fizjoterapia laserem

Fizjoterapia laserem — jak działa? Wskazania i przeciwwskazania do stosowania lasera w rehabilitacji

Laseroterapia w rehabilitacji stosowana jest od wielu lat. Polega na naświetlaniu zmienionej chorobowo tkanki promieniowaniem laserowym dostarczanym przez urządzenia emitujące skupioną wiązkę światła.

Światło lasera przynosi bardzo korzystne efekty terapeutyczne — redukuje ból, stan zapalny i obrzęki. Ponadto przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek i poprawia ich ukrwienie. Z tego powodu popularna jest fizjoterapia laserem.

Laser ma szerokie zastosowanie — m.in. w medycynie estetycznej, chirurgii, diagnostyce nowotworowej i fizykoterapii. Od wielu lat regularnie poddaję się terapii z wykorzystaniem światła laserowego i mogę z pełną odpowiedzialnością napisać, że jest to terapia skuteczna, bezpieczna i bezbolesna.

Czym jest laseroterapia?

Historia lasera rozpoczęła się w 1917 roku, gdy wybitny uczony Albert Einstein stwierdził, że istnieje możliwość pobudzanie najmniejszych cząsteczek materii — atomów — do emisji światła. Musiało jednak minąć jeszcze wiele lat, aby możliwe stało się zbudowanie lasera. Pierwszym naukowcem, któremu się to udało był w 1960 roku Theodore Maiman. Od tego czasu nastąpiła nieustannie rozwijająca się era laserów. Obecnie mają one zastosowanie nawet w medycynie.

Laseroterapia — to zabiegi z dziedziny fizykoterapii. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się specjalistyczne lasery medyczne — urządzenia emitujące skupioną jednobarwną wiązkę światła. Leczenie laserem polega na naświetlaniu ciała punktowo lub wielopunktowo. Może być też wykonywane na większym obszarze przez urządzenia — tzw. skanery laserowe — emitujące promieniowanie.

Zasada działania lasera

Laser świeci podobnie jak żarówka, ale działa inaczej. Po jego wyłączeniu w ciemnym pomieszczeniu nie ujrzymy rozproszonego światła, a jedynie intensywnie świecący punkt powierzchni, na który pada wiązka laserowa.

Dzieje się tak, ponieważ promienie świetlne lasera nie rozpraszają się w różnych kierunkach, jak w lampie, ale przemieszczają prawie równolegle ze sobą.

Dzięki temu możliwe jest przekazanie dużej energii do niewielkiego obszaru. Siła urządzenia uzależniona od parametrów lasera, jakiego używamy. Lasery dzielimy na niskoenergetyczne i wysokoenergetyczne.

Lasery niskoenergetyczne

W fizykoterapii zazwyczaj następuje wykorzystanie lasera niskoenergetycznego — nazywanego również miękkim. Promieniowanie lasera biostymulującego mieści się w zakresie światła widzialnego albo promieniowania podczerwonego. Dzielimy je na podczerwone (IRA) oraz czerwone (R).

Pierwsze stosowane jest w stymulacji tkanek poprzez skórę — np. po urazach. Drugie z kolei do leczenia odleżyn, czy ran otwartych.

Siła, którą wytwarza laser niskoenergetyczny, jest niewielka. Z tego też powodu głębokie wnikanie energii jest niemożliwe. Terapia jednak przynosi zauważalne efekty -powoduje biostymulację, pobudzenie położonych poniżej tkanek, dzięki czemu poprawia się ich kondycja.

Brak działania termicznego sprawia, że zabieg jest dla pacjenta bezpieczny i bezbolesny. Bezpłatne leczenie dostępne jest w ośrodkach rehabilitacyjnych mających podpisaną umowę z NFZ.

Lasery wysokoenergetyczne

Lasery wysokoenergetyczne (HIL) są rewolucyjną technologią opartą na sprawdzonej terapii laserowej. Zastosowana w nich bardzo wysoka moc promieniowania — do 30 W — pozwala na głębsze wnikanie energii i tym samym skuteczniejszą terapię.

Lasery wysokoenergetyczne są zdecydowanie silniejsze niż niskoenergetyczne. Rehabilitacja laserem sprawia, że efekty leczenia odczuwalne są już po pierwszym zabiegu.

Specjaliści zalecają terapię składającą się z 4-10 zabiegów, powtarzanych co 2-3 dni. Niestety terapia jest nierefundowana przez NFZ. Koszty pojedynczego zabiegu oscylują w kwocie od 30 do 80 zł.

 fizjoterapia laserem
Fizjoterapia laserem przyjmuje różne formy, dostosowane do problemu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem należy przede wszystkim dobrze umyć miejsce, które ma być leczone, tak aby nie pozostały na nim kosmetyki i maści. Nie musimy się całkowicie rozbierać — wystarczy odsłonić części ciała poddawane terapii.

Powinniśmy także zdjąć biżuterię i inne ozdoby — mogą jedynie pozostać te pozbawione błyszczących elementów. Istnieje bowiem ryzyko, że będą odbijały światła lasera, które zostanie skierowane na inny kurs i wystąpi stan zagrożenia dla pacjenta oraz leczącego. Leczenie promieniowaniem emitowanym przez laser może w takiej sytuacji stać się również nieskuteczne.

Metody wykonywania terapii z wykorzystaniem lasera

Rehabilitacja laserem może przebiegać na dwa sposoby — jako metoda kontaktowa lub bezkontaktowa. Ponadto jako podejście labilne bądź stabilne.

  • Metoda kontaktowa — tutaj głowica urządzenia przylega bezpośrednio do naszego ciała. W celu leczenia bólu albo łagodzenia obrzęku można stosować większy ucisk, stały lub przerywany.
  • Metoda bezkontaktowa — czyli taka, gdzie terapia laserem przebiega bez dotykania skóry. Głowica oddalona jest o ok. 1 cm od leczonej części ciała, natomiast czynnikiem terapeutycznym jest dochodzące światło laserowe.
  • Technika labilna — polega na przesuwaniu głowicy po okolicy ciała poddawanej laseroterapii
  • Technika punktowa — polega natomiast na naświetlaniach powierzchni ciała w sposób punktowy.

Skanowanie większych części ciała

Skaner — czyli bezkontaktowe funkcjonowanie lasera odbywa się na większej powierzchni ciała niż punktowe. Terapia promieniem laserowym (skanerem) jest dobrym rozwiązaniem w reumatoidalnym zapaleniu stawów, gdzie niezbędne jest naświetlanie większej części ciała.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku leczenia uszkodzonych tkanek kręgosłupa na kilku poziomach. Urządzenie emitujące promieniowanie umożliwia objęcie terapią większego obszaru kręgosłupa i przylegających do niego mięśni.

Właściwości terapeutyczne lasera

Leczenie z użyciem lasera stymuluje mikrokrążenie krwi. Laser działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Ponadto przyspiesza namnażanie się nowych komórek, pobudza syntezę kolagenu oraz wspiera gojenie się ran i blizn. Wspiera leczenie wielu urazów mięśniowo-stawowych.

Wskazania do leczenia z wykorzystaniem lasera

Dzięki maksymalnej skuteczności terapii laserowej stosowana jest ona w wielu chorobach i trudnych do opanowania dolegliwościach bólowych.

Leczenie z wykorzystaniem światła laserowego pomoże w reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także złagodzi dolegliwości bólowe u osób mających zespół cieśni kanału nadgarstka.

Stosowanie lasera wprowadzono również w leczeniu chorób układu ruchu — chorób reumatoidalnych i zwyrodnieniowych stawów. To doskonała rekonwalescencja po urazach sportowych lub operacjach. Pomoże w terapii łokcia tenisisty, ostrogi piętowej oraz przykurczach mięśni i trudno gojących się ranach i bliznach.

Rewelacyjne efekty terapeutyczne promieniowaniem emitowanym przez laser uzyskuje się w rehabilitacji choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i po jego urazie. Laser redukuje ból stawów i stany zapalne.

Laser w medycynie estetycznej

Terapia laserem stosowana jest także w kosmetologii i medycynie estetycznej. Rewelacyjnie wpływa na usuwanie przebarwień, zamykania naczynek i rumieni. Poza tym laser używany jest do usuwania naczyniaków, przebarwień, rozstępów i zabiegów rewitalizujących skórę.

laser na kręgosłup
Laseroterapia pomaga w wielu problemach. Leczy się nią też kręgosłup.

Przeciwwskazania do terapii laserem

Korzyści wynikających z zastosowania lasera jest wiele, jednak nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Możliwości przeprowadzenia terapii z użyciem lasera pozbawione są osoby mające:

  • padaczkę,
  • gorączkę,
  • infekcje wirusowe,
  • krwotoki z przewodu pokarmowego,
  • nowotwory,
  • zalecone przyjmowanie leków fotouczulających,
  • nadczynność tarczycy.

Laseroterapia nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i podczas menstruacji.

Bezpieczeństwo podczas laseroterapii

Rehabilitacja laserem może okazać się dla nas skutecznym sposobem leczenia — pod warunkiem jednak, że zadbamy o bezpieczeństwo. Z tego względu dawki promieniowania powinny być dostosowane do schorzenia.

Zastosowanie dawek zbyt małych może nie przynieść pożądanych efektów leczniczych. W przypadku zastosowania zbyt dużych dawek lasera istnieje możliwość uszkodzenia wzroku i poparzenia skóry. Dlatego profilaktyka wiąże się m.in. z użytkowaniem okularów ochronnych zarówno w przypadku pacjenta, jak i terapeuty.

Podsumowanie

Zastosowanie lasera w fizjoterapii ma miejsce od dziesiątek lat. Jest to metoda, która nieustannie się rozwija i przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne. Wiem o tym z własnego doświadczenia, ponieważ od wielu lat korzystam z tejże terapii. Chodzi tu zarówno o zastosowanie lasera niskoenergetycznego, jak i wysokoenergetycznego. Lasera punktowego oraz skanera.

Aby doświadczyć maksymalnej skuteczności terapii laserowej, powinna odbywać się ona z uwzględnieniem odpowiednich odstępów czasowych. Wówczas można zauważyć jej działanie pobudzające mikrokrążenie krwi, rozluźnienie mięśni, złagodzenie dolegliwości bólowych oraz wiele efektów kosmetologicznych.

W moim przypadku laseroterapia pomogła na złagodzenie bólu, zwiększyła ruchomość stawów i tym samym wpłynęła na moją ogólną kondycję zdrowotną. Mogę więc z pełną odpowiedzialnością polecić laseroterapię jako skuteczną, bezpieczną i bezbolesną metodę leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *