Jakie zabiegi na kręgosłup szyjny mogą łagodzić ból i pomagać w rehabilitacji?
Ból kręgosłupa szyjnego to problem, który może ograniczyć codzienne funkcjonowanie i komfort życia. Zmagasz się z ciągłym napięciem w okolicy szyi i bólem promieniującym do głowy? A może doświadczasz uczucia sztywności, które utrudnia obracanie głową? Wiele osób skarży się na podobne dolegliwości- nie jesteś więc sam. Dotyczy to szczególnie tych, którzy długie godziny spędzają przed komputerem.
Na szczęście istnieje wiele metod, które mogą przynieść ulgę. Skutecznie wspomóc proces rehabilitacji i tym samym oddalić konieczność interwencji chirurgicznej. W tym artykule przedstawiamy sprawdzone zabiegi na kręgosłup szyjny, które pomogły już wielu pacjentom w powrocie do pełnej sprawności.
Sprawdź: Jakie zabiegi na kręgosłup lędźwiowy
Budowa kręgosłupa szyjnego
Kręgosłup zbudowany jest z kręgów i dysków. Całość połączona jest więzadłami kręgosłupa i poruszana przez mięśnie. Wyróżniamy odcinek szyjny kręgosłupa, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy oraz guziczny.
W odcinku szyjnym- bo o nim tutaj mowa- znajduje się 7 kręgów. Pełnią one bardzo ważną funkcję- odpowiadają za biomechanikę układu ruchu człowieka. Ponadto podtrzymują głowę i pozwalają na obracanie nią.
Przyczyny bólu w odcinku szyjnym
Wśród najistotniejszych przyczyn bólu kręgosłupa szyjnego znajdują się:
złamanie kompresyjne kręgu,
uciskający na struktury nerwowe krążek międzykręgowy,
zbyt duże napięcie mięśni,
zmiany w stawach międzykręgowych,
skrzywienie kręgosłupa szyjnego,
nowotwory rdzenia.
stenoza.
Objawy schorzeń kręgosłupa szyjnego
Stany chorobowe i zwyrodnieniowe dotyczące kręgów szyjnych bywają przyczyną licznych objawów. Na pierwszym miejscu znajduje się ból kręgosłupa szyjnego promieniujący do łopatki i czasem szczęki. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby zdarzają się także problemy z połykaniem oraz oddychaniem.
Chorzy odczuwają ponadto mrowienie oraz drętwienie rąk. Zauważają też osłabioną pracę mięśni obręczy barkowej a nawet ich zanik. Wiele osób skarży się na bóle głowy, zawroty i szumy uszne. Niektórzy doświadczają też zaburzeń widzenia, skoków ciśnienia i osłabienia kończyn dolnych.
Diagnostyka bólu w odcinku szyjnym
Znalezienie przyczyny bólu szyi ma kluczowe znaczenie dalszym leczeniu. Dlatego, aby postawić właściwe rozpoznanie, niezbędne są specjalistyczne badania. Do diagnostyki wykorzystuje się więc:
wywiad,
RTG,
USG,
Rezonans Magnetyczny,
ENG i EMG.
Terapia manualna – skuteczny sposób na ból kręgosłupa
Zastosowanie terapii manualnej w leczeniu bólu kręgosłupa przynosi rewelacyjne efekty. Są one oczywiście uzależnione od zaawansowania choroby i stanu pacjenta. Wykorzystuje dotyk i ucisk do bezpośredniego oddziaływania na tkankę kostną, pracę naczyń krwionośnych oraz tkanki miękkie. Terapia manualna jest metodą nieinwazyjną, ponadto jest całkowicie bezbolesna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia- jeżeli wykonują ją specjaliści.
Zabiegi rehabilitacyjne sprzyjają korygowaniu wadliwych ustawień kręgów i całego kręgosłupa. Specjaliści najczęściej na redukcję dolegliwości bólowych stosują:
masaż,
stretching,
mobilizację,
manipulację,
neuromobilizację.
W terapii manualnej niezwykle ważna jest prawidłowa diagnoza i właściwe leczenie. Dlatego pamiętajcie, aby terapię przeprowadzał wykwalifikowany chiropraktyk, a nie kręgarz. Źle wykonane zabiegi rehabilitacyjne mogą spowodować nasilenie dolegliwości bólowych i doprowadzić do inwalidztwa.
Ćwiczenia rehabilitacyjne i ich rola w leczeniu kręgosłupa szyjnego
Rehabilitacja kręgosłupa może skutecznie złagodzić ból szyi. Odpowiednie ćwiczenia, dobrane do indywidualnych predyspozycji chorego wzmocnią pracę mięśni kręgosłupa. Ponadto zredukują ból i przyczynią się do większej ruchomości kręgów szyjnych oraz barków. Zaleca się aktywności z wykorzystaniem różnych form ruchu. Szczególnie skuteczne są jednak:
ćwiczenia rozciągające i rozluźniające,
mobilizujące,
izometryczne,
wzmacniające.
Korzystne efekty przynosi także stosowanie pozycji ułożeniowych pacjenta.
Metody wspomagające leczenie kręgosłupa szyjnego
Wiele czasu spędzamy w łóżku. Niewygodna pozycja podczas snu obciąża fizycznie pacjenta i często powoduje ból szyi. Warto więc zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną. W pracy np. przy komputerze, aby nie dokuczał nam ból szyi, niezbędne są przerwy na krótkie ćwiczenia. Rozluźnią one tkanki miękkie, które uległy zbyt dużemu napięciu.
Doskonałym wsparciem na bóle kręgosłupa jest pływanie. Aktywność w wodzie redukuje ból, poprawia ruchomość kręgosłupa i stawów. Najlepszym stylem do pływania, gdy mamy dolegliwości kręgosłupa szyjnego, jest pływanie na grzbiecie. Podczas tej aktywności kręgosłup jest odciążony, a ból staje się mniejszy.
Kiedy niezbędna jest operacja?
Operacja kręgosłupa to ostateczność- kieruje na nią lekarz. Wskazaniem do jej wykonania jest brak poprawy po rehabilitacji kręgosłupa. Przede wszystkim chodzi tu o utrzymujący się ból kręgosłupa, uciski na struktury nerwowe i drętwienie. Powodem bywają także zawroty i bóle głowy, osłabienie kończyn oraz problemy z oddychaniem i połykaniem.
Jak dbać o odcinek szyjny kręgosłupa na co dzień?
Sprawny kręgosłup szyjny to skarb dla każdego z nas. Dlatego powinniśmy o niego odpowiednio zadbać- nawet jak nie odczuwamy dolegliwości bólowych.
Warto zatem:
zdrowo się odżywiać,
regularnie ćwiczyć- szczególnie mięśnie szyi i barków,
odpowiednio przygotować swoje stanowisko pracy,
regularnie wykonywać badania obrazowe,
korzystać z terapii manualnych.
Podsumowanie
Poznanie różnych metod leczenia kręgosłupa szyjnego oraz ich zastosowanie może znacząco poprawić Twoją jakość życia. Terapie manualne, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz metody wspomagające to tylko kilka z wielu dostępnych opcji. Pamiętaj, aby każdą formę leczenia dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i predyspozycji, konsultując się zawsze z wykwalifikowanym specjalistą.
Nie pozwól, by ból kręgosłupa szyjnego dominował w Twoim życiu. Stosując opisane techniki, dbając o odpowiednią postawę możesz znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Dzięki temu możesz również cieszyć się większą swobodą ruchu. Nie zapominaj, że zdrowy kręgosłup to podstawa dobrej kondycji i samopoczucia. Nie lekceważ więc sygnałów, które wysyła Ci Twoje ciało.
Zachęcamy do dalszego poszukiwania informacji, by móc dokonać optymalnego wyboru. Niech ten artykuł będzie punktem wyjścia do dalszej, głębszej eksploracji i lepszego zrozumienia Twoich potrzeb zdrowotnych.