Jak obniżyć prolaktynę – praktyczne porady i metody obniżenia prolaktyny
Prolaktyna, choć może wydawać się hormonem o ograniczonym znaczeniu, pełni kluczowe role w naszym organizmie. Wpływa bowiem na wiele aspektów zdrowia zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wzrost jej poziomu może sygnalizować różne problemy zdrowotne. Czasem niepłodność i zaburzenia miesiączkowania. Może jednak również poważnie uszkodzić przedni płat przysadki mózgowej. To, jak obniżyć prolaktynę, staje się więc pytaniem o podstawowe znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia.
W tym artykule zajmiemy się praktycznymi poradami i metodami, które mogą pomóc w regulacji poziomu tego hormonu. Skupimy się nie tylko na medycznych interwencjach, ale również na naturalnych sposobach obniżenia prolaktyny. Chodzi tutaj o zmiany w diecie, zmiany stylu życia czy suplementację. Niezależnie od tego, czy Twoje problemy z prolaktyną wynikają z niedoczynności tarczycy, guza przysadki mózgowej czy innych przyczyn, znajdziesz tu istotne informacje. Pomogą one Tobie zrozumieć i zarządzać poziomem prolaktyny w Twoim organizmie.
Sprawdź:
Czym jest prolaktyna i jaka jest jej rola w organizmie?
Prolaktyna- PRL- jest hormonem produkowanym i wydzielanym przez przedni płat przysadki mózgowej. Dla zachowania równowagi w tymże procesie dopamina hamuje uwalnianie prolaktyny.
Rola prolaktyny zarówno u kobiet, jak i mężczyzn polega m.in. na regulacji gospodarki wodno- elektrolitowej. Ponadto wykazuje działanie analgetyczne- przeciwbólowe- i redukuje negatywne skutki stresu.
Buduje odpowiedź immunologiczną organizmu. Jest szczególnie ważne w przypadku chorób autoimmunologicznych, takich jak np. toczeń rumieniowaty układowy.
Prolaktyna u kobiet
Prolaktyna u kobiet odpowiada za wiele charakterystycznych dla płci procesów zachodzących w organizmie. Wśród nich są:
neurobiologiczne przystosowanie organizmu do ciąży i laktacji,
rozwinięcie się instynktu macierzyńskiego,
generowanie i utrzymanie laktogenezy w czasie ciąży i laktacji,
pobudzanie właściwych komórek gruczołu piersiowego, powodującego wzrost piersi,
hamowanie wydzielania hormonów gonadotropowych w okresie karmienia piersią. Skutkuje to zatrzymaniem owulacji i powoduje brak miesiączki.
Prolaktyna u mężczyzn
Prolaktyna odgrywa także bardzo istotną rolę u mężczyzn. Jej działanie wpływa bowiem na:
funkcjonowanie najądrzy,
funkcjonowanie jąder,
funkcjonowanie stercza i kanalików nasiennych,
plemniki.
Prawidłowy poziom prolaktyny
Prawidłowe stężenie prolaktyny we krwi wynosi:
poniżej 20- 25 ng/ml dla kobiet,
poniżej 15 ng ml dla mężczyzn.
Należy jednak zaznaczyć, iż powyższe parametry dotyczą wyłącznie kobiet niebędących w ciąży.
Przyczyny zaburzeń poziomu prolaktyny
Wysoki poziom prolaktyny zazwyczaj spowodowany jest guzem przysadki mózgowej wydzielającej prolaktynę. Innymi przyczynami podwyższonego poziomu prolaktyny są:
wysokotłuszczowa i wysokobiałkowa dieta, alkohol i papierosy,
niektóre leki- np. przeciwdepresyjne,
marskość wątroby,
niewydolność nerek,
niedoczynność tarczycy,
urazy głowy,
choroby podwzgórza,
zespół policystycznych jajników,
choroba Addisona,
zespół Sheehana,
padaczka.
Objawy podwyższonego poziomu prolaktyny we krwi
Objawy wysokiego poziomu prolaktyny bywają różne i mogą nie od razu zostać właściwie rozpoznane. Niezależnie jednak od jej etiopatogenezy w wyniku zwiększonej produkcji prolaktyny dochodzi do zaburzenia na osi podwzgórze- przysadka.
Charakterystycznymi objawami wysokiego poziomu prolaktyny u obu płci jest przede wszystkim przyrost masy ciała. Tłuszcz zazwyczaj odkłada się w okolicy brzucha.
Wysokie stężenie prolaktyny we krwi bardzo często powoduje także osteoporozę, osteopenię i depresję. Ponadto sprawia, iż czujemy się zmęczeni, dręczy nas niepokój i bywamy niestabilni emocjonalnie.
Liczne badania wskazują, że ponad 70% osób mających wysoki poziom prolaktyny doświadcza bólów głowy i zaburzeń widzenia. Czasem pojawiają się także obrzęki i czerwone szerokie rozstępy na brzuchu.
Najczęściej występującymi dysfunkcjami u kobiet są:
zaburzenia miesiączkowania,
mlekotok,
obniżone libido,
łojotok,
hirsutyzm,
ból podczas stosunku.
Objawy hiperprolaktynemii w przypadku mężczyzn to natomiast:
zaburzenia potencji,
spadek libido,
zmniejszona ilość ejakulatu,
zmniejszona gęstość włosów,
hipotrofia jąder,
zaburzenia erekcji.
Przyczyny obniżonego poziomu stężenia prolaktyny
Niski poziom prolaktyny może mieć swoje źródła w różnych czynnikach. Często bywa to guz przysadki mózgowej, która jest centralnym ośrodkiem regulującym produkcję prolaktyny.
Innymi przyczynami zbyt niskiego stężenia prolaktyny bywają choroby przysadki i urazy głowy. Wydzielanie prolaktyny zaburzają również niektóre leki- chodzi tutaj o dopaminy i leki z grupy agonistów dopaminy.
Działają one hamująco na wydzielanie prolaktyny. Przykładem są leki stosowane w chorobie Parkinsona oraz zespole niespokojnych nóg.
Zbyt niski poziom prolaktyny może wskazywać natomiast na niedobór witaminy B6. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem bywa suplementacja tejże witaminy. Dzięki regularnemu uzupełnianiu deficytu poziom prolaktyny wzrasta i tym samym poprawia się nasza kondycja zdrowotna.
Jakie badania wykonać, gdy mamy wysoką prolaktynę?
Stężenie prolaktyny można zbadać, wykonując badanie krwi. Pobiera się ją jednorazowo z żyły zgięcia łokciowego. Badanie stężenia prolaktyny powinno zostać wykonane rano, po co najmniej 2 godzinach od obudzenia. Pomiędzy godziną 8 a 10.
Pacjent zobowiązany jest do badania stawić się na czczo i po przespanej nocy. Ponadto bardzo ważne jest, aby powstrzymać się od współżycia, wysiłku fizycznego i spożywania używek. Duży wpływ na wynik prolaktyny może mieć także stres, więc warto przed badaniem zadbać o komfort psychiczny.
Kobiety badanie prolaktyny we krwi powinny wykonywać na początku cyklu miesiączkowego. Związane jest to bowiem ze wzrostem stężenia prolaktyny w drugiej połowie cyklu.
Badania uzupełniające
Specjalista przy podwyższonym poziomie prolaktyny i braku ciąży zleca zazwyczaj dodatkowe badania. Dzieje się tak, gdy występuje podejrzenie choroby- np. niedoczynności tarczycy, guza umiejscowionego w przysadce mózgowej, czy zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym.
W takich sytuacjach lekarz zleca badanie stężenia prolaktyny z obciążeniem MTC. Polega ono na oznaczeniu PRL na czczo oraz po podaniu doustnym 10 mg. metoklopramidu. Padanie poziomu prolaktyny wykonuje się po 60 i 120 minutach.
Specjaliści w hiperprolaktynemii zalecają również dodatkowo wykonanie rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej. Pacjent często otrzymuje także zlecenia na badania pomiaru stężenia innych hormonów.
Wszystkie te działania mają na celu znalezienie przyczyny hiperprolaktynemii i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Pamiętajcie więc, aby regularnie wykonywać badania.
Naturalne metody obniżania prolaktyny we krwi
Najważniejszymi sposobami, które spowodują obniżenie poziomu prolaktyny, są:
zdrowa dieta,
redukcja stresu,
regularny sen,
systematyczna aktywność fizyczna,
właściwa suplementacja.
Medyczne metody obniżania prolaktyny
Leczenie mające na celu obniżenie prolaktyny wdrażane przez specjalistów obejmuje m.in. farmakoterapię. Opiera się ono na zastosowaniu leków z grupy antagonistów dopaminy- np. bromokryptyny, kabergoliny, czy chinagolidu.
Istnieją doniesienia naukowe mówiące, że leki te bardzo skutecznie wpływają na regulację hormonu przysadki mózgowej. Efektem czego jest zmniejszenie ryzyka guzów w przysadce mózgowej.
Zdarza się jednak, że leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów. W takich sytuacjach niezbędne jest leczenie chirurgiczne.
Dieta a poziom prolaktyny
Podwyższony poziom prolaktyny może wywołać wiele poważnych problemów zdrowotnych. Na szczęście możemy skutecznie obniżyć poziom prolaktyny, stosując odpowiednią dietę. Doskonałe efekty może przynieść systematyczne spożywanie pokarmów bogatych w witaminę B3, B6, C, E oraz cynk.
W codziennym menu powinny zatem znaleźć się produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona. Ponadto ryby- np. dziki łosoś- ziemniaki, kurczak zagrodowy oraz banany i szpinak. W diecie powinny znaleźć się także warzywa i owoce.
Korzystnie na obniżenie poziomu prolaktyny wpływa także spożywanie gorzkiej czekolady, chudego białego sera, kaszy gryczanej i podrobów.
Ćwiczenia fizyczne
Aktywność fizyczna jest kolejnym sposobem pozwalającym obniżyć poziom prolaktyny. Każda nawet najmniejsza aktywność pomoże wam w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała oraz pozytywnie wpłynie na gospodarkę hormonalną.
Warto więc wybrać się na zajęcia pilates oraz nordic walking. Wskazana jest również joga, aerobic, basen albo ćwiczenia na siłowni. Jeżeli jednak nie lubisz takich aktywności, a chcesz zbić wysoką prolaktynę, wybierz rower zamiast samochodu. Możesz także- jeżeli mieszkasz w bloku- zrezygnować z windy i pójść po schodach.
Podczas aktywności ruchowej, pamiętajcie jednak, aby nie przesadzić z wysiłkiem. Zbyt intensywny trening może bowiem sprzyjać wzrostowi poziomu prolaktyny. Specjaliści zalecają regularną, ale umiarkowana aktywność co najmniej 4 razy w tygodniu po pół godziny.
Stres a hiperprolaktynemia
Sytuacje stresowe- szczególnie długotrwałe- sprawiają, że stężenie prolaktyny wzrasta wielokrotnie. Skrajne wyczerpanie układu nerwowego ma destrukcyjny wpływ na cały organizm.
Najpierw uszczerbku doznaje nasza psychika, a następnie ciało. Dobrym rozwiązaniem na obniżenie poziomu prolaktyny będzie więc wypoczynek i relaks.
Liczne badania wskazują, że na obniżenie poziomu stresu korzystnie wpływają m.in. zajęcia z jogi, tai- chi i trening Jacobsona.
Doskonałym sposobem na podwyższony poziom prolaktyny bywają również własne metody relaksacji. Tylko od was zależy, co wybierzecie- aromatyczną kąpiel, czytanie, słuchanie muzyki, taniec, czy spacer z psem.
Kiedy udać się do lekarza?
Wizyta u lekarza jest niezbędna, gdy zaobserwujecie niepokojące zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Jeżeli zatem występują u was nieregularne miesiączki i ból podczas stosunku jest to powód, aby skonsultować się ze specjalistą.
Sygnałem do wykonania badań jest także obniżone libido i zmniejszona gęstość włosów. Dające do myślenia jest również tycie, depresja, drażliwość i bóle głowy.
Nie zwlekajcie z wykonaniem badań, ponieważ mogą one wskazywać m.in. na podwyższony poziom prolaktyny. Dzięki badaniom specjalista będzie mógł określić przyczynę waszych dolegliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie. Być może wdrożone wcześnie leczenie uratuje wasze życie.
Podsumowanie
Zrozumienie roli prolaktyny i sposobu jej regulacji w organizmie jest nie tylko możliwy, ale i kluczowy dla utrzymania zdrowia hormonalnego. Zarówno naturalne metody, jak i medyczne interwencje oferują skuteczne narzędzia, terapeutyczne. Mogą one pomóc w osiągnięciu równowagi i poprawie ogólnego stanu zdrowia. Pamiętaj, że każda zmiana, szczególnie ta dotycząca zdrowia, wymaga czasu i cierpliwości, a efekty często nie są widoczne od razu.
Jeśli podejrzewasz, że poziom prolaktyny w Twoim organizmie nie jest prawidłowy, nie zwlekaj z konsultacją lekarską. Lekarz pomoże Ci zrozumieć przyczyny i zaproponuje odpowiednią ścieżkę leczenia. Dbając o swoje zdrowie i stosując się do zaleceń zawartych w tym artykule, masz szansę na poprawę jakości życia. Ponadto- co ważne- uniknięcie poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości. Pamiętaj, zdrowie hormonalne to fundament dobrego samopoczucia i klucz do zachowania równowagi ciała i umysłu.