Na zdjęciu starsza kobieta zastanawiająca się ile pieniędzy zabrać do sanatorium. Na stole leżą monety

Ile pieniędzy zabrać do sanatorium? Praktyczny przewodnik dla kuracjuszy

Decyzja o wyjeździe do sanatorium często wiąże się z wieloma pytaniami. Jednym z najczęstszych jest: “Ile pieniędzy zabrać do sanatorium?”. Wyjazd do sanatorium to nie tylko szansa na poprawę zdrowia dzięki leczeniu uzdrowiskowemu. To również okazja do odpoczynku i poznania nowych miejsc. Warto więc odpowiednio się do niego przygotować, aby nie martwić się finansami podczas pobytu.

 W naszym praktycznym przewodniku dla kuracjuszy postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, uwzględniając różne aspekty pobytu – od standardu pokoju, przez pełne wyżywienie, aż po dodatkowe koszty i atrakcje. Dzięki temu każdy pacjent przebywający w sanatorium będzie mógł w pełni skupić się na swoim zdrowiu i korzystać z dobrodziejstw miejscowości uzdrowiskowej.

ile pieniędzy zabrać do sanatorium. Na zdjęciu starszy mężczyzna liczący banknoty

Rodzaje sanatoriów i ich koszty

Kuracjusze mają do wyboru rekonwalescencję na NFZ lub prywatny turnus za pełną opłatą. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na NFZ jest tylko częściowo refundowany. Pacjent musi ponieść koszty zakwaterowania i wyżywienia.

Wysokość opłaty podawana jest jako stawka za dzień pobytu pacjenta. Cena uzależniona jest m.in. od standardu pokoju, sezonu w którym odbywa się turnus. Pierwszy sezon rozliczeniowy trwa od 1 października do 30 kwietnia. Pobyt w sanatorium w tym okresie jest zdecydowanie tańszy.

Ceny wahają się od 11 zł. za pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego i sięgają 35 zł. za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno- sanitarnym. W sezonie tzw. wyższym od 1 maja do 30 września- za dzień pobytu w sanatorium zapłacimy od 12 do 50 zł. Opłata uzależniona jest również od położenia- uzdrowiska nizinne znajdujące się np. w Augustowie albo sanatorium w górach. Opłata jest ściśle określona przez ministra zdrowia.

Podczas terapii w sanatorium prywatnym – nie tylko koszt zakwaterowania – ale wszelkie inne ponosi osoba chora. Kuracjusz ma prawo sam wybrać miejsce pobytu i dokonać wyboru pokoju- może zdecydować się na pokój dwuosobowy albo pokój jednoosobowy. Do leczenia uzdrowiskowego prywatnego nie jest potrzebne skierowanie.

Co zawiera standardowy pakiet pobytu w sanatorium?

Turnusy trwają 21 dni. Rozpoczynają się dokładnym badaniem lekarskim podczas którego ustalany jest zakres terapii. Osoby przebywające w sanatoriach maja prawo do:

 • wstępnego, cotygodniowego oraz końcowego badania lekarskiego,

 • codziennego dostępu do opieki lekarskiej i pielęgniarskiej,

 • wykupienia dodatkowych zabiegów,

 • nie mniej niż 3 zabiegów fizykalnych dziennie- np. kuracji pitnych i kąpieli leczniczych przez 6 dni zabiegowych w tygodniu,

 • posiłków dietetycznych,

 • otrzymania recept na leki,

 • leków pierwszej potrzeby w przypadku nagłego zachorowania.

Dodatkowe opłaty, na które warto się przygotować

Pobyt w sanatorium powinien być czasem wypoczynku i rekonwalescencji. Niestety czasem ten czas bywa nieprzyjemny ze względu m.in. na tzw. opłaty ukryte.

Część sanatoriów pobiera bowiem opłaty za udostępnienie czajnika, telewizora, żelazka, ręczników czy pralki. Warto więc zabrać ze sobą “zaskórniaki”.

Dobrze jest posiadać nieco więcej środków pieniężnych także ze względu na tzw. nagłe sytuacje. Chodzi tu o zakup dodatkowych leków, wykupienie dodatkowego noclegu czy naprawę samochodu- jeżeli przyjechaliście autem.

Lista kosztów związanych z pobytem w sanatorium

Kuracjusz udający się na leczenie uzdrowiskowe, posiadający skierowanie z NFZ powinien pamiętać, że ubezpieczenie nie pokryje opłat:

 • przejazdu do i z uzdrowiska,

 • zakwaterowania i wyżywienia,

 • zabiegów nie związanych z chorobą stwierdzoną przez lekarza,

 • pobytu osoby dodatkowej- np. opiekuna.

Dodatkowo w sanatorium prywatnym, jak i w sanatorium na NFZ często wymagana tzw. opłata klimatyczna- czyli podatek. Wyróżniamy dwa rodzaje podatku:

 • opłata miejscowa,

 • opłata uzdrowiskowa.

Zakupy, przyjemności, atrakcje i wycieczki podczas pobytu w sanatorium

Leczenie uzdrowiskowe to nie tylko dbałość o zdrowie fizyczna, ale także czas wycieczek, dancingów, czy imprez plenerowych.

Musimy być więc przygotowani finansowo na odpłatność za np. wejście do muzeum, rejs statkiem, wyjście do kawiarni albo wypożyczenie kajaku.

Wiele osób lubi przywozić pamiątki z sanatoryjnych wojaży- co może okazać się kosztowną inwestycją- szczególnie, gdy chcemy obdarować kilka osób.

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium na NFZ i jakie są z tym koszty

Leczenie uzdrowiskowe na NFZ dostępne jest dla każdej osoby ubezpieczonej. Skierowanie może wystawić lekarz rodzinny lub innej specjalizacji, który prowadzi terapię danego pacjenta.

Lekarz we wniosku opisuje stan zdrowia pacjenta oraz wyniki ostatnich badań- EKG, morfologii, OB, RTG, czy analizy moczu. Ponadto ostatni wypis ze szpitala- jeżeli pacjent był hospitalizowany.

Następnie kuracjusz wysyła wniosek do oddziału NFZ, gdzie lekarz balneolog dokonuje kwalifikacji na leczenie sanatoryjne. Decyzję chory otrzymuje listownie – nie później jednak niż 14 dni przed planowanym wyjazdem do uzdrowiska.

Czas oczekiwania na pobyt w sanatorium waha się od 12 do nawet 24 miesięcy. Uzależnione jest to m.in. od profilu terapeutycznego sanatorium, położenia ośrodka i sezonu.

Porady dla pacjentów wybierających się do sanatorium

Wybierając się do sanatorium przede wszystkim powinniśmy zabrać ze sobą dobry humor i pozytywne nastawienie do leczenia.

Pojawiające się czasem problemy organizacyjne czy konflikty z innymi kuracjuszami można rozwiązać bez niepotrzebnych antagonizmów.

Wystarczy, że każdy z nas będzie przestrzegał regulaminu i zasad dobrego wychowania. Harmonijny pobyt ma szansę stać się bardzo przyjemnym czasem, dostarczyć nam wiele radości i korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Dokumenty uprawniające kuracjuszy do niższych opłat

Zwolnienie z opłat w sanatorium przysługuje:

 • pracownikom związanym z produkcją wyrobów azbestowych,

 • dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat – chyba, że się dalej uczą- do 26 roku życia,

 • dzieciom z niepełnosprawnością znaczną niezależnie od wieku,

 • seniorzy- o ile posiadają Ogólnopolską Kartę Seniora a sanatorium przystąpiło do projektu.

Podsumowanie artykułu na temat ile pieniędzy zabrać do sanatorium

Podczas planowania wyjazdu do sanatorium, ważne jest, aby dokładnie przygotować się pod względem finansowym. Jak pokazuje nasz przewodnik, koszty związane z pobytem w sanatorium mogą być różne. Począwszy od standardu pokoju, wybranego sanatorium nfz czy prywatnego poprzez dodatkowe atrakcje i usługi. Dzięki świadomej decyzji i odpowiedniemu przygotowaniu, każdy kuracjusz będzie mógł w pełni korzystać z leczenia uzdrowiskowego oraz atrakcji miejscowości uzdrowiskowej.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci odpowiedzieć na pytanie “Ile pieniędzy zabrać do sanatorium?” i przygotować się do wyjazdu. Pamiętaj, że sanatorium to nie tylko leczenie, ale również okazja do relaksu, odpoczynku i poznania nowych miejsc. Życzymy udanego pobytu i powrotu do pełni zdrowia!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *