Najlepsze naturalne sposoby na bóle stawów, które pomogą łagodzić objawy
Ból stawów to problem, który dotyka wiele osób, niezależnie od wieku. Badania wskazują, iż w Polsce z powodu artrozy cierpi ok. 2 mln osób. Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne, od choroby zwyrodnieniowej stawów, przez reumatoidalne zapalenie stawów, aż po dnę moczanową. Niezależnie od źródła problemu, ból stawów potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i obniżyć jakość życia.
Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów, które mogą przynieść ulgę i złagodzić objawy bólu stawów. Są to metody, po które można sięgnąć samodzielnie w domowym zaciszu, bez konieczności stosowania silnych leków przeciwbólowych. Co więcej, naturalne podejście do problemu bólu stawów często przynosi długotrwałe efekty i pomaga zapobiegać nawrotom dolegliwości.
W tym artykule przedstawimy najskuteczniejsze naturalne sposoby na walkę z bólem stawów. Dowiesz się, jak łagodzić objawy za pomocą prostych metod, takich jak okłady, masaże czy ćwiczenia rozciągające. Poznasz również naturalne maści i suplementy diety, które wspomagają zdrowie stawów. Nie zabraknie też informacji o ziołach i naparach o działaniu przeciwzapalnym oraz o diecie, która może pomóc w redukcji bólu. Zapraszamy do lektury i odkrycia skutecznych sposobów na walkę z tą uciążliwą dolegliwością.
Najczęstsze przyczyny bólu stawów
Bolące stawy potrafią wywołać ogromny dyskomfort i znacznie ograniczyć codzienne funkcjonowanie. Przyczyny wywołujące bóle stawów mogą być różne. Najczęściej jednak powodem jest:
choroba zwyrodnieniowa stawów,
reumatoidalne zapalenie stawów,
dna moczanowa,
urazy stawów i mięśni,
przeciążenia stawów,
choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
toczeń rumieniowaty układowy.
Okłady z lodu lub ciepłe kompresy na bolące stawy
Zimne okłady mogą skutecznie zredukować ból stawów i obrzęk. Działają przeciwzapalnie i poprawiają ruchomość stawów. Sprawdzą się tu okłady żelowe oraz kostki lodu przykładane do bolącego miejsca. Terapię można stosować w urazach kości, mięśni i stawów. Ponadto w dnie moczanowej oraz u osób mających zwyrodnienie stawów.
Ból mięśni i stawów złagodzi również leczenie ciepłem. Dobre efekty uzyskacie w leczeniu stanów zapalnych toczących się w stawie i jego okolicy. Ciepłe okłady na ból stawów powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawiają ukrwienie. Dolegliwości bólowe w stawach złagodzą także maści rozgrzewające. Większą ulgę mogą jednak przynieść kąpiele w gorącej wodzie z dodatkiem olejków eterycznych i dodatkiem ziół.
Domowe sposoby na ból stawów- okłady z liści kapusty i chrzanu
Domowe sposoby na ból stawów, choć nie do końca doceniane bywają skutecznym antidotum. Dużą popularnością cieszą się okłady z kapusty i chrzanu. Obydwie terapie możemy przygotować samodzielnie w domu. Stosowanie okładów z kapusty ma działanie przeciwzapalne, łagodzi obrzęk i redukuje dolegliwości bólowe. W przypadku kapusty wystarczy przyłożyć liść kapusty na bolące stawy i obwiązać bandażem. Zabieg należy powtarzać przez kilkanaście dni do czasu, gdy odczujemy poprawę.
Chrzan, natomiast należy zetrzeć na tarce i dodać niewielką ilość wody. Przygotowaną miksturę cienką warstwą kładziemy na gazie, a następnie przykładamy na bolące stawy. Działa ona rozgrzewająco na mięśnie i bolący staw. Zmniejsza też obrzęk i poprawia ruchomość w stawach. Pamiętajcie jednak, że okładu z chrzanu nie można trzymać zbyt długo na chorym miejscu, gdyż działa on drażniąco.
Domowe sposoby na ból stawów- kąpiele siarkowe i borowinowe
Dobrym rozwiązaniem pozwalającym złagodzić dolegliwości bólowe w przebiegu schorzeń stawów są także kąpiele siarkowe i borowinowe. Skutecznie zredukują stany zapalne, obrzęki i obniżą napięcie mięśni. Poprawią ukrwienie w chorym stawie i oczyszczą go z toksyn. Ponadto zrelaksują i uśmierzą ból. Preparaty możecie zakupić w aptekach i sklepach medycznych. Warto oczywiście zasięgnąć porady farmaceuty, lekarza bądź fizykoterapeuty.
Masaż i ćwiczenia rozciągające na bóle stawów
Skutecznym rozwiązaniem na ból stawów, ból mięśni i ograniczenie ruchomości stawów bywa masaż. Poprawia ukrwienie stawów, rozluźnia napięte mięśnie, redukuje obrzęk oraz usuwa toksyny z organizmu. Najczęściej stosowany jest masaż uciskowy i głęboki oraz masaż klasyczny. Ćwiczenia na zwyrodnienie stawów pozwalają nam natomiast rozruszać stawy i wzmocnić mięśnie. Szczególnie istotne są ćwiczenia izometryczne, rozciągające i wzmacniające określone grupy mięśni.
Masaż i ćwiczenia stymulują mięśnie oraz wzmacniają kości. Przyspieszają także regenerację stawów i przedłużają ich sprawność. Dzięki regularnej aktywności fizycznej mamy szansę na poprawę kondycji stawów oraz lepszą mobilność w życiu codziennym.
Naturalne maści i żele przeciwbólowe na stawy
Naturalne maści rozgrzewające i żele chłodzące, to doskonałe środki redukujące bóle stawów i ból mięśni. Wśród najczęściej stosowanych w bólach stawów znajdują się te zawierające:
aloes,
żywokost,
czarci pazur,
pasta borowinowa,
ekstrakt laurowy,
mumio,
maść końska,
balsam z konopi.
Rewelacyjne efekty przynoszą także preparaty zawierające m.in. mentol, kapsaicynę oraz olejki eteryczne. Skutecznie likwidują proces zapalny i działają przeciwobrzękowo. Rozluźniają napięte mięśnie i zmniejszają w ten sposób ograniczenie ruchomości stawu.
Suplementy diety na zdrowe stawy
Niedobór składników odżywczych, czy mikrolementów może spowodować wiele dolegliwości i dysfunkcji organizmu. W przypadku chorób stawów niezbędne jest uzupełnianie ich suplementami zawierającymi:
kolagen- poprawia elastyczność i wytrzymałość tkanek,
kwas hialuronowy- nawilża i regeneruje stawy,
glukozaminę- redukuje stany zapalne u osób w podeszłym wieku i sportowców,
chondroitynę- pobudza ona wytwarzanie mazi stawowej,
MSM- aktywny, organiczny związek siarki przynosi ulgę w przypadku dolegliwości bólowych, redukuje obrzęki, przyczynia się do produkcji kolagenu i zwiększa elastyczność stawów,
kwasy Omega 3- korzystnie wpływają na produkcję kolagenu, redukują stan zapalny i ból stawów. Zmniejszają napięcie mięśni i obrzęki.
Niestety suplementy diety mogą wchodzić w interakcję z lekami, więc nie każdy może je zażywać. Warto więc zasięgnąć porady lekarza bądź farmaceuty.
Zioła i napary łagodzące ból stawów
Zioła na ból stawów mogą być stosowane jako środki zewnętrzne w postaci okładów lub wewnętrzne, jako napary. Część z nich ma działanie przeciwzapalne a inne z kolei działanie przeciwbólowe. Każde z nich jednak może poprawić kondycję naszych stawów i całego organizmu. Na szczególną uwagę zasługują:
imbir- działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie. Korzeń świeżo startego imbiru można dodawać do herbaty bądź wody z cytryną.
kurkuma- wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Efektywna dawka kurkuminy zdaniem naukowców to 1000 mg. na dzień. Mogą stosować ją osoby, które ukończyły 18 lat.
wiązówka błotna- skutecznie łagodzi bóle stawów i mięśni. Może przynieść ulgę w leczeniu m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów. Napar należy stosować 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.
Dieta przeciwzapalna na ból stawów
Filarem leczenia chorych stawów jest odpowiednia dieta. Powinna ona zawierać pełnowartościowe białko znajdujące się m.in. w kefirze, jogurcie, chudym mięsie, twarogu oraz roślinach strączkowych. Kolagen posiadają natomiast galarety z kurzych lub wieprzowych nóżek. Witaminę C zawiera czarna porzeczka, cytrusy, natka pietruszki i kiszona kapusta. W codziennym menu nie może zabraknąć działających przeciwzapalnie owoców i warzyw oraz przypraw- kurkumy i imbiru.
Jadłospis powinien obfitować także w kwasy tłuszczowe Omega 3. Obecne są one w orzechach włoskich, pestkach dyni oraz słonecznika. Poza tym w owocach morza, rybach- halibucie, makreli, łososiu i sardynkach- oraz oleju lnianym. Bardzo zdrowe na stawy są też pełnoziarniste produkty zbożowe- makarony, otręby pszenne i razowe pieczywo. Koniecznie należy także pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu. Najlepiej spożywać wodę mineralną, zieloną herbatę albo sok z czarnej porzeczki.
Kiedy udać się do lekarza?
Wizyta u specjalisty wskazana jest w przypadku urazu- ale nie tylko. Jeżeli nie doznałeś urazu, a dokuczają Tobie bóle stawów, sztywność oraz ból mięśni i kości nie lekceważ tych dolegliwości. Szczególnie gdy powyższym objawom towarzyszy gorączka, zmęczenie, ból w klatce piersiowej czy wysypka. W tych sytuacjach należy natychmiast udać się do lekarza. Dolegliwości mogą wskazywać na poważne choroby- rzs, dnę moczanowa, czy toczeń rumieniowaty układowy. Lekarz wdroży odpowiednie leczenie, a my unikniemy wielu dolegliwości i poważnych powikłań.
Profilaktyka artrozy
Istnieje kilkanaście ważnych zasad niezbędnych do utrzymania zdrowych stawów. Najważniejsze jednak, aby pamiętać o:
aktywności fizycznej
stosowaniu prawidłowej diety,
zażywaniu suplementów diety,
regeneracji organizmu.
Powyższe działania korzystnie wpłyną na wzmocnienie kości a także na nasze stawy, mięśnie i cały organizm. Dłużej będziemy mogli cieszyć się mobilnością w życiu codziennym i dobrym zdrowiem.
Podsumowanie
Okazuje się, że naturalne sposoby mogą być skutecznym narzędziem w walce z bólem stawów. Pamiętaj, że regularne stosowanie tych sposobów może przynieść długotrwałe efekty i pomóc w utrzymaniu zdrowych stawów.
Ważne jest jednak, aby w przypadku silnych i uporczywych dolegliwości bólowych skonsultować się z lekarzem. Naturalne metody mogą być doskonałym uzupełnieniem leczenia, ale nie powinny zastępować pomocy medycznej. Lekarz pomoże zdiagnozować przyczynę bólu i zaproponuje odpowiednie leczenie, dostosowane do Twojej sytuacji zdrowotnej.
Mamy nadzieję, że przedstawione w tym artykule naturalne sposoby na bóle stawów okażą się pomocne. Pamiętaj, że regularna troska o stawy, poprzez zdrowy styl życia, odpowiednią dietę i ćwiczenia, to inwestycja w Twoje zdrowie na długie lata. Zadbaj więc o swoje stawy, a one odwdzięczą Ci się komfortem oraz sprawnością, na jaką zasługujesz.