„MIŁOSIERNY SAMARYTANIN”
Woda mineralna z Kujalnika

Niedaleko sanatorium Kuyalnik znajduje się ujęcie wody mineralnej Miłosierny Samarytanin. Wydobywana jest ona z głębokości 90 m. Od 1890 roku woda ta jest wykorzystywana, w połączeniu z terapią błotną, w leczeniu różnych dolegliwości. Kwasowość wody mineralnej z Kuyalnika jest neutralna – 6,5. Całkowita mineralizacja wynosi 3,1 g na litr.

Zalety oczyszczające wody Kuyalnik

Woda mineralna pozytywnie wpływa na motorykę i funkcję wydalniczą przewodu pokarmowego, trzustki i układu wątrobowo-żółciowego. Jej spożycie jest przepisywane na wiele problemów żołądkowych. Woda stymuluje produkcję hormonów, takich jak gastryna, cholecystokinina i sekretyna. Są to substancje niezbędne do pracy żołądka – rozkładają tłuszcze, białka i węglowodany. Oprócz swojego głównego celu – działania na żołądek i jelita, woda mineralna Kuyalnik pomaga również usprawnić procesy neurohumoralne, aktywuje tworzenie enzymów. Udowodniono, że taka woda poprawia procesy metaboliczne w tkankach, przyczynia się do poprawy pracy kory mózgowej i podkorowej części mózgu. Ponadto znacznie poprawia odporność i pomaga pozbyć się stanów zapalnych w organizmie. Picie wody „Kuyalnik” jest przeciwwskazane w następujących chorobach:
  • Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka o wysokiej kwasowości
  • Obecność wrzodów i erozji w dwunastnicy, żołądku
  • Zapalenie dróg żółciowych
  • Choroba Crohna
  • Zapalenie jelit lub zapalenie jelita grubego o charakterze przewlekłym w okresie ciężkiego zaostrzenia
  • Nowotwory złośliwe w żołądku itp.

Metoda aplikacji wody Kuyalnik

Zaleca się 100-300 ml dziennie na pół godziny lub godzinę przed posiłkiem. Należy zauważyć, że woda „Miłosierny Samarytanin” jest również wykorzystywany do zabiegów kosmetycznych.  Okłady  z wody mineralnej pomagają poprawić strukturę skóry twarzy i działają oczyszczająco. Jest ona stosowana przy zabiegach masażu limfatycznego i Gua Sha twarzy jako procedura wstępna. Picie wody „Kuyalnik” w małych dawkach służy również do zapobiegania i poprawy ogólnego stanu zdrowia i jest często stosowane podczas diety odchudzającej.

Sprawdź: Klinika Sanatoryjna