Na zdjęciu widzimy mężczyznę w białym lekarskim fartuchu z założonym stetoskopem na szyi. Ma na sobie niebieską koszulę, krawat w drobne wzory i okulary. Uśmiecha się i stoi z założonymi rękami, co sugeruje pewność siebie i przyjazną postawę. Tło jest lekko rozmyte, ale można zauważyć długi korytarz szpitala lub kliniki. Mężczyzna wydaje się być lekarzem rodzinnym lub specjalistą w środowisku medycznym.

Jak zmienić lekarza rodzinnego. Przewodnik krok po kroku

Decyzja o zmianie lekarza rodzinnego to ważny krok dla każdego pacjenta. Czasem jest to wybór podyktowany przeprowadzką, innym razem poszukiwaniem lepszej opieki zdrowotnej. Niezależnie od powodu, każdy ma prawo do wyboru lekarza, który najlepiej odpowiada jego potrzebom. W tym artykule znajdziesz przewodnik krok po kroku, jak zmienić lekarza rodzinnego, aby proces ten był jak najprostszy i najmniej stresujący.

Zrozumienie procedury zmiany lekarza rodzinnego jest kluczowe, aby móc skorzystać z najlepszej możliwej opieki. Dowiesz się, jak wykorzystać narzędzia- np. internetowe konto pacjenta- i jakie dokumenty są potrzebne do dokonania zmiany. Naszym celem jest dostarczenie Tobie wszelkich informacji, które pomogą w bezproblemowym przejściu pod opiekę nowego lekarza rodzinnego.

Dlaczego warto zmienić lekarza rodzinnego?

Lekarz podstawowej opieki medycznej powinien być dla nas, autorytetem, powiernikiem i osobą, która odpowiednio o nas zadba. Niestety zdarza się, że relacja pacjenta z lekarzem nie jest dobra. Wynika to czasem z różnicy charakterów, odmiennych oczekiwań i wizji dalszego leczenia.

Bywa i tak, że przeprowadzka do innej miejscowości zmusza nas do zmiany lekarza rodzinnego. Część osób mimo zmiany miejsca zamieszkania nie chce jednak rezygnować z lekarza rodzinnego. Powodem zazwyczaj jest zadowolenie z opieki konkretnego lekarza poz. i długotrwała znajomość.

Niełatwa procedura oraz problemy, które na drodze musimy przejść, często zniechęcają nas do zmiany lekarza.

Mimo wszystko warto jednak zmienić lekarza rodzinnego. Dzięki temu możemy uzyskać spokój, jeżeli nasze relacje były konfliktowe. Ponadto nowe spojrzenie na historię naszej choroby, gdy utraciliśmy zaufanie do lekarza podstawowej opieki medycznej. Natomiast w sytuacji, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania, ważne jest, aby lekarz rodzinny był na miejscu.

Zdjęcie przedstawia uśmiechniętą lekarkę w białym fartuchu, siedzącą naprzeciwko pacjentki w jasnym, przestronnym gabinecie lekarskim. Lekarka trzyma w rękach elektroniczny tablet i stylus, a na szyi ma stetoskop. Rozmawia z pacjentką, której plecy są zwrócone do kamery. Pomieszczenie jest jasne i przytulne, z widocznymi na parapecie doniczkami z zielonymi roślinami i dużym oknem, przez które wpada naturalne światło. Atmosfera wygląda na przyjazną i komfortową.

Kiedy można zmienić lekarza rodzinnego?

Przepisy ustawy o POZ. mówią, że pacjenci mają prawo do bezpłatnej zmiany lekarza rodzinnego 2 razy w roku. Oczywiście tylko i wyłącznie na lekarza, który ma podpisaną umowę z narodowym funduszem zdrowia.

Jeżeli jednak chory będzie chciał dokonać zmiany lekarza rodzinnego częściej, musi liczyć się z opłatą rzędu 80 zł.

Każda osoba ubezpieczona ma ponadto prawo do zmiany pielęgniarki poz. oraz położnej poz. Pamiętajcie, że są jednak wyjątkowe zdarzenia uprawniające do bezpłatnej zmiany lekarza rodzinnego.

Chodzi tutaj m.in. o sytuację związaną z zamknięciem, bądź likwidacją przychodni. Ponadto z przejściem na emeryturę lekarza poz., który się nami dotychczas opiekował. Do bezpłatnej zmiany lekarza rodzinnego uprawnia także zmiana miejsca zamieszkania pacjenta. Dotyczy to oczywiście nie tylko lekarza, ale też pielęgniarki poz. i położnej poz.

Jak krok po kroku zmienić lekarza rodzinnego

Zmiana przychodni i wybór lekarza wymaga złożenia nowej deklaracji. Można, tego dokonać składając odpowiednią deklarację bezpośrednio w nowej placówce POZ.

Innym rozwiązaniem jest zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem internetowego konta pacjenta. Do korzystania z niego niezbędne jest posiadanie tzw. profilu zaufanego. Można go założyć poprzez bankowość elektroniczną albo e-dowód.

Jeżeli już je posiadacie, na internetowym koncie pacjenta znajdziecie wszelkie informacje określające dalsze postępowanie. Panel jest bardzo intuicyjny, więc nie powinien nastręczać większych trudności w działaniu.

W deklaracji należy podać m.in. własne dane osobowe, a także dane nowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Złożenie deklaracji metodą stacjonarną oraz na internetowym koncie pacjenta skutkuje dokonaniem wyboru. Pacjent nie musi kontaktować się z narodowym funduszem zdrowia i czekać na decyzję.

Dostępne są już dla niego- zgodnie z prawem- usługi medyczne z NFZ. Może więc korzystać z badań diagnostycznych. Ponadto otrzymywać skierowania do lekarza specjalisty i przebywać na zwolnieniu lekarskim.

Dokumenty potrzebne do zmiany lekarza rodzinnego

Wybór lekarza rodzinnego należy rozpocząć od przygotowania niezbędnych dokumentów. Potrzebny jest więc dowód osobisty, potwierdzenie ubezpieczenia i wypełniona deklaracja.

W sytuacji, gdy dokonujemy zmiany lekarza, warto dostarczyć mu wcześniejszą dokumentację medyczną. Będzie to dla lekarza poz. duże ułatwienie. Umożliwi nie tylko lepsze poznanie naszego stanu zdrowia, ale i szybsze wdrożenie leczenia.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej dla dziecka

W przypadku niepełnoletnich dzieci deklarację składają ich prawni opiekunowie. Noworodki do 6 miesięcy nieposiadające numeru PESEL natomiast mogą być zapisywane na podstawie dowodu ubezpieczenia rodzica.

Zapis dziecka może być również wykonany przez innego prawnego opiekuna. W sytuacji, gdy dziecko ukończy 6 miesięcy życia, deklaracja ta traci swoją ważność. Rodzic musi więc dokonać złożenia nowej deklaracji podstawowej opieki zdrowotnej.

Co zrobić, gdy napotkasz trudności?

Dokonując zmiany lekarza poz., musimy liczyć się z utrudnieniami- niezależnie czy robimy to osobiście, czy poprzez I.K.P.

Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, którego wybraliśmy, nie może nas przyjąć. Bywa to zazwyczaj spowodowane wyczerpaniem limitu miejsc.

Wybrany lekarz może także nie przyjąć naszej deklaracji, gdy będziemy mieszkali w zbyt daleko od przychodni. Problemem mogą bowiem okazać się dojazdy na wizyty domowe do oddalonej o kilkanaście kilometrów miejscowości.

W takich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z narodowym funduszem zdrowia. Pracownicy oddziału NFZ- pod który podlegamy- wskażą nam najbliższą, dostępną placówkę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Korzyści ze zmiany lekarza rodzinnego

Przepisy pozwalają na dość częste dokonywanie zmiany lekarza rodzinnego. Stwarzają więc szansę i dają możliwość pacjentom na dostęp do lepszej podstawowej opieki zdrowotnej.

Dzięki dokonanej zmianie lekarza poz. podstawowa opieka zdrowotna jest dla pacjenta bardziej dostępna. Chodzi tutaj m.in. o krótszy czas oczekiwania na wizytę i bardziej zindywidualizowane podejście do pacjenta.

Dotyczy to głównie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W pewnym zakresie także usług oferowanych przez położną poz. oraz pielęgniarki poz.

Podsumowanie

Zmiana lekarza rodzinnego może wydawać się wyzwaniem, ale jest to proces, który daje pacjentom kontrolę nad własną opieką zdrowotną. Pamiętaj, że decyzja o zmianie lekarza rodzinnego to ważny krok w kierunku zapewnienia sobie opieki, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Korzystając z narzędzi takich jak internetowe konto pacjenta, możesz dokonać zmiany szybko i bez niepotrzebnych formalności. Niezależnie od powodów, z jakich zmieniasz lekarza, ważne jest, aby lekarz podstawowej opieki zdrowotnej spełniał Twoje oczekiwania. Ważne, abyś czuł się wspierany i zrozumiany przez swojego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *