Na zdjęciu urządzenie do fonowania - vitafon

Fonowanie w leczeniu i wspomaganiu zdrowienia. Opinie i doświadczenia

Fonowanie stało się jednym z najważniejszych zasobów organizmu w dziedzinie fizjoterapii i medycyny. Ta innowacyjna metoda leczenia, bazująca na terapii wibroakustycznej, wykorzystuje mikrowibracje biologiczne, aby stymulować komórki mięśniowe do lepszej pracy.

Terapia ma za zadanie poprawiać także przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i wspomagać proces zdrowienia całego organizmu. Wielu pacjentów doświadczyło znaczącej ulgi w stanach zapalnych stawów oraz bólu pleców. Duża redukcja stanu zapalnego nastąpiła także w chorobach kręgosłupa– wszystko dzięki poprawie krążenia i aktywności mięśniowej.

Jak dokładnie działa fonowanie i jakie korzyści może przynieść pacjentom? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej metodzie i dowiemy się, dlaczego stała się ona tak ważna w dzisiejszej medycynie.

Fonowanie, na zdjęciu kobieta na zabiegu

Jak powstają mikrowibracje biologiczne? Kilka słów o fizjologii

Ciało człowieka jest w nieustannym ruchu. Mikrowibracje generowane w komórkach wspierają zasadniczo odzyskiwanie energii a także biorą udział w reakcjach immunologicznych. Zjawiska biologiczne mające miejsce w naszym organizmie wytwarzają szybkie wibracje. Stopniowo jednak tracą one swój pęd w skutek urazu, po wysiłku fizycznym czy długotrwałym zmęczeniu.

Mikrowibracje powstają:

 • W trakcie kurczenia się komórek mięśniowych.

 • Podczas wibrowania więzadeł głosowych, dzięki strumieniowi powietrza.

Mikrowibracje biologiczne. Co powoduje ich deficyt?

Przyczyn, które niekorzystnie wpływają na mikrowibracje biologiczne i powodują ich deficyt jest wiele. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • Wyczerpanie rezerw energetycznych w komórkach.

 • Problemy z przewodnictwem impulsów nerwowych np. w wyniku obrzęku w obszarze kręgosłupa.

Zazwyczaj dochodzi do powstania deficytu mikrowibracji dźwiękowej(akustycznej) o częstotliwości od 20-10 000 Hz. Prawdopodobnie- według dotychczasowych badań- z tego powodu niemowlęta tak głośno krzyczą.

Tkanki mięśniowe przekazują mikrowibracje sobie i tym samym przylegającym do nich organom. W sytuacji, gdy jednak komórki mięśniowe uległy wyczerpaniu lub doszło do zaburzenia przewodnictwa nerwowego tworzy się tzw. błędne koło. Niezbędna w takich sytuacjach jest ingerencja z zewnątrz polegająca na zastosowaniu vitafonu.

Jak działa terapia wibroakustyczna?

Obecnie w medycynie wykorzystywane są urządzenia wibroakustyczne zarówno stacjonarne, jak i przenośne. Te stacjonarne znajdują się zazwyczaj na oddziałach rehabilitacyjnych, w gabinetach kosmetologicznych i fizjoterapeutycznych. Aparaty przenośne natomiast mogą być stosowane w warunkach domowych.

Zasada działania vitafonu bazuje na wykorzystaniu mikrowibracji. Amplituda drgań i częstotliwość tegoż urządzenia zbliżona jest do drgań naturalnie występujących w naszym organizmie.

Terapia wibroakustyczna ma na celu przywrócenie utraconej energii na poziomie komórkowym. Bezpośrednia stymulacja tkanek, przy użyciu drgań dźwiękowych wykazuje zmiany metabolizmu komórkowego. Konsekwencją tego jest prawdopodobny, molekularny mechanizm naprawczy komórek.

Określone częstotliwości drgań pomagają osiągnąć założony cel, przekładający się na leczenie konkretnych schorzeń. Niskie częstotliwości od 40 do 80 Hz na przykład skutecznie leczą astmę i stany zapalne stawów kostnych. Z kolei częstotliwość 30 Hz ma pozytywny wpływ na pacjentów z chorobą Parkinsona.

Leczenie urządzeniem vitafon jest całkowicie bezinwazyjne, bezpieczne dla kuracjusza i skuteczne zarówno w profilaktyce chorób jak i ich leczeniu.

Jak powinna przebiegać terapia wibroakustyczna?

Przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre schorzenia są przeciwwskazaniem do fonowania. Jeżeli jednak nie stwierdzono u was przeciwwskazań do tej metody leczenia, specjaliści zalecają, aby terapię rozpocząć od fonowania nerek.

W procesie zdrowienia zazwyczaj następuje nasilenie procesu przemiany materii i jest zwiększony poziom toksyn we krwi.

Terapia wibroakustyczna ma za zadanie przede wszystkim poprawić pracę nerek. Efektem tego będzie szybsze oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn.

Fonowanie może różnie działać na poszczególne osoby. Dlatego przy stosowaniu vitafonu terapię należy rozpocząć do krótkich zabiegów. Wydłużanie seansów powinno następować powoli, aby organizm przyzwyczaił się do mikrowibracji. W przeciwnym razie może dojść do zaostrzenia objawów choroby.

Maksymalny efekt leczniczy daje 3 godzinna terapia wibroakustyczna podzielona na 3 sesje. Czas jednego zabiegu powinien trwać najdłużej 60 minut. Innym wariantem na najlepsze wykorzystanie sprzętu jest przeprowadzenie 4-5 krótszych sesji rozłożonych na 24 godziny. Suma tychże sesji jednak nie powinna przekraczać 3 godzin.

Stosowanie vitafonu w połączeniu z terapią farmakologiczną należy przeprowadzać w momencie najwyższego stężenia leku we krwi. Najlepszy czas to 40 do 60 minut po przyjęciu tabletek lub innych leków doustnych. W przypadku zastrzyku z kolei będzie to 5 do 15 minut a od czasu nałożenia maści 2-4 godziny.

Efekt zastosowania urządzenia vitafon utrzymuje się przeważnie przez 4 do 6 godzin.

Fonowanie nerek. Dlaczego jest tak ważne?

Nerki to dwa organy przypominające kształtem fasolę. Położone są po lewej i prawej stronie przestrzeni zaotrzewnowej. U dorosłych mają około 11 centymetrów długości. Każda nerka przyczepiona jest do moczowodu- “rurki”- przez którą przepływa mocz do pęcherza.

Nerka aktywnie uczestniczy m.in. w nadzorowaniu równowagi kwasowo-zasadowej, objętości różnych płynów ustrojowych i osmolarności. Jej zadaniem jest również optymalizacja stężenia elektrolitów oraz usuwanie toksyn. Nerki uczestniczą więc w utrzymaniu homeostazy całego organizmu.

Zdarza się jednak, że nerki odmawiają posłuszeństwa na skutek choroby. Najczęściej występującymi schorzeniami jest odmiedniczkowe zapalenie nerek, zespoły nerczycowe i nefrologiczne ale także przewlekła lub ostra choroba nerek. Innymi dysfunkcjami dotyczącymi układu moczowego są kamienie nerkowe, kamienie moczowodów, niedrożność dróg moczowych i rak. W takich sytuacjach zalecane jest fonowanie- jako wsparcie leczenia klinicznego.

Terapia wibroakustyczna obszaru nerek jest fundamentalnym schematem leczenia. Niezależnie bowiem od rodzaju rozwijającej się dysfunkcji dzięki fonowaniu nerek następuje wzmacnianie i intensyfikacja ich pracy. Poprawa jest widoczna już po 30-40 minutach od wykonaniu zabiegu. W tym czasie wzrostowi ulega poziom mikrowibracji własnych oraz wydolność tegoż narządu.

Źródło mikrowibracji w przypadku nerek znajduje się w warstwach mięśniowych miedniczki nerkowej. Obejmuje też moczowód oraz leżące w pobliżu mięśnie grzbietu- dlatego fonowanie należy rozpocząć od strony pleców w kierunku miedniczki nerkowej i moczowodu.

Fonowanie nerek przyczynia się do znacznego oczyszczenia organizmu z wszelkich toksyn, szkodliwych związków przemiany materii oraz martwych komórek naszego ciała. Oddziałuje to bardzo korzystnie na stan zdrowia pacjenta borykającego się z różnymi schorzeniami- nie tylko umiejscowionych w okolicy nerek.

Niezaprzeczalnym atutem leczenia wibroakustycznego jest brak skutków ubocznych oraz możliwość zastosowanie bez względu na wiek chorego. Bardzo istotne jest także to, że fonowanie nie wchodzi w interakcje z zażywanymi lekami czy preparatami.

Na co pomoże fonowanie?

Fonowanie stosowane jest leczeniu wielu schorzeń i dysfunkcji. Wzmacnia działanie leków doustnych ograniczając tym samym konieczność zwiększania ich dawki.

Terapia wibroakustyczna szczególnie skuteczna bywa u osób doświadczających dolegliwości związanych z ostrogą piętową. Korzystnie wpływa także na przewlekłe choroby kręgosłupa ból pleców, oraz stany zapalne stawów.

Nieocenione korzyści przyniesie pacjentom mającym rany, złamania kości oraz zapalenie nadkłykcia- czyli w tzw. łokciu tenisisty. Regularne zabiegi pomogą, gdy dokucza rwa kulszowa i odczuwamy dolegliwości bólowe związane z halluksem.

Fonowanie przyczynia się również do intensyfikacji produkcji komórek macierzystych w szpiku kostnym. Jest to bardzo istotne w procesach immunologicznych zachodzących w organizmie. Dzięki tymże działaniom regularnie wzrasta nasza odporność.

Zastosowanie w celach leczniczych urządzenia vitafon przyspiesza też krążenie krwi. Zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych w przypadku większych węzłów chłonnych. Skutkuje to zmniejszeniem ciśnienia onkotycznego w tkance oraz przyspieszeniem przepływu cytokin oraz przekaźników do krążenia, co bardzo korzystnie wpływa na cały organizm.

Utrzymanie prawidłowego przepływu krwi i limfy znacznie redukuje występowanie obrzęków – zwłaszcza kończyn dolnych.

Regularnie stosowane wibroakustyczne metody leczenia doprowadzają do większego ukrwienia tkanki nerwowej. Lepsze ukrwienie poprawia dotlenienie i odżywienie- a to z kolei przyczynia się do znacznej poprawy przewodnictwa układu nerwowego.

Przeciwwskazania do fonowania

Mimo, iż fonowanie bywa bardzo skuteczne nie wszystkie schorzenia pozwalają na zastosowanie vitafonu. Terapii nie mogą poddać się obecnie osoby z:

 • Nowotworami złośliwymi.

 • Zaawansowaną miażdżycą.

 • Zakrzepami i zakrzepowym zapaleniem żył.

 • Stymulatorem serca.

 • Kamieniami w pęcherzyku żółciowym.

Spowodowane jest to obecnie niedostateczną wiedzą i brakiem specjalistycznych badań wykluczających negatywne oddziaływanie terapii. Nie wyklucza to jednak leczenia za pomocą drgań dźwiękowych innych okolic ciała.

Należy pamiętać jednak, aby nie fonować okolic znajdujących się bliżej niż 10 cm. od miejsca dotkniętego powyższymi schorzeniami. Fonowanie jest bezwzględnie zabronione w przypadku występowania ostrej choroby zakaźnej a także przy temperaturze powyżej 38,5 stopnia Celsjusza.

Zastosowanie vitafonu w kosmetologii

Wibroakustyczne metody leczenia znalazły zastosowanie także w kosmetologii. Dzięki dostosowaniu amplitudy drgań urządzenia do potrzeb pacjenta udaje się osiągnąć widoczny efekt leczniczy.

Występujące na skórze zmarszczki ulegają stopniowo spłyceniu- stają się mniej widoczne. Fonowanie korzystnie wpływa również na cellulit. Przyspiesza przepływ limfy i redukuje powstałe obrzęki. Skóra staje się bardziej odżywiona, lepiej ukrwiona a w efekcie bardziej elastyczna i jędrna.

Wibroakustyczna metoda leczenia jest nieoceniona również w leczeniu blizn pooparzeniowych i przerostowych. Skutecznie hamuje hipertrofię i wzmacnia działanie maści na blizny takich jak: Contratubex i Cepan.

Vitafon w domu. Remedium na wiele dolegliwości

Urządzenie vitafon oddziałuje na nasze ciało już na poziomie komórkowym. Dlatego bywa skuteczne w zapobieganiu licznym schorzeniom i dolegliwościom. Ogromnym plusem tej terapii jest fakt, że można ją wykonywać w domu samodzielnie. Wystarczy zakupić Vitafon, który jest dostępny w sklepach medycznych lub medycznych sklepach internetowych.

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W skład zestawu do fonowania wchodzi:

 • Aparat do terapii wibroakustycznej Vitafon.

 • Zasilacz sieciowy.

 • Vibrofony- przetworniki wibroakustyczne.

 • Komplet specjalistycznych mankietów stabilizujących.

 • Karta gwarancyjna i instrukcja obsługi.

Co mówią medycy?

Znaczne grono specjalistów- lekarzy i fizjoterapeutów- wskazuje na dużą skuteczność terapeutyczną urządzenia vitafon. Zdaniem naukowców leczenie tą metodą jest szansą dla wszystkich osób, które źle znoszą farmakoterapię.

To również dobry sposób dla każdego, kto chce poprawić swój stan zdrowia po chemioterapii. Fonowanie zalecane jest także osobom doświadczającym chronicznego bólu w przebiegu wielu poważnych schorzeń-np. reumatoidalnego zapalenia stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, czy dnie moczanowej.

Skuteczność leczenia wibracjami i dźwiękiem- według badań naukowych- jest bardzo wysoka. Obejmuje redukcję stresu, rozluźnia i wspiera terapię w poważnych problemach zdrowotnych takich jak: choroba Alzheimera, nowotwory czy ADHD u dzieci.

Terapia wibroakustyczna przynosi także rewelacyjne efekty u sportowców. Skutecznie skraca okres rekonwalescencji po urazach w okolicach stawów kolanowych, łokciowych, barków oraz uszkodzeniach mięśni przykręgosłupowych.

Wielu specjalistów po regularnym stosowaniu vitafonu zauważyło znaczącą poprawę zdrowia u swoich pacjentów. Chorzy mieli rozpoznaną dnę moczanową, zapalenie stercza, impotencję, nadciśnienie oraz cukrzycę i chorobę nadciśnieniową.

Podsumowanie

W erze nowoczesnej medycyny i fizjoterapii, fonowanie wyznacza nowe standardy w leczeniu i wspomaganiu zdrowienia. Dzięki terapii wibroakustycznej pacjenci doświadczają poprawy w przepływie krwi, aktywności mięśniowej i przyspieszenia procesów immunologicznych. Przekłada się to na skuteczność w leczeniu stanów zapalnych, bólu pleców czy chorób kręgosłupa.

Urządzenie Vitafon, będące kluczem do efektywnego fonowania, stało się nieocenionym narzędziem w rękach specjalistów, którzy dążą do maksymalnego efektu leczniczego dla swoich pacjentów. W miarę jak technologia postępuje, możemy spodziewać się dalszych innowacji w dziedzinie fonowania, które przyniosą jeszcze więcej korzyści dla zdrowia i samopoczucia pacjentów na całym świecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *