Domowe sposoby na korzonki. Czy naturalne metody leczenia bólu korzonków są skuteczne?
Każdy, kto doświadczył bólu korzonków wie, jak nieprzyjemne i paraliżujące mogą być te dolegliwości. Korzonki, czyli korzenie nerwowe wychodzące z rdzenia kręgowego, pełnią kluczową rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych. Niestety, różne czynniki, takie jak urazy czy schorzenia kręgosłupa, mogą prowadzić do ich zapalenia. Objawia się to silnym i nagłym bólem, drętwieniem oraz osłabieniem mięśni.
Wielu z nas szuka w takiej sytuacji domowych sposobów na korzonki, które złagodzą objawy i przywrócą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się sprawdzonym metodom leczenia oraz dowiemy się, jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia korzonków nerwowych. Czy domowe sposoby na korzonki mogą być skuteczne?
Wprowadzenie do problemu korzonków- anatomia kręgosłupa
Kręgosłup składa się z 33-34 kręgów położonych jeden nad drugim. W dolnym odcinku kręgosłupa kręgi są duże i masywne. Im wyżej, tym są one mniejsze i delikatniejsze. Kręgosłup dzielimy na:
Odcinek szyjny składający się z 7 kręgów.
Odcinek lędźwiowy zbudowany z 5 kręgów.
Odcinek krzyżowy mający 5 kręgów.
Odcinek guziczny zawierający 3 do 5 kręgów.
Wewnątrz kręgosłupa znajduje się rdzeń kręgowy mający swój początek w mózgu. Wychodzą z niego na każdym poziomie kręgosłupa nerwy rdzeniowe. Są one odpowiedzialne m.in. za unerwienie kończyn górnych i kończyn dolnych.
Co to są korzonki i jakie są ich funkcje?
Korzonki to potocznie włókna nerwowe odchodzące od rdzenia kręgowego poprzez otwory pomiędzy kręgami kręgosłupa. Są to dwie pary korzeni brzusznych zawierających włókna ruchowe i dwa korzenie grzbietowe składające się z włókien nerwowych i czuciowych.
Ucisk na nerw albo zapalenie korzonków może powodować poważne objawy neurologiczne. Należy do nich ból korzonków, zaburzenia czucia, osłabienie mięśni oraz uszkodzenia nerwu- czasem nieodwracalne.
Przyczyny zapalenia korzonków nerwowych
Przyczyną zapalenia korzeni nerwowych najczęściej jest przepuklina krążka międzykręgowego, która uciska na nerw. Wśród innych schorzeń kręgosłupa powodujących nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości znajduje się choroba zwyrodnieniowa, skolioza oraz dyskopatia.
Zapalenie korzonków nerwowych może także być spowodowane zbyt dużym obciążeniem kręgosłupa. Dochodzi do niego zazwyczaj podczas pracy, aktywności fizycznej bądź treningu bez wykonanej rozgrzewki lub przybraniu niewłaściwej pozycji.
Nierzadko przyczyną zapalenia korzonków bywa gwałtowny ruch wykonany podczas podnoszenia ciężaru. Atak korzonków mogą również wywołać infekcje wirusowe i bakteryjne, stres oraz stany zapalne stawów oraz kości.
Dodatkowymi czynnikami, które bardzo często doprowadzają do zapalenia korzonków jest zbyt mała aktywność ruchowa i otyłość.
Warto też pamiętać, że silny ból pleców może stanowić zasłonę dla takich schorzeń jak:
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Półpaśca.
Cukrzycy.
Nowotworu z przerzutami do kręgosłupa.
Choroby nerek.
Objawy zapalenia korzonków
Zapalenie korzonków nerwowych objawia się bardzo silnym i nagłym bólem. Może on obejmować m.in. kręgosłup lędźwiowy i odcinek szyjny.
Atak rwy kulszowej to ucisk na nerw kulszowy. Najczęstsze dolegliwości towarzyszące napadowi, to silny ból promieniujący na pośladki. Często obejmuje też tylną część nogi. Ból sięga w wielu przypadkach nawet stopy i palców.
Objawy korzonków mogą wystąpić również w odcinku szyjnym. Ucisk na nerw w tym przypadku spowoduje tzw. rwę barkową. Ból przebiega tutaj od szyi wzdłuż kończyny górnej aż do palców rąk.
Niezależnie jednak w jakim odcinku kręgosłupa występuje ucisk na włókna nerwowe towarzyszy im wiele uciążliwych objawów. Pojawia się drętwienie kończyny, mrowienie, zaburzenia czucia i osłabienie siły. Z czasem uwidaczniają się również zaniki mięśniowe.
Ponadto mogą wystąpić problemy z oddawaniem moczu i stolca. Jeżeli bolące korzonki występują w odcinku szyjnym często pojawiają się zawroty i bóle głowy. Chorzy doświadczają zaburzenia widzenia a w zaawansowanych stanach problemów z połykaniem i oddychaniem.
Kto jest najbardziej narażony na ból korzonków?
Badania naukowe wskazują, że ból korzonków odczuło w swoim życiu 80% populacji. Czasem bywały to jednorazowe incydenty, ale zdarzały się także cykliczne dolegliwości bólowe.
Zapalenie oraz ból korzonków najczęściej dotyczy seniorów oraz osób otyłych. Duże ryzyko wystąpienia ucisku na nerwy rdzeniowe występuje także u pracowników fizycznych i sportowców. Niestety dysfunkcja ta co raz częściej dotyka także ludzi młodych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka mająca na celu utrzymanie dobrej kondycji organizmu i sprawności ruchowej.
Diagnozowanie ucisku na korzenie nerwowe
Wystąpienie nagłych, silnych i powtarzających się dolegliwości bólowych w okolicy kręgosłupa powinno być dla nas niepokojącym sygnałem. Powodów tychże dolegliwości może być wiele a jednym z nich zapalenie korzonków nerwowych.
Dlatego, gdy pojawi się ból karku, ból związany z rwą kulszową, czy bóle stawów warto wybrać się na wizytę do specjalisty. Lekarz- POZ , ortopeda lub neurolog- zleci specjalistyczne badania diagnostyczne. Najważniejsze z nich to:
RTG.
Tomografia komputerowa.
Rezonans magnetyczny.
ENG- badanie przewodnictwa nerwowego.
Mielopatia. Dlaczego jest niebezpieczna?
Mielopatia to nieodwracalne uszkodzenie rdzenia kręgowego. Rozwija się w wyniku długotrwałego i postępującego ucisku. Najpierw atakuje korzonki nerwowe a następnie stopniowo struktury rdzenia. Przyczyną może być stenoza- zwężenie kanału kręgowego- albo schorzenia zwyrodnieniowe.
Nieleczone schorzenia kręgosłupa przebiegające z zapaleniem korzonków mogą doprowadzić do poważnych deficytów neurologicznych i trwałej niepełnosprawności.
Domowe sposoby na korzonki
Bóle w zapaleniu korzonków można skutecznie łagodzić domowymi sposobami. Dużą ulgę przynosi spanie lub leżenie na twardej i równej powierzchni w pozycji z uniesionymi pod kątem 90 stopni kolanami.
Skuteczne bywają również plastry oraz maści rozgrzewające i przeciwbólowe. Warto także – o ile zapalenie korzonków nerwowych występuje często- zakupić lampę sollux z czerwonym i niebieskim filtrem. Filtr czerwony działa rozgrzewająco a niebieski przeciwbólowo.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku nasilających się dolegliwości będą także- na krótko- ortezy, pasy lędźwiowe, stabilizatory i kołnierz ortopedyczny. Nie należy jednak stosować ich przewlekle, gdyż mogą spowodować osłabienie i zanik mięśni.
Leki i metody medyczne w leczeniu korzonków
Stan zapalny rozwijający się w wyniku ucisku na włókna nerwowe może wywołać bardzo silny ból pleców. Leczenie korzonków w początkowej fazie polega na stosowaniu ogólnodostępnych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Lekarz w zapaleniu korzonków zaleca zazwyczaj tabletki bądź zastrzyki domięśniowe tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ich zadaniem jest zredukowanie stanu zapalnego i tym samym przyczyny bólu poprzez m.in. rozluźnienie mięśni.
Niestety zdarzają się sytuacje, gdzie zapalenie korzonków nerwowych powtarza się bardzo często. Odpowiedzialne za ten stan rzeczy bywają zmiany zwyrodnieniowe oraz skutki urazów kręgosłupa, które należy usunąć operacyjnie.
Takim przykładem jest przepuklina kręgosłupa. Powoduje ona ucisk korzeni nerwowych i jednocześnie bardzo bolesne objawy rwy kulszowej albo rwy barkowej.
Rehabilitacja
Rehabilitacja w przebiegu choroby korzeni nerwowych powinna być dobrana indywidualnie i dostosowana do fazy choroby. Najważniejszymi ćwiczeniami są te wzmacniające mięśnie kręgosłupa i odciążające uciśnięte nerwy.
Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj terapia manualna, masaż medyczny, masaż tensegracyjny, kinezyterapia oraz PNF- proprioceptive neuromuscular facilitation.
Uzupełnieniem leczenia różnych schorzeń kręgosłupa jest także kinesiotaping, neuromobilizacje oraz fizykoterapia.
Profilaktyka
Bóle w obrębie kręgosłupa – szczególnie gdy dochodzi do ucisku korzeni nerwowych- bywają bardzo uciążliwe. Mogą drastycznie ograniczyć naszą sprawność i doprowadzić do trwałej niepełnosprawności. Warto więc już od najmłodszych lat wprowadzić w życie działania profilaktyczne. Najważniejsze z nich to:
Zdrowa dieta.
Odpowiedni ciężar ciała.
Aktywność ruchowa.
Stosowanie preparatów uzupełniających niedobory w diecie.
Przestrzeganie zasad BHP w pracy i podczas aktywności ruchowych.
Unikanie wyziębienia organizmu.
Spanie na dość twardym materacu.
Zapobieganie problemom z korzonkami podczas pracy
Podstawowym działaniem profilaktycznym jest odpowiednio przystosowane miejsce pracy. Chodzi tutaj o odpowiedniej wysokości biurko, krzesło ale także taśmę w fabryce, przy której stoi pracownik.
Istotna jest również częsta zmiana pozycji mająca na celu uwolnienie korzonków- chwilowo zmniejszająca ich ucisk.
Specjaliści zalecają w przypadku wykonywania ciężkiej pracy fizycznej stosowania stabiliazatorów – np. pasa lędżwiowego, albo ortezy nadgarstka.
Zdrowe odżywianie- klucz do sprawności
Zdrowe odżywianie odgrywa kluczową rolę m.in. w profilaktyce chorób kręgosłupa. Właściwie skonstruowana dieta uzupełniająca niedobory żywieniowe wzmocni kości, stawy oraz układ nerwowy.
Szczególnie zalecany jest nabiał, warzywa oraz ryby. Niedobory witamin i mikroelementów możecie uzupełnić stosując dostępne w aptekach suplementy diety. Najskuteczniejsze mogę okazać się te zawierające m.in. witaminy z grupy B- kwas foliowy, tiaminę, kwasy omega, selen, potas i cynk.
Zbilansowane odżywianie korzystnie wpłynie również na utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Ograniczy to występowanie przeciążeniowych chorób kręgosłupa i stawów oraz wzmocni funkcjonowanie układu nerwowego.
Podsumowanie i rekomendacje
Ból korzonków nerwowych to jedno z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Jednak, jak dowiedzieliśmy się z tego artykułu, istnieje wiele domowych sposobów na korzonki, które mogą pomóc złagodzić objawy i poprawić jakość życia. Ważne jest, aby pamiętać o regularnych ćwiczeniach wzmacniających mięśnie kręgosłupa. Ponadto o stosowaniu naturalnych środków przeciwbólowych oraz unikaniu czynników ryzyka. Chodzi tutaj o podnoszenie ciężkich przedmiotów czy długotrwałe siedzenie. Pamiętajmy również, że w przypadku silnego bólu promieniującego czy objawów neurologicznych, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Dbajmy o zdrowie kręgosłupa i korzonków, a nasze ciało odwdzięczy się nam dobrym samopoczuciem i brakiem dolegliwości.