Na zdjęciu widzimy uśmiechniętą pacjentkę, która rozmawia z lekarzem. Pacjentka siedzi przy biurku, ubrana jest w jasną bluzkę i na głowie ma beżową chustkę, co może sugerować, że przechodzi leczenie, na przykład chemioterapię. Lekarz, młoda kobieta w białym fartuchu i okularach, siedzi naprzeciwko pacjentki i również się uśmiecha. Na biurku znajduje się laptop, a w tle widoczne są elementy biurowe i rośliny, które nadają wnętrzu przyjazny charakter. Atmosfera na zdjęciu jest ciepła i pełna zrozumienia, co sugeruje pozytywny kontakt między pacjentką a lekarzem.

Czy nowotwór to wyrok? To musisz wiedzieć na temat raka

Diagnoza choroby nowotworowej dla wielu bywa przerażająca. To jedna z tych rzeczy, których nikt nie chciałby usłyszeć od swojego lekarza. Wokół raka narosło wiele mitów i nieprawdziwych przekonań, które bezwiednie powielamy, a to sprawia, że nowotwór w oczach wielu osób stał się niemal synonimem śmierci.

Jednak choroba nowotworowa wcale nie musi kończyć się tak tragicznie. Duże znaczenie ma moment wykrycia oraz odpowiednie dobranie leczenia. W tym artykule omawiamy podstawy, które z pewnością warto znać na temat raka.

Czy rak to nowoczesna choroba?

Wśród wielu osób pokutuje przeświadczenie, że rak jest chorobą cywilizacyjną, właściwą wyłącznie czasom współczesnym. I rzeczywiście, faktem jest, że coraz częściej diagnozuje się nowotwory i są one jedną z głównych współczesnych przyczyn zgonów. To wcale nie oznacza jednak, że rak pojawił się dopiero w ciągu ostatnich stu czy dwustu lat – pierwsze próby opisania choroby podejmował już Hipokrates około 460-360 r. p.n.e. To właśnie jemu zawdzięczamy określenia „onkos” oraz „karkinos” i „karkinomas”, które w odpowiednio dostosowanej formie używane są do dziś.

Czy diagnozy raka należy się bać?

Diagnoza raka może być przerażająca, warto jednak pamiętać, że nie jest ona wyrokiem, a jedynie początkiem leczenia. Dzięki wczesnej diagnozie można podjąć je właściwie od razu. Niektórzy mogą w nieskończoność odwoływać wizytę u lekarza w obawie, że usłyszą właśnie słowo „rak”, ale warto mieć na uwadze, że im wcześniej wykryta zostanie choroba, tym większe są szanse na jej pokonanie.

Czy każdy wykryty guz jest rakiem?

Każdy wykryty guz jest z pewnością nowotworem – czasem, gdy pacjenci usłyszą to określenie, zaczynają panikować. Prawda jest jednak taka, że ogromna część nowotworów to nowotwory łagodne, takie, które są nieszkodliwe dla organizmu. Czasem mogą być usunięte, innym razem wystarczy je po prostu obserwować – to zależy od rodzaju nowotworu, metod leczenia i decyzji lekarza. Określenia „rak” używa się wyłącznie w stosunku do nowotworów złośliwych, wywodzących się z tkanki nabłonkowej.

Dlaczego rak nie musi być wyrokiem śmierci?

Wśród wielu osób pokutuje przeświadczenie, że raka nie można w pełni wyleczyć. Jednak odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór często można leczyć radykalnie z intencją całkowitego wyleczenia. Być może zdarzyło Ci się spotkać z określeniem „pięcioletnie przeżycia” – mówi się o nich w przypadku pacjentów, którzy po pokonaniu raka przez 5 lat nie mieli żadnych objawów nawrotu choroby. Prawdopodobieństwo, że znowu zachorują, nie jest większe niż w przypadku osób, które nigdy nie były chore na raka.

Nawet taki nowotwór złośliwy, który daje przerzuty, można skutecznie leczyć i kontrolować jego rozwój. Dzisiaj metody walki z nowotworami złośliwymi są naprawdę zróżnicowane – poza interwencją chirurgiczną, chemioterapią i radioterapią coraz częściej pojawiają się nowe sposoby leczenia, które rewolucjonizują współczesną onkologię.

Kiedy zgłosić się do onkologa?

Zazwyczaj do onkologa kierują się osoby, którym zasugerował to inny lekarz po wykluczeniu nieonkologicznych przyczyn danego problemu. Do onkologa możesz jednak zgłosić się w każdej sytuacji, kiedy niepokoi Cię coś związanego z Twoim zdrowiem i podejrzewasz, że może mieć to związek z chorobą nowotworową. Onkolog Łódź w szpitalu Salve może Ci pomóc na przykład jeśli zaobserwowałeś/zaobserwowałaś u siebie podejrzaną zmianę skórną, powiększenie węzłów chłonnych niezwiązane z chorobą, długo utrzymujące się osłabienie, niekontrolowane chudnięcie, krew w kale, zmiany w wyglądzie piersi czy jąder. Pamiętaj, że zawsze lepiej zgłosić się do lekarza niż czekać, aż problem stanie się poważniejszy. Rak nie musi być wyrokiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *