Co zabrać do sanatorium?
Sanatorium to miejsce, do którego udajemy się przede wszystkim, aby poprawić swoje zdrowie. Ponadto wypocząć oraz zdystansować się od codziennych problemów i trosk. Do takiego wyjazdu należy się jednak odpowiednio przygotować, ponieważ czeka na was wiele różnych aktywności. Wiele osób zastanawia się, co zabrać do sanatorium, by móc korzystać spokojnie z pobytu w nim?
Kąpiel w basenie, masaże, spacery, wycieczki oraz wieczorki taneczne — każda z tych okazji wymaga m.in. odpowiedniego ubrania. Warto więc na początek przygotować listę niezbędnych rzeczy, a następnie zgodnie z wykazem zapakować je do walizki. Tylko dzięki takiej organizacji będziecie mogli ze spokojem udać się w podróż i zregenerować siły w sanatorium.
W poniższym artykule znajdziecie potrzebne informacje, co zabrać do sanatorium.
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe
Wyjeżdżając na leczenie uzdrowiskowe, powinniśmy posiadać zatwierdzone przez NFZ, ważne skierowanie do sanatorium. O ile pobyt chorego w uzdrowisku jest bezpłatny, to pacjent musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Płaci za przejazd do sanatorium oraz pokrywa część kosztów wyżywienia i zakwaterowania.
Jeżeli planujemy pobyt odpłatny, niepotrzebne jest nam skierowanie. Wystarczy zarezerwować miejsce w wybranym uzdrowisku i dokonać opłaty.
W takiej sytuacji w przypadku osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności — albo równoważnego orzeczenia ZUS — w ramach ulgi rehabilitacyjnej możecie otrzymać częściowy zwrot podatku. W rocznym rozliczeniu podatkowym odliczycie sobie m.in. koszty zakwaterowania i za dodatkowe zabiegi.
Dowód tożsamości
Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość oraz obywatelstwo, dlatego powinniśmy zawsze mieć go przy sobie. Dowód osobisty będzie niezbędny podczas zarówno zameldowania, jak i wymeldowania z sanatorium.
Może okazać się również potrzebny, gdy będziemy chcieli skorzystać z ulg wynikających z posiadania np. Ogólnopolskiej Karty Seniora albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego
Przygotowując się do wyjazdu, powinniśmy zabrać aktualny odcinek emerytury lub renty — jeżeli jesteśmy emerytami bądź przebywamy na rencie. W sytuacji, gdy sami dokonujemy opłaty za pobyt w sanatorium, nie jest wymagane potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego.
Dokumentacja medyczna
Na turnus sanatoryjny koniecznie musisz zabrać pełną dokumentację medyczną. Niezbędne dokumenty to również wyniki badań, które posiadasz. Dzięki temu lekarz będzie mógł poznać twoją sytuację zdrowotną i zaplanować odpowiednie leczenie. Bardzo ważne jest, aby nie zatajać przed specjalistą żadnych chorób i ograniczeń.
Zapas leków
Kolejną bardzo istotną rzeczą jest wystarczający na cały okres pobytu zapas leków, które zażywamy na co dzień. Ważne, aby leki były w oryginalnych opakowaniach i posiadały aktualną datę ważności. Mimo tego, że jedziemy do placówki medycznej, warto zabrać ze sobą plastry — także te na odciski — środki opatrunkowe i aerozol z oktenidyną, która działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Dobrym pomysłem będzie także zabranie płynu przeciw komarom oraz wapna, które złagodzi przykre objawy uczulenia.
Musimy pamiętać jednak, że mogą zdarzyć się sytuacje nieprzewidziane — wiem to z własnego doświadczenia — chodzi tu o zaostrzenie objawów choroby i konieczność zażywania leków w większych dawkach.
Dlatego, wyjeżdżając na terapię, zawsze awaryjnie, zabieram więcej leków — tak, aby wystarczyło ich nie tylko na turnus sanatoryjny — ale również na nieprzewidziane sytuacje.
Jeżeli cierpisz na chorobę lokomocyjną, a podróż bywa dla ciebie problemem, do walizki spakuj także odpowiednie leki i wodę do popicia leków.
Środki higieniczne
Na liście rzeczy, które zabierzemy do sanatorium, powinny znaleźć się także środki do higieny intymnej, pasta do zębów, szampon oraz kremy i balsamy do ciała.
Jeżeli dokucza wam nietrzymanie moczu i korzystacie z wkładek anatomicznych albo pieluchomajtek należy je także zabrać do sanatorium. Przydadzą się również chusteczki higieniczne nawilżane, aby w trakcie podróży lub wycieczki móc np. odświeżyć ręce.
Zakwaterowanie
Komfort pobytu w sanatorium zależy m.in. pokoju, w którym zamieszkacie. Jeżeli zdecydujecie się na pobyt komercyjny, możecie spodziewać się wyższego standardu pokoju. W przypadku pobytu refundowanego przez NFZ sytuacja może wyglądać nieco inaczej.
Zwróćcie także uwagę, czy w sanatorium do dyspozycji kuracjusza jest w pokoju czajnik, żelazko i suszarka. Dowiedz się, czy można w ośrodku skorzystać z pralki albo zlecić usługę prania. Sanatorium ma jednak obowiązek zapewnić kuracjuszowi ręcznik.
Aparat słuchowy, laska i telefon
Wybierając się do sanatorium, musimy pamiętać, aby zabrać ze sobą aparat słuchowy, okulary — te, które nosimy na co dzień — ale także okulary słoneczne.
Bez tych akcesoriów bowiem, będzie wam trudniej komunikować się z otoczeniem, wypełniać dokumenty, opalać się albo spacerować wśród ośnieżonych szczytów górskich.
Brak telefonu komórkowego i ładowarki z kolei sprawi, że nie będziecie mieli kontaktu z najbliższą rodziną oraz przyjaciółmi. Do sanatorium należy zabrać także parasol lub — jeśli wolicie — płaszcz przeciwdeszczowy. W porze letniej, gdy słońce silnie świeci, niezbędny będzie także kapelusz, który ochroni naszą głowę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.
Kosmetyki kolorowe
Pobyt w sanatorium to nie tylko rehabilitacja i fizykoterapia to także spotkania towarzyskie. W takich sytuacjach warto zabrać ze sobą odpowiednie kosmetyki kolorowe. Chodzi tu o szminkę, cienie do powiek, czy wreszcie o podkłady pod makijaż i piankę do stylizacji włosów. Dzięki temu będziecie mogły zadbać o swój wygląd i poczuć się bardziej atrakcyjnie.
Balsamy, kremy i maści
Balsamy i kremy przydadzą wam się w pierwszej kolejności po kąpieli w basenie, pobycie w saunie, czy po kąpieli pod prysznicem. Woda w sanatorium może okazać się bowiem zbyt miękka albo zbyt twarda -wysuszać skórę albo przyczyniać się do powstawania uczuleń i podrażnień. Dzięki zastosowaniu balsamu, kremu a w razie konieczności maści zapobiegniecie przesuszeniu skóry i pojawieniu się innych nieprzyjemnych dolegliwości.
Bielizna do snu
Sen jak wiadomo jest bardzo ważną częścią naszego życia dlatego, aby móc dobrze się wyspać niezbędny jest odpowiedni ubiór. Może to być pidżama, koszula albo coś bardziej seksownego — jeżeli zamierzamy spędzić noc z poznanym partnerem. Z doświadczenia wiem, że najlepszym rozwiązaniem jest jednak zwykła pidżama — przynajmniej 3 komplety.
Na turnus sanatoryjny warto wziąć również szlafrok, ponieważ musimy liczyć się z tym, iż nie zawsze będziemy przebywali w pomieszczeniach zamkniętych. Bywa, że musimy przemieszczać się między budynkami. W tej sytuacji przechodząc na kolejne zabiegi, przebywamy na świeżym powietrzu. Czasem także wędrujemy korytarzami, gdzie panują przeciągi. Jak wiadomo w takiej sytuacji nietrudno o chorobę. Dlatego warto przygotować się na taką ewentualność i zabrać do sanatorium szlafrok.
Sportowy strój, czy spodnie dresowe?
W trakcie rehabilitacji będzie nam potrzebna swobodna odzież — najlepiej, aby była w ciemnych kolorach. Potrzebne będą przede wszystkim wygodne spodnie dresowe, odpowiednie obuwie i koszulka sportowa. Część zajęć zapewne — o ile pozwoli na to pogoda — będzie odbywała się na świeżym powietrzu, dlatego powinniśmy zabrać do sanatorium także odzież z długim rękawem.
Spodnie dresowe i koszulka powinny być wykonane z naturalnych materiałów i oddychające zarazem. Ponadto wygodne i niekrępujące naszych ruchów.
Buty do ćwiczeń na sali gimnastycznej
Duży wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa i wygodę będą miały wygodne buty. Powinny one być odpowiednio dobrane do rozmiaru i kształtu naszej stopy. Dobrze, aby były przewiewne, posiadały podeszwę, która nieśliska się np. podczas przejścia po umytej podłodze w pomieszczeniach zamkniętych.
Strój kąpielowy
Następną rzeczą, o której należy pamiętać to strój kąpielowy. Będzie on potrzebny przede wszystkim na zabiegach hydroterapeutycznych — kąpielach wodnych, wirowych masażach — ale także w sytuacji, gdy zechcemy pójść do sauny. Jeżeli będziemy uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym w okresie letnim strój kąpielowy może przydać się także do opalania na plaży.
Niezależnie jednak od pory roku wyjeżdżając do sanatorium wśród niezbędnych rzeczy, powinien znaleźć się czepek kąpielowy.
Klapki
Klapki są nieodzowną częścią garderoby zabieranej do sanatorium. Kuracjusze bardzo często mają zlecane kąpiele wirowe, ćwiczenia w basenie, gdzie po wyjściu musimy założyć klapki — albo tak jak w moim przypadku — buty do wody. Klapki są przede wszystkim jednak potrzebne podczas codziennej higieny osobistej — np. kąpieli pod prysznicem.
Okulary przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne bezwarunkowo powinny znaleźć się na liście niezbędnych rzeczy. Wykorzystacie je zarówno latem, jak i zimą. Latem podczas spacerów w słońcu albo w trakcie opalania na plaży. Zimą z kolei — o ile będzie śnieg — okulary przeciwsłoneczne mogą ochronić wasz wzrok przed wiatrem i tzw. ślepotą śnieżną.
Obuwie na spacery
Do sanatorium należy zabrać wygodne buty. Dobrze, aby były stabilne i lekkie, a także posiadały grubą podeszwę, przystosowaną do spacerów w lesie albo w górach. Bardzo ważną i pożądaną cechą butów na spacery jest także ich oddychalność i nieprzemakalność. Jeżeli nie planujecie dalekich wypraw, wystarczy zaopatrzyć się np. w adidasy i kalosze.
Kurtka przeciwdeszczowa
Pobyt w sanatorium to również wycieczki. Dobrym pomysłem na ochronę przed deszczem będzie więc zaopatrzenie się w płaszcz przeciwdeszczowy, kurtkę nieprzemakalną albo parasol. Pogoda bywa różna — niezależnie od pory roku — dlatego, warto być przygotowanym na każdą ewentualność.
Ciepła odzież
Ubrania, które zabieramy do sanatorium, muszą być dostosowane do pory roku, w której podejmujemy leczenie uzdrowiskowe. Na chłodniejsze dni, musimy zabrać do sanatorium odzież z długim rękawem — nawet jeżeli turnus wypada latem. Warto zapakować także spodnie dresowe z długimi nogawkami oraz szal, rękawice i czapkę — jeśli terapia przypada w miesiącach jesienno — zimowych.
Elegancko i z gracją
Pobyt w sanatorium to także dobry czas na relaks i nawiązywanie nowych znajomości. Podczas turnusu odbywają się bowiem wieczorki zapoznawcze oraz wieczorki taneczne. Z tego powodu warto wziąć ze sobą odpowiedni na taką ewentualność strój. Zaleca się więc przemyślane spakowanie walizki — prostą sukienkę w przypadku pań i koszuli z marynarką w przypadku panów.
Walizka i plecak
Spakowanie walizki to nie małe wyzwanie. Zwłaszcza gdy jedziecie po raz pierwszy na trzytygodniowy turnus. Należy więc dobrze przemyśleć, co chcecie zabrać do sanatorium. Z wielu rzeczy, z których korzystamy na co dzień w domu, możemy zrezygnować.
Walizka powinna być sztywna, aby w razie konieczności mogła służyć, jako szafa na ubrania albo stolik w czasie podróży. Istotne jest także, aby miała wytrzymałe kółka. Najlepiej 4 podwójne zestawy. Wówczas w razie awarii jednego z kół walizka nadal będzie sprawna.
Pakując odzież, możemy zrobić to na 2 sposoby:
Rolując odzież, dzięki czemu unikniemy konieczności prasowania ubrania, które zamierzamy założyć.
Składając ubrania w prostokąty — czyli metodą KonMari — a następnie układając je pionowo w walizce lub plecaku. Składanie odzieży polega na złożeniu np. bluzy dresowej i zawinięciu rękawów do środka tworząc w ten sposób prostokąt. Jest to doskonały sposób, który praktykuję od wielu lat i dzięki temu udaje mi się utrzymywać porządek.
Pakując się na wyjazd, warto zabrać ze sobą mały plecaczek, w którym zmieścimy niezbędne dokumenty, a także leki. Mały plecaczek to również doskonałe rozwiązanie pozwalające zabrać na plażę albo wieczorny spacer niezbędne akcesoria takie jak: okulary, chusteczki, czy paczkę prezerwatyw.
Zatem, co zabrać do sanatorium? Podsumowanie
Wyjeżdżając na turnus sanatoryjny, musicie być przygotowani na różne sytuacje. Te planowane, jak i te, które mogą się pojawić nagle. W mojej 23-letniej praktyce związanej z wyjazdami na rehabilitację zdarzały się sytuacje, że moja dokumentacja medyczna albo szpitalny strój pozostawał niezapakowany. Czasami zostawały w domu także wyniki badań.
Takie sytuacje bywały, gdy pakowałam się na ostatnią chwilę, bez przemyślenia i stosowego planu. Z tego względu, bardzo ważne jest, abyście odpowiednio się przygotowali. Tylko wówczas pobyt w sanatorium będzie dla was przyjemnością i pozwoli skupić się na leczeniu oraz wypoczynku.
Lista rzeczy do spakowania do sanatorium w pigułce
- skierowanie do sanatorium,
- dowód osobisty,
- ubezpieczenie,
- wyniki badań stanu zdrowia,
- kompletna dokumentacja medyczna,
- lekarstwa,
- artykuły higieniczne,
- telefon komórkowy,
- kosmetyki,
- piżamę,
- stój sportowy,
- buty sportowe,
- stój kąpielowy i klapki,
- łapcie,
- obuwie do wyjścia w plener,
- parasolkę lub ubranie przeciwdeszczowe,
- ciepłe okrycie,
- eleganckie ubranie na dancing.