami kolistymi.
- Użycie języka polega na dociśnięciu języka do sklepienia podniebienia z równoczesnym uciskiem miejsca pomiędzy brwiami. Nacisk powinien trwać ok. 15 sekund. Terapia doprowadza do wydalenia zalegającej wydzieliny, powodując oczyszczanie nosa.
- Mini masaż to kolejna technika łagodząca stres i dolegliwości związane z np. infekcją bakteryjną zatok. Pierwszym działaniem jest masaż wzgórka obojczyka poprzez naciskanie go palcami za pomocą ruchu pulsującego.Masaż zawsze należy wykonywać w dół i powtarzać go rozpoczynając od wzgórka obojczyka. Podobne czynności wykonujemy na szyi, karku i uszach.
Nawadnianie organizmu podczas choroby zatok
Prawidłowe nawodnienie organizmu jest ważne dla każdego z nas, jednak w sytuacji, gdy dokucza nam np. bakteryjne zapalenie zatok, ma to szczególne znaczenie. Długotrwałe podrażnienie błony śluzowej nosa sprawia bowiem, że może szybciej rozwinąć się zapalenie zatok. Z tego m.in. powodu kluczową rolę odgrywa nawadnianie organizmu.
Specjaliści zalecają, aby w okresie choroby wypijać od 2 do 3 litrów wody dziennie, co pomoże nawilżyć śluzówkę i złagodzi objawy zapalenia zatok. Powinniśmy z kolei unikać napojów z kofeiną i alkoholu, gdyż sprzyjają one odwodnieniu. Lepiej pić napary ziołowe.
Domowe sposoby na ból zatok w ciąży
Układ fizjologiczny kobiet w ciąży staje się mniej odporny, dlatego częściej zapadają one na infekcje, w tym także zapalenie zatok. Leczenie w tym okresie polega na zwalczaniu uciążliwych objawów — kaszlu, bólu zatok i uczucia zatkanego nosa. Doskonałym rozwiązaniem często okazują się inhalacje i płukania oraz stosowanie olejków eterycznych i ziół.
Decyzję o wdrożeniu leczenia farmakologicznego w zapaleniu zatok podejmuje wyłącznie lekarz. Niektóre antybiotyki zalecane u kobiet w ciąży mogą być bowiem zażywane tylko w pierwszym i drugim trymestrze. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą niestety niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka.
Chore zatoki u dzieci — objawy
Zapalenie zatok u dzieci jest bardzo częstym zjawiskiem. U każdego dziecka mogą jednak wystąpić inne objawy. To Wy znacie swoje dziecko, więc najlepiej będziecie wiedzieli, kiedy dzieje się z nim coś niedobrego. To Wy będziecie wiedzieli, kiedy pojawią się pierwsze symptomy — grymaszenie, czy lekkie pokasływanie.
To wszystko może doprowadzić do rozwoju przeziębienia i zapalenia zatok. Typowe objawy zapalenia zatok u dziecka to:
- duża ilość patologicznej wydzieliny,
- spływanie wydzieliny po tylnej ściance gardła,
- wysoka gorączka, jeżeli jest to bakteryjne zapalenie zatok,
- zaburzenia węchu,
- silny ból głowy,
- ból gardła,
- rozbicie i rozdrażnienie.
W pierwszych dniach od wystąpienia objawów choroby można zastosować domowe sposoby na zapalenie zatok u dziecka. Pierwszą metodą jest płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską. Ulgę dziecku przyniosą także inhalacje, do której użyjemy sól kuchenną oraz ciepłe okłady, np. ręcznik nasączony ciepłą wodą albo woreczek z podgrzaną na patelni solą fizjologiczną.
Pamiętajcie, jeżeli nawet objawy zapalenia zatok złagodnieją, nie zwlekajcie z wizytą u specjalisty. Tylko prawidłowe rozpoznanie i wdrożenie optymalnego leczenia pozwoli na uniknięcie powikłań i powrót do zdrowia.
Domowe sposoby na zatoki: Jakie rośliny wybrać?
Istnieje wiele roślin, które oprócz efektu dekoracyjnego korzystnie wpływają na panujący w pomieszczeniu klimat i nasze zdrowie; także na zatoki. Mając przewlekłe problemy z zatokami, warto ustawić w domu rośliny oczyszczające powietrze.
W jadalni, czy salonie, gdzie zazwyczaj przebywa wiele osób, warto postawić rośliny wytwarzające tlen. Dobrym rozwiązaniem będzie więc anturium, daktylowiec, czy skrzydłokwiat.
W sypialni natomiast sprawdzi się storczyk, kaktus bożonarodzeniowy i sansewiera gwinejska. Rośliny te korzystnie wpłyną m.in. na drogi oddechowe i błonę śluzową.
W naszych mieszkaniach znajduje się wiele elementów sztucznych: syntetycznych tkanin, klei oraz lakierów. Mogą one podrażniać błonę śluzową i powodować łzawienie oczu. Odpowiednio dobrane kwiaty zniwelują te niedogodności i poprawią nasze zdrowie. Skutecznymi kwiatami w tym przypadku będą: difenbachia i figowiec Beniamina.
Bywa również, że w pomieszczeniach, w których przebywamy, panuje suchy klimat, powodujący suchość błon śluzowych, podrażnienia i suchy kaszel. To wszystko niekorzystnie wpływa na zatoki.
Z tym problemem można jednak poradzić sobie domowymi sposobami, np. wstawiając paproć i szeflerę. Obydwie rośliny skutecznie poprawią wilgotność pomieszczenia, a my dzięki ich właściwościom unikniemy suchości i obrzęku błony śluzowej.
Kolejną grupą roślin, które warto mieć w domu, są kwiaty o działaniu antyseptycznym. Zwalczają one zarodniki grzybów, działają bakteriobójczo oraz wirusobójczo. Najbardziej skuteczne z nich to: aloes, żyworódka i geranium.
Podsumowanie
Zatoki mogą sprawiać wiele kłopotów, ale istnieją sposoby na złagodzenie objawów i poprawę samopoczucia. Płukanie zatok, inhalacje, masaż twarzy, nawilżanie powietrza oraz napary ziołowe to tylko niektóre z domowych sposobów, które można wykorzystać. Dbanie o higienę nosa, unikanie czynników drażniących i utrzymanie zdrowego stylu życia mogą przyczynić się do utrzymania zdrowia i kondycji zatok. Pamiętaj jednak, że każda osoba może inaczej reagować na poszczególne terapie, dlatego warto skorzystać z porady specjalisty.
Jak pozbyć się bólu zatok na dłużej?
Skuteczne pozbycie się bólu zatok na dłużej może wymagać wieloaspektowego podejścia. Oprócz stosowania domowych metod łagodzenia objawów warto zadbać o zdrowy styl życia, unikać czynników drażniących i utrzymywać higienę nosa. W przypadku przewlekłych problemów z zatokami warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić dalsze postępowanie.
Czy z zapaleniem zatok można wychodzić na dwór?
Decyzja o wychodzeniu na dwór w przypadku zapalenia zatok powinna być podejmowana indywidualnie, biorąc pod uwagę nasze samopoczucie oraz zalecenia lekarza. W niektórych przypadkach, kiedy objawy są łagodne, spacer na świeżym powietrzu może być korzystny. Jednak w przypadku silnych objawów lub nawracającego zapalenia zatok, wskazane jest pozostanie w ciepłym i wilgotnym środowisku.
Jakie są domowe sposoby na ból zatok w ciąży?
W przypadku bólu zatok w ciąży, zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek działań. Lekarz może zalecić bezpieczne metody łagodzenia objawów, takie jak inhalacje parą wodną, nawilżanie powietrza czy delikatne masowanie zatok.